Jeśli jesteś w ciąży, spożywanie pokarmów bogatych w niezbędne witaminy i minerały jest niezwykle ważne. Te składniki odżywcze są niezbędne do zachowania zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Wapń jest jednym z tak ważnych składników odżywczych o kluczowym znaczeniu dla zdrowej ciąży. Jest niezbędna do rozwoju kości, nerwów i innych ważnych narządów u dziecka. Jest to również bardzo ważny składnik odżywczy dla utrzymania zdrowia matki w czasie ciąży. Spożywanie pokarmów bogatych w wapń podczas ciąży to najlepszy sposób na zapewnienie Tobie i Twojemu dziecku wystarczającej ilości tego ważnego minerału.

Pozwól nam zrozumieć więcej na temat tego niezbędnego minerału i najlepszych pokarmów bogatych w wapń.

żywność bogata w wapń podczas ciąży

Ile wapnia potrzebują kobiety w ciąży?

Kobieta w ciąży potrzebuje stałej ilości od 1200 mg do 1400 mg wapnia dziennie. Wapń jest najistotniejszym minerałem do budowy układu kostnego dziecka. Jest również potrzebny do rozwoju i funkcjonowania serca, układu nerwowego i mięśniowego u rosnącego dziecka. Więcej wapnia jest potrzebne w trzecim trymestrze, kiedy kości dziecka szybko się rozwijają, aby przygotować się do porodu. W tym czasie rosnący płód potrzebuje co najmniej 30 g wapnia dziennie.

Wapń pomaga zapobiegać powikłaniom związanym z ciążą i innym problemom, z jakimi mogą zetknąć się matki. Jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla utrzymania zdrowia matki przez cały okres ciąży, kiedy organizm musi zapewnić dziecku, a także dobrze funkcjonować.

Korzyści z wapnia dla ciężarnej matki i nienarodzonego dziecka:

Przyjrzyjmy się korzyściom płynącym z wapnia podczas ciąży,

  1. Wapń pomaga w prawidłowym rozwoju płodu przez cały okres ciąży.
  2. Jest to najważniejszy minerał dla rozwoju kości i układu kostnego dziecka.
  3. Pomaga w rozwoju nerwów dziecka. I jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, ponieważ pomaga w przekazywaniu impulsów nerwowych.
  4. Jest potrzebny do budowy silnych mięśni serca oraz rozwoju prawidłowego bicia serca i funkcjonowania serca.
  5. Wapń jest niezbędny do rozwoju i funkcjonowania mięśni u rosnącego dziecka. Zapewnia prawidłowe skurcze mięśni u dziecka.
  6. Odpowiednia ilość wapnia jest bardzo ważna dla ciężarnej matki, ponieważ pomaga regulować ciśnienie krwi. Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie mogą powodować poważne komplikacje, takie jak stan przedrzucawkowy, które mogą być śmiertelne dla dziecka.
  7. Odpowiednie spożycie wapnia zapewnia, że ​​nie dochodzi do utraty masy kostnej u matki w celu utrzymania płodu. Utrata kości podczas ciąży może prowadzić do takich schorzeń jak osteoporoza w późniejszym życiu.
  8. Zapobiega stanom takim jak skurcze mięśni, tężec, słabe zęby i kości u matki.
  9. Niewystarczający wapń może prowadzić do niedorozwoju płodu, osłabienia kończyn, zahamowania wzrostu, niskiej masy urodzeniowej, słabej mineralizacji płodu itp..

Pokarmy bogate w wapń do spożycia podczas ciąży:

Poniżej znajduje się lista najlepszych pokarmów bogatych w wapń, które można bezpiecznie spożywać podczas ciąży,

1. Produkty mleczne:

Produkty mleczne, takie jak mleko, ser i jogurt, są doskonałym źródłem wapnia. Szklanka mleka zawiera około 300 mg wapnia, a pół szklanki sera zawiera od 300 do 335 mg. Jogurt jest najlepszym produktem dziennym bogatym w wapń, ponieważ jest bogaty w bakterie probiotyczne, które są przydatne dla zdrowia jelit i trawienia. Jedna filiżanka twarogu lub jogurtu zawiera 450 mg wapnia.

2. Tofu:

Tofu to jedno z najwyższych naturalnych źródeł wapnia. Jedna filiżanka tofu zawiera od 434 mg do 861 mg wapnia. Możesz łatwo włączyć tofu do swojej codziennej diety, dodając je do sałatek lub zastępując paneer tofu w curry.

3. Nasiona Chia:

Nasiona chia są doskonałym źródłem wapnia. Ma również wiele korzyści zdrowotnych. Dwie łyżki nasion chia zawierają 179 mg wapnia. Możesz spożywać nasiona chia, dodając je do koktajli, koktajli mlecznych, soków owocowych, płatków owsianych lub jogurtów.

4. Migdały:

Migdały są bardzo pożywne i bogate w wapń. Pół szklanki migdałów zawiera 189 mg wapnia. Migdały można moczyć przez noc i spożywać rano. Możesz też dodać je do sałatek lub zjeść w całości.

5. Nasiona sezamu:

Nasiona sezamu są bardzo zdrowym źródłem wapnia. Możesz je spożywać, dodając nasiona do curry, robiąc chikki, dodając rotis lub chleb itp. Dwie łyżki nasion sezamu zawierają 180 mg wapnia.

6. Suszone figi:

Suszone figi są bardzo pożywne. Są również bogate w przeciwutleniacze i błonnik, które pomagają zachować zdrowie organizmu. Pół szklanki suszonych fig zawiera 120 mg wapnia. Można je zjeść w całości lub namoczyć w wodzie na noc przed spożyciem rano.

7. Nasiona słonecznika:

Nasiona słonecznika są bogate w witaminy i minerały, takie jak wapń, magnez, miedź i witamina E. Te składniki odżywcze są bardzo korzystne w czasie ciąży. Jedna filiżanka nasion słonecznika zawiera 110 mg wapnia. Ziarna słonecznika można spożywać w całości lub dodawać je do sałatek.

8. Zielone warzywa liściaste:

Zielone warzywa liściaste są bogatym źródłem wapnia i różnych innych składników odżywczych korzystnych w czasie ciąży. Możesz łatwo spożywać zielone warzywa liściaste, dodając je do curry, sałatek i koktajli. Jedna filiżanka gotowanego szpinaku zawiera 245 mg wapnia. Podczas gdy gorczyca, kapusta włoska, rzepa i jarmuż zawierają odpowiednio 284 mg, 357 mg, 198 mg i 94 mg.

9. Fasola:

Gotowana fasola, taka jak biała fasola i czarna fasola zawiera 211 mg i 294 mg wapnia na filiżankę. Fasolę można jeść, robiąc curry lub dodając ją do sałatek. Fasola jest również bogata w inne składniki odżywcze korzystne w ciąży.

10. Pomarańcze:

Pomarańcze są bogate w przeciwutleniacze i składniki odżywcze, takie jak wapń. Jedna filiżanka owocu pomarańczy zawiera 40 mg wapnia. Możesz je zjeść w całości lub zrobić sok. Możesz również dodać kawałki pomarańczy do sałatek.

11. Kiwi:

Kiwi jest pożywne i bogate w przeciwutleniacze. Bardzo dobry owoc w ciąży. Jedna filiżanka owocu kiwi zawiera 34 mg wapnia. Możesz jeść kiwi w całości lub dodawać je do koktajli. Istnieje również wiele przepisów, w których kiwi są pysznym dodatkiem.

12. Truskawki:

Truskawki to pyszny sposób na spożywanie wapnia. Jedna filiżanka truskawek zawiera 16 mg wapnia. Truskawki najlepiej jeść w całości. I możesz być również w koktajlach lub jogurcie.

Skutki nadmiernego spożycia wapnia podczas ciąży:

Podobnie jak w przypadku każdej innej żywności, spożycie wapnia również ma ograniczenia, należy upewnić się, że nie należy przekraczać 2500 mg dziennie. Nadmierne spożycie może powodować niekorzystne skutki, takie jak zaparcia i kamienie nerkowe. Utrudnia również wchłanianie przez organizm innych ważnych minerałów, takich jak żelazo i cynk.

Jesteśmy pewni, że ten artykuł dostarczył wszystkich informacji, których szukasz, dotyczących znaczenia wapnia podczas ciąży. Co jeść w czasie ciąży nie jest już pytaniem! Zwiększ spożycie wapnia, jedząc pyszne, bogate w wapń źródła wymienione powyżej. Daj nam znać o swoich doświadczeniach z ciążą i o tym, jak ten artykuł pomógł Ci w komentarzach poniżej. Miej bezpieczną i szczęśliwą ciążę!

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Czy mogę przyjmować suplementy wapnia w czasie ciąży??

Odp.: Suplementy wapnia to najlepszy sposób na zapewnienie wystarczającej ilości wapnia dziennie. Najlepiej nadaje się dla osób, które nie jedzą nabiału ani mięsa. Suplementy wapnia występują w Indiach w postaci cytrynianu wapnia i węglanu wapnia. Należy również ograniczyć spożycie do 500 mg jednorazowo, przekroczenie którego organizm ma trudności z wchłanianiem i może prowadzić do skutków ubocznych.

Węglan wapnia zawiera najwięcej wapnia, ale do wchłaniania potrzebuje kwasów żołądkowych, dlatego należy go przyjmować razem z posiłkami.

Cytrynian wapnia jest łatwo przyswajalny przez organizm bez kwasów żołądkowych, dzięki czemu można go również przyjmować na pusty żołądek. Ale suplementy z cytrynianem wapnia zawierają mniej wapnia.

Q2. Jakie są korzyści ze spożywania pokarmów bogatych w wapń po porodzie lub ciąży??

Odp.: Każda kobieta potrzebuje co najmniej 1000 mg wapnia dziennie, nawet jeśli nie jest w ciąży. Kobieta karmiąca piersią potrzebuje od 1200 mg do 1400 mg wapnia dziennie. Codziennie spożywa pokarmy bogate w wapń, nawet po ciąży jest niezbędne dla zdrowego organizmu i unikania chorób, takich jak osteoporoza itp..

Wapń jest potrzebny do budowy mocnych kości i zębów, ich utrzymania i naprawy. Jest również ważnym minerałem dla prawidłowego funkcjonowania wielu narządów, takich jak serce, nerwy, mięśnie, krew itp. Niedobór wapnia wiąże się z wieloma zagrożeniami, takimi jak utrata masy kostnej, dysfunkcja narządów, niewydolny metabolizm itp..

Q3. Jakie są najlepsze pokarmy bogate w wapń i żelazo, które może jeść kobieta w ciąży??

Odp.: Żelazo i wapń to bardzo ważne minerały potrzebne w czasie ciąży. Chude mięso, mleko, ser, owoce morza, jogurt, tofu, warzywa liściaste, fasola, płatki zbożowe, brokuły, szpinak, kapusta są bogate w żelazo i wapń.