Ciąża to wspaniały okres w życiu kobiety, naprawdę największy dar od Boga. Być może w tym okresie będziesz musiał dokonać pewnych poświęceń, które są tego warte dla twojego nienarodzonego dziecka. Należy zachować najwyższą ostrożność, aby zapewnić dobre zdrowie Tobie i Twojemu dziecku. Jest kilka rzeczy, z których być może będziesz musiała zrezygnować w czasie ciąży. Chociaż niektóre z nich i tak mogą być ogólnie szkodliwe dla zdrowia, z niektórych może być trudno zrezygnować.

Czego należy unikać podczas ciąży

Lista rzeczy, których należy unikać w ciąży:

Jest wiele rzeczy, których kobieta w ciąży powinna uważać lub powstrzymywać się podczas ciąży. W tym artykule znajdziesz różne elementy lub ćwiczenia, których powinieneś unikać lub używać ostrożnie.

1. Unikaj alkoholu:

Unikaj alkoholu

Alkohol należy do rzeczy, których należy unikać w czasie ciąży. Wprawdzie niewielka ilość może nie zaszkodzić, ale zbyt duża ilość jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia matki i dziecka. Alkohol, który pijesz, dostaje się do krwiobiegu. Picie w czasie ciąży może być bardzo szkodliwe, ponieważ spożywany alkohol przenika przez łożysko, a tym samym dociera do dziecka. Rozwijająca się wątroba dziecka nie jest w stanie przetworzyć jej tak szybko, jak potrafi to twoje ciało. Zbyt dużo alkoholu znacznie zwiększa ryzyko poronienia. Zwiększa również szanse dziecka na niską wagę urodzeniową. Może również powodować zaburzenia ze spektrum płodowego alkoholu, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne u dziecka, takie jak wady serca i zaburzenia behawioralne.

2. Rzuć dym:

Palenie nie jest dobre ani dla Ciebie, ani dla Twojego dziecka. Papierosy zwiększają ryzyko urodzenia dzieci z niską masą urodzeniową. Palenie może również zwiększać ryzyko przedwczesnego narodzin dziecka lub problemów z oddychaniem. W skrajnych przypadkach oczekiwanie, że palenie matki wiąże się z poronieniem, a także zespołem nagłej śmierci niemowląt (SIDS).

Rzuć dym!

Dla kobiet, które normalnie nie palą, ciąża jest ostateczną terapią awersyjną. Nawet pojedynczy powiew tytoniu może wywołać mdłości. Ale dla zwykłych palaczy może być trudniej zrezygnować, zwłaszcza gdy jest dodatkowy stres związany z ciążą. Teraz dziecko jest Twoim priorytetem, a każdy papieros, którego nie zażyjesz, to dobra wiadomość dla Twojego dziecka. To jedna z list rzeczy, których należy unikać w czasie ciąży.

3. Powiedz nie narkotykom:

Powiedz nie narkotykom

Narkotyki i tak są bardzo szkodliwe dla normalnego funkcjonowania organizmu człowieka. Stają się niebezpieczne, gdy masz w sobie dziecko, o które musisz się troszczyć. Każdy lek, który bierzesz, jest również zażywany przez Twoje dziecko. Niezależnie od tego, czy zażywasz marihuanę, ketaminę, ecstasy, kokainę czy jakikolwiek inny nielegalny narkotyk, przekazujesz je również dziecku, ponieważ narkotyki przenikają przez łożysko. To znacznie zwiększa ryzyko powikłań ciąży i nieprawidłowości płodu. Czasami nawet przepisane leki, takie jak środki przeciwbólowe, mogą negatywnie oddziaływać na twoje ciało podczas ciąży. W razie potrzeby udaj się do lekarza lub położnej, aby zasięgnąć porady na temat prawidłowego dawkowania leku i innych możliwych alternatyw.

4. Unikaj szkodliwych chemikaliów:

Unikaj szkodliwych chemikaliów

Substancje chemiczne znajdujące się w przedmiotach codziennego użytku, takich jak opakowania żywności i napojów, środki czystości, pestycydy i farby, mogą również okazać się szkodliwe dla Ciebie i Twojego dziecka w czasie ciąży. Staraj się unikać ekspozycji na produkty i żywność, które mogą zawierać substancje chemiczne, takie jak bisfenol A i ftalany, które mogą mieć wpływ na nienarodzone dziecko. Są to rzeczy, których kobiety w ciąży powinny unikać. Chociaż kontakt z codziennymi chemikaliami jest nieunikniony, należy być świadomym możliwych zagrożeń i podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności.

5. Żywność, której należy unikać:

Jedzenie, którego należy unikać

Istnieje dość długa lista pokarmów i rzeczy, których należy unikać w pierwszym trymestrze ciąży. Wiadomo, że niektóre rodzaje sera, skorupiaki i większość owoców morza, rzadkiego mięsa, kofeina szkodzą ciąży. Należy unikać żywności zawierającej bakterie, ponieważ mogą one powodować infekcje, aw skrajnych przypadkach prowadzić do poronienia, urodzenia martwego dziecka lub infekcji u noworodka. W tej fazie kluczem jest umiar nad abstynencją. Powinieneś być świadomy ryzyka i podjąć niezbędne środki ostrożności.

6. Bez kofeiny:

Bez kofeiny

Badania mówią, że wysoki poziom kofeiny może spowodować poronienie lub niską wagę urodzeniową. Zaleca się nie przekraczać 200 mg kofeiny dziennie. Aby zmniejszyć spożycie kofeiny, jednocześnie spełniając swój cel, możesz zastąpić codzienne filiżanki opcjami bezkofeinowymi lub herbatami ziołowymi. Zapewnią Ci świeżość w ciągu dnia, a jednocześnie nie wyrządzą krzywdy Twojemu dziecku.

7. Unikaj farbowania włosów:

Unikaj farbowania włosów

Chociaż farbowanie włosów w czasie ciąży jest całkowicie w porządku, ogromne dawki chemikaliów stosowanych w półtrwałych i trwałych farbach do włosów mogą wyrządzić dziecku poważne szkody. Jeśli robisz to sama w domu, zaleca się noszenie rękawiczek i otwórz okno do wentylacji. A ze względu na podwyższony poziom hormonów możesz być bardziej podatny na reakcję alergiczną wywołaną barwnikiem. Więc wykonaj test płatkowy na 24 godziny przed aplikacją.

8. Unikaj kąpieli słonecznych:

Unikaj kąpieli słonecznych

Twoja skóra staje się znacznie bardziej wrażliwa w czasie ciąży. Udar cieplny może być również bardzo niebezpieczny dla płodu. Dlatego najlepiej jest pozostać w cieniu, zachować chłód i nawodnienie, niż spędzać godziny na opalaniu. Używaj również kremu przeciwsłonecznego o wysokim SPF nawet przez chwilę na zewnątrz.

9. Brak ciężkiego treningu:

BEZ CIĘŻKICH TRENINGÓW

Regularne ćwiczenia aerobowe są dobre dla zdrowia i zapewniają dobrą kondycję i aktywność podczas ciąży. Jednak intensywny trening powoduje stres w twoim ciele i dziecku. Może powodować napięcie stawów i zmęczenie. Jakikolwiek stres u dziecka jest niepożądany.

10. Unikaj chorych:

Unikaj chorych

Niektóre choroby są łatwo przenoszone. W czasie ciąży twój układ odpornościowy jest słaby i łatwo może zostać naruszony. Unikaj osób cierpiących na półpasiec, ospę wietrzną lub różyczkę, chyba że zachowałeś niezbędne środki ostrożności.

11. Nie pomijaj posiłków:

nie opuszczaj posiłków

Właściwa dieta i regularne jej stosowanie jest bardzo ważne w czasie ciąży. Jesz nie tylko dla siebie, ale także dla swojego dziecka. Bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków. Pominięcie ich może sprawić, że poczujesz się słaby i zmęczony. Nie zapewni również dziecku wymaganego odżywienia.

12. Unikaj obcasów:

Wysokie obcasy

Obcasy i tak mogą być bardzo niewygodne podczas chodzenia przez cały dzień. Teraz, gdy jesteś w ciąży, twój środek ciężkości jest wytrącony z równowagi. Nie chcesz chwiać się w tych niebotycznych szpilkach i upaść, wyrządzając krzywdę Twojemu dziecku. To jedne z głównych rzeczy, których należy unikać w ciąży.

13. Unikaj śmieci:

Unikaj śmieci

Jedz zdrowe i pożywne domowe jedzenie. Śmieciowe jedzenie zawiera więcej niż wymagana ilość oleju i przypraw, które nie są dobre dla zdrowia. Jedzenie uliczne może zawierać bakterie i inne drobnoustroje szkodliwe dla Ciebie i Twojego dziecka. Te niezdrowe pokarmy to rzeczy, których należy unikać w ciąży.

14. Unikaj niektórych leków:

Unikaj niektórych leków

Być może zawsze używałeś tego samego balsamu na ból głowy lub łykałeś tę samą pigułkę na ból. Ale teraz, gdy jesteś w ciąży, bardzo ważne jest, aby zapytać lekarza, czy jakiekolwiek przyjmowane leki są dobre dla dziecka.

15. Unikaj ciężkich prac domowych:

Unikaj ciężkich prac domowych

Możesz być kobietą domu, a utrzymywanie wszystkiego w porządku jest bardziej nawykiem. Jednak w tej niestabilnej fazie nie stresuj się ciężką pracą. Twoje dziecko jest Twoim priorytetem. Stresujące prace domowe to rzeczy, których należy unikać podczas ciąży.

16. Akupunktura i masaż:

Podczas gdy niektóre wzajemne zabiegi, na przykład akupunktura i masaż, są uważane za bezpieczne podczas ciąży, istnieje ograniczone potwierdzenie, które pokazuje, jak skuteczne są. Niemniej jednak w czasie ciąży nadal istnieją okoliczności, w których mogą nie być chronione. Na przykład nie należy pocierać brzucha w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Akupunktura w ciąży jest w zasadzie bezpieczna i powinnaś poszukać wykwalifikowanego akupunkturzysty, który ma szerokie przeszkolenie i doświadczenie z kobietami w ciąży. Poinformuj swojego akupunkturzystę o to, czy jesteś w ciąży, ponieważ konkretne cele terapii igłowej nie mogą być bezpiecznie wykorzystane podczas ciąży.

17. Koty:

Toksoplazmoza to typowa choroba występująca u wielu ptaków i kręgowców, w tym u ludzi. Pasożyt zwany „Toxoplasma gondii” (T. gondii) można znaleźć w kocim odchodach lub glebie lub ściółce, która jest skażona skażoną kocią defekacją.

Niebezpieczeństwo zachorowania na toksoplazmozę podczas ciąży jest niskie. Jeśli zachorujesz na toksoplazmozę w pierwszym trymestrze ciąży, zwiększa się niebezpieczeństwo przedwczesnego porodu i może to spowodować niedowidzenie i uszkodzenie mózgu u nienarodzonego dziecka.

18. Promienie rentgenowskie:

Jeśli to możliwe, powinieneś powstrzymać się od prześwietlenia podczas ciąży. Pracownicy służby zdrowia zbadają, czy Twoje leczenie może się utrzymać do czasu urodzenia dziecka. Na przykład zbadają, czy korzyści z leczenia przewyższają ogólnie bezpieczne prześwietlenie. Mogą również rozważyć zastosowanie innej strategii obrazowania, na przykład USG.

Istnieje niewielkie niebezpieczeństwo wad wrodzonych oraz problemów z rozwojem fizycznym i psychicznym. W każdym razie narażenie na promieniowanie może uszkodzić komórki organizmu, co może stworzyć niebezpieczeństwo złośliwości. Z tego powodu dawka promieniowania wykorzystywana jako część promieniowania rentgenowskiego jest niezawodnie tak niska, jak można było racjonalnie oczekiwać. Promienie rentgenowskie podczas ciąży niosą ze sobą niewielkie niebezpieczeństwo narażenia nienarodzonego dziecka na promieniowanie, które może powodować nowotwory w dzieciństwie.

W Internecie, w książkach i czasopismach odkryjesz szeroki zakres danych o sprzeczności. Bądź rozsądny, zaufaj swoim impulsom i pamiętaj, że bycie czujnym nigdy nie jest straszną myślą. Jeśli wszystko inne zawiedzie, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Pamiętaj, że nie będziesz w ciąży do końca czasu. Trzymaj to razem, ponieważ te nieosiągalne pożywienie i ćwiczenia wkrótce znów będą dla ciebie dostępne.

To były niektóre rzeczy, których należy unikać w czasie ciąży. Każda kobieta obawia się, co jest dobre, a co nie dla jej dziecka w czasie ciąży. Jest kilka rzeczy, które są niezbędne dla dobrego zdrowia, podczas gdy jest kilka rzeczy, których powinieneś całkowicie unikać w tej fazie. Bądź świadomy, bądź bezpieczny i daj dziecku to, co najlepsze.