Ciężarna kobieta w czasie ciąży doświadcza różnych zmian w swoim ciele z powodu rozwijającego się płodu i zmian hormonalnych. Wraz z tymi modyfikacjami/zmianami zachodzącymi w ciele, zaczyna cierpieć na różne bóle w biodrze, plecach, a nawet żebrze. Ból żeber podczas ciąży jest odczuwany głównie z powodu rosnącego płodu i drobnych kopnięć w łonie przez małego chłopca. W większości przypadków ten ból żeber jest całkiem normalny i często nie prowadzi do żadnych powikłań, ale w niektórych przypadkach, gdy ból pojawia się po prawej stronie żebra, może prowadzić do pewnych powikłań. W takich przypadkach zaleca się konsultację z lekarzem.

Ból żeber podczas ciąży

Co to jest ból żeber i czy jest powszechny podczas ciąży:

Ciało ludzkie ma 24 kości żebrowe po 12 po każdej stronie ciała. Zadaniem tych żeber jest ochrona narządów leżących pod żebrami. Jeśli którykolwiek z tych narządów puchnie, jest zakażony lub zaogniony lub jeśli występuje pęknięcie żeber, osoba zaczyna odczuwać ból w żebrach. W czasie ciąży płód zaczyna rosnąć od końca II trymestru. Zwiększa się również nacisk na żebra, co prowadzi do bólu żeber, który w większości przypadków jest normalny podczas ciąży. Zwykle ten ból zaczyna się, gdy dziecko w środku ustawia się w określonej pozycji. Dzieje się tak często w 26. tygodniu ciąży.

Przyczyny bólu żeber podczas ciąży:

Ból żeber u kobiet w ciąży zwykle zaczyna się pod koniec drugiego trymestru. Ten ból może wystąpić po obu stronach klatki piersiowej. Jeśli ból pojawia się po lewej stronie, jest to spowodowane rosnącą macicą, a jeśli ból występuje po prawej stronie, przyczyn jest wiele. Niektóre z przyczyn bólu żeber są wymienione poniżej.

1. Ciśnienie od płodu:

Płód zaczyna rosnąć w drugim trymestrze, a macica rozszerza się w górę, aby pomieścić dziecko znajdujące się w środku. Z powodu tej ekspansji nacisk na lewe żebra zaczyna wzrastać, co prowadzi do bólu żeber.

2. Relaks:

Jest hormonem uwalnianym podczas ciąży. Samo słowo mówi, że ten hormon rozluźnia mięśnie i tkanki łączące kości w ciele. Hormon ten rozluźnia również więzadła miednicy i miednicę, aby się szeroko otworzyć, aby zapewnić płynną dostawę. W kilku przypadkach rozluźniają się również mięśnie i więzadła wokół żebra, a gdy masa ciała rośnie, nacisk na żebra może również wzrosnąć, prowadząc do bólu żeber.

3. Zgaga:

Relaxin rozluźnia również część przełyku. Jest to główny powód, dla którego kobiety w ciąży doświadczają zgagi podczas ciąży. Zgaga może czasami prowadzić do bólu żeber.

4. Kamienie żółciowe:

W czasie ciąży wzrasta poziom estrogenów w organizmie, co prowadzi do wolniejszego opróżniania pęcherzyka żółciowego. To z kolei powoduje powstawanie kamieni żółciowych w pęcherzu. Zwykle ból spowodowany kamieniami żółciowymi jest łagodny, ale w niektórych przypadkach ból zaczyna się w górnej części prawego brzucha, prowadząc do bólu żeber.

5. Ból więzadła okrągłego:

Więzadła okrągłe to włókniste nitki tkankowe, które łączą macicę z okolicą pachwiny. Gdy macica się powiększa, wywiera nacisk na te więzadła, co z kolei powoduje ostry ból podczas chodzenia lub poruszania się.

6. Zakażenie dróg moczowych:

W czasie ciąży kobiety są bardziej narażone na rozwój infekcji dróg moczowych. Z tego powodu opróżnienie pęcherza staje się trudne. Rosnący płód wraz z nieopróżnionym pęcherzem wywiera większy nacisk na żebra niż zwykle, powodując silny ból żeber. Ponadto ZUM może powodować ból w nerkach, co może prowadzić do bólu żeber.

7. Guzy:

Niektóre badania wykazały, że ciąża może sprzyjać wzrostowi wątroby u chorych na raka. Wzrost wątroby odpowiada powstawaniu guza na wątrobie. Ten guz wywiera nacisk na żebro, powodując ból żeber.

8. Inne komplikacje:

Inne powikłania, które mogą powodować ból żeber, to stan przedrzucawkowy i zespół HELLP. Powikłania te powodują ból w prawym górnym kwadrancie brzucha, zwykle określany jako ból wątroby. Stan przedrzucawkowy i zespół HELLP są powikłaniami zagrażającymi życiu i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeśli podczas ciąży odczuwasz ból pod prawą stroną klatki piersiowej, natychmiast zdiagnozuj stan przedrzucawkowy, zespół HELLP lub raka wątroby.

Zapobieganie bólowi żeber podczas ciąży:

Mamy piękne przysłowie mówiące, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Widzieliśmy przyczyny bólu żeber podczas ciąży, zapobieganie bólowi żeber można osiągnąć, unikając przyczyn bólu.

  • Regularne ćwiczenia w czasie ciąży mogą pomóc w prawidłowym ułożeniu dziecka w macicy, co może zmniejszyć nacisk na obolałe żebra.
  • Kontroluj przyrost masy ciała co 15 dni, ponieważ wiemy, że hormon relaksyny rozluźnia mięśnie i ścięgna w ciele. Nadmierny przyrost masy ciała może zwiększyć nacisk na żebra.
  • Zawsze stosuj zdrową dietę, aby zapobiec tworzeniu się kamieni żółciowych.
  • Używaj poduszek jako wsparcia podczas snu. Na rynku dostępne są specjalne poduszki ciążowe w kształcie litery U i C, których można używać podczas snu.

Domowe sposoby na ból żeber podczas ciąży:

Każdy ból w ciele ma jakieś lekarstwo na uzdrowienie. To samo dotyczy bólu żeber; oto niektóre z domowych środków zaradczych, które można wypróbować.

1. Masaż:

Na każdy ból masowanie jest najlepszym lekarstwem lub leczeniem, jakie można wykonać. Masuj porcję ciepłym olejem lub przepisaną przez lekarza maścią, aby złagodzić ból żeber.

2. Ciepła woda i kompres:

Ciepła woda służy do podwyższenia temperatury, która może leczyć ból żeber. Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta również przepływ krwi w pobliżu klatki piersiowej. Ciepło może pomóc zmniejszyć sztywność stawów i skurcze mięśni. Domowy kompres można zrobić, mocząc czysty ręcznik w gorącej wodzie i masując go w pobliżu klatki piersiowej przez 10-15 minut. Upewnij się, że nie nakładasz kompresora na brzuch. Kąpiel w ciepłej wodzie łagodzi również bóle żeber. Rozważ dodanie soli Epsom do ciepłej wody, aby uwolnić napięte mięśnie.

3. Porady kręgarza:

Porozmawiaj z kręgarzem, który jest dobrze znany z bólu stawów podczas ciąży. W zależności od pozycji ciała, rodzaju i intensywności bólu, mogą zasugerować pewne ćwiczenia i zmiany postawy, które mogą złagodzić ból żeber.

4. Piłki do ćwiczeń:

Wykonywanie ćwiczeń z piłką może rozciągać mięśnie w pobliżu klatki piersiowej, co z kolei łagodzi ból. Opuść piłkę i wykonaj kilka przewrotów, aby rozciągnąć mięśnie żeber. Upewnij się, że wykonujesz te rzuty poprawnie.

5. Joga i ćwiczenia:

Jest to jedna z najlepszych form ćwiczeń na każdy rodzaj bólu. Joga jest korzystna nie tylko dla kobiet w ciąży, ale dla każdego. Naukowo udowodniono, że rozciąganie jogi pomaga rozluźnić mięśnie, które mogą złagodzić bóle pleców lub klatki piersiowej. Podobnie regularne ćwiczenia mogą również przynieść ulgę w bólu żeber.

6. Dostosuj postawę:

W późniejszych stadiach ciąży ciężarnej kobiecie trudno będzie unieść ciężar ciała. Ma tendencję do opadania lub zginania się przez cały czas. Z tego powodu ból w żebrach może się nasilać. Dlatego utrzymuj ciało w pozycji pionowej i odchyl się do tyłu podczas siedzenia.

ból żeber podczas ciąży

Wskazówki dotyczące łagodzenia bólu żeber podczas ciąży:

Oprócz domowych środków zaradczych kobieta w ciąży może zapobiegać bólowi żeber, stosując się do konkretnych wskazówek.

  • Zawsze noś luźne ubranie w czasie ciąży. Obcisłe ubrania mogą wywierać nacisk na ciało, co może prowadzić do bólu żeber.
  • Podczas snu używaj poduszki ciążowej w kształcie litery U lub C. Pomaga to w prawidłowej postawie ciała podczas snu.
  • Staraj się często spać po lewej stronie ciała z poduszkami podtrzymującymi, aby zapobiec bólowi żeber.
  • Śpij na dmuchanym materacu. Badania wykazały, że spanie na dmuchanym materacu przynosi ulgę w bólu żeber.
  • Używanie okładów z lodu może również przynieść ulgę w bólu żeber na jeden dzień.

Kiedy skonsultować się z lekarzem:

Ból żeber w czasie ciąży jest dość powszechny i ​​nie trzeba się tym zbytnio martwić. Zazwyczaj ból ten goi się wkrótce po porodzie. Jeśli ból jest odczuwany po lewej stronie ciała, nie jest to zbyt duży zmartwienie, ale jeśli ból występuje po prawej stronie ciała, może być wiele przyczyn tego stanu rzeczy. Ból może być spowodowany kamicą żółciową lub rakiem wątroby lub stanem przedrzucawkowym, a czasem zespołem HELLP. W takich przypadkach natychmiast skonsultuj się z lekarzem w celu leczenia.

Podobnie jak wiele innych bólów, ból żeber jest normalny i w większości przypadków nie stanowi większego problemu. Ból żeber może być spowodowany drobnymi kopniakami małego dziecka znajdującego się w macicy. Bólowi temu można zapobiec, postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami. Co więcej, domowe środki zaradcze, wymienione powyżej, również przynoszą ulgę w bólu żeber. Ale jeśli odczuwasz silny ból pod prawą stroną klatki piersiowej, lepiej skonsultować się z lekarzem, aby zapobiec komplikacjom.

Zastrzeżenie: Opinie wyrażone w tym artykule są jedynie sugestiami, a serwis nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki uboczne, jakie może wywołać. Lepiej skonsultować się z lekarzem, zanim cokolwiek planujesz, zwłaszcza gdy jesteś w ciąży.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Czy ból żeber jest oznaką ciąży??

Odp.: Ból żeber jest spowodowany naciskiem wywieranym na klatkę piersiową. Ten nacisk może być spowodowany obrzękiem lub infekcjami lub stanami zapalnymi narządów znajdujących się pod klatką piersiową. Ból żeber nie jest oznaką ciąży, ponieważ u kobiet w ciąży ból ten pojawia się na początku trzeciego trymestru.

Q2. Czy ból żeber może prowadzić do poważnych powikłań podczas ciąży??

Odp.: W większości przypadków ból żeber jest normalny, jeśli występuje po lewej stronie ciała. Ale jeśli doświadczysz tego po prawej stronie ciała, mogą wystąpić poważne komplikacje. W takich przypadkach skonsultuj się z lekarzem w celu dalszej diagnozy.