Mimo że efekt końcowy jest piękny, dziewięć miesięcy ciąży może okazać się ciężką męką dla przyszłych matek. Podczas gdy kobiety są obdarzone zdolnością do prokreacji, ciąża powoduje zmiany hormonalne, które często prowadzą do wielu komplikacji zdrowotnych.

Ból górnej części pleców podczas ciąży

Ból górnej części pleców w czasie ciąży jest dość powszechny i ​​wynika z masy dziecka rosnącego w łonie matki, zmian w ciele matki oraz zmian hormonalnych. Czytaj dalej, aby zrozumieć przyczyny bólu górnej części pleców podczas ciąży, jego objawy i leczenie.

Przyczyny i przyczyny:

Istnieje wiele przyczyn i przyczyn bólu górnej części pleców podczas ciąży. Najbardziej oczywistą i najczęstszą przyczyną bólu pleców w czasie ciąży jest rosnąca masa dziecka w łonie matki. Wiadomo, że to w połączeniu z przyrostem masy ciała u ciężarnych matek zwiększa nacisk na górną część pleców. Najprawdopodobniej nastąpi to w trzecim semestrze. Oprócz przyrostu masy ciała zarówno matki, jak i dziecka, późniejszy etap ciąży powoduje również zmiany hormonalne. W późniejszych stadiach ciąży do organizmu uwalniane są hormony przygotowujące go do porodu.

Zwykle powoduje to rozluźnienie mięśni i więzadeł. W wyniku rozluźnienia mięśni i więzadeł plecy i miednica stają się niestabilne, a mięśnie wkładają większy wysiłek w utrzymanie równowagi ciała. Ten nacisk na wszystkie główne mięśnie, w tym górną część pleców, często może powodować ból i skurcze mięśni. Innym powodem bólu pleców jest powiększający się rozmiar gruczołów sutkowych, które wywierają nacisk na górną część pleców. Chociaż wszystko to jest nieuniknione i środki przeciwbólowe nie są zalecane, proste ćwiczenia i środki ostrożności mogą złagodzić ból. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Środki ostrożności i leczenie:

Na szczęście przyszła mama może podjąć pewne kroki, aby uniknąć nadmiernego bólu górnej części pleców. Niektóre metody mogą nawet przynieść ulgę podczas napadów dyskomfortu i bólu w górnej części pleców.

1. Prawidłowa postawa podczas stania:

Podczas gdy ciężarne matki chętnie odpoczywają przez cały okres ciąży, nie jest to całkowicie możliwe ani wskazane. Może się zdarzyć, że przyszła mama będzie musiała pozostać w pozycji stojącej przez dłuższy czas. W takich okolicznościach należy zadbać o prawidłową postawę, która w jak najmniejszym stopniu obciąża górną część pleców. Utrzymanie szerokiej postawy, z rozłożoną nogą i równo rozłożonym ciężarem ciała na obie strony może w ogromnym stopniu pomóc.

2. Prawidłowa postawa podczas snu:

Dłuższe godziny leżenia na plecach podczas ciąży mogą powodować ból. Najlepiej spać na boku, zachowując w ten sposób bezpieczną i neutralną pozycję. Odpowiednia ilość poduszek zapewni również wygodne ułożenie szyi i kręgosłupa podczas snu. Wysokie poduszki to zdecydowanie nie.

3. Prawidłowa postawa podczas siedzenia:

Podczas siedzenia należy zachować prawidłową postawę. Kolana nigdy nie powinny znajdować się powyżej nóg, dlatego najlepiej unikać rozkładanych krzeseł i sof. Krzesło z dobrym podparciem lędźwiowym lub poduszkami lędźwiowymi może być bardzo przydatne w okresie ciąży.

Najlepiej trzymać obie stopy uziemione i rozstawione na szerokość ramion. Zapewnia to równomierne rozłożenie ciężaru i minimalny nacisk na plecy. Kiedy dolna część pleców jest dobrze amortyzowana i podparta, górna część pleców jest wolna od stresu i zrelaksowana.

Masaż i ćwiczenia:

W czasie ciąży pomocna może być konsultacja z fizjoterapeutą i regularne masaże. Podczas napadów bólu pomocne mogą być techniki ponownego przeżywania, takie jak nakładanie worków na gorącą i zimną wodę.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł dotyczący bólu górnej części pleców podczas ciąży będzie dla Ciebie pomocny.