Ból pleców w okresie ciąży jest dość powszechny wśród kilku kobiet w ciąży. Wraz z nadejściem dobrej nowiny trzeba również znosić niewygody i niepokój w tej fazie. Ta sytuacja jest dość typowa dla drugiego trymestru ciąży i spowodowana jest szeregiem czynników. Chociaż nadążanie za bólem jest bardzo trudne, nie martw się! Dziś podpowiemy Ci najlepsze wskazówki i metody leczenia, jak najlepiej przezwyciężyć i pozbyć się bólu pleców w czasie ciąży. Są to łatwe do wykonania domowe środki, które w większości przypadków mogą nawet przynieść natychmiastową ulgę! Zacznijmy!

ból pleców podczas ciąży

Ból pleców w ciąży – kiedy zaczyna się i kończy??

Jeśli doświadczasz łagodnego lub ciężkiego bólu pleców w czasie ciąży, nie martw się! Nie jesteś sam. Mówi się, że około 50-70% kobiet w ciąży doświadcza tego powszechnego schorzenia. Podczas gdy niektóre kobiety odczuwają ten ból od początku ciąży, większość z nas zwykle spotyka się z tym stanem od drugiego trymestru. Zdarzają się przypadki, gdy kobiety w ciąży już od 8 tygodnia również doświadczają bólu pleców.

Jednak ten stan bólu pleców jest normalny w ciąży i można go leczyć naturalnymi środkami domowymi i lekami z pomocą lekarza. Za pomocą odpowiedniego leczenia można go położyć kres lub zmniejszyć wraz z jego nasileniem.

Przyczyny bólu pleców podczas ciąży:

Każda kobieta ma problem z bólem pleców w czasie ciąży. Najczęstsze rodzaje bólu pleców i jego objawy to łagodny lub uderzający ból w dolnej i górnej części pleców u kobiet w ciąży. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, dlatego ważne jest, aby najpierw poznać powody, dla których należy zrozumieć metody leczenia i wskazówki dotyczące profilaktyki. Oto kilka najczęstszych przyczyn.

Pierwszy trymestr:

Najczęstszy powód bólu pleców we wczesnej ciąży jest następujący.

1. Stres:

Stres emocjonalny może powodować napięcie mięśni pleców, które może być odczuwane jako ból pleców przed skurczami pleców. Może się okazać, że odczuwasz bóle pleców w stresujących okresach ciąży. Postaraj się zachować spokój, a możesz być zszokowany, gdy zobaczysz tę łatwość od wewnątrz.

2. Zmiany hormonalne:

Podczas ciąży zmiany hormonalne organizmu prowadzą do rozluźnienia więzadeł w okolicy miednicy i rozluźnienia stawów podczas treningu przed porodem. Podobny hormon może powodować rozluźnienie więzadeł podtrzymujących kręgosłup, co prowadzi do niestabilności i bólu. Zmiany hormonalne prowadzą również do bólu pleców we wczesnej ciąży.

Drugi i trzeci trymestr:

W drugim i trzecim trymestrze ciąży ból pleców może być spowodowany:,

1. Separacja mięśni:

Podobnie jak macica rozszerza się, dwa równoległe arkusze mięśni (mięśnie brzucha odbytu), które biegną od klatki piersiowej do kości łonowej, mogą się rozdzielić wzdłuż środkowego szwu. Ten podział może pogorszyć ból pleców.

2. Przyrost wagi:

Podczas zdrowej ciąży kobiety zwykle przybierają na wadze od 25 do 35 funtów. Kręgosłup musi utrzymać ten ciężar. To może powodować ból w dole pleców. Ciężar rosnącego dziecka i macicy wywiera również nacisk na naczynia krwionośne i nerwy w miednicy i plecach. To jedna z głównych przyczyn bólu pleców podczas ciąży.

3. Zmiany postawy:

Ciąża przesuwa środek ciężkości. W rezultacie możesz stopniowo się uspokoić, nie zauważając, i zacząć dostosowywać swoją postawę i sposób, w jaki idziesz. Może to spowodować ból pleców lub inne obciążenie. Forma Twojej pozycji stojącej również jest przyczyną bólu pleców we wczesnej ciąży i później.

Ból pleców podczas ciąży

4. Środek ciężkości:

Jedną z głównych przyczyn bólu pleców w czasie ciąży jest zmiana środka ciężkości. Wraz z rosnącym guzem brzucha zauważysz, że środek ciężkości powinien i porusza się do przodu. Należy o tym pamiętać i odpowiednio pracować nad swoją postawą jest właściwą rzeczą do zrobienia.

Najczęściej jednak zdarza się, że stajesz się tak świadomy bezpieczeństwa swojego dziecka, że ​​zapominasz o pozycji. Powoduje to budowanie napięcia mięśniowego i ostatecznie prowadzi do narastającego bólu pleców, który jest trudny do złagodzenia przez całą ciążę.

5. Wadliwe działanie stawu krzyżowo-biodrowego:

Staw odgrywa znaczącą rolę w czasie ciąży, a jego dysfunkcja jest jedną z najczęstszych przyczyn Twojej sytuacji. Ten staw tworzy miednicę – cóż, większość z nich i tak. To właśnie staw umożliwia alternatywny ruch podczas chodzenia. Teraz, w czasie ciąży, więzadła stają się napięte, a staw jest niestabilny, co prowadzi do całego bólu.

To może być rozdzierające, ale dobrą wiadomością jest to, że ta przyczyna bólu pleców w ciąży jest bardzo uleczalna za pomocą określonych metod leczenia. Najlepsze, co z tego wynika, to lepsza obietnica porodu dla Twojego dziecka. Jest to częsta przyczyna bólu pleców w 9. i ostatnim miesiącu ciąży.

6. Wytężona praca:

Każda ciężka praca w późniejszych miesiącach ciąży, jak schylanie się, by podnieść wiadro, może w końcu doprowadzić do okropnego bólu pleców, pozostawiając cię przykutą do łóżka. Z całą pewnością nie chcesz pozwolić temu przejąć, a następnie zadać sobie pytanie, dlaczego masz bóle pleców podczas ciąży. W późnych miesiącach ciąży, czyli przed trzecim trymetrem, ogranicz każdą aktywność w swoim dzienniku i skup się na odpoczynku i staraj się jak najlepiej ją wykorzystać.

7. Sukienka i moda:

Skoro ubrania ciążowe robią rundy, dlaczego miałabyś wybrać coś innego jako strój ciążowy, nawet jeśli wiesz, że coś elastycznego sprawi, że będziesz odczuwać ból przez resztę dnia? Twój brzuch nie radzi sobie ze zmianami w macicy i wokół niego. Wraz z rosnącym rozmiarem musisz uważać na pięty, ponieważ utrudnia to regulację środka ciężkości. Następnie pojawia się sukienka, którą wybierzesz, aby wyjść. Całkowicie unikaj pasków i gumek.

Sukienki ciążowe są twoim przyjacielem i jest powód, aby matki się do nich stosowały. Czas na zakupy. W przeciwnym razie wkrótce odkryjesz, że te buty stają się przyczyną bólu w dole pleców z powodu naprężeń więzadeł, jakie stwarzają.

Ulga w bólu pleców w ciąży:

Metody ulgi i leczenia mające na celu pozbycie się bólu pleców dla przyszłych matek mogą nie zawsze być wymagające, jak można przypuszczać. Istnieje szereg opcji leczenia do wyboru, w zależności od sugestii lekarza i nasilenia bólu pleców. Należą do nich domowe środki zaradcze, leczenie, joga i ćwiczenia, masaże i sposób fizjoterapii na zmniejszenie bólu pleców podczas ciąży.

Domowe środki zaradcze i zmiany stylu życia:

Nie ma nic łatwego i prostego w leczeniu bólu pleców w czasie ciąży. Oto kilka tropów.

1. Rób przerwy:

Spacer w przeciwnym razie stój i rozciągaj się co najmniej raz na godzinę. Zbyt długa sesja może sprawić, że plecy będą bolały jeszcze bardziej. Staraj się też nie stać zbyt długo. Niepewnie pracujesz na nogach; spróbuj postawić jedną stopę na niskim stołku, aby zmniejszyć nacisk na słabsze plecy.

2. Użyj mocnego materaca:

W takim stanie możesz zdecydować się na twardy materac na czas ciąży. Poduszka na ciało (o długości co najmniej 5 stóp) może również pomóc w znalezieniu pozycji do spania minimalizujących stres.

3. Ciepło i zimno:

Pomocne może być używanie ciepła i zimna na plecach. Nie ma pewności, że Twój lekarz zgadza się; zrobić, kładąc kilka razy dziennie zimne okłady (na przykład worek lodu lub mrożone warzywa zawinięte w ręcznik) na miękkie miejsce na 20 minut. Później niż dwa lub trzy dni, zmień na ciepło — umieść poduszkę grzewczą lub termofor na bolącym obszarze. Uważaj, aby nie odnosić ciepła do brzucha podczas ciąży.

4. Pas macierzyński:

Możesz łatwo kupić pasy ciążowe online lub dowolną linię handlową, która specjalizuje się w tym samym. Jest to zasadniczo bielizna podtrzymująca, która utrzymuje brzuch w miejscu i zapewnia, że ​​​​obręcz miednicy nie jest obciążona. Tak więc, na wypadek, gdyby twój brzuch wysuwał się do przodu, możesz pozwolić pasowi działać jako dobry substytut mięśni tułowia brzucha.

5. Pożywna dieta:

Jeśli chcesz mieć zdrową ciążę bez tego całego bólu, musisz upewnić się, że Twoja dieta jest na swoim miejscu, a wszystkie węglowodany, tłuszcze i białka są ułożone przy użyciu owoców i warzyw. Wyklucz kofeinę, ponieważ jest to jeden z czynników najbardziej przyczyniających się do powstawania bólu pleców podczas ciąży.

6. Odzyskaj swoją postawę:

Sluch nadwyręża kręgosłup. Używaj prawidłowej postawy podczas pracy, siadaj, w przeciwnym razie spanie jest lepszym ruchem. Na przykład spanie na boku z poduszką utkniętą między kolanami odciąży plecy. Siedząc przy małym stoliku, połóż zwinięty ręcznik na końcu pleców, aby się utrzymać; rozluźnij stopy na stosie książek, inaczej stołku i usiądź bez wyprostu, opierając się plecami o plecy.

Ból pleców podczas ciąży

7. Masaż:

Delikatny masaż może złagodzić bóle pleców, jednak efekty mają charakter przejściowy. Jeśli twój partner zaoferuje ci masaż, intensywnie masuj wgłębieniami w dolnej części kręgosłupa. Są to punkty akupunkturowe, które mogą wywoływać skurcze.

8. Ćwiczenia i joga:

Joga to dobre ćwiczenie rozciągające, które pomaga zwiększyć elastyczność i umożliwia szybką i łatwą dostawę. Joga prenatalna, ćwiczenia Kegla i rozciąganie to tylko niektóre z tych dobrych, na które warto sobie pozwolić. Od bólu pleców po budowanie napięcia mięśniowego, wszystko zostanie uwolnione w mgnieniu oka. Więc nie pozwól, aby te wady rosnącego brzucha cię zniechęciły, zamiast tego wybierz bycie aktywnym i zdrowym dzięki tym ciążowym ćwiczeniom bólu pleców.

Oto kilka wskazówek dotyczących delikatnych ćwiczeń, które mogą bardzo pomóc,

 • Pracuj na zajęciach jogi prenatalnej i aqua natal, aby pomóc budować mięśnie i uzyskać lepsze wsparcie pleców.
 • Usiądź w pozycji skrzyniowej z kolanami pod biodrami, rękami pod ramionami i mięśniami brzucha skierowanymi do góry, utrzymując plecy prosto. Podnieś się z powrotem w pobliżu sufitu i pozwól pośladkom delikatnie się zrelaksować. Powoli wróć ponownie do pozycji w pudełku. Rób to powoli, aby rozluźnić mięśnie.
9. Pomoc od lekarza:

Możesz również skorzystać z pomocy medycznej od lekarza. Mogą to być leki doustne i fizjoterapia na ból pleców w czasie ciąży, zgodnie z sugestią certyfikowanego pracownika służby zdrowia.

10. Akupunktura:

Akupunktura to rodzaj medycyny chińskiej, w której cienkie igły są wprowadzane do skóry w określonych miejscach. Badania wykazały, że akupunktura może być skuteczna w łagodzeniu bólu krzyża podczas ciąży. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli obawiasz się spróbować.

11. Fizjoterapia:

Lekarze mogą również zalecić pójście na sesje fizjoterapeutyczne w przypadku silnego bólu. Nie pracuj nad tym samodzielnie bez certyfikowanego profesjonalisty.

Wskazówki dotyczące bólu pleców podczas ciąży:

Oprócz znajomości przyczyn i środków zaradczych, należy również zwrócić uwagę na kilka wskazówek, które mogą pomóc w całkowitym zapobieganiu bólom pleców!

 1. Nie noś obcasów. Noś tylko buty z doskonałym wsparciem,
 2. Nie zginaj się całkowicie od pasa, aby podnieść rzeczy. Przysiadaj, ugnij kolana i wyprostuj plecy.
 3. Usiądź prosto na krzesłach. Zawsze miej poduszkę, aby wspierać dolną część pleców.
 4. Kiedy śpisz, spróbuj położyć się na bokach i podłożyć poduszki pod brzuch dla wsparcia.
 5. Używaj tylko twardego materaca. Może to pomóc w zapewnieniu doskonałego wsparcia pleców w czasie ciąży.
 6. Sprawdzaj, jak stoisz, poruszasz się i siedzisz. Nie bądź w zgiętej pozycji.

Kiedy skonsultować się z lekarzem w sprawie bólu pleców w ciąży:

Oto, kiedy należy porozmawiać i skonsultować się z lekarzem, gdy cierpi się na silne skurcze pleców w ciąży,

 • Jeśli masz silny ból pleców i jesteś w drugim lub trzecim trymestrze.
 • Masz również gorączkę i krwawienie z pochwy z bólem podczas oddawania moczu.
 • Jeśli masz ból w bokach (pod żebrami).
 • Tracisz czucie w nogach lub pośladkach.

Cierpienie na ból pleców podczas ciąży może być dość zniechęcającym zadaniem, a dzięki tym wskazówkom i środkom zaradczym możesz mieć zrelaksowaną ciążę. Upewnij się, że zawsze jesteś w kontakcie z regularnymi kontrolami lekarza rodzinnego, oprócz tych wskazówek domowych.

Nigdy nie traktuj bólu pleców samodzielnie. Ten przewodnik daje jedynie wgląd w ogólny scenariusz i jak przezwyciężyć ból pleców w czasie ciąży. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać najlepsze wskazówki i leczenie.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Czy ból pleców jest wczesną oznaką ciąży??

Odp.: Ból pleców jest często zauważany w późnej ciąży niż we wczesnym okresie ciąży. Dlatego nie jest to poważna i znacząca oznaka ciąży w początkowych stadiach.

Q2. Czy używanie pasa ciążowego w przypadku bólu pleców jest bezpieczne??

Odp.: Pomoc położnicza może pomóc w zmniejszeniu problemów z bólem dolnej części pleców, które są często spowodowane złą postawą. Należy go jednak nosić tylko przez kilka godzin w ciągu dnia, a nie przez cały dzień. Odnotowano również przypadki, w których pas może zwiększać wagę, powodując większy ból pleców. Skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać najlepszą poradę zgodnie z typem ciała.

Q3. Jak radzić sobie z bólem pleców podczas snu podczas ciąży?

Odp.: Silny ból pleców jest częstym przypadkiem u wielu przyszłych matek, zwłaszcza podczas snu. Zawsze używaj twardego i szerokiego materaca tylko podczas snu. Ponadto możesz umieścić poduszkę blisko obu nóg i pod brzuchem, aby zmniejszyć ból pleców podczas spania na boku.