Podczas ciąży, wraz z nudnościami, wymiotami, zmęczeniem, opuchniętymi stopami, większość kobiet w ciąży odczuwa ból w dole pleców w pewnym momencie. Ta dolna część pleców jest największą skargą, jaką usłyszymy od kobiet w ciąży. Ten ból pleców może być spowodowany przyrostem masy ciała, przesunięciem środka ciężkości ciała, zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele itp. Podczas gdy większość bólów występujących w dolnej części pleców jest całkiem normalna i często nie stanowi problemu, ale tylko w niektórych przypadkach może to stać się przewlekłe, rozciągając ból od dolnej części pleców w kierunku nóg i stóp, które uniemożliwiają ciężarnej kobiecie stać. W tym artykule omówimy szczegółowo przyczyny bólu w dolnej części pleców, środki zapobiegawcze, które należy zastosować, oraz niektóre domowe sposoby na złagodzenie tego bólu.

Ból w dole pleców podczas ciąży powoduje

Co to jest ból w dole pleców i czy jest powszechny podczas ciąży:

Ból dolnego odcinka kręgosłupa w czasie ciąży jest również określany jako ból lędźwiowy. Ten ból jest zwykle zlokalizowany w pasie i powyżej, pośrodku pleców. Ten ból pleców waha się od łagodnego (w większości przypadków) do ciężkiego, a nawet przewlekłego w niektórych sytuacjach. Przewlekły ból dolnej części pleców, który promieniuje do nogi, nazywa się rwą kulszową. Chociaż większość kobiet w ciąży skarży się, że ten ból jest silny, ból w dole pleców jest całkiem naturalny. Bardzo niewiele kobiet w ciąży odczuwa nieznośny ból z powodu rozdzielenia mięśni brzucha. Ból w dole pleców zaczyna się w dowolnym momencie okresu ciąży. Niektóre kobiety odczuwają ten ból w pierwszym trymestrze, a niektóre w drugim trymestrze, który postępuje aż do porodu. Niektóre kobiety cierpią również na poporodowy ból pleców.

Przyczyny bólu krzyża podczas ciąży:

Ten ból jest jednym z najczęstszych bólów, których doświadcza ciężarna kobieta podczas ciąży. Przyczyny tego bólu są wymienione poniżej.

1. Wzrost hormonalny:

Relaxin to hormon uwalniany podczas ciąży. Hormon ten zmiękcza i rozluźnia stawy i więzadła miednicy. Pomaga to w urodzeniu dziecka na późniejszych etapach. Hormon ten nie tylko rozluźnia tkanki w obrębie miednicy, ale także rozluźnia stawy na całym ciele. Z tego powodu ból w dolnej części pleców zaczyna się w czasie ciąży.

2. Przesunięcie środka ciężkości:

Wraz z postępem ciąży zwiększa się rozmiar brzucha. Dzięki temu przesunie się środek ciężkości ciała kobiety w ciąży. Przesunięcie środka ciężkości prowadzi do niewłaściwej postawy podczas siedzenia, chodzenia itp., co prowadzi do bólu w dolnej części pleców.

3. Nadmierny przyrost wagi:

Wraz ze wzrostem masy ciała w czasie ciąży mięśnie zaczynają się napinać bardziej niż zwykle. Niewłaściwa postawa ciała spowodowana nadmiernym przyrostem masy ciała może prowadzić do bólu w dole pleców.

4. Separacja mięśni:

Istnieją dwa równoległe pasma mięśni, które łączą się w środku brzucha. Mięśnie te stabilizują kręgosłup i wspierają talię. W czasie ciąży, wraz ze wzrostem rozmiaru brzucha, mięśnie te zaczynają się rozciągać, a w niektórych przypadkach nawet się rozdzielają. Z tego powodu podparcie na plecach rozpada się, a niewielki nacisk na plecy powoduje silny ból pleców, który określa się mianem diastasis recti.

bóle krzyża w ciąży 8

Domowe środki na ból dolnego odcinka kręgosłupa podczas ciąży:

Ból dolnej części pleców podczas ciąży jest często znośny, ale w niektórych przypadkach staje się nie do zniesienia dla kobiet w ciąży. Lekarze zalecają stosowanie pewnych domowych środków zaradczych, aby uniknąć i leczyć ból pleców podczas ciąży. Niektóre środki zaradcze są

1. Masaż prenatalny:

Kto nie lubi masażu pleców. Idealny masaż pleców przyniesie ulgę w bólu pleców. Masowanie poprawia krążenie krwi w okolicy pleców, co zapewnia natychmiastową ulgę w bólu pleców.

2. Ciepła woda i kompres:

Ciepła woda służy do podwyższenia temperatury, która może leczyć ból pleców. Wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się również przepływ krwi w całym ciele. Ciepło może pomóc zmniejszyć sztywność stawów i skurcze mięśni. Domowy kompres można zrobić, mocząc czysty ręcznik w gorącej wodzie i masując ten nasączony ręcznik w dolnej części pleców. Upewnij się, że nie nakładasz kompresora na brzuch. Kąpiel w ciepłej wodzie łagodzi również bóle pleców. Rozważ dodanie soli Epsom do ciepłej wody, aby uwolnić napięte mięśnie.

3. Środki przeciwbólowe:

Zasadniczo ćwiczenia są najlepszym lekarstwem na bóle krzyża. Poza ćwiczeniami ulgę w bólu dolnej części pleców zapewnia stosowanie leków przeciwbólowych. Używaj tych środków przeciwbólowych tylko po konsultacji z lekarzem.

4. Joga:

Joga jest jedną z najlepszych form ćwiczeń na każdy rodzaj bólu. Wykonywanie jogi pomaga w rozciąganiu mięśni, dając w ten sposób ulgę dolnej części pleców. Co więcej, medytacja wykonywana w jodze może zmniejszyć stres i sprawić, że będziesz szczęśliwy przez cały dzień.

5. Ćwiczenia:

bóle krzyża w ciąży 7

Ćwiczenia rozciągające mogą pomóc złagodzić ból w dolnej części pleców. Chodzenie jest również uważane za jedną z najlepszych form ćwiczeń łagodzących ból pleców.

6. Pozycje do spania:

bóle krzyża w ciąży 2

Pozycja do spania może również przynieść ulgę w bólu pleców. Umieszczenie poduszki między zgiętymi nogami poniżej brzucha może zapewnić wsparcie dla brzucha, zmniejszając w ten sposób nacisk na plecy. Używanie poduszki lędźwiowej podczas siedzenia może pomóc złagodzić ból pleców.

7. Inne zabiegi:

Alternatywnie leki, takie jak akupunktura i usługi chiropraktyczne, mogą pomóc w zmniejszeniu bólu dolnej części pleców podczas ciąży.

Akupunktura:

bóle krzyża w ciąży 6

Starożytna chińska sztuka leczenia bólów i węzłów w twoim ciele miała formę ostrych igieł wbijanych w pewne zawęźlone obszary twojego ciała. Słowo „punkcja” odgrywa dużą rolę w akupunkturze, w której lekarze lub profesjonalni akupunkturzyści wbijają igły w plecy, a dokładnie w obszar bólu, w którym ich zdaniem przepływ energii lub energii ciała jest ograniczany przez węzły. Rozwarcie tych węzłów poprzez akupunkturę przyniosłoby ci natychmiastową ulgę. To najlepsze leczenie bólu pleców.

Pas macierzyński:

Te pasy dla kobiet w ciąży zapewniają optymalne wsparcie dla rosnącego brzucha i dolnej części pleców. Eliminuje stres na plecach, dając mocniejsze wsparcie i poprawia postawę. Możesz nosić ten pasek tylko przez kilka godzin dziennie. Pasy te są dostępne w różnych rozmiarach, które są przeznaczone dla kobiet noszących wiele dzieci. Pasy ciążowe są dostępne online i w sklepach ciążowych.

Wskazówki dotyczące zapobiegania i unikania bólu krzyża podczas ciąży:

Niektóre z ogólnych wskazówek, których można przestrzegać, aby zapobiec bólowi dolnej części pleców podczas ciąży, to:

  • Kontroluj wzrost wagi. Staraj się utrzymać zdrową wagę przez całą ciążę.
  • Zaleca się nie podnosić ciężarów podczas ciąży.
  • Stanie przez dłuższy czas może wywierać nacisk na plecy. Dlatego unikaj stania zbyt długo.
  • Zawsze noś luźne ubranie w czasie ciąży.
  • Noś odpowiednie buty, które zapewnią Twojemu ciału idealne podparcie podczas ciąży.
  • Spanie na płaskim łóżku może przynieść ulgę w bólu pleców, a nawet zapobiec bólowi pleców.
  • Wykonuj delikatne ćwiczenia rozciągające codziennie podczas ciąży.
  • Unikaj pracy w późnych godzinach siedzących. Rób przerwy w środku i chodź przez co najmniej 5 minut.
  • Przestrzegaj odpowiedniej diety. Unikaj pokarmów, które mogą nasilać ból pleców.

Kiedy skonsultować się z lekarzem:

Ból pleców jest dość powszechny u kobiet w ciąży w czasie ciąży. Łagodny ból pleców można leczyć za pomocą domowych środków. Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem, jeśli odczuwa silny ból pleców, któremu towarzyszy infekcja dróg moczowych, krwawienie z pochwy, gorączka, uczucie mrowienia w kończynach, nieregularne upławy. Czasami ból może być zbyt silny, aby promieniować do nogi, powodując rwę kulszową. W takich przypadkach skonsultuj się z lekarzem w celu dalszego leczenia.

Podsumowując, można powiedzieć, że ból w dolnej części pleców jest powszechny w większości przypadków podczas ciąży. Tylko w niektórych przypadkach ból ten może się nasilać i prowadzić do rwy kulszowej. Postępuj zgodnie z wyżej wymienionymi środkami zapobiegawczymi i wskazówkami, aby uniknąć bólu dolnej części pleców podczas ciąży. Wypróbuj także domowe sposoby na złagodzenie bólu w dole pleców i podziel się z nami swoimi doświadczeniami.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Czy ból w dolnej części pleców jest oznaką ciąży??

Odp.: Wszystkie bóle pleców nie są oznakami ciąży. Jednak w niektórych przypadkach ból w dolnej części pleców jest objawem wczesnej ciąży. Niektóre kobiety w ciąży odczuwają ból w dole pleców we wczesnej ciąży.

Q2. Czy ból dolnej części pleców jest oznaką porodu??

Odp.: Poród zwykle rozpoczyna się pod koniec trzeciego trymestru. Czasami ból w dolnej części pleców w ostatnim trymestrze może być oznaką porodu. Jeśli odczuwasz silny ból pleców na początku trzeciego trymestru, skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić stan dziecka pod kątem porodu przedwczesnego.

Zastrzeżenie: Opinie wyrażone w tym artykule są jedynie sugestiami, a serwis nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki uboczne, jakie może wywołać. Lepiej skonsultować się z lekarzem, zanim cokolwiek planujesz, zwłaszcza gdy jesteś w ciąży.