Ciąża to bardzo ważny etap w życiu kobiety. Matka przechodzi przez ogromną walkę o dostarczenie pakietu radości. W trakcie 9-miesięcznego okresu ciąży organizm kobiety przechodzi liczne zmiany, które powodują wiele skutków ubocznych i dyskomfortu. Jednym z takich skutków ubocznych, które mogą powodować wiele niepokoju, jest ból w klatce piersiowej podczas ciąży. Ciężkie uczucie w klatce piersiowej i bolesny ból są spowodowane wieloma czynnikami i zmianami zachodzącymi w ciele.

ból w klatce piersiowej dla kobiet w ciąży

Poznajmy szczegółowo ból w klatce piersiowej podczas ciąży i kilka dobrych domowych sposobów na jego złagodzenie.

Co to jest ból w klatce piersiowej i czy występuje często podczas ciąży??

Ból w klatce piersiowej to uczucie ostrego bólu, ucisku, ucisku, tępy ból, uczucie pieczenia lub głęboki ból miażdżący pomiędzy nadbrzuszem a szyją, czyli obszarem klatki piersiowej. Choroba serca jest najczęstszą przyczyną bólu w klatce piersiowej, która wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Istnieją również różne przyczyny niekardiologiczne, takie jak choroby płuc, półpasiec, zgaga itp. Ból w klatce piersiowej jest bardzo częstym skutkiem ubocznym ciąży. Jest to spowodowane różnymi zmianami fizjologicznymi zachodzącymi w organizmie. Chociaż te zmiany nie są poważnym problemem, ból w klatce piersiowej podczas ciąży powoduje dyskomfort i niepokój matki.

Przyczyny bólu w klatce piersiowej podczas ciąży:

Ból w klatce piersiowej przybiera różne formy w zależności od przyczyny. Kobiety w ciąży lub garbhavati mahila zwykle odczuwają lekki ból, uczucie pieczenia lub ucisku z powodu refluksu, stresu i zmian fizjologicznych. Ale nie wszystkie bóle w klatce piersiowej są związane z ciążą. Na cięższą formę bólu związaną z dusznością, bólem szczęki, drętwieniem, zawrotami głowy itp. należy zareagować wizytą u lekarza, aby poznać przyczynę. Przyjrzyjmy się różnym przyczynom bólu w klatce piersiowej podczas ciąży.

1. Zgaga i niestrawność:

Większość kobiet doświadcza niestrawności i zgagi podczas ciąży z powodu zmian poziomu hormonów i nacisku na żołądek przez rosnące dziecko. Objawy obejmują uczucie pieczenia, wzdęcia, ucisk i ucisk w klatce piersiowej, odbijanie, refluks, ból brzucha, nudności lub wymioty. W pierwszym trymestrze ciąży hormon progesteronowy odpowiada za refluks kwaśny.

2. Stres psychiczny:

Ciąża zawsze powoduje uczucie niepokoju, nawet jeśli nie jest to pierwsze doświadczenie. Silna panika i stres mogą powodować ataki paniki z objawami bólu w klatce piersiowej, trudnościami w oddychaniu, bólami głowy, poceniem się, nudnościami itp..

3. Stres mięśniowo-szkieletowy:

Rosnące dziecko wywiera duży nacisk na mięśnie i kości w okolicy klatki piersiowej, powodując ból i bolesność. Ucisk powoduje również poszerzenie klatki piersiowej, powodując duszność i ból.

4. Zwiększenie rozmiaru piersi:

W drugim lub trzecim trymestrze ciąży piersi kobiety powiększają się i zmieniają kształt. Powoduje to duże obciążenie mięśni i kości wzdłuż klatki piersiowej, powodując ból w klatce piersiowej i duszność.

5. Niewystarczająca ekspansja płuc:

Rosnąca macica utrudnia ekspansję płuc podczas oddychania; powoduje to trudności w oddychaniu i uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Poniżej znajdują się niektóre przyczyny, które wynikają z warunków zdrowotnych, które nie są związane z ciążą, ale mogą mieć wpływ na kobiety w ciąży. Lekarz musi leczyć te schorzenia.

6. Zawał serca:

Zmniejszony przepływ krwi do mięśnia sercowego powoduje zawał serca z objawami nagłego i silnego bólu w klatce piersiowej, duszności, pocenia się itp. Musi być leczony natychmiastową opieką medyczną.

7. Choroba wieńcowa:

Zmniejszony przepływ krwi do serca z powodu zatykania tętnic złym cholesterolem i tłuszczem powoduje CAD lub dusznicę bolesną. Kobiety z tym stanem odczuwają ucisk i ból w klatce piersiowej, a także zmęczenie, nudności itp., zwłaszcza po wysiłku fizycznym lub emocjonalnym.

8. Kardiomiopatia:

Jest to stan genetyczny, w którym mięśnie sercowe stają się nienormalnie grube, co powoduje ograniczenia w wypływie krwi z serca. Powoduje to silny ból w klatce piersiowej, zawroty głowy itp..

9. Zastawkowa choroba serca:

Uszkodzenie zastawek serca i ich funkcjonowanie powoduje wiele chorób serca, które powodują ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, zawroty głowy itp.

10. Zapalenie mięśnia sercowego:

Zapalenie mięśnia sercowego jest kolejną przyczyną bólu w klatce piersiowej. Jest to spowodowane głównie infekcjami wirusowymi, takimi jak wirusy Coxsackie B, wirus cytomegalii itp.

11. Zapalenie osierdzia:

Zapalenie worka otaczającego serce jest spowodowane głównie infekcjami, operacjami serca itp. Ten stan powoduje silny ból w klatce piersiowej.

12. Infekcje płuc:

Infekcje płuc, takie jak zapalenie płuc i inne infekcje wirusowe i bakteryjne, powodują ból w klatce piersiowej, gorączkę, kaszel itp.

13. Zapadnięte płuco:

Kiedy część płuca zapada się, głównie z powodu urazu, uwalnia powietrze do klatki piersiowej, powodując ból w klatce piersiowej, niskie ciśnienie krwi itp..

14. Zator płucny:

Kiedy zakrzep utknie w płucach, powoduje silny ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem itp.

15. Półpasiec:

Półpasiec to choroba wywoływana przez wirusa o nazwie varicella-zoster. Powoduje ostry ból w klatce piersiowej, wysypkę i pęcherze na klatce piersiowej.

Wskazówki, jak złagodzić ból w klatce piersiowej podczas ciąży:

Przyjrzyjmy się niektórym sposobom kontrolowania bólu w klatce piersiowej spowodowanego ciążą,

 1. Stań lub usiądź w pozycji, która umożliwia łatwy i wystarczający przepływ tlenu do płuc. Unikaj pozycji, które powodują ucisk i ograniczają płuca.
 2. Jedz małe, ale częste posiłki, aby uniknąć zgagi i niestrawności.
 3. Unikaj spania bezpośrednio po posiłkach, ponieważ może to uniemożliwić zdrowe trawienie i prowadzić do wzdęć.
 4. Unikaj alkoholu, kofeiny, pikantnych i tłustych potraw, które mogą obciążać wątrobę i trawienie.
 5. Spożywaj pokarmy bogate w składniki odżywcze, takie jak żelazo, wapń i potas. Suplementy prenatalne to dobry sposób na zapewnienie Ci niezbędnych witamin i minerałów.
 6. Ćwicz techniki łagodzenia stresu, takie jak medytacja i joga.
 7. Jedz zdrową i zbilansowaną żywność przygotowaną w higienicznych warunkach ze świeżych składników. Spożywaj dobre porcje owoców, zwłaszcza sezonowych.
 8. Ćwiczenia i joga pomagają złagodzić wiele skutków ubocznych związanych z ciążą. Stwierdzono, że joga prenatalna wspiera rozwój dziecka i zdrowie matki.
 9. Zawsze śpij na lewym boku. Pomaga to w złagodzeniu nacisku wywieranego przez macicę na klatkę piersiową i naczynia krwionośne.
 10. Użyj poduszki, aby podnieść górną część ciała podczas leżenia. Ułatwia to oddychanie i mięśnie płuc.
 11. Odpocznij wystarczająco, aby rozluźnić mięśnie klatki piersiowej i ciała.

Domowe środki na ból w klatce piersiowej podczas ciąży:

Ból w klatce piersiowej związany z ciążą można leczyć za pomocą prostych środków i zmian stylu życia. Przyjrzyjmy się niektórym najlepszym domowym sposobom i zabiegom,

 • Picie ciepłego mleka z miodem to najlepszy sposób na ukojenie układu pokarmowego oraz złagodzenie zgagi i dyskomfortu w klatce piersiowej.
 • Herbaty ziołowe, takie jak herbata rumiankowa, herbata imbirowa i herbata z kopru włoskiego, pomagają łagodzić wzdęcia, refluks żołądkowy i zgagę.
 • Codzienne picie świeżej wody kokosowej nie tylko dostarcza niezbędnych minerałów i soli, ale także przynosi ulgę w kwasowości i wspomaga trawienie.
 • Woda z kminku jest bardzo pomocna w usuwaniu gazów uwięzionych w klatce piersiowej i niestrawności. Wystarczy gotować dwie łyżeczki kminku w wodzie przez 10 minut. Odcedź i wypij. Możesz dodać trochę miodu, aby poprawić smak.
 • Namoczone migdały są dobrym źródłem wapnia, potasu, białka i błonnika pokarmowego. Pomaga w poprawie trawienia i zapewnieniu prawidłowego odżywiania. Pamiętaj, żeby jeść je namoczone przez noc.

Kiedy wezwać pomoc?

Nie wszystkie bóle w klatce piersiowej są związane z ciążą. Jeśli masz do czynienia z poniższymi objawami lub oznakami, musisz potraktować to poważnie i natychmiast udać się do lekarza,

 1. Silny, przeszywający ból po lewej stronie klatki piersiowej wraz z zimnymi poceniami, wymiotami, drętwieniem ramion, bólem barków, dusznością, zawrotami głowy, bólem pleców.
 2. Ostry ból w klatce piersiowej podczas kaszlu, kichania lub oddychania.
 3. Silny ból w klatce piersiowej ze stanem zapalnym w nogach.
 4. Przeszywający ból i ucisk w klatce piersiowej w pobliżu obszaru serca w odstępach, rozprzestrzeniający się na szyję, szczękę i plecy.

Większość dolegliwości związanych z ciążą ustępuje dopiero po porodzie. Ale przy odpowiedniej świadomości, wskazówkach i domowych środkach zaradczych możesz łatwo poradzić sobie z problemem bólu w klatce piersiowej. Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami i rozwiązaniami oraz podziel się swoimi doświadczeniami poniżej. Ciesz się ciążą!

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Czy stres może powodować ból w klatce piersiowej podczas ciąży??

Odp.: Trochę stresu i niepokoju są dla każdego normalne. Ale zbyt duży stres może prowadzić do niepokoju lub ataków paniki. Podczas takich ataków do krwiobiegu uwalniany jest hormon stresu zwany adrenaliną. Hormon ten powoduje różne objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, pocenie się, przyspieszone bicie serca, duszność, zawroty głowy, problemy z trawieniem itp. Wystarczający odpoczynek i medytacja bardzo dobrze pomagają w łagodzeniu stresu i niepokoju.

Q2. Dlaczego kobiety w ciąży są zagrożone kardiomiopatią okołoporodową??

Odp.: W czasie ciąży serce musi pompować o 50% więcej krwi, aby zapewnić odżywianie i tlen rozwijającemu się dziecku. Ta przepracowanie i stres serca mogą osłabiać mięśnie sercowe, zwłaszcza gdy kobieta cierpi na otyłość, niedożywienie, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę itp. Spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, złe odżywianie, ciąże mnogie, niektóre leki prenatalne również obciążają serce. Słabe mięśnie sercowe mogą powodować powiększenie serca i niewydolność serca podczas lub po ciąży; ten rodzaj niewydolności serca nazywa się kardiomiopatią okołoporodową.

Q3. Jaka jest różnica między bólem w klatce piersiowej a zgagą podczas ciąży??

Odp.: Ludzie zazwyczaj kojarzą ból w klatce piersiowej z zawałem serca. Ból w klatce piersiowej spowodowany chorobą serca lub chorobą płuc jest zwykle silny i przeszywający, wraz z objawami, takimi jak pocenie się, duszność, zawroty głowy itp. Każdy silny ból w klatce piersiowej musi zostać zgłoszony lekarzowi. Ból w klatce piersiowej związany z ciążą jest zwykle łagodny i łatwy do opanowania. Większość kobiet w ciąży cierpi na zgagę i wzdęcia, które powodują ucisk w klatce piersiowej i uczucie pieczenia w klatce piersiowej. Zgaga jest spowodowana refluksem kwasu i nadmiarem kwasów w żołądku. Powoduje to piekący ból w okolicy klatki piersiowej, często w dolnej części klatki piersiowej. Zwykle występuje po posiłku. Ten rodzaj bólu w klatce piersiowej można złagodzić za pomocą leków zobojętniających lub leków wspomagających trawienie.