Brown Discharge w czasie ciąży może być powodem zmartwień matki i jej rodziny. Wyładowanie brązowe podczas ciąży jest często mylone z okresem światła. Brązowa wydzielina jest w rzeczywistości stęchłą lub zakrzepłą krwią, która jest usuwana z kanału rodnego. Wyładowanie brązowe w ciąży jest czasem oznaką zbliżającego się poronienia. Ale najczęściej brązowa wydzielina jest całkowicie normalna i nie jest powodem do zmartwień. Najlepiej jednak jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć jakiekolwiek ryzyko powikłań porodowych i swobodnie oddychać.

Czy brązowe wydzieliny w ciąży są normalne??

W pierwszym trymestrze ciąży, brązowe upławy w postaci kilku plamek są w większości przypadków nieszkodliwe i całkowicie normalne. Zwykle kończy się w ciągu dwóch do trzech dni bez żadnej pomocy medycznej. Wydzielina jest bezwonna i nie wiąże się z żadnymi nieprzyjemnymi odczuciami, takimi jak pieczenie czy skurcze. Niektóre kobiety nie mają brązowej wydzieliny, ale czerwoną lub lekko różowawą wydzielinę. To też jest normalne. Jeśli nie ma nadmiernego krwawienia z pochwy, matka powinna po prostu pić dużo płynów i dobrze odpoczywać. Powtarzam jednak, najlepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby w przyszłości wykluczyć jakąkolwiek możliwość powikłań porodowych.

Dlaczego pojawia się brązowe wyładowanie we wczesnej ciąży??

Wyładowanie brązowe może wystąpić z różnych powodów. Jedną z przyczyn jest krwawienie z implantacji. Krwawienie z implantacji występuje, gdy zapłodnione jajo przyczepia się do wyściółki macicy. Co czwarta kobieta ma krwawienie z implantacji jako przyczynę brązowej wydzieliny. Jeśli krwawienie nie jest lekkie, ale nawet umiarkowane – nie mówiąc już o obfitym – należy skonsultować się z lekarzem.

Wyładowanie brązowe może również wystąpić z powodu dodatkowej wrażliwości kanału rodnego pochwy i szyjki macicy w tym okresie. Wzrost hormonów i przepływ krwi w pochwie i szyjce macicy powoduje tę wrażliwość. Podrażnienie i wewnętrzne otarcia mogą prowadzić do brązowienia. Ten problem zwykle rozwiązuje się sam w krótkim czasie, gdy organizm zaczyna dostosowywać się do zmian spowodowanych zagnieżdżeniem zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli podrażnienie i brązowa wydzielina nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem.

Inne powody:

Inne przyczyny to nieszkodliwe polipy szyjki macicy, wzrost mięśniaków w wyściółce macicy i zaburzenia związane z krwią, takie jak choroba von Willebranda, które zakłócają naturalne krzepnięcie krwi.

Z wyjątkiem krwawienia z implantacji, w przypadku każdej innej przyczyny brunatnej wydzieliny należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jeśli występuje intensywna, brązowa wydzielina, matka może odczuwać zmęczenie, zawroty głowy, nudności, omdlenia, skurcze brzucha i gorączkę, co jest bardzo niezdrowe zarówno dla matki, jak i dziecka. W zależności od przyczyny wyładowania mogą być różne zabiegi.

Ciąża pozamaciczna:

Jeśli brązowa wydzielina utrzymuje się przez długi czas, zwykle wskazuje to na poronienie. Aby zapobiec, przy pierwszych oznakach niezdrowego brązowego wydzieliny, zasięgnij porady lekarza. Ciężkie i często zagrażające życiu krwawienie występuje podczas stanu zwanego ciążą pozamaciczną, kiedy zapłodnione jajo zaczyna rozwijać się nie w macicy, ale w samym jajowodzie. Może to zagrażać życiu z powodu nadmiernego krwawienia i odpowiedniego spadku ciśnienia krwi. Jeśli występują silne upławy oraz bóle i skurcze brzucha, nie czekaj, ale natychmiast udaj się do lekarza.

Ciąża trzonowa:

Wyładowanie brązowe może się również zdarzyć z powodu niezwykle rzadkiego przypadku ciąży trzonowej, w której rozwój zarodka nie jest prawidłowy, ale komórki łożyska i tak rosną i namnażają się. Ciąża molowa jest niezwykle poważna i musi być natychmiast leczona, aby zapobiec tragicznym konsekwencjom. Wyładowanie brązowe, chociaż może wydawać się normalne, może mieć bardzo poważną przyczynę. Nie należy tego lekceważyć.

Wyładowanie brązowe może również wystąpić z powodu nieprawidłowości łożyska, gdy łożysko zakrywa ujście szyjki macicy lub łożysko jest przedwcześnie oddzielone od macicy. W przypadku tej ostatniej nieprawidłowości łożyska występuje obfite krwawienie wraz z silnym bólem. Nieprawidłowości łożyska są bardzo poważne i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej dla bezpieczeństwa zarówno matki, jak i dziecka.

Infekcje pochwy i szyjki macicy mogą również prowadzić do brązowej wydzieliny. Towarzyszy im zwykle nieprzyjemne uczucie w pochwie. Konieczne jest natychmiastowe leczenie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się i pogłębianiu infekcji oraz powodowaniu poważnych powikłań porodowych.

Wyładowanie brązowe może również wystąpić z powodu nagłej, stresującej aktywności fizycznej lub upadku. W obu przypadkach nie wahaj się skonsultować z lekarzem.

Jak rozwiązać ten problem brązowego wyładowania??

Na początek nie panikuj. Spokojna atmosfera psychiczna jest niezbędna dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Oceń swój stan obiektywnie, ze spokojnym umysłem. Czy wyładowanie jest ciężkie, czy tylko kilka plamek? Jaki jest kolor wyładowania? Czy odczuwam dyskomfort? Czy odczuwam zmęczenie, nudności lub skurcze brzucha? Jeśli tak, to jak często występują skurcze? Po poświęceniu trochę czasu na podsumowanie swojego stanu i udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania, natychmiast skonsultuj się z lekarzem, aby mógł ustalić przyczynę brązowej wydzieliny.

Po wizycie u lekarza, jeśli werdyktem jest krwawienie z implantacji, oddychaj spokojnie. Krwawienie z implantacji może prowadzić do wahań nastroju i bólów głowy. Istnieje wiele naturalnych sposobów przeciwdziałania objawom krwawienia z implantacji. Pij dużo wody i innych płynów, takich jak soki owocowe i zielona herbata, aby wzmocnić, odświeżyć i odtruć organizm. Odpocznij, aby się odmłodzić. Idź na spokojne spacery po ćwiczenia, po konsultacji z lekarzem.

Możesz spróbować ćwiczeń oddechowych, aby uspokoić swój umysł. Upewnij się, że nie czujesz żadnego napięcia psychicznego. Czytaj pocieszające książki i słuchaj delikatnej muzyki. Kluczem do zdrowego ciała jest szczęśliwe i zdrowe zdrowie psychiczne. Powtórzę jednak raz jeszcze. Nie należy przyjmować brązowej wydzieliny podczas lekkiej ciąży. Natychmiast skonsultuj się z lekarzem, aby później nie było niepotrzebnych komplikacji. Bądź zdrowy, bądź szczęśliwy!