Istnieje słynne powiedzenie o ciąży: „Niezależnie od tego, czy jesteś przyszłą mamą po raz pierwszy, czy jesteś w ciąży z drugim dzieckiem (lub trzecim lub więcej), te dziewięć miesięcy jest niewątpliwie cudownym i zmieniającym życie doświadczeniem”. W ciągu tych dziewięciu miesięcy ciężarna kobieta doświadcza różnego rodzaju wahań nastroju, mieszanych odczuć tego, co jeść, a czego nie. Nagła postawa opiekuńcza wobec nienarodzonego dziecka zaczyna się rozwijać u przyszłej mamy w zakresie stosowanej przez nią diety. Będzie jednak miała wątpliwości, jakie pokarmy jeść, aby zapewnić dodatkowe składniki odżywcze i pożywienie dziecku w środku. Jednym z takich pokarmów, w którym pojawiają się wątpliwości, jest „CHLEB”. Eksperci twierdzą, że jedzenie chleba w ciąży jest całkowicie bezpieczne, pod warunkiem, że powinno się go spożywać w ograniczonych ilościach i rodzaju chleba. W tym artykule dowiemy się, jaka odmiana pieczywa jest korzystna dla kobiet w ciąży.

Chleb w czasie ciąży

Czy podczas ciąży można bezpiecznie jeść chleb??

Powszechnie dostępny na rynku biały chleb zawiera w sobie mąkę lub maidę. Ta maida zawiera w sobie tłuszcz i gluten, które spożywane w nadmiarze są szkodliwe dla kobiety w ciąży i nienarodzonego dziecka. Ale chleb pszenny lub razowy, który jest bogaty w białko i witaminy, jest zdrowy i całkowicie bezpieczny zarówno dla nienarodzonego dziecka, jak i kobiety w ciąży.

Wartości odżywcze w chlebie:

Chleb, który jest typowym posiłkiem śniadaniowym w każdym gospodarstwie domowym, ma wysoką wartość odżywczą. Z tego powodu chleb jest spożywany w różnych postaciach, takich jak chleb z dżemem, chleb z mlekiem, chleb tostowy z masłem, omlety chlebowe. Oto niektóre z wartości odżywczych chleba.

A) Węglowodany:

Stanowią one podstawową część chleba, która jest siłą napędową dla kobiet w ciąży. Węglowodany w pieczywie mają też niższy indeks glikemiczny, co jest uważane za zdrowe.

B) Białko:

Białko jest drugim niezbędnym składnikiem odżywczym obecnym w pieczywie pszennym. Białka są niezbędne dla zdrowego rozwoju nienarodzonego dziecka.

C) Włókno:

Pieczywo pszenne o dziwo zawiera odpowiednią ilość błonnika pokarmowego. Pomaga to w prawidłowym funkcjonowaniu serca, a także utrzymuje poziom cholesterolu, który osiąga zdrowy stan podczas ciąży.

D) Kiełki pszenicy:

Pieczywo pełnoziarniste zawiera kiełki pszenicy, które są wzbogacone witaminą E i kwasami tłuszczowymi omega-3 oraz kwasem foliowym.

Korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia chleba podczas ciąży:

1. Poprawia trawienie:

Pieczywo pełnoziarniste wzbogacone jest zawartością błonnika, co wspomaga trawienie. To z kolei pomaga w utrzymaniu regularnych wypróżnień oraz zmniejsza biegunki i zaparcia u kobiet w ciąży.

2. Utrzymuje poziom cholesterolu:

Błonnik obecny w pieczywie pszennym dba o poziom cholesterolu we krwi, utrzymując w ten sposób serce w zdrowiu.

3. Kontroluje ciśnienie krwi:

Kobiety w ciąży często cierpią na wahania ciśnienia krwi. Zarówno wysokie, jak i niskie ciśnienie krwi są niezdrowe dla kobiety w ciąży, a także dla nienarodzonego dziecka. Pieczywo pszenne i wieloziarniste zawiera w sobie błonnik, który pomaga w utrzymaniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów w organizmie, dzięki czemu kontroluje ciśnienie krwi w czasie ciąży.

4. Reguluje poziom cukru we krwi:

W czasie ciąży czasami poziom cukru wzrasta, powodując cukrzycę ciążową. Jedzenie chleba pszennego może regulować poziom cukru we krwi, ponieważ chleb ten jest bogaty w błonnik, który odpowiada za utrzymanie poziomu cukru we krwi.

5. Żywność bogata w wapń:

Pieczywo pełnoziarniste zawiera umiarkowaną ilość wapnia. Wapń jest niezbędny dla kobiety w ciąży i nienarodzonego dziecka. Pomaga to w prawidłowym wzroście i rozwoju dziecka znajdującego się w łonie matki.

6. Zawartość witaminy C:

Mówi się, że pieczywo pełnoziarniste zawiera również witaminę C. Witamina C ma zdolność zapobiegania wszelkim niedoborom i odpowiada za wzmocnienie odporności, co jest niezbędne w czasie ciąży.

7. Zapobiega kamieniom żółciowym:

Pieczywo pszenne wzbogacone jest błonnikiem, który odpowiada za poprawę funkcjonowania układu pokarmowego i zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych.

8. Utrzymuje metabolizm:

Pieczywo z pełnoziarnistej pszenicy jest bogate w witaminę B, niacynę, tiaminę i ryboflawinę. Wszystkie te elementy należą do grupy witamin B-Complex, która odgrywa istotną rolę w usprawnianiu procesów i utrzymaniu metabolizmu w organizmie.

9. Zmniejsza ryzyko astmy:

W czasie ciąży niektóre przyszłe matki mogą odczuwać dyskomfort w oddychaniu, a nawet cierpieć na astmę. Jedzenie chleba pełnoziarnistego może zmniejszyć objawy astmy lub dolegliwości związane z oddychaniem.

10. Natychmiastowa energia:

Pieczywo pełnoziarniste i wieloziarniste jest bogate w pszenicę i zboża, które są pełne białka i witamin. Obecna w pieczywie pszenica daje siłę mięśniom i kościom, a w czasie ciąży błyskawicznie dostarcza energii. Posiadanie jednej lub dwóch kromek chleba w nagłych wypadkach jest korzystne dla kobiet w ciąży.

11. Zapobiega stanom przedrzucawkowym:

Stan przedrzucawkowy to stan wysokiego ciśnienia krwi, który występuje w ostatnim trymestrze ciąży. W takich sytuacjach dziecko może rodzić się przedwcześnie, a czasami nawet matka może cierpieć na drgawki. Spożywanie dwóch kromek ciemnego chleba dziennie może zapobiec stanowi przedrzucawkowemu, utrzymując ciśnienie krwi ze względu na wysoką zawartość błonnika w cieście.

Skutki uboczne:

Poza wartościami odżywczymi obecnymi w chlebie, ale spożywanie tego chleba w nadmiernych ilościach ma swoje skutki uboczne.

  • Chleb zawiera złożoną formę białka zwanego glutenem, które jest trudne do strawienia. W związku z tym spożywanie nadmiaru chleba może powodować problemy z trawieniem, takie jak zaparcia i biegunka.
  • Chleb zawiera amylopektynę A, która odpowiada za zwiększenie poziomu cukru we krwi. Przy nadmiernym spożyciu istnieje ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Na rynku dostępne są różne rodzaje pieczywa. Przyszła mama może nie wiedzieć, jaki chleb wybrać. Tutaj omówimy, jaką odmianę chleba jeść w czasie ciąży.

  1. Najważniejszym chlebem do spożycia jest pieczywo pełnoziarniste. Jest bogaty w błonnik i dlatego jest bardzo korzystny.
  2. Chleb wieloziarnisty to kolejny rodzaj, który jest korzystny dla kobiet w ciąży ze względu na zawarte w nim różne ziarna.
  3. O ile to możliwe, staraj się unikać nadmiernego spożywania białego pieczywa w czasie ciąży ze względu na zawarte w nim tłuszcze i gluten.
  4. Inne rodzaje chleba to chleb czosnkowy, chleb bananowy, chleb żytni i chleb na zakwasie, który można spożywać, ale w umiarkowanych ilościach.

Jeśli masz zwyczaj jedzenia chleba na śniadanie przed ciążą, najlepiej ograniczyć spożywanie białego pieczywa w ograniczonych ilościach ze względu na zawarty w nim gluten, który może powodować poważne problemy z zaparciami. Jednym ze sposobów uniknięcia jedzenia białego pieczywa jest wybór ciemnego pieczywa, które jest zdrowsze w czasie ciąży, a także na dłuższą metę. Nie zapomnij skonsultować się z dietetykiem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Jaki jest najlepszy chleb do jedzenia w czasie ciąży?

Odp.: Pieczywo ciemne lub pszenne lub pieczywo wieloziarniste jest najlepsze do jedzenia w czasie ciąży ze względu na zawarte w nich wartości odżywcze.

Q2. Czy podczas karmienia piersią można bezpiecznie jeść chleb??

Odp.: Tak, jedzenie chleba w czasie ciąży jest całkowicie bezpieczne, pod warunkiem, że należy go spożywać w ograniczonych ilościach. Chleb pszenny jest bardzo bezpieczny do spożycia podczas karmienia piersią.

Q3. Ile chleba powinna jeść kobieta w ciąży?

Odp.: Kobieta w ciąży powinna jeść chleb w umiarkowanych ilościach, czyli 2-3 kromki chleba. Nadmierne spożycie pieczywa może prowadzić do problemów z trawieniem.

Zastrzeżenie: Treść zamieszczona w tym artykule ma wyłącznie charakter ogólny. Nie powinien być traktowany jako substytut porady lekarskiej lekarza lub innego pracownika służby zdrowia. Nie ponosimy odpowiedzialności za żadną chorobę, która wystąpiła u Ciebie. Zawsze skonsultuj się ze swoim pracownikiem służby zdrowia, jeśli masz jakiekolwiek obawy związane z jakimkolwiek aspektem swojego zdrowia.