Większość z nas zakłada, że ​​ciąża wymaga ciągłego odpoczynku i pasywnego trybu życia. Ale wielu nie wie, że ta faza wymaga, aby kobieta stała się silniejsza i gotowa do zdrowego porodu. Chodzenie w czasie ciąży ogromnie pomaga zachować dobrą kondycję i zdrowie. Jest to naturalna metoda na zachowanie zdrowego i zdrowego ciała bez rygorystycznych treningów i rutyny, co z kolei przyczyni się do wiele dobrego dla rozwoju płodu.

Czy to w przypadku długich, swobodnych spacerów, czy energicznego spaceru; zawsze konieczne jest wyrobienie w sobie nawyku chodzenia w czasie ciąży w celu uzyskania dłuższej sprawności biegowej. Dzisiaj przybliżymy Wam znaczenie i korzyści płynące z regularnych spacerów dla przyszłych matek.

Chodzenie Dobre ćwiczenie podczas ciąży

Dobrze chodzi podczas ciąży?

Chodzenie w ciąży to świetny dźwięk i bezpieczeństwo dla przyszłych mam. Jest to bardzo korzystne, ponieważ nie wymaga rygorystycznych treningów i jest łagodne dla nóg. Można trzymać się chodzenia w dowolnym momencie w harmonogramie i iść gładko. Co więcej, spacery mogą pomóc w bicie serca i płuc, a także kontrolować niezdrowy przyrost masy ciała.

Kiedy zacząć chodzić podczas ciąży:

Nie ma nic lepszego niż twarda i szybka zasada, kiedy przyszłe matki mogą zacząć spacery w ciąży. Chodzenie dla kobiet w ciąży jest polecane przez kilku lekarzy, a wielu podkreśla jego znaczenie. Możesz nawet zacząć chodzić w pierwszym dniu ciąży. Jest to prosta i łagodna forma ćwiczeń, którą można wykonywać przez cały okres ciąży bez żadnego potencjalnego ryzyka. Jednak zgodnie z zaleceniami lekarza należy pamiętać o kilku wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa i środkach ostrożności zgodnie z trymestrem.

Korzyści z chodzenia podczas ciąży:

Jeśli nadal masz obawy, czy chodzenie w czasie ciąży jest bezpieczne, nie martw się! Rzuć okiem na fantastyczne korzyści i zalety związane z regularnymi spacerami dla przyszłych mam.

1. Zdrowe dziecko:

Proste chodzenie podczas ciąży zapewnia kontrolę wagi matki i dziecka. Dzięki temu dziecko zyskuje zdrową wagę.

2. Cukrzyca ciążowa:

Jedną z powszechnych rzeczy, których doświadcza każda nowa mama, jest wyższy poziom cukru we krwi, który po porodzie doprowadzi do cukrzycy typu 2. Zwiększa również ryzyko porodu przedwczesnego. Drugim efektem jest otyłe dziecko. Chodzenie w czasie ciąży jest dość zdrowe, ponieważ pozwala utrzymać wagę w ryzach i zapewnia, że ​​cukrzyca ciążowa jest w zatoce.

3. Większe szanse na normalną dostawę:

Chodzenie w czasie ciąży zapewni Ci standardową dostawę, a nie cesarskie cięcie. Chodzenie zwiększa elastyczność mięśni bioder, a także je ujędrnia. Potwierdzono, że wczesny poranny spacer w czasie ciąży w celu normalnego porodu zapewnia pozytywne wyniki.

4. Zmniejsza ból i dyskomfort:

Niektóre kobiety w ciąży często odczuwają dyskomfort i bóle w kilku częściach ciała. Chodzenie jest niezwykle pomocne w minimalizowaniu wszelkich bólów. Pomagają rozciągnąć nogi, co może znacznie zmniejszyć bóle.

5. Kontroluje przyrost masy ciała:

Chodzenie pomaga zachować formę w ogólnej perspektywie. Kontroluje niezdrowy przyrost masy ciała i promuje aktywny tryb życia. Co więcej, chodzenie również tonizuje mięśnie i poprawia zdrowie układu krążenia.

6. Szczęśliwszy i bezstresowy styl życia:

Czy to w przypadku niepokoju, bezsenności czy zmęczenia; chodzenie pomaga pokonać je wszystkie i pracować nad osiągnięciem ogólnie szczęśliwszego stylu życia. Spokojny sen i spokojny umysł są teraz Twoje!

Dostosowanie chodzenia w ciąży:

Nie sposób przecenić znaczenia regularnego chodzenia w czasie ciąży. Rozumiemy, że regularne dostosowywanie go do stylu życia stanowi wyzwanie. Oto jak przyszłe matki mogą przystosować się do chodzenia w czasie ciąży.

1. Chodzenie podczas ciąży: pierwszy trymestr

Pierwszy trymestr, wczesna ciąża, trwa do 13 tygodni. Wolne chodzenie jest idealne w pierwszym trymestrze. Jedynym celem tego etapu jest chodzenie. Zwiększenie tempa może poczekać. 15-20 minut marszu wystarcza na cztery dni spaceru. Możesz stopniowo zwiększać 5 minut więcej pięć razy w tygodniu.

Następnym krokiem jest poziom średniozaawansowany. W tej fazie chodź przez sześć dni w tygodniu. Zacznij od 20 minut spaceru i rób to sześć dni w tygodniu. Ostatecznie najlepiej jest od 20 do 40 minut spaceru przez sześć dni w tygodniu.

Kolejna faza to etap zaawansowany. Zacznij od 20 minut spaceru przez pięć dni w tygodniu. Zwiększ to do sześciu dni. Dodaj podjazd i schody, a na koniec powinieneś przebyć od 30 do 60 minut przez sześć dni.

2. Chodzenie w czasie ciąży: drugi trymestr

Drugi trymestr trwa od 13 do 25 tygodnia. Zacznij od 10-minutowego spaceru przez 4 do 5 dni w tygodniu. Zwiększ go do 15 do 30 minut i rób sześć dni w tygodniu.

W fazie pośredniej zacznij od 20 minut marszu przez cztery do sześciu dni w tygodniu, a całkowity czas do 30-40 minut.

W zaawansowanym stadium chodzenie dla kobiet w ciąży powinno rozpoczynać się od 30 do 40 minut spaceru przez sześć dni w tygodniu. Jeden dzień w tygodniu wybierz spacer przez 50 minut, wchodząc po schodach lub idąc pod górę.

3. Chodzenie podczas ciąży: trzeci trymestr

26 do 40 tygodni to trzeci trymestr. Pięć do sześciu dni w tygodniu to idealny spacer w tym okresie. Możesz nie być w stanie chodzić z rosnącym brzuchem. Jeśli jesteś początkujący, zacznij od 10 minut spaceru przez cztery do pięciu dni w tygodniu. Idź powoli i upewnij się, że nie dyszysz podczas chodzenia w tej fazie. Zatrzymaj się i zwolnij w regularnych odstępach czasu. Chodzenie w późnej ciąży, zwłaszcza blisko porodu w 9. miesiącu, powinno być wykonywane ostrożnie, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Pod koniec tego okresu powinieneś chodzić od 15 do 30 minut przez pięć do sześciu dni w tygodniu.

Chociaż regularnie wykonujesz poniższe czynności, zawsze pamiętaj, aby,

 • Dbaj o bezpieczeństwo chodzenia. Nie przesadzaj i pamiętaj, że nie żyjesz dla chodzenia. To tylko sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia. Chodzenie ciężarnej kobiety to mile widziany krok, aby zachować formę.
 • Mów podczas spaceru co kilka minut. Jeśli złapiesz oddech, prawdopodobnie nadszedł czas, aby przestać.
 • Jeśli po chodzeniu odczuwasz zbyt duży ból lub nagły obrzęk, zawroty głowy, omdlenia, musisz natychmiast przerwać chodzenie i porozmawiać z lekarzem o bezpieczeństwie dalszego chodzenia.
 • Poznaj swój poziom sprawności. Jeśli jesteś początkujący, zacznij chodzić powoli i trzy razy dziennie, starając się odłożyć dzień przerwy między każdym spacerem. Dodaj dzień lub dwa, gdy poczujesz, że jesteś gotowy. Do czasu zakończenia ciąży powinnaś być w stanie chodzić szybciej niż wcześniej i co najmniej 3-4 dni w tygodniu. Jeśli jesteś na poziomie średniozaawansowanym, zacznij od spaceru cztery razy po około 20 minut. Powinnaś poeksperymentować z szybkością, a pod koniec ciąży powinnaś być sprawniejsza niż wcześniej, musisz być w stanie chodzić przez około pięć dni w tygodniu i nadal czuć się energicznie..

Skutki uboczne chodzenia w ciąży:

Chociaż wszyscy rozumiemy, że chodzenie jest świetne dla przyszłych matek, może wystąpić również kilka skutków ubocznych.

 • Uważaj na omdlenia, wyczerpanie, zawroty głowy, skurcze, krwawienie z pochwy, ból w klatce piersiowej lub osłabienie. W przypadku wystąpienia takich objawów podczas chodzenia natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
 • Jeśli masz nadciśnienie, chorobę serca lub płuc, przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem.
 • Szybki marsz w czasie ciąży może nie zawsze być właściwy. W przypadku trudności z tempem, zwolnij i uważaj!

Przygotowanie do spacerów:

Rozumiemy, że nie jest łatwo wstać i iść prosto. Przygotowanie do regularnych spacerów też może być niepokojące. Oto kilka porad.

1. Nie zmuszaj się:

Zwykłe wytyczne uważają, że spacerowanie około 150 minut tygodniowo jest bezpieczne dla kobiety w ciąży. Po podzieleniu jest to 30-minutowy spacer przez pięć dni w tygodniu. Nie powinno być nieregularne, a czas powinien być aktywny. Im bardziej jesteś aktywny, tym więcej korzyści odniesiesz.

2. Noś butelkę wody:

Unikaj odwodnienia. To najważniejsza rzecz do zrobienia w czasie ciąży. Pij dużo wody podczas chodzenia i ćwiczeń.

3. Buty do chodzenia:

Jeśli chcesz wesprzeć kostki i łuki stopy, najlepszą metodą jest używanie butów do chodzenia. Nie noś zwykłych kapci, ponieważ mogą się ześlizgnąć.

4. Nigdy nie zapomnij swojego kremu przeciwsłonecznego:

Jeśli jest letni dzień, wyjście bez ochrony przeciwsłonecznej może narazić życie dziecka na ryzyko z powodu promieni ultrafioletowych. Parasol, czapka i butelka wody to kolejne niezbędne rzeczy, na które nie należy przymykać oczu. Odwodnienie może podnieść temperaturę ciała, a Twoje dziecko nie będzie z tego powodu zbyt szczęśliwe.

Wskazówki dotyczące bezpiecznego chodzenia:

Chociaż chodzenie to ćwiczenie, które nie sprawia problemów ani matce, ani dziecku, wciąż jest kilka rzeczy, których nie należy ignorować.

 • Nie chodź zbyt szybko ani zbyt wolno, pozwalając ciału wchłonąć całe ciepło w słoneczny dzień. Może to prowadzić do przedwczesnych skurczów.
 • Utrzymuj środek ciężkości nieruchomy wokół brzucha.
 • Zawsze noś wygodne buty i chodź z niezwykłą uwagą, aby się nie potknąć ani nie poślizgnąć.
 • Popijaj wodę, którą zabierasz ze sobą co kilka minut, aby się nawodnić, ale w niewielkich ilościach.
 • Nie możesz się doczekać spacerów. Unikaj upadków.
 • Aby poprawić postawę podczas chodzenia, zawsze możesz skorzystać z pasów poporodowych, które są dostępne w kilku sklepach medycznych.
 • Rób przerwy. Nie pozwól, aby twoje ciało się nagrzewało i powodowało problemy zdrowotne.
 • Jeśli czujesz ból w okolicy bioder lub miednicy, pomocne może być rozciąganie. Zapewniają rozluźnienie mięśni i więzadeł, a co za tym idzie poprawiają elastyczność.
 • Chodzenie kaczkami w czasie ciąży jest również dość częstym i najbezpieczniejszym ćwiczeniem, zwłaszcza w początkowym trymestrze ciąży. Ale zanim to zrobisz, skorzystaj z porady lekarza.

Kiedy skonsultować się z lekarzem:

Jeśli zaobserwujesz lub cierpisz na następujące objawy, musisz natychmiast zardzewieć i skontaktować się z lekarzem,

 1. Zawroty głowy, duszność lub uczucie nadmiernego wyczerpania.
 2. Niewyraźne widzenie, osłabienie mięśni i silne bóle w okolicy nóg i łydek.
 3. Zmniejszone momenty płodowe i ból w klatce piersiowej.
 4. Krwawienie z pochwy i omdlenia.

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem lub ciążę związaną z ryzykiem, zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń w ciąży. Przypadek i stan każdej przyszłej mamy są inne, a zatem poziom i granice ćwiczeń mogą się różnić w zależności od osoby.

Chodzenie w czasie ciąży w regularnych odstępach czasu może pomóc przyszłym matkom zachować sprawność, motywację, szczęście, brak stresu i ogólny stan zdrowia. Zawsze zaleca się wykonywanie łagodnych lub małych ćwiczeń oraz zdrowy tryb życia dla zdrowego porodu. Biorąc pod uwagę te korzyści, konieczne jest również skonsultowanie się z lekarzem zgodnie z indywidualnymi scenariuszami zdrowotnymi.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Ile spacerów dziennie zaleca się w czasie ciąży?

Odp.: Najczęstszym pytaniem zadawanym przez kobiety w ciąży jest to, jak długo powinnam chodzić! Średnio 150 minut tygodniowo to standardowa wytyczna dla przyszłych matek dotycząca zdrowego życia i porodu.

Q2. Czy chodzenie z bliźniakiem w czasie ciąży jest bezpieczne??

Odp.: Chodzenie w ciąży jest najbardziej zalecane dla ogólnego zdrowego życia i porodu. Ćwiczenie jest całkowicie bezpieczne, nawet gdy spodziewasz się bliźniąt.

Q3. Czy chodzenie na bieżni w czasie ciąży jest bezpieczne??

Odp.: Maszyny do ćwiczeń, takie jak bieżnia lub wioślarstwo, są wspaniałe do użytku w ciąży, ale pamiętaj, aby zachować odpowiednie środki ostrożności, aby ześlizgnąć się i upaść.

Q4. Czy za dużo chodzenia źle w czasie ciąży?

Odp.: Chodzenie jest jednym z najlepszych sposobów na zdrową fazę ciąży. Dlatego nie ma nic, co nazywa się zbyt dużym chodzeniem, gdy się oczekuje. Aktywność i zdrowie mogą być korzystne zarówno dla matek, jak i dla płodu. Tylko upewnij się, że nie czujesz się zbyt zmęczony, zmęczony, zawroty głowy lub mdłości.

P5. Chodzi po jedzeniu w czasie ciąży, prawda?

Odp.: Łagodne i powolne spacery po posiłku po posiłku mogą być przydatne, gdy jesteś w ciąży. Ale nie rób rygorystycznego i regularnego spaceru, który powinien być częścią dnia. Najlepiej poranne spacery lub wieczorne spacery.