Citalopram to lek przeciwdepresyjny należący do grupy zwanej selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny. Jest stosowany głównie w leczeniu ataków paniki, a także zaburzeń lękowych i działa poprzez zmianę poziomu serotoniny, substancji chemicznej w mózgu.

citalopram podczas ciąży

Citalopram podczas ciąży:

Wiele kobiet zastanawia się, czy przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych w czasie ciąży jest bezpieczne. Przyjmowanie Citalopramu w czasie ciąży to miecz obosieczny. Przyjmowanie go może stanowić zagrożenie dla Twojego dziecka, ale nieprzyjmowanie go może pogorszyć Twoje samopoczucie. Są kobiety, dla których przyjmowanie Citalopramu w ciąży jest bardzo potrzebne. Dzieje się tak dlatego, że ciąża wyzwala różne rodzaje hormonów w twoim ciele i w takiej sytuacji bardzo potrzebny jest antydepresant, aby utrzymać cię w najlepszej formie i czuć się dobrze ze sobą.

Leczenie depresji w czasie ciąży jest bardzo ważne, ponieważ może mieć negatywny wpływ na Twoje dziecko. Wiadomo, że nieleczona depresja w czasie ciąży powoduje wiele nowych problemów; na przykład oczekująca matka może sięgnąć po alkohol i palenie, aby zapobiec depresji, a palenie i picie są niezmiennie szkodliwe dla dziecka. Istnieją pewne leki przeciwdepresyjne, które są bardzo bezpieczne w czasie ciąży, a niektóre okazały się szkodliwe dla matki lub dziecka. dziecko.

Czy Citalopram jest bezpieczny w czasie ciąży? Można na to najlepiej odpowiedzieć, równoważąc korzyści i ryzyko. Szanse na wady wrodzone, które mogą wystąpić u dziecka z powodu przyjmowania tego leku, są bardzo niskie, dlatego w większości sytuacji priorytetem jest zdrowie i dobre samopoczucie matki. Ponieważ większość narządów wewnętrznych dziecka powstaje w pierwszych 12 tygodniach ciąży, jest to okres wysokiego ryzyka, kiedy jakikolwiek lek może mieć wpływ na Twoje dziecko. Jeśli zdarzy Ci się spożywać Citalopram w tym okresie, najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem.

beremen-052314-akp

Przyjmowanie leków w tym czasie zazwyczaj prowadzi do kilku wad wrodzonych, takich jak: wady serca, jednak przypadki wykazały, że kobiety, które przyjmują Citalopram w ciąży, mają dzieci z prawidłowym sercem. Leki przeciwdepresyjne mogą również powodować wady układu pokarmowego i moczowego u noworodka, a czasami rzeczy mogą nawet pójść o krok wyżej, a u dziecka może rozwinąć się wada oczu i kończyn.

U dzieci mogą również wystąpić problemy ruchowe i deficyt uwagi, a także problemy z uczeniem się i myśleniem. Jednak nie wiadomo, aby cytalopram wywoływał ryzyko poronienia u kobiet stosujących ten lek, nie wiadomo jednak, że wywołuje urodzenie martwego dziecka.

Jeśli już zażywałaś Citalopram w czasie ciąży, najlepiej poinformować o tym swojego lekarza i pozostawić mu decyzję, czy potrzebujesz tego konkretnego leku i czy powinnaś go kontynuować. Jeśli jednak jesteś już w ciąży, nie należy nagle przerywać stosowania leku Citalopram, ponieważ może to mieć katastrofalne skutki dla Ciebie i Twojego dziecka. Nie zmieniaj leków bez uprzedniej zgody lekarza.

Poszukaj pomocy medycznej przed spożyciem jakiegokolwiek leku. Informowanie lekarza na temat tego, co spożywasz, jest bardzo ważne dla dobrego samopoczucia Twojego dziecka. Przyjmowanie Citalopramu niekoniecznie wymaga dodatkowego monitorowania dziecka, ale lepiej być bezpiecznym niż żałować. Można jednak uniknąć stopniowego zaprzestania przyjmowania czegoś w tym przypadku Citalopram) zamiast całkowitego odcięcia za jednym razem. Nie ma ryzyka zajścia w ciążę, jeśli kobieta zażywa Citalopram, a dziecko nie jest dotknięte, jeśli ojciec ma tendencję do zażywania tego leku.