Ciąża to bez wątpienia najbardziej radosny czas dla kobiety, ale może też być czasem niezwykłej ciekawości oraz dużo stresu i niepokoju. Kiedy spodziewasz się dziecka, mentalność kobiety jest w stanie totalnego chaosu, a przez twój umysł kłębi się wiele pytań i wątpliwości.

Najważniejsze jest to, jaka powinna być idealna pozycja Twojego dziecka podczas porodu. Idealnie mówi się, że poród jest łatwiejszy, gdy dziecko znajduje się w określonej pozycji w strefie miednicy przed urodzeniem, a najlepiej wtedy, gdy głowa dziecka jest skierowana w dół. Jednak zrozumienie różnych pozycji dziecka w łonie matki pomoże wyjaśnić wiele pytań.

pozycja dziecka podczas ciąży

1. Pozycja przednia:

Pozycja przednia jest uważana za najlepszą pozycję dla dziecka, ponieważ ułatwia poród. Pozycja jest taka, że ​​główka dziecka jest skierowana w dół, a tył głowy znajduje się nieco przed brzuchem. Ta pozycja sprawia, że ​​poród jest dla Ciebie krótki i łatwy. W tej pozycji dziecko jest trochę w miednicy. Pozycja może być szeroko rozumiana jako pozycja, w której dziecko może z łatwością wygiąć szyję i schować podbródek do klatki piersiowej. W tej pozycji najwęższa część głowy wciska się w szyjkę macicy, co ułatwia poród.

Najwęższa część głowy uciska szyjkę macicy, co pomaga podczas porodu. Kiedy dziecko wchodzi do miednicy podczas porodu, ta przednia pozycja dziecka ułatwia mu delikatne schodzenie.

W większości przypadków niemowlęta leżą w tej pozycji.

2. Tylna pozycja potylicy:

W takim przypadku Twoje dziecko jest ułożone w taki sposób, że jego plecy są zwrócone do Ciebie. Ta pozycja, powszechnie nazywana OP, jest również określana jako pozycja dziecka „plecy do tyłu”.

Główną wadą tej pozycji jest to, że poród w tym przypadku może trwać dłużej niż zwykle. Dzieje się tak głównie dlatego, że Twoje dziecko leżało przytulnie i nie może popchnąć podbródka i włożyć go do klatki piersiowej. To sprawia, że ​​pozycja jest niewygodna i powoduje ból pleców podczas porodu.

Główne powody, dla których Twoje dziecko zmienia pozycję z tradycyjnej, to:-

a. Kształt i rodzaj miednicy:

Jeśli kształt miednicy jest odchylony od zwykłego zaokrąglenia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko osiedli się w szerokim obszarze miednicy, który pozwala łatwo dopasować głowę.

b. Styl życia:

Dużo ruchu może spowodować przechylenie miednicy do tyłu, co doprowadzi Twoje dziecko do niezręcznej pozycji.

Aby tego uniknąć, ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia fizyczne i ćwiczyć, aczkolwiek za zgodą lekarza. Zachęcaj się, aby czuć się bardziej zmotywowanym do urodzenia zdrowego dziecka, a nic Cię nie powstrzyma. Pozycja, w której rodzi się Twoje dziecko jest oczywiście ważna, jednak zapewnienie mu bezpieczeństwa poprzez prowadzenie odpowiedniego trybu życia nie jest zbyt trudne.

Z całą pewnością możemy mieć nadzieję, że wymienione wskazówki rozwieją większość Twoich wątpliwości dotyczących pozycji Twojego dziecka podczas porodu i tego, czy jest to ważne. Porozmawiaj ze swoim ginekologiem, zanim zaczniesz wykonywać czynności wymagające dużej ilości ruchu, w tym treningi, ponieważ mogą one wpłynąć na ułożenie dziecka w macicy.