Ciąża jest tak cenna dla kobiety, ponieważ daje życie stworzeniu i sprowadza je do tego nowego świata. Dlatego kobieta w ciąży powinna być bardzo ostrożna w doborze diety i tego, co jeść. Kobiety przed ciążą mają różne nawyki żywieniowe. Ale to samo nie powinno być kontynuowane w czasie ciąży. Powinna zwracać uwagę na fakty żywieniowe i korzyści zdrowotne spożywanych pokarmów. Hummus to pasta lub pasty z ciecierzycy, które są bardzo korzystne w czasie ciąży. To przepyszne danie jest nie tylko pyszne, ale także bogate w składniki odżywcze. Jest to bardzo korzystne dla kobiety w ciąży i dziecka w środku.

hummus podczas ciąży

Co to jest humus??

Hummus to pasta, dip, pasta do smarowania lub pikantne danie wykonane z pełnowartościowych składników, takich jak puree z ciecierzycy, tahini (pasta z nasion sezamu), oliwa z oliwek, czosnek i sok z cytryny. Badania mówią, że to danie pochodzi z krajów Bliskiego Wschodu. Ta pyszna pasta może być używana jako dip do frytek lub jako pasta do chleba. Hummus to zdrowsza opcja niż wiele innych wysokokalorycznych i wysokotłuszczowych dipów.

Jak bezpieczny jest humus podczas ciąży:

Lekarze i eksperci twierdzą, że jedzenie hummusu w czasie ciąży jest całkiem bezpieczne, ale należy go spożywać w ograniczonych ilościach. Ta pasta jest bogata w białko i błonnik oraz ma niską kaloryczność, co czyni ją zdrowszą opcją dla kobiet w ciąży. To danie jest bezpieczne tylko wtedy, gdy spożywasz je, gdy jest świeże. Niewłaściwie przechowywany lub zapakowany hummus jest ogólnie niebezpieczny dla kobiety w ciąży. Nowicjusze powinni dwa razy rozważyć przed zjedzeniem hummusu z powodu jakichkolwiek reakcji alergicznych. Spożywaj to danie tylko wtedy, gdy nie masz alergii na którykolwiek ze składników.

Korzyści odżywcze hummusu:

Niezbędne jest również dobre rozeznanie w zawartości odżywczej hummusu. Przyjrzyjmy się wartościom odżywczym naszej ulubionej przyprawy.

 • Składniki użyte do przygotowania Hummusa są bogate w składniki odżywcze, dlatego uważa się, że jest to zdrowszy dip lub pasta do smarowania.
 • 100 g hummusu ma około 166 kilokalorii, co czyni go bogatym w kalorie daniem.
 • Podobnie hummus zawiera 14,29 g węglowodanów, 7,90 g białka, 6,0 g błonnika i 9,60 g tłuszczu w 100 g hummusu.
 • Dodatkowo hummus zawiera różne witaminy i minerały, takie jak witamina A, witamina B9 (foliany), witamina B6 (pirydoksyna), witamina B3 (niacyna), witamina B2 (ryboflawina), witamina B1 (tiamina), witamina B5 (kwas pantotenowy), Potas, wapń, żelazo, magnez, cynk, fosfor, selen, mangan i miedź.

Korzyści zdrowotne hummusu podczas ciąży:

Jedzenie czegokolwiek w nadmiarze może stanowić problem, zwłaszcza gdy jesteś w ciąży. Ale jeśli tego pragniesz, hummus w czasie ciąży również może być korzystny. Hummus jest uważany za ważny pokarm energetyczny, dlatego polecany jest w okresie ciąży. Niektóre z jego korzyści zdrowotnych to

1. Rozwój płodu:

Białka są budulcem komórek organizmu, to samo dotyczy rozwoju płodu, dlatego białko jest uważane za niezbędny składnik odżywczy, który należy spożywać podczas ciąży. Jak widać w korzyściach żywieniowych, hummus zawiera około 4% zawartego w nim białka, dlatego hummus należy spożywać w drugim i trzecim trymestrze.

2. Wspomaga trawienie:

Hummus jest pokarmem bogatym w błonnik, a zatem pomaga w trawieniu. Kobietom w ciąży cierpiącym na zaparcia zaleca się spożywanie hummusu z warzywami bogatymi w błonnik, aby pomóc w trawieniu i lepszym wypróżnianiu.

3. Rozwój kości:

Hummus zawiera w sobie odpowiednią ilość wapnia. Wapń jest niezbędny do rozwoju kości, zębów, mięśni i nerwów u nienarodzonego dziecka. Jedzenie hummusu zapewni kobiecie w ciąży wymaganą zawartość wapnia w organizmie.

4. Utrzymuje poziom glukozy we krwi:

Zdrowe węglowodany pomagają w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi, co jest niezbędne dla kobiet w ciąży do bezpiecznego porodu. Hummus zawiera wymagane ilości dobrych węglowodanów, które są niezbędne dla kobiet w ciąży.

5. Zmniejsza szanse na wrodzoną niepełnosprawność:

Kwas foliowy jest koniecznością dla kobiety w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Dzieje się tak, ponieważ kwas foliowy zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej. Do najczęstszych należą rozszczep kręgosłupa. Hummus zawiera kwas foliowy, którego spożywanie może pomóc w zapobieganiu wrodzonym wadom nerwowym.

Zagrożenia i wady hummusu podczas ciąży:

Spożywanie hummusu nie zaszkodzi, o ile robi się go w ograniczonych ilościach i jest domowej roboty.

 1. Hummus przechowywany w lodówce przez kilka dni lub hummus kupiony w sklepie może zawierać szkodliwe bakterie zwane Listeria monocytogenes. Spożywanie tego rodzaju hummusu może powodować listeriozę, chorobę polegającą na osłabieniu układu odpornościowego, co stanowi zagrożenie dla kobiety w ciąży i nienarodzonego dziecka. W niektórych przypadkach listerioza może nawet prowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu lub urodzenia martwego dziecka. Dlatego zaleca się spożywanie domowego hummusu.
 2. Jednym z głównych składników hummusu jest tahini, który jest wytwarzany z nasion sezamu. Kobiety uczulone na sezam powinny unikać jedzenia hummusu. Reakcje alergiczne obejmują kaszel, wymioty, ból brzucha, a nawet trudności w oddychaniu. W takich przypadkach spiesz się do najbliższego szpitala, aby podjąć leczenie na czas.

Domowy przepis na Hummus:

Oto prosty przepis na majsterkowanie, który możesz odtworzyć w zaciszu swojego domu.

Hummus podczas ciąży

Składniki:

 • 125 g ciecierzycy (namoczonej)
 • Dwie łyżki tahini (pasta z nasion sezamu)
 • ½ szklanki wody
 • 1/4 szklanki soku z cytryny
 • Ząbki czosnku
 • Sól
 • Oliwa z oliwek (jeśli wymagana)

Procedura:

 1. Weź namoczoną ciecierzycę i gotuj w wodzie do miękkości.
 2. Odcedź wodę i zostaw w spokoju, aż ostygnie.
 3. Zmiel wszystkie składniki tj. gotowaną ciecierzycę, sok z cytryny, tahini, ząbki czosnku w robocie kuchennym na pastę.
 4. Dodaj wystarczającą ilość wody, aby uzyskać gładką konsystencję.
 5. Na koniec dodaj trochę soli i oliwy z oliwek i daj ostateczną mieszankę.
 6. Oto jest! Pyszny domowy hummus jest gotowy do podania. Użyj tego jako dipu lub do smarowania chleba lub z warzywami i sałatkami.

Możemy zakończyć artykuł stwierdzeniem, że hummus jest całkowicie bezpieczny do spożycia, ale w umiarkowanych ilościach. Upewnij się, że jesz domowy hummus, unikaj jedzenia konserw i przechowuj zakupiony hummus. Jeśli masz alergię na którykolwiek ze składników, które są używane w hummusie, unikaj jedzenia potrawy. Co najważniejsze, przed wprowadzeniem zmian w diecie skonsultuj się z lekarzem.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Jakie pokarmy jeść z hummusem?

Odp.: Hummus można spożywać jako dip z chlebem pita. Możesz również cieszyć się tym dipem z paluszkami warzywnymi. To może być również świetna pasta do kanapek.

Q2. Czy hummus dostępny na rynku jest bezpieczny w czasie ciąży??

Odp.: Dostępny na rynku hummus jest zwykle niebezpieczny dla kobiety w ciąży. Te rodzaje hummusów zawierają konserwanty, które mogą być szkodliwe dla matki i nienarodzonego dziecka. Ponadto konserwowany hummus zawiera Listerię, bakterię, która może powodować listeriozę.

Q3. Czy podczas karmienia piersią można bezpiecznie jeść hummus??

Odp.: Hummus można spożywać w okresie karmienia piersią i jest bezpieczny. W rzeczywistości hummus podczas karmienia piersią jest całkiem zdrowy dla mamy i noworodka. Niezbędne składniki odżywcze, białka, są przekazywane noworodkowi wraz z mlekiem. Rozważ jedzenie tylko domowego hummusu.

Zastrzeżenie: Opinie wyrażone w tym artykule są jedynie sugestiami, a serwis nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki uboczne, jakie może wywołać. Zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed spożyciem czegokolwiek, zwłaszcza gdy jesteś w ciąży.