W czasie ciąży wszystko jest niewygodne poza poczuciem, że wkrótce zostaniesz matką. Nudności, poranne mdłości, wymioty, zaparcia, różne bóle i bóle w ciele sprawiają, że przyszła mama jest zirytowana i nieswojo. Jeszcze jedna rzecz, która dodaje do listy, zespół cieśni nadgarstka (CTS). Ten dyskomfort, zwany także drętwieniem rąk, pojawia się w późniejszych etapach ciąży, czyli w ostatnim trymestrze ciąży. Niektóre kobiety doświadczają tego zespołu we wczesnych stadiach ciąży. W jednym z badań oszacowano, że CTS wystąpiło u około 31-62 procent kobiet w ciąży. Eksperci twierdzą, że CTS u kobiet w ciąży jest spowodowane głównie zatrzymaniem płynu w kostkach i palcach, co powoduje obrzęk rąk.

Zespół cieśni nadgarstka w ciąży

Co to jest zespół cieśni nadgarstka? Czy to powszechne podczas ciąży:

Nasze ciało ma nerw pośrodkowy, który biegnie od szyi do ramienia i palców. Nerw pośrodkowy odpowiada za odczucia w palcach. Nasza ręka ma mały, wąski korytarz złożony z maleńkich kości nadgarstka, zwany kanałem nadgarstka. Nerw pośrodkowy przechodzi przez ten kanał nadgarstka. Kiedy ten tunel jest zwężony z powodu obrzęku, nerw pośrodkowy zostaje ściśnięty, co prowadzi do bólu i drętwienia dłoni. Nazywa się to zespołem cieśni nadgarstka. Jak wspomniano wcześniej, ponad 50 procent kobiet w ciąży odczuwa ten dyskomfort, a zatem można powiedzieć, że jest to powszechne zjawisko, które występuje podczas ciąży.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka podczas ciąży:

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) jest częstym problemem występującym w 2. lub 3. trymestrze ciąży u kobiet w ciąży. Niektóre z głównych przyczyn tego to

 • Nerw pośrodkowy zostaje ściśnięty w kanale nadgarstka, co prowadzi do bólu lub drętwienia.
 • W czasie ciąży nadmiar płynów w organizmie powoduje obrzęk rąk, co z kolei wywiera nacisk na kości nadgarstka i nerw pośrodkowy.
 • Poruszanie rękami o wiele mniej zmniejsza krążenie krwi i krążenie płynów. Zatrzymanie płynów w dłoniach powoduje obrzęk, a z kolei powoduje CTS.
 • Jeśli miałaś CTS w poprzedniej ciąży, szanse na zajście w tę ciążę są większe.
 • Częstość występowania CTS jest dość wysoka, jeśli którykolwiek z członków rodziny, taki jak ojciec, matka, brat lub siostra, ma ten zespół.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka podczas ciąży:

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) nie pojawia się od razu. Ma pewne objawy. Niektóre z typowych objawów CTS to:

 1. Nie poczujesz niczego w palcach, tj. całkowitego drętwienia palców, nadgarstków i dłoni. Odrętwienie nasila się w nocy.
 2. Efekt mrowienia, podobnie jak szturchanie szpilkami i igłami w palcach.
 3. Czasami palce puchną.
 4. Uczucie pulsowania w dłoniach, palcach i nadgarstkach.
 5. Trudności w podnoszeniu małych ciężarów, a nawet drobnych przedmiotów.
 6. Będziesz mieć problemy z wykonywaniem doskonałych umiejętności motorycznych, takich jak zdejmowanie koszuli lub przewracanie kartek w książce, podnoszenie długopisu itp..
 7. Trudności w uścisku dłoni z innymi, czasami możesz napotkać trudności w podnoszeniu własnych rąk.

Diagnoza zespołu cieśni nadgarstka podczas ciąży:

Zespół cieśni nadgarstka jest często diagnozowany przez lekarza na podstawie opisanych przez Ciebie objawów.

 • Fizyczne badanie dłoni poprzez szturchanie małym długopisem w uszkodzony obszar pomaga lekarzowi wstępnie potwierdzić CTS.
 • Obszerne badanie fizykalne obejmuje testy elektrodiagnostyczne. W tym teście cienkie igły lub elektrody są używane do rejestrowania sygnałów nerwu pośrodkowego. Zablokowanie lub spowolnienie sygnałów elektrycznych wskazuje na uszkodzenie nerwu pośrodkowego.
 • Objaw Tinel to kolejne badanie fizykalne wykonane na dłoniach. W tym teście lekarz lekko uderza w dotknięty obszar małym młotkiem medycznym. Uczucie mrowienia wskazuje na uszkodzenie nerwu pośrodkowego.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka:

Zazwyczaj zespół cieśni nadgarstka leczy się samoistnie wkrótce po porodzie. Ale w niektórych przypadkach ten dyskomfort utrzymuje się nawet po urodzeniu. Dlatego lekarze zalecają leczenie tego zespołu zachowawczo. Niektóre z zabiegów są wymienione poniżej.

1. Szyna na nadgarstek:

Noś ortezę lub szynę, która utrzymuje nadgarstek w stanie nienaruszonym i prostym. Zmniejsza to nacisk na kanał nadgarstka. Dobrze jest nosić ten aparat przez całą noc.

2. Terapia zimnem:

Jest to praktykowane w celu zmniejszenia obrzęku rąk. Nałóż kostkę owiniętej lodem szmatki na nadgarstek i rękę na około 15 minut, aby zmniejszyć obrzęk. Powtarzaj ten proces kilka razy dziennie.

3. Kąpiel kontrastowa:

Zanurz opuchniętą dłoń w zimnej wodzie na 2 minuty, a następnie zanurz ją w ciepłej wodzie na 2 minuty. Kontynuuj ten proces na przemian przez 10 minut. Pomaga to w sprawnym krążeniu krwi i zatrzymanego płynu w nadgarstku.

W miarę możliwości zapobiegaj czynnościom, które mogą powodować ból w nadgarstku. Unikaj też dość częstego zginania nadgarstka.

4. Liście kapusty:

Nie ma dowodów na to, że używanie liści kapusty może złagodzić obrzęki. Ale nie ma nic złego w próbowaniu. Oczyść liście kapusty i włóż je do lodówki. Zimne liście kapusty owinąć wokół nadgarstków, pozostawić do zmoczenia liści. Usuń je i użyj świeżych liści.

5. Joga i ćwiczenia:

Joga to najlepsza forma ćwiczeń, która pomaga złagodzić wszelkiego rodzaju bóle ciała – ćwicz jogę związaną z dłońmi i nadgarstkami, aby złagodzić obrzęk.

6. Fizykoterapia:

Terapia Rozluźniania Mięśniowo-Powięziowego jest jedną z najlepszych terapii zalecanych przez lekarzy. Łagodzi to ból związany z CTS i poprawia funkcję ręki.

7. Masaż ciepłym olejem:

Masowanie ciepłym olejem na dotkniętym obszarze łagodzi obrzęk i ból związany z CTS. Masowanie zwiększy przepływ krwi w dłoniach, a tym samym poprawi ich funkcjonowanie.

8. Akupunktura i akupresura mogą również pomóc złagodzić ból związany z CTS.

Leki na zespół cieśni nadgarstka podczas ciąży:

Niektóre leki można wypróbować na zespół cieśni nadgarstka, ale wskazane jest, aby poszukać domowych środków zaradczych przed pójściem po leki bez recepty. Niektóre leki przeciwbólowe mogą być stosowane w celu złagodzenia bólu związanego z CTS. Acetaminofen (Tylenol) jest uważany za najbezpieczniejszy lek do przyjmowania w czasie ciąży, o ile nie przekraczasz 3000 mg dziennie. Unikaj przyjmowania ibuprofenu (Advil) w czasie ciąży, chyba że zaleci to lekarz.

Najważniejsze jest to, że zespół cieśni nadgarstka jest dość powszechny w czasie ciąży. Można tego uniknąć, wykonując regularne ćwiczenia rąk, aby zapewnić prawidłowe krążenie krwi. Obrzęków dłoni można uniknąć stosując się do powyższych wskazówek, stosowanie szelek lub szyn na nadgarstek może złagodzić ból związany z CTS. Bez recepty można stosować leki takie jak Acetaminofen, ale pod nadzorem lekarza.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Dlaczego CTS występuje w czasie ciąży?

Odp.: Zespół cieśni nadgarstka występuje, ponieważ nerw pośrodkowy biegnący przez szyję do palców zostaje ściśnięty między kośćmi nadgarstka, co powoduje drętwienie ręki i nadgarstka. Z powodu nadmiernego zatrzymywania płynów w organizmie dłonie puchną, wywierają nacisk na kości nadgarstka, co powoduje ucisk nerwu pośrodkowego.

Q2. W którym trymestrze ciąży kobieta doświadcza CTS?

Odp.: CTS zwykle występuje w ostatnim trymestrze ciąży. Ale w niektórych przypadkach, gdy ciężarna kobieta ma historię, może doświadczyć tego CTS we wczesnej ciąży.

Zastrzeżenie: Opinie wyrażone w tym artykule są jedynie sugestiami, a serwis nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki uboczne, jakie może wywołać. Lepiej skonsultować się z lekarzem, zanim cokolwiek planujesz, zwłaszcza gdy jesteś w ciąży.