Zamierzasz zostać mamą po raz pierwszy? Zastanawiasz się, w jaki sposób Twoje piersi mogłyby wyprodukować mleko potrzebne do małej wiązki radości? Martwisz się, czy piersi będą w stanie wyprodukować wymaganą ilość mleka do zaspokojenia potrzeb dziecka??

mleko matki w ciąży

Cóż, powinieneś mieć podstawową wiedzę na temat procedury produkcji mleka w ciąży.

Fizjologiczna budowa i funkcja gruczołów piersi:

Piersi zawierają gruczoły sutkowe produkujące mleko. Gruczoł sutkowy zawiera kanaliki, pęcherzyki i przewody mleczne. Produkcja mleka zaczyna się w pęcherzykach. W rzeczywistości są to struktury przypominające winogrona, otoczone miękkimi i maleńkimi mięśniami. Mięśnie te wyciskają mleko do przewodów. Przewody są w rzeczywistości małymi kanałami, które działają jako kanał przenoszący mleko z pęcherzyków do przewodów mlecznych. Przewody mleczne to skomplikowana sieć maleńkich kanałów, które przenoszą mleko prosto do dziecka.

Te kanaliki zwiększają liczbę i rozmiar podczas ciąży. W każdej piersi średnia liczba przewodów wynosi dziewięć. Gdy wchodzisz w drugi trymestr, Twój system produkcji mleka staje się gotowy do produkcji pokarmu potrzebnego noworodkowi. W czasie ciąży również wycieknie kilka kropel mleka. Jeśli więc Twoje dziecko urodzi się przedwcześnie, to i Ty nie będziesz miała problemu z karmieniem piersią.

Po porodzie poziom progesteronu i estrogenu w organizmie zaczyna spadać, a tym samym z przysadki mózgowej uwalniany jest hormon prolaktyna. Prolaktyna wysyła sygnał do mózgu, aby wyprodukować dużo mleka i zapewnić dziecku pożywienie.

Co dzieje się z produkcją mleka w czasie??

Z biegiem czasu piersi nie są już zależne od prolaktyny do produkcji mleka. Okres zaczyna się i nawet jeśli karmisz dziecko piersią, możesz ponownie zacząć owulację. Mleko matki zawiera białko zwane FIL lub inhibitorem sprzężenia zwrotnego laktacji. Białko to mówi każdej piersi, ile mleka ma wyprodukować.

Gdy dziecko spuszcza mleko do piersi, białko sygnalizuje piersi, aby wyprodukowała więcej mleka. Gdy Twoje dziecko zacznie przyjmować pokarmy stałe, a mleko nie jest często opróżniane, FIL gromadzi się i ostatecznie spowalnia produkcję mleka.

Skąd wiesz, że Twoje piersi są gotowe do produkcji mleka podczas ciąży??

W czasie ciąży zmienia się kolor otoczki. Piersi przygotowujące się do karmienia pokazują guzki wokół otoczki. Guzki stają się większe nawet w trymestrze. Te guzki, znane jako guzki Montgomery’ego, wydzielają lubrykant brodawek, który zapobiega ich pękaniu lub wysuszeniu.

Gdy Twoje dziecko wyjdzie, Twoje piersi będą mogły produkować mleko na pełną skalę w ciągu dwóch do czterech dni. Jeśli jednak jest to Twoja druga lub trzecia ciąża, Twoje piersi zaczną wydzielać mleko znacznie wcześniej niż za pierwszym razem.

We wczesnych dniach karmienia dziecko otrzyma gęstą i żółtawą kroplę mleka, zwaną siara, która jest bardzo bogata w białko i ma niską zawartość tłuszczu. Wydzielanie siary następuje nawet w szóstym miesiącu ciąży. Nie powinieneś się tym martwić, ponieważ jest to całkiem normalne. Ciesz się podróżą do macierzyństwa!