Ciąża jest określana jako jeden z magicznych etapów życia kobiety, ponieważ to kobieta daje życie dziecku, nosząc i chroniąc je w łonie matki przez dziewięć miesięcy. Zajście w ciążę i rodzicielstwo to spełnienie marzeń wielu par. Mimo to to kobieta poświęca się na wiele sposobów, takich jak bezsenne noce, poranne mdłości, nudności, a nawet odczuwają nieprzyjemny zapach ciała w czasie ciąży. Tak, kobiety w ciąży rzeczywiście odczuwają zapach ciała podczas ciąży z powodu braku równowagi hormonalnej i nadmiernego pocenia się. W tym artykule omówimy, dlaczego kobieta w ciąży ma zapach ciała w czasie ciąży i jakie są sposoby na jego przezwyciężenie.

Zapach ciała podczas ciąży

Czy to normalne podczas ciąży??

Większość kobiet w ciąży, zwłaszcza początkujących, czuje się niezręcznie, zakłopotana, a w ich głowie pojawia się wiele pytań dotyczących tego zapachu ciała, czy zapach jest normalny. Odpowiedź na to brzmi „TAK”, to normalne, że kobieta w ciąży ma ten zapach ciała z powodu zmian hormonalnych zachodzących w jej ciele. W czasie ciąży wzrasta podstawowe tempo przemiany materii, co poprawia przepływ krwi i temperaturę ciała. Dzięki temu gruczoły potowe aktywują się i zwiększają produkcję potu.

Przyczyny zapachu ciała podczas ciąży:

W czasie ciąży odczuwanie zapachów u kobiety wzrasta z powodu hormonu zwanego estradiolem. Zapachy dochodzące z zewnątrz są łatwe do zniesienia, ale nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza jest nie do zniesienia. Ten zapach zaczyna się w pierwszym trymestrze, a nawet utrzymuje się podczas karmienia piersią; w rzeczywistości nowo narodzone dziecko rozpoznaje matkę z tym zapachem ciała. Dlatego kobieta w ciąży musi zrozumieć zapachy ciała podczas ciąży, aby sobie z tym poradzić. Oto niektóre z przyczyn.

1. Zmiany hormonalne:

Zmiany hormonalne w organizmie są główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu ciała w czasie ciąży. Hormony takie jak progesteron i estradiol są nadmiernie uwalniane w organizmie, co powoduje silny zapach w pachach i narządach płciowych, powodując z kolei nieprzyjemny zapach z organizmu.

2. Zwiększona potliwość:

Temperatura ciała w czasie ciąży wzrasta dzięki lepszemu przepływowi krwi, co powoduje nadmierne pocenie się nawet w niskich temperaturach. Ten pot, mimo że jest bezwonny, gdy osiądzie na skórze, powoduje bakterie, które wytwarzają nieprzyjemny zapach ciała.

3. Przygotowanie do karmienia piersią:

Ciało kobiety w ciąży stopniowo się zmienia i zaczyna przygotowywać się do laktacji. Nowo narodzone dziecko potrzebuje trochę czasu, aby rozwinąć wzrok i słuch, do tego czasu to właśnie zapach rozpoznaje matkę. Zapach pod pachami matki zachęci dziecko do odwrócenia główki w stronę piersi w celu nakarmienia.

4. Zmiany w diecie:

Jedzenie, które spożywamy, jest również odpowiedzialne za zapach ciała. Zdrowe odżywianie jest integralną częścią ciąży, a większość kobiet w czasie ciąży stosuje pożywną dietę. Różne pokarmy powodują różny zapach potu. Na przykład owoce morza nie tylko wpływają na zapach potu, ale także wpływają na upławy, które powodują ostry zapach. Niektóre warzywa liściaste i kapusta zawierają siarkę, która powoduje nieprzyjemny zapach potu. Leki, które przyjmuje przyszła mama również wpływają na zapach ciała.

Sposoby na zmniejszenie zapachu ciała podczas ciąży:

Nieprzyjemny zapach ciała w czasie ciąży jest zjawiskiem naturalnym, którego nie da się uniknąć, ale można go w pewnym stopniu ograniczyć za pomocą następujących środków:

1. Kąpiel:

Kąpiel to codzienna rutyna dla każdej osoby, aby zachować świeżość i czystość. Ale w czasie ciąży zaleca się kobiecie kąpać się dwa razy regularnie. Używanie pachnącego mydła antybakteryjnego może pomóc usunąć wszelkie bakterie powstałe z powodu potu. Do wycierania ciała zawsze używaj suchego i czystego ręcznika. O ile to możliwe, utrzymuj włosy w czystości, regularnie myjąc je i myjąc szamponem.

2. Zachowaj świeżość skóry:

Biorąc prysznic, weź pojemnik pełen wody i dodaj do niego kilka kropli cytryny i używaj go do kąpieli. Następnie weź kolejny pojemnik z wodą i dodaj do niego miód. Dzięki temu skóra pozostaje świeża i gładka przez dłuższy czas. Dodanie listków mięty pomaga również w odmłodzeniu aromatu.

3. Szampon do włosów:

Szamponuj włosy regularnie, co najmniej 3-4 razy w tygodniu, aby utrzymać je w czystości i bez zapachu. Spróbuj użyć perfum na grzebieniu, aby nadawały zapachu Twoim włosom za każdym razem, gdy je przeczesujesz. Upewnij się, że grzebień jest zawsze czysty i suchy.

4. Przytnij włosy:

Zawsze przycinaj włosy pod pachami i na genitaliach, aby uniknąć rozwoju bakterii. Przycinanie włosów sprawia, że ​​mniej potu osadza się na skórze, dzięki czemu zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z ciała.

5. Pozostań nawodniony:

Jedną z najlepszych rzeczy, które można zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu ciała, jest picie dużej ilości wody i stałe nawodnienie organizmu. Pomaga to wypłukać wszelkie toksyny z organizmu i utrzymać system w czystości. Nadmierne picie wody może również powodować częste wizyty w toalecie, więc pij tylko odpowiednią ilość wody.

6. Noś odpowiednią odzież:

Właściwa odzież pomaga również w zapobieganiu nieprzyjemnemu zapachowi ciała. Ogólnie rzecz biorąc, len i bawełna są uważane za najlepsze stroje w ciąży, ponieważ są bardziej przewiewne. Zawsze unikaj noszenia tych samych ubrań po kąpieli. Jeśli to możliwe, wypierz ubrania osobno, używając octu. Upewnij się, że bielizna i skarpetki są nasączone wodą z ½ szklanki octu. Pomaga to w usuwaniu nieprzyjemnego zapachu z ubrań. Do prania możesz również użyć dobrze pachnącego środka zmiękczającego do tkanin.

7. Dezodoranty i antyperspiranty:

Użyj dezodorantu lub talku pod pachami i w okolicach bikini, aby zredukować świeży zapach. Nie pomagają one zapobiegać poceniu się. Zamiast tego pozwalają ładnie i przyjemnie pachnieć. Jeśli pocenie jest większe, użyj antyperspirantów, które są bardziej skuteczne. Pamiętaj, aby nosić je ze sobą cały czas.

8. Dobra dieta:

Niektóre pokarmy pachną jak cebula i czosnek, unikaj ich w swojej diecie. Jedz więcej liściastych warzyw i owoców, które dają mniej nieprzyjemny zapach.

9. Czyszczenie pochwy:

Oczyść okolice pochwy zwykłymi i bezzapachowymi środkami czyszczącymi, które pomagają w utrzymaniu higieny pochwy. Pomaga to również w utrzymaniu poziomu bakterii i pH w tym obszarze, zapobiegając nieprzyjemnemu zapachowi ciała.

Zalecana dieta na zapach ciała podczas ciąży:

W czasie ciąży zapach ciała może przewidzieć, co kobieta w ciąży spożywała w swojej diecie. Ogólnie rzecz biorąc, jedzenie cebuli i czosnku powoduje nieprzyjemny zapach z ciała. Dlatego wskazane jest unikanie tych jadłodajni. Warzywa liściaste, owoce zwykle dają mniej zapachu i dlatego powinny być spożywane, aby uniknąć niepotrzebnego, ostrego zapachu. Inne warzywa, takie jak brokuły, kalafior i kapusta zawierają siarkę, która wytwarza ostry zapach z organizmu.

Nie możemy nic zrobić, aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi ciała w czasie ciąży, ale można to w pewnym stopniu ograniczyć, przestrzegając zasad higieny i wyżej wymienionych wskazówek. Ten zapach ciała nie powinien być traktowany przez ciężarną matkę jako poważny problem, ponieważ to właśnie ten zapach rozpoznaje matkę po porodzie. Jeśli jednak zapach jest bardzo nieprzyjemny, nie do zniesienia i wprawiający w zakłopotanie, wypróbuj powyższe wskazówki dopiero po konsultacji z lekarzem. Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią, jeśli którakolwiek z powyższych wskazówek zadziałała dla Ciebie. Podziel się swoimi doświadczeniami, jeśli przyjęłaś nowy środek, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu ciała podczas ciąży.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Czy zapach ciała może przewidzieć płeć dziecka??

Odp.: Nie, zapach ciała nie może określić płci dziecka. Jest taka opowieść starej żony, że jeśli brzydko pachniesz lub śmierdzisz, to jest to chłopiec. Ale to nie ma dowodów naukowych.

Q2. Czy zapach ciała jest oznaką ciąży??

Odp.: W czasie ciąży zmysł węchu jest bardziej u ciężarnej kobiety. Ale zapach ciała nie może być interpretowany jako oznaka ciąży.

Q3. Kiedy skonsultować się z lekarzem, jeśli zapach ciała nie zmniejsza się??

Odp.: Pamiętaj o jednej rzeczy, że ciało nie szkodzi twojemu ciału ani dziecku w tobie. Dlatego nie powinno to być postrzegane jako duży problem. Przed skonsultowaniem się z lekarzem skorzystaj ze wskazówek dotyczących pielęgnacji domowej wymienionych w tym artykule. Jeśli zapach utrzymuje się lub jest nie do zniesienia, skonsultuj się z lekarzem.

Zastrzeżenie: Publikowane powyżej treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny być traktowane jako porada medyczna, a my nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki uboczne. Skonsultuj się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w swoim planie żywieniowym lub zacznij stosować którąkolwiek z powyższych wskazówek.