Rozstępy w czasie ciąży należą do najczęstszych rzeczy, z którymi nauczyliśmy się żyć. Jednak wszyscy musimy też wiedzieć, że nie każda ciężarna kobieta potrzebuje ocen. Konkretne przyczyny powodują powstawanie rozstępów w ciąży, a także można im w równym stopniu zapobiegać. Zmiany cielesne, które zachodzą w tym pięknym momencie życia każdej kobiety, są naturalne. Ale wszystko sprowadza się do poznania ich, objęcia ich i dowiedzenia się, co można cofnąć, a co jest jeszcze dobre do zrobienia.

Teraz, jeśli zastanawiasz się, jak sobie z nimi radzić? Pozwól, że Ci pomożemy i wyjaśnimy Ci wszystko, co kryje się za rozstępami ciążowymi. Zacznijmy!

rozstępy w ciąży

Co to są rozstępy i czy rozstępy są normalne podczas ciąży??

Rozstępy są wyraźnie widoczne w ciągu 13 tygodni na drodze do 21 tygodnia ciąży. Gdy tylko Twoja skóra się podskakuje, skłania się do podziału na określone obszary, zmniejsza się poziom kolagenu i nowych komórek skóry, co sprzyja powstawaniu rozstępów. W czasie ciąży ciało rośnie szybciej niż skóra (1). Powoduje to rozstępy, ponieważ włókna pod powierzchnią skóry zaczynają pękać. Kolor rozstępów to fioletowawe smugi lub wąskie różowe kontury, które wyrastają na zewnętrznej stronie skóry. Są również rozpoznawane jako rozstępy lub rozstępy. W większości przypadków czarne rozstępy podczas ciąży znajdują się na piersi, pośladkach, brzuchu, ramionach, biodrach i górnej części ud, a także na piersi.

Co powoduje rozstępy podczas ciąży:

Rozstępy to małe rozdarcia w wtórnych warstwach tkanki pod skórą. Najbardziej znane przyczyny powstawania rozstępów na brzuchu i ciele w ciąży są następujące (2).

  • Jeśli nie prowadzisz aktywnego trybu życia, może to również prowadzić do rozstępów.
  • W większości przypadków może również wrócić do genetyki. Jeśli w Twojej najbliższej rodzinie występują rozstępy, najprawdopodobniej doświadczysz ich również w czasie ciąży.
  • Szybki przyrost masy ciała w ciąży jest również odpowiedzialny za łapanie rozstępów.
  • Zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży również mogą prowadzić do powstawania rozstępów.

Kiedy rozstępy mogą pojawić się podczas ciąży??

W większości przypadków rozstępy pojawiają się po drugim trymestrze lub w ostatnim drugim trymestrze. Kilka kobiet zaczyna rozwijać te ślady około drugiego do trzeciego trymestru lub w późnej ciąży, a następnie we wczesnym okresie ciąży. Przyrost masy ciała, zmiany hormonalne i styl życia stopniowo zaczynają oznaczać rozstępy na najczęstszych częściach naszego ciała, takich jak brzuch, nogi, żebra, plecy, talia, uda, biodra i piersi.

Jak zapobiegać i unikać rozstępów w ciąży:

Teraz przedstawiamy kilka podstawowych wskazówek, które pomogą Ci zapobiegać rozstępom podczas ciąży. W żadnym wypadku w większości przypadków całkowite zapobieganie może być możliwe; jednak kilka sztuczek i zmian może pomóc w zapobieganiu i unikaniu efektów czasu ciąży (3, 4). Jednak badania są skąpe, a wyniki naukowe niezbyt dobre, co pokazuje, że taka profilaktyka może być całkowicie możliwa.

Jak zapobiegać rozstępom podczas ciąży? Wskazówki są następujące:

1. Nawilż skórę olejem:

Nawilż skórę olejem

Podczas ciąży nałóż dobry krem ​​nawilżający na dolną część pleców, brzuch, biodra, ramię, nogi i uda okrężnymi ruchami, aby wniknąć wystarczająco głęboko w skórę. Do masażu skóry używaj różnych olejów, takich jak olej rycynowy, olej kokosowy, olejek eteryczny lub olej sezamowy. Masło kakaowe to również praktyczna opcja. Dlatego w czasie ciąży łagodny masaż obszarów jest dobrym pomysłem, aby dopasować się do znacznych zmian skórnych, przyrostu masy ciała i zarządzania elastycznością tkanek. To najczęstsze domowe sposoby na rozstępy podczas ciąży.

2. Woda pitna:

domowe sposoby na rozstępy