Bóle głowy w czasie ciąży mogą być częstą sytuacją, o której często słyszymy. Ale czy kiedykolwiek próbowałeś dowiedzieć się, co może powodować ten stan i czy jest się czym martwić?! Zaniedbywanie jakiejkolwiek drobnej choroby lub problemu może być bardzo niebezpieczne dla przyszłych matek. Podobnie jest w przypadku bólu głowy.

Jeśli często boli Cię ból głowy podczas ciąży, koniecznie poznaj przyczyny, objawy i dowiedz się, czy stan wymaga konsultacji z lekarzem. Pozwól nam pomóc i sprawdzić, czy Twoje bóle głowy są normalne, czy nie!

Bóle głowy podczas ciąży

Czy to normalne mieć bóle głowy podczas ciąży??

Bóle głowy kobiet w ciąży mogą być spowodowane wieloma problemami. Jeśli twoje bóle głowy nie występują często i codziennie i jeśli nie prowadzą do żadnych problemów związanych ze stylem życia, takich jak osłabienie, zawroty głowy, możesz zdecydować się na odpoczynek i powrót do normalności. Ale jeśli codziennie odczuwasz ostry ból z kiepskim widzeniem i problemami z zawrotami głowy, możesz nie mieć regularnych bólów głowy.

Rodzaje bólów głowy podczas ciąży:

Większość bólów głowy, które obecnie cierpią kobiety w ciąży, to bóle normalne i pierwotne. Nie zawsze może to być oznaką lub objawem niczego istotnego związanego ze zdrowiem. Obejmują one,

 • Napięciowe lub stresowe bóle głowy podczas ciąży.
 • Migrena.
 • Klasterowy ból głowy.

Mówi się, że około 26% problemów w tym czasie to napięciowe bóle głowy. Jednak nie ignoruj ​​tego samego, jeśli otrzymujesz je regularnie i codziennie. Oprócz napięciowych bólów głowy, migreny są również częste w czasie ciąży. Jednak ból jest inny i bardziej irytujący w porównaniu z napięciowym bólem głowy. Migreny mają tendencję do powodowania pulsującego, rozdzierającego bólu, głównie tylko po jednej stronie głowy. Migreny mogą również powodować nudności i wymioty, a także nadwrażliwość na światło i wrażliwość na hałas. Jeśli masz problem z migreną od dłuższego czasu, musisz skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to później prowadzić do powikłań. Podobnie może być również przypadek zatokowego bólu głowy w czasie ciąży, jeśli już go cierpisz.

Jeśli masz cykl napadów bólu głowy w tym okresie, są to klasterowe bóle głowy. Jeśli są długotrwałe, musisz skonsultować się z lekarzem.

Objawy bólów głowy podczas ciąży:

Najczęstsze oznaki i sposoby, aby dowiedzieć się, że masz okropny ból głowy podczas ciąży, są następujące:,

 • Tępy ból do ciężkiego bólu.
 • Pulsujący ból.
 • Silny ból po lewej lub prawej stronie, po obu stronach głowy.
 • Mdłości.
 • Wymioty (czasami).
 • Ostry ból w pobliżu oczu.

Jeśli widzisz niewyraźne widzenie i martwe punkty, oznacza to, że powinieneś poważnie potraktować swoją sytuację i skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny bólu głowy w ciąży:

Przyczyna i przyczyna cierpienia od łagodnego do silnego bólu głowy w czasie ciąży może się różnić w zależności od trymestru, który jest w.

Pierwszy trymestr:

Chociaż najczęstszą przyczyną bólów głowy we wczesnej ciąży są problemy hormonalne, zmiany wagi i zmiany oraz duża objętość krwi, inne powody są następujące:,

 • Ciągły stres, powodujący napięcie mięśni szyi, co powoduje bóle głowy i migreny.
 • Jeśli pomijasz posiłki lub nie pijesz wystarczającej ilości wody w ciągu dnia, ciało czuje się osłabione i jest jedną z przyczyn bólów głowy i migreny.
 • Mniejsze spanie, a nawet przespanie to dwa zasadnicze powody, które powodują rozdzierający ból głowy. Powinno się spać 7-8 godzin dziennie, nie więcej i nie mniej.
 • Jednym z powodów może być również odstawienie kofeiny. Jeśli byłeś uzależniony od kofeiny przed ciążą, ograniczenie jej może wywołać bóle głowy, ponieważ organizm potrzebuje czasu, aby przystosować się do nowych warunków.
 • Złe odżywianie i brak zdrowej diety mogą również prowadzić do ciągłych i przewlekłych bólów głowy.
 • Jeśli masz niski poziom cukru we krwi, możesz być również podatny na bóle głowy w pierwszym trymestrze.
 • Nie bądź zbyt leniwy. Jeśli nie chodzisz dużo lub nie masz żadnej aktywności fizycznej, byłabyś zszokowana, wiedząc, że może to również prowadzić do bólów głowy.
Drugi i trzeci trymestr:

Bóle głowy w późnej ciąży i w tym trymestrze mogą mieć różne przyczyny,

 • Niewłaściwa postawa podczas siedzenia dodatkowo pogłębia bóle głowy.
 • Dużo ćwiczeń fizycznych i to również, w nieregularny sposób, może powodować stres w ciele, powodując bóle głowy.
 • Określony pokarm lub napój, taki jak lody, może również powodować ból głowy w ciągu kilku godzin od jego spożycia. Lody powodują zamrożenie mózgu, co może być jedną z przyczyn problemów.
 • Migreny mogą być również dziedziczne. Więc jeśli twoja mama lub siostra ma problem z migreną, to jest bardzo duża szansa, że ​​ty też się rozwinie.
 • Jeśli masz cukrzycę, cóż, możesz mieć zbyt częste bóle głowy.

Oprócz następujących najczęstszych przyczyn, wysokie ciśnienie krwi jest jedną z najbardziej znanych i popularnych przyczyn ciążowych bólów głowy. Około 8% kobiet w Stanach Zjednoczonych podobno cierpi na ból głowy właśnie z powodu tego problemu. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ wysokie ciśnienie krwi może powodować potencjalne powikłania, takie jak stan przedrzucawkowy, rzucawka, odklejenie łożyska i niska masa urodzeniowa dziecka.

Pokarmy powodujące bóle głowy:

Czy wiesz, że bóle głowy mogą być nawet spowodowane alergiami pokarmowymi lub nieodpowiednimi pokarmami dla kilku typów ciała? Tak, dobrze słyszałeś! Pokarmy wyzwalające, takie jak nabiał, czekolada, ser i drożdże, mogą powodować ból głowy, jeśli organizm nie przyjmuje ich pozytywnie.

Leczenie bólu głowy w ciąży:

Jeśli masz częste bóle głowy, może to nie być dobry znak dla przyszłych matek. Poza lekami lekarskimi możesz nawet zobaczyć zbyt mało domowych środków, co może być łatwe do uzyskania cudownych rezultatów.

Domowe sposoby na ból głowy podczas ciąży:

Oto kilka łatwych do wykonania domowych środków, które mogą zdziałać cuda.

1. Fajny kompres:

Połóż się prosto i nałóż na głowę zimny kompres. Chłód w znacznym stopniu łagodzi ból.

2. Unikaj wyzwalaczy bólu głowy:

Jeśli określone produkty spożywcze lub zapachy mogły kiedyś wywoływać bóle głowy i migreny, najlepiej ich unikać. Dziennik bólu głowy jest niezbędny do identyfikacji czynników wywołujących migrenę.

3. Ćwicz codziennie:

Codziennie chodź na spacer lub ćwicz aerobik, aby zachować formę. Ćwicz regularnie, bez przerw między nimi, ponieważ psują one harmonogram ćwiczeń. Ćwiczenia pomagają regulować poziom cukru w ​​organizmie, a także poprawiają pracę układu oddechowego w organizmie. Powoduje również uwalnianie endorfin, tak zwanych substancji chemicznych „dobrego samopoczucia” wewnątrz organizmu.

4. Zarządzaj stresem:

Zarządzaj stresem, przygotowując listę rzeczy do zrobienia i kończąc każdą pracę po kolei. Nie popychaj się na skraj depresji, ponieważ może to wpłynąć zarówno na matkę, jak i na dziecko. Utrzymuj swoje cele realistyczne, aby je osiągnąć i zachowaj spokój przez cały czas.

5. Ćwicz techniki relaksacyjne:

Spróbuj ćwiczeń oddechowych, jogi, masażu i wizualizacji. Zachowuj się zawsze w zrelaksowany i spokojny sposób.

6. Jedz regularnie:

Zawsze stosuj zbilansowaną dietę, w regularnie zaplanowanych posiłkach. Zdrowe odżywianie może szybko wyleczyć większość dolegliwości. Ponadto pij dużo płynów, aby utrzymać nawodnienie organizmu przez cały dzień. Nie pomijaj posiłków przez przypadek.

7. Przestrzegaj regularnego harmonogramu snu:

Brak snu, a nawet przespanie mogą wywoływać bóle głowy i migreny podczas ciąży. Staraj się przestrzegać ustalonego schematu snu, aby utrzymać swój zegar biologiczny w stanie nienaruszonym.

8. Aromaterapia:

Olejki aromaterapeutyczne są niezwykle skuteczne w walce z bólami głowy. Nałóż kilka kropli olejku miętowego lub lawendowego na chusteczkę i weź głęboki wdech. Możesz również wetrzeć jedną kroplę każdego w skronie po obu stronach czoła, a następnie dobrze masować. Zmniejsza to ból głowy w mgnieniu oka!

9. Środki na kwiat Bacha:

Jeśli jesteś zmęczony lub w dużym stresie, ból głowy zwykle się nasila. Najlepszym lekarstwem w takiej sytuacji jest kwiatowe lekarstwo Bacha.

Aby pozbyć się zmęczenia, nałóż cztery krople Rescue Remedy na język lub wypróbuj dwie krople oliwki, innego leku Bacha Flower Remedy, rozpuszczonego w szklance wody.

Leki:

Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed zażyciem jakichkolwiek leków lub tabletek na ból głowy podczas ciąży. Nie miej ich wszystkich samemu. Unikaj standardowych tabletek, takich jak aspiryna i ibuprofen, ponieważ mogą nie być dobre w tej fazie. Dzieje się tak, ponieważ środki przeciwbólowe mogą powodować niekorzystne skutki i wady porodowe, gdy są stosowane w okresie ciąży. Lepiej odtąd najpierw wypróbować domowe środki do leczenia bólu głowy w czasie ciąży, a następnie popracować nad lekami, jeśli nie zostaną wyleczone.

Lekarze mogą sprawdzić ciśnienie krwi, wykonać badanie krwi, USG i badanie wzroku przed rozpoczęciem leczenia. Oto kilka typowych środków zaradczych, oprócz leków, sugerowanych przez pracownika służby zdrowia; jednak muszą być wykonywane tylko według własnego uznania.

1. Biofeedback:

Dzięki tej technice umysł-ciało możesz kontrolować pewne funkcje w ciele – takie jak napięcie mięśni, tętno i ciśnienie krwi – aby zapobiec bólom głowy lub zmniejszyć ból migrenowy. Jeśli chcesz wypróbować biofeedback w leczeniu bólów głowy podczas ciąży, skonsultuj się z lekarzem i udaj się do terapeuty biofeedbacku. To skuteczny sposób na pozbycie się bólów głowy. Możesz także spróbować akupunktury, która jest bezpieczną metodą leczenia bólów głowy i uśmierzania bólu.

2. Homeopatia:

Leczenie homeopatyczne może być najlepszą dostępną alternatywą. Bez żadnych skutków ubocznych są wysoce zalecane w leczeniu bólów głowy i mogą być używane tylko po konsultacji z wykwalifikowanym lekarzem.

3. Osteopatia i chiropraktyka:

Osteopatia ma na celu wyrównanie mięśni, kości i stawów. Może pomóc w bólu ramion i szyi, więc jeśli są to typowe dla Ciebie punkty napięcia, warto spróbować.

Terapia chiropraktyki może być korzystna w przypadku uporczywych bólów głowy. Ta technika wykorzystuje manipulację kręgosłupa, aby złagodzić ból.

4. Refleksologia:

W przypadku niewielkich bólów głowy zalecana jest prosta technika refleksologii. Masowanie dużych palców u nóg wywiera nacisk na głowę i szyję, co pomaga w pozbyciu się problemów i bólów migrenowych.

Kiedy powinnam szukać pomocy na bóle głowy w ciąży?

Większość bólów głowy podczas ciąży jest nieprzyjemna, ale nie powoduje żadnych szkód. Jeśli jednak wystąpią inne nietypowe objawy, takie jak niewyraźne widzenie, gwałtowne wymioty lub nagły obrzęk i stan zapalny, drgawki, omdlenia, mogą to być objawy stanu przedrzucawkowego, ciężkiej postaci nadciśnienia tętniczego związanego z ciążą. W takim przypadku natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Wskazówki, jak zapobiegać bólom głowy:

Upewnij się, że zawsze przestrzegasz zasady, a zapobieganie jest lepsze niż leczenie,

 1. Jedz regularnie i stosuj zdrową, pożywną dietę. Pomiń pokarmy wyzwalające.
 2. Przestrzegaj regularnych harmonogramów snu i nie stresuj się.
 3. Włącz łagodną do codziennej aktywności fizycznej w domu. Możesz robić zwykłe spacery lub umiarkowane ćwiczenia aerobowe.
 4. Obserwuj swoją postawę. Nie zginaj się i nie pracuj ani nie chodź. Usiądź prosto i idź prosto.
 5. Odpoczywaj dobrze i bądź zrelaksowany ze spokojnym umysłem. Napięcie i stres mogą prowadzić tylko do pogorszenia bólów głowy.

Każdy przypadek ciągłych i przewlekłych bólów głowy należy natychmiast zgłosić lekarzowi. Nie bierz leków na własny koszt i zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać najlepsze porady i sugestie dotyczące leków i terapii doustnych.

Chociaż bóle głowy podczas ciąży są częstym zjawiskiem, mogą być bardzo irytujące. Upewnij się, że zawsze będziesz zdrowy dzięki zdrowemu trybowi życia. Nigdy nie zaniedbuj żadnych bólów i bólów głowy. Wypróbuj te proste domowe środki zaradcze, aby uzyskać najlepsze wyniki przed zażyciem leków doustnych. Jeśli któreś z nich zadziałało, podziel się z nami swoimi przemyśleniami!

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Jaka jest różnica między migreną a bólami głowy podczas ciąży??

Odp.: Migrenowe bóle głowy różnią się od napięciowych lub stresowych bólów głowy. Możesz mieć silniejsze bóle głowy, jeśli masz już skłonność do migren. Są one wynikiem powiększania się naczyń krwionośnych w mózgu i mogą powodować ostre bóle.

Q2. Kiedy skonsultować się z lekarzem z powodu bólu głowy podczas ciąży??

Odp.: Jeśli twoje bóle głowy są przewlekłe i mają również inne objawy, takie jak niewyraźne widzenie, zawroty głowy, zmęczenie, omdlenia itp., lepiej skonsultować się z lekarzem.

Q3. Czy kobiety mogą cierpieć na bóle głowy po porodzie i porodzie??

Odp.: Często zdarza się, że po porodzie odczuwa się ból głowy. Może to być spowodowane znacznym spadkiem poziomu estrogenów. Poza tym kobiety cierpią również na ból głowy podczas porodu, który może być silnym bólem z powodu utraty płynu mózgowo-rdzeniowego.