Istnieje wiele zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi, które dotykają kobiety, kiedy się tego spodziewają. Gorączka denga w czasie ciąży jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ może przenosić się na nienarodzone niemowlę podczas ciąży lub porodu. Choroba jest na ogół krótkotrwała. Jednak objawy mogą czasami być ciężkie, a nawet śmiertelne, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci.
Denga to choroba wirusowa przenoszona przez ukąszenia komarów. Jest powszechny w tropikalnym i wilgotnym klimacie Ameryki Łacińskiej, Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i wysp Pacyfiku. Dużo odpoczynku i spożywanie dużych ilości płynów jest zazwyczaj tym, co zalecają lekarze. Środki przeciwbólowe mogą być przepisywane na gorączkę i ból, jeśli objawy nie ustąpią 24 godziny po spadku gorączki. Lepiej byłoby udać się do szpitala, aby uniknąć dalszych komplikacji podczas ciąży. Denga w ciąży, po wykryciu i leczeniu we wczesnych stadiach. Może znacznie obniżyć ryzyko dla matki i płodu podczas ciąży.
Przyczyny dengi w czasie ciąży:
Oto najczęstsze przyczyny dengi u kobiet w ciąży.
- Komary przenoszące dengę występują głównie w regionach tropikalnych oraz w ciepłym i wilgotnym klimacie.
- Te komary, AedesAegypti, są główną przyczyną dengi.
- Te komary przenoszące dengę są najbardziej aktywne i dlatego mogą gryźć i zarażać ludzi wczesnym rankiem i późnym popołudniem.
- W stojącej wodzie rozmnażają się komary. Ponieważ otwarte dreny, doniczki i wazony oraz woda przechowywana bez odpowiednich środków ostrożności są przyczyną dengi, ponieważ są to wylęgarnie komarów.
Objawy dengi w czasie ciąży:
Oto niektóre objawy dengi w ciąży,
- Objawy obejmują bardzo wysoką gorączkę, bóle mięśni, stawów i kości.
- Spodziewając się kobiety mogą również doświadczyć silnych bólów głowy, silnego bólu za oczami, wysypki i łagodnego krwawienia. Może to być z nosa lub dziąseł.
- Objawy zwykle trwają od 2 dni do tygodnia. Po okresie inkubacji 4-10 dni po ukąszeniu komara nosiciela.
- W cięższych przypadkach, gdy pacjent czuje się gorzej nawet 24 godziny po opadnięciu gorączki. Mogą istnieć dalsze oznaki pogarszającej się sytuacji zwanej gorączką krwotoczną Dengue (DHF). W przypadku rozpoznania objawów DHF zalecana jest natychmiastowa hospitalizacja.
Powikłania gorączki denga w ciąży:
Objawy i skutki gorączki denga zwykle utrzymują się przez 2-7 dni. Istnieje możliwość, że skutki gorączki denga w czasie ciąży. Może spowodować dalsze komplikacje. W ciężkich przypadkach pacjent czuje się gorzej nawet 24 godziny po opadnięciu gorączki. Może to wskazywać na pogarszającą się, a nawet śmiertelną sytuację zwaną gorączką krwotoczną Dengue (DHF). Objawy DHF to uporczywe wymioty, silny ból brzucha i trudności w oddychaniu. Powikłania gorączki denga w ciąży. Są potencjalnie śmiertelne z powodu wycieku osocza, gromadzenia się płynów, niewydolności oddechowej, ciężkiego krwawienia lub upośledzenia funkcji narządów. Denga składa się z czterech szczepów zakaźnego wirusa. Oznacza to, że możesz zostać zainfekowany pozostałymi trzema, nawet jeśli zostałeś zarażony raz.
Jak leczyć dengę podczas ciąży:
Leczenie dengi w ciąży nie różni się od ogólnych przypadków dengi. Najpierw wykonuje się badanie krwi w celu sprawdzenia infekcji i jej nasilenia. Potrzeby dotyczące ciśnienia krwi i liczby płytek krwi są regularnie sprawdzane. Podstawowe metody leczenia gorączki denga w postępowaniu w ciąży. Uwzględnij podawanie środków przeciwbólowych i antybiotyków, aby zmniejszyć bóle i bóle stawów. Należy unikać leków OTC, ponieważ są niebezpieczne. Wskazane jest spożywanie dużej ilości płynów, ponieważ niezbędne jest utrzymanie embrionalnego poziomu płynu i nawodnienia. Może być wymagany wlew płytek krwi oraz dożylne podanie płynu i tlenu. Transfuzja krwi może być konieczna w przypadku nadmiernego krwawienia.
Środki ostrożności w przypadku dengi podczas ciąży:
Bardzo ważne jest, aby chronić się przed zarażeniem się dengą we wczesnej ciąży.
- Regularnie wykonuj badania krwi i inne badania lekarskie, a w razie wątpliwości zasięgnij porady lekarskiej.
- Komary często przebywają w ciepłym otoczeniu, dlatego wybierz chłodne pomieszczenie na odpoczynek w ciągu dnia. Zainstaluj moskitiery i używaj bezpiecznych sprayów na komary lub repelentów.
- Wskazane jest częste stosowanie repelentu. W przeciwieństwie do używania większej ilości raz na jakiś czas. Ponieważ zapewnia to lepszą ochronę.
- Noszenie jasnych ubrań z pełnymi rękawami. Pomaga również odstraszać komary.
- Przykryj drzwi i okna drobną siatką. I usuń stojącą wodę z miejsc wokół domu, aby zapobiec rozmnażaniu.
Jakie są skutki dengi podczas ciąży dla nienarodzonego dziecka:
Denga nie powoduje fizycznej deformacji dziecka. I nie przenosi się też na dziecko. Ale wskazane jest podjęcie wystarczających środków ostrożności. Aby infekcja nie przeniosła się na dziecko po porodzie.
- Skutki choroby przenoszonej na dziecko mogą skutkować niską wagą przy porodzie lub przedwczesnym porodem, co utrudni rozwój dziecka.
- Bardziej fatalne konsekwencje to poronienie lub urodzenie martwego dziecka.
Zwykle zdarzają się, gdy matka zaraża DHF w czasie ciąży. Lekarz sprawdzi, czy dziecko ma niską liczbę płytek krwi. Gorączka i wysypka na całym ciele, jeśli zaraziłaś się dengą podczas ciąży.
Gorączka denga w pierwszym trymestrze ciąży. Chociaż nie jest to pożądane, nie jest tak śmiertelne, jak w przypadku drugiego lub trzeciego trymestru. W drugim lub trzecim trymestrze znacznie wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu lub urodzenia martwego dziecka. Jako niedoszła matka upewnij się, że zachowujesz szczególną ostrożność podczas ciąży. I podejmij odpowiednie środki ostrożności, aby upewnić się, że jesteś bezpieczny przed chorobami takimi jak denga. Kluczem jest zapobieganie zakażeniu gorączką denga i podejmowanie odpowiednich kroków, takich jak zasięgnięcie porady lekarskiej. Aby chronić siebie i dziecko przed dengą.
Często zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące dengi podczas ciąży:
Q1. Czy można zarazić się wirusem dengi, ale nie ma żadnych objawów??
Odp.: Tak. Prawie 50-75% wszystkich osób zakażonych dengą nie wykazuje żadnych klinicznych objawów choroby. Niektóre zarażone osoby doświadczają gorączki. Ale ich inne objawy są łagodne i niespecyficzne. Utrudnienie zdiagnozowania infekcji dengi. Kobiety w ciąży, które podejrzewają, że mają dengę. Powinni skonsultować się z lekarzami i szukać natychmiastowej interwencji medycznej.
Q2. Czy kobiety w ciąży lub matki karmiące piersią muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności??
Odp.: Możliwe jest, że ciężarna kobieta zarażona wirusem dengi zarazi swoje nienarodzone dziecko lub nowo narodzone dziecko po urodzeniu. Przyszłe matki muszą zwrócić się o pomoc medyczną i otrzymać pomoc, jeśli są zarażone wirusem dengi. Kobiety w ciąży powinny skupić się na unikaniu infekcji poprzez odpowiednie środki ostrożności przeciwko komarom.
Uważa się, że ryzyko karmienia piersią w przypadku przeniesienia wirusa z matki na dziecko jest znacznie mniejsze niż korzyści zdrowotne wynikające z karmienia piersią, które są znacznie wyższe niż prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się choroby. Młode matki powinny porozmawiać ze swoim pediatrą o wątpliwościach lub pytaniach dotyczących karmienia piersią i ryzyka dengi.
Q3. Jeśli raz złapiesz gorączkę denga, czy możesz ją dostać ponownie??
Odp.: Tak. Cztery podstawowe typy wirusów dengi to DENV 1, DENV 2, DENV 3 i DENV 4. Zarażasz się jedną postacią wirusa dengi. Wirus nie ochroni cię ani nie zapewni odporności na pozostałe trzy typy. Wskazane jest wykonanie testu na gorączkę denga. Po upływie ponad tygodnia od choroby. A test na przeciwciała może ustalić, czy byłeś wcześniej zarażony dengą. Jednak obecne procesy testowe nie pozwalają na określenie, jaki typ wirusa dengi miałeś po pierwszym tygodniu choroby.