Ciąża otwiera szereg problemów i skutków dla twojego ciała. Nagle Twoje piersi stają się duże. Możesz zauważyć, że stają się ciężkie, a sutki stają się obolałe. Na sutkach również zaczynają pojawiać się włoski. Czasami masz również tendencję do swędzenia piersi. Pamiętaj jednak, że wszystko to jest zbyt normalne, a organizm jedynie przygotowuje pierś do rozpoczęcia laktacji. Ale musisz się martwić, gdy wszystko to stanie się wręcz niewygodne i surowe.

Co powoduje swędzenie piersi podczas ciąży?

Kiedy jesteś w ciąży, zaczniesz zauważać szereg zmian w swoim ciele. Swędzące piersi mogą być pierwszym objawem ciąży. Ból sutków, uczucie ciężkości i swędzenia na piersiach stają się powszechne i są wynikiem zmian hormonalnych w organizmie. Częściowo są one również spowodowane zwiększonym przepływem krwi do obszaru. Z tego powodu Twoje sutki stają się obolałe i coraz bardziej podatne na działanie hormonów. W związku z tym masz tendencję do odczuwania mrowienia, gdy ich dotykasz.

Najczęściej uczucie swędzenia zdarza się, gdy jesteś w miejscu publicznym, zwiększając potrzebę podrapania ich, a tym samym sprawiając, że czujesz się bardzo niekomfortowo w miejscach publicznych. Pamiętaj jednak, że Twoje piersi rosną i rozciągają się, przygotowując je do karmienia dziecka piersią. Więc zaakceptuj to jako bardzo normalne zjawisko i nie musisz się stresować ani wariować.

Skutki swędzenia piersi podczas ciąży:

Ale pod koniec ciąży swędzenie może stać się silne, a piersi również duże. Możliwym skutkiem ubocznym tego jest to, że gdy skóra się rozciąga, swędzenie może rozprzestrzeniać się również na inne części ciała. Brzuch i piersi są zazwyczaj podatne na swędzenie, ponieważ skóra rozciąga się, aby powiększyć dziecko. Suchość skóry i zmiany hormonalne również czasami pogarszają problem. W tym czasie egzema i inne choroby skóry również stają się poważne.

Chociaż rozumiemy uczucie mrowienia, z którym musisz się znosić, oto kilka sposobów na stopniowe usuwanie problemu.

Domowe naturalne zabiegi na swędzenie piersi podczas ciąży:

Postaraj się trzymać ręce z dala od zadrapań. To rzeczywiście może być wyzwaniem, ale dalsze drapanie podrażni skórę, a tym samym doprowadzi do innych infekcji skórnych. Jeśli swędzenie jest spowodowane suchą i rozciągniętą skórą, oto kilka sposobów na złagodzenie swędzącego bólu sutków.

A. Pakiet lodu:

Wypróbuj okład z lodu, umieszczając w nim ręcznik z dwiema lub trzema kostkami lodu. Możesz również użyć chłodnego ręcznika i delikatnie dociskać obszar przez około 7-8 minut lub do momentu, gdy swędzenie zacznie zanikać. Możesz spróbować tego, gdy poczujesz się nieswojo z powodu swędzenia. Okład z lodu lub analogia mokrego ręcznika złagodzi uczucie mrowienia poprzez znieczulenie obszaru. Może to być świetna chwilowa ulga, jeśli szukasz szybkiego środka zaradczego.

B. Użyj balsamu:

Rozważ użycie kremu nawilżającego na swędzącą pierś. Po codziennej kąpieli nałóż niewielką ilość bezzapachowego balsamu na piersi i dobrze wmasuj. Przechowuj balsam w lodówce, aby podczas jego nakładania poczuła się chłodna. Chłód przyniesie ulgę. Najlepiej używać balsamu z witaminą E, masłem kakaowym i lanoliną. Należy używać wyłącznie pachnącego i bezalkoholowego balsamu; w przeciwnym razie Twoja skóra może wyschnąć.

C. Wygodne ubrania:

Wybierz luźne i wygodne ubrania. Bawełna jest preferowanym wyborem i może sprawić, że poczujesz się swobodnie i zrelaksujesz się. Noś luźny stanik lub ten przeznaczony specjalnie do ciąży.

D. Ciepły prysznic:

Ciepły prysznic i kąpiel to kolejny sposób na powstrzymanie swędzenia. Używaj tylko letniej ciepłej wody. Gorąca woda może wysuszyć skórę. Łagodne i bezzapachowe mydło może być najlepszym wyborem i dobrze osusz piersi.

Kiedy powinieneś zobaczyć się z lekarzem??

Chociaż swędzenie piersi może być normalne, oto kiedy musisz potraktować to poważnie i zwrócić się do lekarza.

  • Kiedy czujesz silne swędzenie, ale nie masz wysypki, wiedz, że musisz spieszyć się do lekarza.
  • Jeśli czujesz, że stan Twojej skóry pogarsza się i nic, co można by złagodzić, nie zadziała, najlepiej skonsultuj się z lekarzem w celu dalszego leczenia.
  • Kiedy zauważysz, że w fazie ciąży pojawiła się nowa wysypka, skonsultuj się z lekarzem.

Twój lekarz ma ostatnie słowo w kwestii leczenia, które musisz podjąć. Powie Ci, jak to jest poważne i dlaczego warto porozmawiać z dermatologiem.

Cóż, wiemy, że jest o wiele więcej niewygodnych faz, przez które przeszliście i przez które nadal będziecie przechodzić. Ale nie stresuj się tym. Stwórz wokół siebie pozytywną atmosferę. Za kilka miesięcy urodzisz dziecko. Szczerze mówiąc, twój ból zmniejszy się, gdy zaczniesz patrzeć w przyszłość i cieszyć się piękną fazą swojego życia.