Ciąża to najbardziej oczekiwany i piękny etap w życiu kobiety. Narodziny nowego życia sprawiają, że czujesz się cudownie i wyjątkowo w inny sposób. Daje nie tylko nowego członka rodziny, ale także nowe życie dla matki.

Jak zmienia się piersi podczas ciąży?

Od pierwszego wrażenia, że ​​coś w tobie rośnie, aż do czasu, gdy dziecko jest u twojego boku, kobiety doświadczają wielu fizycznych zmian. Ponieważ brzuch jest jedyną poważną widoczną zmianą fizyczną, doświadczasz również innych zmian, które nie są widoczne, ale można je odczuć. Wśród nich są zmiany w piersiach, które może odczuć tylko kobieta w ciąży. Przeczytaj z wyprzedzeniem o zmianach, które zwykle odczuwasz w ciągu tych 9 miesięcy.

Zmiany piersi podczas ciąży:

Pierwszy trymestr – Tydzień 1 do Tygodnia 13:

Zmiany w piersiach podczas wczesnej ciąży (lub) pierwszego trymestru, które możesz wyczuć. Jest to podobne do zmian, które odczuwałeś podczas swoich okresów. Piersi stają się bolesne, obolałe i bardzo wrażliwe na dotyk. Niektórzy odczuwają również mrowienie i swędzenie wokół piersi. Czasem nie masz ochoty nosić stanika, ale to nie jest idealne rozwiązanie.

Aby poradzić sobie z tą fazą, spróbuj masować piersi płynnymi, okrężnymi ruchami przy użyciu naturalnego oleju, który nie ma ostrego zapachu. Staraj się nie używać olejków aromatycznych lub olejków, które powodują mrowienie. Ulgę może też przynieść stosowanie miękkich, wygodnych biustonoszy.

Drugi trymestr – od 13. tygodnia do 26. tygodnia:

Gdy zbliżasz się do połowy ciąży, zmiany hormonalne są aktywne, a zmiany w całym ciele również stają się widoczne. Masz tendencję do utraty talii i przygotowania ciała na wzrost dziecka w tobie. Jeśli chodzi o biust, możesz poczuć potrzebę zwiększenia rozmiaru bielizny. Podczas gdy ból trwa, ważne jest, aby wiedzieć, że piersi przygotowują teraz gruczoły mleczne, które pomogą w karmieniu dziecka piersią bez większych niedogodności. Możesz również zauważyć, że sutki stają się ciemne, a aureola większa.

Dla osób, które doświadczają suchości i łuszczenia się piersi, konieczne jest stosowanie dobrego kremu nawilżającego. Rozważ noszenie odpowiedniego biustonosza, który nie jest zbyt ciasny i staraj się unikać noszenia stanika w nocy, aby było mu wygodnie.

Trzeci trymestr – od 27. do 40. tygodnia:

Wraz z powiększaniem się piersi w miarę zbliżania się do końca ciąży nadszedł czas, aby podnieść rozmiar miseczki biustonosza i nosić odpowiedni stanik podczas ćwiczeń. Ponieważ napinanie skóry wokół trwa nadal, nałóż więcej olejków i masła kakaowego, aby zapobiec pojawianiu się rozstępów na piersiach. Nie próbuj dopasowywać się do starych staników, może to powodować grudki i bolesność oraz pogorszyć samopoczucie.

Niektórzy z was mogą również odczuwać swędzenie i łuszczenie się łusek z brodawek sutkowych. Postaraj się oprzeć pokusie złuszczania łuszczącej się skóry, aby uniknąć pękania i krwawienia. Możesz również zauważyć, że linia pod biustem staje się ciemna i matowa, ale szybko zniknie przy odpowiedniej pielęgnacji po porodzie.

Zmiany w piersiach w czasie ciąży są spowodowane nie tylko samymi hormonami, ale także przygotowują organizm na potrzeby dziecka. Ważne jest, aby wiedzieć, co jest bezpieczne i co można zrobić, aby zapobiec problemom po dostawie. Przy odrobinie staranności i uwagi można również zapobiegać problemom, takim jak nowotwory i zaburzenia tkanki piersi, które powodują niewłaściwą laktację. Piersi są bardzo wrażliwą częścią, ale odgrywają ważną rolę w rozwoju i ogólnym zdrowiu dziecka. Ważne, aby każda mama o tym wiedziała i dbała o siebie w każdy możliwy sposób.