https://stylesatlife.com/articles/eggs-during-pregnancy/Nie trzeba podkreślać znaczenia i bogactwa składników odżywczych zawartych w jajach. Są dość obfite w kilka różnych składników odżywczych, takich jak białka, minerały i tłuszcze. Jajka w ciąży są jednym z powszechnie zalecanych pokarmów dla wszystkich kobiet, ponieważ mają wiele zalet i pomagają również w rozwoju płodu. Ale jak dobrze znasz właściwe spożycie i sposoby spożywania jajek podczas ciąży??

Większość z nas uważa za pewnik regularne spożywanie zdrowej żywności, ale nie rozumie pełnego wykresu. W tym poradniku dotyczącym jedzenia jajek w ciąży znajdziesz nie tylko korzyści, ale także możliwe skutki uboczne, jak wybrać odpowiednie jajka i środki ostrożności, o których należy pamiętać.

Jedzenie jajek podczas ciąży, jak bezpieczne jest

Czy spożywanie jajek podczas ciąży jest bezpieczne??

Najczęstszym pytaniem, jakie zadaje większość przyszłych matek, jest to, czy kobiety w ciąży mogą jeść jajka? Jajka są całkowicie bezpieczne i nadają się do spożycia dla kobiet w ciąży. W żadnym wypadku nie trzeba się wahać przed jedzeniem jajek. Są naładowane białkami, obfitymi minerałami, witaminami, kwasami omega, które są świetne dla mózgu i ogólnego rozwoju dziecka. Ale upewnij się, że jajka nigdy nie są niegotowane podczas konsumpcji. Powinny być dokładnie ugotowane i nie powinny być surowe. Posiadanie niegotowanych lub niepasteryzowanych jaj może prowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu lub urodzenia martwego dziecka.

Korzyści z jedzenia jajek podczas ciąży:

Istnieje kilka korzyści i efektów związanych z regularnym spożywaniem jaj przez kobiety w ciąży. Jajka wcale nie są złe do jedzenia w ciąży i nie wolno lekceważyć znaczenia tego jedzenia.

1. Białko:

Jajka są żywym źródłem białek, które są uważane za niezbędne w kluczowych miesiącach ciąży. To właśnie w tych miesiącach dziecko potrzebuje składników odżywczych do wzrostu i rozwoju. Białka są budulcem komórek Twojego rosnącego dziecka. Tak więc posiadanie jednego lub dwóch jaj w ciągu dnia, kiedy się spodziewasz, jest dobre dla Ciebie i płodu.

2. Rozwój mózgu i neuronów:

Dla prawidłowego rozwoju nerwowego musisz jeść dużo żywności bogatej w witaminy i minerały. Dwoma niezbędnymi składnikami odżywczymi, w które bogate są jajka, są: cholina i kwasy tłuszczowe Omega-3. Oba pomagają w zapobieganiu rozwojowi wad cewy nerwowej u płodu. Możesz również oczekiwać, że Twoje dziecko będzie miało dobrą pamięć, jeśli regularnie spożywasz jajka podczas ciąży.

3. Zrównoważona dieta:

Pod warunkiem, że jesteś przed ciążą, poziom cholesterolu jest kontrolowany, a profil lipidowy staje się korzystny; rzeczywiście dobrze jest mieć jajko lub dwa w czasie ciąży. Gwarantuje to, że spożywasz zbilansowaną dietę, bogatą w energię i niską zawartość tłuszczów nasyconych. Jeśli jednak poziom cholesterolu jest wyższy, najlepiej unikać żółtka jaja.

4. Kalorie:

Jajka w ciąży 1

Podczas ciąży wszystkie kobiety potrzebują prawie 200 i 300 kalorii więcej niż to, co średnio jedzą w danym dniu. Pomaga to zapobiegać deficytowi energetycznemu i pozwala organizmowi sprawnie dostosować się do zwiększonego zapotrzebowania energetycznego organizmu. Jedno jajko zawiera około 70 kalorii, które są zdrowe dla zaspokojenia dziennego zapotrzebowania.

5. Reguluje poziom cholesterolu:

Regularne spożywanie jajek dla kobiet w ciąży pomaga zrównoważyć, a także ograniczyć wyższy poziom cholesterolu u kobiet. Jeśli zakładasz, że jajka mają tłuszcz, to należy pamiętać, że należą one do kategorii „dobry tłuszcz”, które są zalecane dla przyszłych matek. Jeśli jednak masz bardzo wyższy poziom cholesterolu, odradza się spożywanie żółtka jaja.

Skutki uboczne jedzenia jajek podczas ciąży:

Po prostu nie to, oprócz korzyści, ważne jest, aby przyszłe matki zauważyły ​​również możliwe niebezpieczeństwa i skutki uboczne jedzenia jaj na tym etapie.

 1. Nigdy nie jedz surowych lub niegotowanych jajek. Mogą powodować szereg problemów, takich jak zatrucie pokarmowe, gorączka, biegunka i ból brzucha u kobiet w ciąży.
 2. Z powodu niegotowanych jajek można również nagromadzić ogromny poziom cholesterolu. Zawsze sprawdzaj poziom cholesterolu i skonsultuj się z lekarzem przed regularnym przyjmowaniem.
 3. Jeśli masz skłonność do alergii, są szanse na takie reakcje, jak pokrzywka, wysypka skórna i zatkany nos.

Jak wybrać jajka do jedzenia podczas ciąży??

Chociaż te produkty spożywcze są bogato wypełnione wysokimi wartościami odżywczymi, podczas zakupów należy wybierać odpowiednie jajka. Oto kilka wskazówek.

 1. Zawsze sprawdzaj datę ważności i datę produkcji.
 2. Jeśli są pęknięte muszle, nie kupuj ich. Mogą być również obciążone bakteriami lub zakażone.
 3. Zawsze używaj jajek po odstawieniu na chwilę w temperaturze pokojowej. Nigdy nie używaj bezpośrednio z lodówki.
 4. Upewnij się, że jajka są zawsze świeże. Jeśli jajka pływają w wodzie, nie są świeże. Nie możesz ich spożywać. Z drugiej strony, jeśli jajka toną, są uważane za świeże.
 5. Jeśli masz dostęp do drobiu, staraj się kupować wyłącznie jajka ekologiczne bezpośrednio niż te z targu. Ten ostatni może zawsze mieć szanse na leczenie antybiotykami lub hormonami.

Jak włączyć i jeść jajka podczas diety ciążowej:

Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oto najlepszy sposób włączenia jajek do diety.

 1. Upewnij się, że zawsze gotujesz jajka przez co najmniej siedem minut, aby upewnić się, że jest ugotowane.
 2. Nie spożywaj jajek, dopóki biała porcja nie stanie się twarda. Ta zasada obowiązuje nawet podczas smażenia.
 3. Dodaj je do kolorowych warzyw, aby były smaczniejsze i bardziej pożywne. Możesz również jeść omlet w czasie ciąży, jak chcesz, ale w ograniczonej ilości zgodnie z zaleceniami.

Środki ostrożności, aby uniknąć infekcji bakteryjnych:

 • Jeśli zdecydujesz się jeść jajka, powinieneś unikać surowych lub niedogotowanych/póługotowanych jajek. Upewnij się, że jajka, które jesz, są ugotowane na twardo w czasie ciąży, a zarówno białko, jak i żółtko stwardniały. Gwarantuje to, że bakterie Salmonella, które mogą prowadzić do zatruć pokarmowych, umrą, a matka zostanie uratowana od wszelkich nieprzyjemności związanych z bólami brzucha, nudnościami i luźnymi ruchami.
 • Unikaj żółtka jaja w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu lub unikaj jaj w ogóle.
 • W czasie ciąży należy unikać produktów wykonanych z surowych jaj, takich jak sorbet, lody, beza, mus, majonez itp..
 • Nie spożywaj płynnych jaj w czasie ciąży.
 • Zanim zdecydujesz się na spożywanie jajek w ciąży, upewnij się, że wybierasz tylko jajka pasteryzowane, które również po sprawdzeniu terminu ważności i najlepiej spożyć przed. Unikaj pękniętych lub przebarwionych jaj. Możesz również wykonać test pływania, aby upewnić się, że jaja się nie zepsuły. Jeśli jajka pływają w wodzie, porzuć pomysł ich kupowania.
 • Zawsze przechowuj jajka w centralnej części lodówki, gdzie temperatura jest stała.
 • Nie używaj jajek na twardo z lodówki dłużej niż trzy dni.

Ile jajek można jeść podczas ciąży?

Kobiety z normalnym poziomem cholesterolu mogą spożywać od jednego do dwóch jajek. Dzienne spożycie całkowicie zależy od poziomu cholesterolu w organizmie i stanu zdrowia. Jeśli twoje poziomy są normalne, wystarczą cztery jajka tygodniowo.

Upewnij się, że zawsze spożywasz jajka, które są w ciągu miesiąca po złożeniu. Jeśli już ugotowałeś przepis na jajko, nie przechowuj go i zjedz następnego dnia. Spożywanie ich natychmiast byłoby mądre.

Mam nadzieję, że ten artykuł o jedzeniu jajek w czasie ciąży dał ci dobry wgląd w to, co robić, a czego nie w tej chwili. Aby uzyskać najlepsze wyniki, zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami i korzystaj z porad pracowników służby zdrowia. Podziel się swoimi przemyśleniami, my też uwielbiamy to od Ciebie usłyszeć!

Najlepiej jest spożywać jajka w ilości zalecanej przez pracownika służby zdrowia. Ponadto, jeśli masz jakiekolwiek komplikacje zdrowotne, zawsze porozmawiaj ze swoim lekarzem, zanim zastosujesz się do ogólnych wskazówek i sugestii.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Czy mogę jeść surowe i niegotowane jajka w czasie ciąży??

Odp.: W żadnym wypadku kobietom w ciąży nie zaleca się spożywania surowych, płynnych lub niegotowanych jajek. Mogą powodować gorączkę, biegunkę, wymioty i inne powikłania.

Q2. Jaki jest okres przydatności jajek przed i po ugotowaniu?

Odp.: Zniesione jajko powinno być spożyte przed 28 dniem. Jednak po ugotowaniu jajek nie przechowuj ich w lodówce dłużej niż trzy dni.

Q3. Czy jedzenie jajek w czasie ciąży jest w ogóle bezpieczne w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze??

Odp.: Jajka można spożywać we wszystkich trymestrach ciąży. Jednak w razie potrzeby ilość może być ograniczona. W zależności od stanu zdrowia i poziomu cholesterolu można to ustalić przez lekarza.