Wraz z rozwojem badań i nauki poszerza się nasza wiedza na temat potrzeb żywieniowych podczas ciąży. Każdego dnia i najnowszym zjawiskiem jest znaczenie kwasów tłuszczowych Omega -3 pozyskiwanych z oleju rybiego w diecie ciążowej. Kwasy tłuszczowe omega-3 to jeden z najbardziej odżywczych kwasów tłuszczowych. Który niestety nie jest syntetyzowany bezpośrednio w organizmie i musi być przyjmowany jako suplement, a jeśli chodzi o suplementy, olej rybi jest podstawowym i najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3. W tym artykule szczegółowo omówimy znaczenie oleju z ryb podczas ciąży.

Olej z ryb podczas ciąży

Kobiety w ciąży są z natury bardziej ostrożne w kwestii tego, co i ile jedzą. Chcą spożywać wszystko, co korzystne dla dziecka. Jeśli zdarzy ci się być w ciąży, to starsze panie w rodzinie musiały zacząć ci doradzać, jak regularnie jeść ryby.

Co to jest olej rybny??

Olej rybny to olej pozyskiwany z tkanek ryb tłustych. Takie jak śledź, sardele, tuńczyk i makrela.

Znaczenie oleju z ryb podczas ciąży:

Olej rybi jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3, które inaczej nie są syntetyzowane w naszym organizmie. Kwasy tłuszczowe Omega-3 pochodzące z oleju rybiego. Są o wiele bardziej pożywne niż kwasy tłuszczowe Omega-3 pochodzące ze źródeł roślinnych. A badania wykazały, że dzieci urodzone przez matki spożywają kwasy tłuszczowe Omega-3 w czasie ciąży. Są zdrowsze i silniejsze w porównaniu do tych, które urodziły matki, które nie spożywały kwasów tłuszczowych Omega-3.

Co jest takiego specjalnego w rybach??

Olej obecny naturalnie w ciele ryby jest znany jako olej rybi. Ten olej zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas dokozaheksaenowy i DHA, który jest powszechnie znany jako omega-3. Omega-3 jest korzystna dla Twojego dziecka na wiele sposobów.

Czy używanie oleju z ryb podczas ciąży jest bezpieczne??

Jeśli chodzi o ciążę, bardzo ostrożnie podchodzimy do naszego spożycia. A co jeść, a czego nie. Badania wykazały, że olej rybny jest wyjątkowo bezpieczny do spożycia w czasie ciąży dla matki i dziecka. Dodanie DHA i EPA, dwóch głównych składników oleju rybiego w diecie ciążowej, wywarło pozytywny wpływ na rozwój poznawczy i wzrokowy dziecka.

Pokarmy do spożycia w czasie ciąży dla kwasów tłuszczowych Omega-3:

Poniżej znajdują się różne pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe Omega 3:

 • Ryby zimnowodne, takie jak łosoś, śledź, ostrygi hodowlane i sardynki są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3 i są bezpieczne do spożycia podczas ciąży.
 • Olej rzepakowy lub olej sojowy po ugotowaniu na bardzo wysokim ogniu czasami zmienia związki w rybi zapach, który jest bogaty w kwasy Omega 3.
 • Orzechy włoskie to jedyne orzechy bogate w kwasy tłuszczowe Omega 3.
 • Tofu, który ponownie jest produktem z soi, może być bogatym źródłem Kwasów Tłuszczowych Omega 3.
 • Ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak brukselka, szpinak, jarmuż i rukiew wodna zawierają różne ilości Omega 3.
 • Żywność wzbogacona DHA.
 • Suplementy Omega 3, które zaleca się spożywać w okresie ciąży, zwłaszcza jeśli Twoja dieta nie zawiera ryb.

Olej z ryb podczas ciąży

Korzyści i skutki uboczne oleju rybnego podczas ciąży:

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz przyjmować olej rybny Omega-3 w czasie ciąży lub czy olej rybi jest bezpieczny dla ciąży, poniższe korzyści płynące ze spożywania suplementów oleju rybiego podczas ciąży rozwiążą wszystkie Twoje wątpliwości.

Korzyści z oleju rybnego dla ciąży:

 • Kwasy tłuszczowe Omega-3 przyczyniają się do zdrowego wzrostu płodu i wspomagają rozwój komórek nerwowych.
 • Omega 3 tworzy strukturę wspierającą neurony Twojego dziecka.
 • Spożywanie oleju z ryb w czasie ciąży zapewnia pozytywny rozwój wzrokowy i poznawczy dziecka.
 • Pomaga dziecku rozwinąć ostrzejszy mózg, a także pomaga w lepszym wzroku.
 • Spożywasz olej rybny w czasie ciąży, co pomaga w zwiększonej wadze urodzeniowej, co jest uważane za bardzo korzystne dla dziecka.
 • Chroni dziecko przed wszelkimi alergiami porodowymi.

Skutki uboczne spożywania oleju z ryb podczas ciąży:

 • Spożywanie tranu z wątroby dorsza, który choć jest bogaty w kwasy Omega 3, zawiera również rodzaj witaminy A zwany retinolem, którego nadmierne spożycie może być szkodliwe dla dziecka.

Możesz i nie możesz – istnieją 2 rodzaje oleju z ryb:

Jeden jest zrobiony z ciała ryby i jest znany jako Omega – 3. Możesz spożywać ten olej rybny w czasie ciąży.

Inny rodzaj oleju rybnego jest wytwarzany z organu, takiego jak wątroba. Przykład: olej z wątroby dorsza. Nie jest to jednak bezpieczne do spożycia w czasie ciąży. Olej z wątroby dorsza również zawiera kwasy Omega-3, ale oprócz tego ma również formę witaminy A znaną jako retinol. Spożywanie dużych ilości retinolu podczas ciąży może być szkodliwe dla Twojego dziecka; dlatego najlepiej trzymać go na dystans.

Dawkowanie oleju z ryb w ciąży:

Wiele osób spożywa suplementy oleju z ryb, ale spożywanie go w odpowiedniej ilości jest kluczowe. Zwłaszcza jeśli chodzi o ciążę. Dwa główne składniki oleju rybiego – EPA i DHA są niezbędne do prawidłowego wzrostu płodu oraz DHA. W szczególności gromadzi się w mózgu w ostatnim trymestrze. WHO zaleca, aby podczas ciąży spożywać 300 mg łącznego EPA i DHA dziennie, z czego 200 mg powinno pochodzić z DHA. Ponieważ większość oleju rybiego ma większą ilość EPA, należy rozsądnie wybierać suplement, który zawiera więcej DHA. Tabletki z olejem rybim na ciążę, które mają większą ilość DHA, są najlepsze w czasie ciąży.

Jakie ryby spożywać?

Jeśli jesteś w ciąży, a ryby są stałym elementem Twojej diety, nie musisz tak naprawdę przyjmować suplementów z rybim olejem, ponieważ zwykłe ryby, które jesz, dostarczą Twojemu organizmowi odpowiedniej ilości Omega-3 i innych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Regularne spożywanie ryb w diecie nie tylko dostarczy Ci Omega-3, ale także dostarczy organizmowi odpowiedniej ilości innych minerałów, witamin i białek, których na ogół nie znajdziesz w suplementach.

Tłuste ryby mają więcej Omega 3 i dlatego muszą być spożywane co najmniej dwa razy w tygodniu w czasie ciąży. Inne formy owoców morza, takie jak kraby i krewetki, również dostarczają kwasów tłuszczowych, które są korzystne dla dobrego samopoczucia i rozwoju Twojego dziecka. Sieja, taka jak plamiak, zawiera również kwasy Omega-3, ale nie odpowiada ilości tłustej ryby, takiej jak tuńczyk. Tuńczyk w puszkach nie zawiera jednak dużo oleju, ponieważ procedura konserwowania pozbawia ryby jego naturalnych olejów.

Powód przyjmowania suplementów oleju rybnego (Omega 3) podczas ciąży:

 • Dla osób, które nie jedzą ryb, pozyskiwanie Omega 3 ze źródeł roślinnych jest bardzo trudne i niezbyt skuteczne.
 • Spożywanie ryb z rtęcią w czasie ciąży może być niebezpieczne i najlepiej tego unikać, spożywając kapsułki z olejem rybim na czas ciąży.
 • Suplementy z olejem rybim są najlepszymi suplementami, aby uzyskać kwasy tłuszczowe Omega 3, ponieważ zawierają maksymalny poziom DHA i EPA.

Rola oleju rybnego w rozwoju dziecka:

Poniżej przedstawiono różne korzyści, jakie dziecko odniesie ze spożywania oleju z ryb w czasie ciąży:

 • Przyjmowanie suplementów oleju rybiego podczas ciąży pomaga w zdrowszym rozwoju dziecka w ciągu pierwszych sześciu lat jego życia.
 • Suplementy z olejem rybim mają pozytywny wpływ na masę kostną i mięśniową dziecka. Są większe i mniej podatne na otyłość.
 • Składnik EPA oleju rybiego wspiera układ odpornościowy, serce i reakcję zapalną, podczas gdy składnik DHA wspiera oczy, mózg i centralny układ nerwowy.

Słowo ostrzeżenia!

Podczas gdy spożywanie tłustych owoców morza jest dobre dla dziecka. Nie przesadzaj, ponieważ połowy słodkowodne mogą zostać zainfekowane zanieczyszczeniami obecnymi w wodzie. Takie jak polichlorowane bifenyle (PCB) nagromadzenie PCB w twoim ciele może ingerować w zdrowie twojego nienarodzonego. Spożywanie toksycznych ryb może również powodować zatrucie rtęcią poprzez biomagnifikację. Więc uważaj na to, co jesz!

Jeśli nie jesteś zjadaczem ryb i wolisz przyjmować suplementy oleju rybnego w czasie ciąży. Przed podjęciem decyzji o wyborze suplementu należy skonsultować się z lekarzem. Dbaj o to, co jesz, a skończysz bardzo dobrze dbając o swoje dziecko jeszcze przed jego narodzinami.

Wiele badań w dziedzinie medycyny zaleca spożywanie oleju z ryb w czasie ciąży. Ze względu na nieodłączne korzyści zarówno matce, jak i dziecku. Jednak spożywanie go w odpowiedniej dawce jest bardzo ważne. Jeśli planujesz zażywać tabletki z olejem rybim na ciążę. Następnie najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednią dawkę i najlepszą markę oleju rybnego na ciążę.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

P1: Kiedy powinniśmy zacząć przyjmować olej z ryb Omega 3 podczas ciąży??

Odp.: Jeśli planujesz zajść w ciążę, najlepiej zacząć przyjmować olej rybny Omega 3. Około sześć miesięcy przed zajściem w ciążę i przyjmowanie suplementów Omega 3 przed zajściem w ciążę wspomaga organizm w odbudowie zapasów niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

P2: Czy olej rybny Omega 3 jest pomocny w leczeniu rozstępów podczas ciąży??

Odp.: Nie ma prawdziwych dowodów na to, że olej rybi Omega 3 pomaga w leczeniu rozstępów podczas ciąży. Jednak olej rybny Omega 3 z pewnością pomoże w zmniejszeniu stanu zapalnego. Związany z uszkodzeniami spowodowanymi rozstępami.

P3: Czy mogę przyjmować olej rybny Omega 3 podczas 9. miesiąca ciąży??

Odp.: W dziedzinie żywności prowadzone jest wiele badań. Dobre do spożycia w czasie ciąży. Jedno z najnowszych badań wykazało, że spożywanie oleju z ryb Omega 3 podczas ciąży. Może mieć potencjalne korzyści dla rozwoju dziecka, które może trwać do 6 roku życia.