Ciąża to etap twojego życia, który wymaga wielu zmian w wielu aspektach życia, w tym nawykach żywieniowych, preferencjach dotyczących picia, stylu życia, a nawet pozycji do spania. Kiedy jesteś w ciąży, musisz zadbać o dobre nawodnienie, aby uniknąć wielu problemów zdrowotnych zarówno dla siebie, jak i rozwijającego się dziecka. Ten artykuł służy jako krótki przewodnik na temat spożycia wody podczas ciąży.

Korzyści z picia wody podczas ciąży

Korzyści z picia wody w ciąży:

Oto kilka ważnych powodów, dla których picie wody jest ważne podczas ciąży.

 • Spożycie wody jest niezbędne podczas ciąży, ponieważ pomaga w dostarczaniu niezbędnych składników odżywczych do płodu. Kiedy pijesz wodę, woda w twoim systemie działa jak rozpuszczalnik dla wielu niezbędnych składników odżywczych i witamin. Woda pomaga również w transporcie tych dostarczających energii i katalizujących metabolizm składników odżywczych, minerałów i witamin do różnych komórek ciała, w tym komórek krwi. To właśnie te wzbogacone w składniki odżywcze komórki krwi pomagają dostarczać dziecku składniki odżywcze sprzyjające wzrostowi poprzez fizyczne połączenie zwane łożyskiem.
 • Picie wystarczającej ilości wody podczas ciąży jest również ważne, ponieważ jest więcej produktów przemiany materii i toksyn, które organizm musi wydalić. Posiadanie wystarczającej ilości wody w systemie oznacza mniejsze obciążenie nerek.
 • Wystarczająca ilość wody w twoim ciele sprawia, że ​​twój mocz jest rozcieńczony, a tym samym regularnie wypływa z twojego ciała. Zagęszczony mocz, który zbyt długo pozostaje w pęcherzu moczowym, jest siedliskiem ZUM, działając jako pożywka dla bakterii. Tak więc nie picie wystarczającej ilości wody może prowadzić do pieczenia podczas oddawania moczu, a także gorączki i dreszczy, jeśli mocz zostanie zainfekowany.
 • Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody, możesz cierpieć na zaparcia i hemoroidy.

  Nasze systemy regulacji temperatury są co najmniej trochę popsute w czasie ciąży, więc woda pomaga zachować chłód i spokój.

 • Częste oddawanie moczu pomaga wypłukać nadmiar sodu z organizmu, dzięki czemu zapobiega powstawaniu obrzęków stóp i nóg.
 • Wreszcie picie wody podczas ciąży jest ważne również dlatego, że zapobiega bólom głowy, które są oznaką odwodnienia.

Jaki jest zalecany dzienny poziom wody w ciąży??

„Ile wody do picia w czasie ciąży?” to dobre pytanie. Zaleca się, aby kobiety starały się pić co najmniej 12 do 14 szklanek wody dziennie, przy czym jedna szklanka mierzy prawie 8 uncji.

Trzymaj wodę z butelki pod ręką i pij wodę łykami, zamiast pić pełną szklankę za jednym razem, aby nie czuć się zbyt pełnym.

Czy podczas ciąży można bezpiecznie pić ciepłą lub zimną wodę??

Twoje ciało jest zaprogramowane do regulowania temperatury spożywanego pokarmu. Kiedy pijesz gorącą lub zimną wodę, żołądek neutralizuje ją, dostosowując ją do wewnętrznej temperatury ciała, co w żaden sposób nie wpływa na dziecko. Tak więc temperatura wody nie ma większego znaczenia, o ile spożywa się wymagane ilości. Jedynym problemem, który może powstać z powodu ekstremalnych temperatur, może być oparzenie ust lub nadwrażliwość zębów matki, jeśli zostanie wystawiona na ekstremalnie gorącą lub zimną wodę. Dla kojącej ulgi zaleca się picie ciepłej wody.

Ciepła woda jest niezwykle korzystna w czasie ciąży, ponieważ może pomóc w utrzymaniu nawodnienia i łagodzi zaparcia. Badania dowodzą również, że ciepła woda może zmniejszyć objawy porannych mdłości i sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo. Szczególnie w okresie zimowym zaleca się ciepłą wodę, aby nie paść ofiarą przeziębień i drobnych infekcji.

Jak pić wodę podczas ciąży??

Woda może być źródłem dobrego zdrowia, a także nośnikiem wielu chorobotwórczych zarazków. Pamiętaj o następujących punktach, aby mieć pewność, że pijesz wodę bezpieczną dla Ciebie i Twojego dziecka:

 • Zawsze pij przegotowaną i schłodzoną wodę.
 • Unikaj picia wody ze wspólnych butelek, miejsc publicznych i niehigienicznych naczyń. Zawsze noś butelkę przed wyjściem z domu
 • Filtrowana woda przy użyciu systemów RO może zapewnić usuwanie szkodliwych minerałów, takich jak ołów
 • Pij regularnie i upewnij się, że Twoja skóra i usta nie są suche
 • Nie pij za dużo wody przed pójściem spać, ponieważ powoduje to kilka wycieczek do toalety
 • Dodanie kilku plasterków cytryny, mięty lub owoców, takich jak kiwi i arbuz, może sprawić, że woda będzie odpowiednia dla twoich upodobań

Co się dzieje, gdy pijesz za dużo wody w czasie ciąży?

Pamiętaj, że kiedy jesteś w ciąży, twoje spożycie musi się podwoić. Tak więc w czasie ciąży nie ma nic lepszego niż picie zbyt dużej ilości wody. W rzeczywistości zaleca się spożywanie jak największej ilości wody i utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Mitem jest również to, że picie zbyt dużej ilości wody może skutkować zbyt dużą ilością płynu owodniowego wokół dziecka. Spożycie wody nie jest związane z tym stanem i można bezpiecznie pić wodę.

Oznaki, że Twoje ciało jest odwodnione i potrzebuje wody:

Po raz pierwszy samo pragnienie jest sposobem mózgu, aby zasygnalizować ciału, że jesteś odwodniony. Po drugie, ciemnożółty kolor moczu wskazuje, że w twoim ciele jest mniej wody niż powinno, a zatem twoje ciało stara się zachować wodę poprzez koncentrację moczu. Woda może pomóc przy zmęczeniu, bólach głowy, obrzękach i przegrzaniu.

Alternatywy dla wody, które można wziąć:

 • Woda pitna podczas ciąży to najlepszy wybór napoju, gdy jesteś w ciąży. Jeśli jednak jesteś zbyt znudzony, możesz zdecydować się na mleko o niskiej zawartości tłuszczu.
 • Możesz wziąć wodę gazowaną lub aromatyzowaną. Można to przygotować, zanurzając miętę, cytrynę lub ogórki w zwykłej wodzie.
 • Możesz też pić soki owocowe i warzywne.
 • Możesz mieć zupę z kurczaka
 • Arbuzy i melony również zawierają dużo wody.

Czego nie pić?

 • W ciąży należy unikać kawy, herbaty, napojów gazowanych i coli.

Jeśli jesteś w ciąży i nie wiesz, ile i jakie płyny powinieneś spożywać najlepiej, możesz zapoznać się z tym artykułem, aby uzyskać pomoc. Niniejszy artykuł jest szczerą próbą zwięzłego opisania wszystkich aspektów związanych ze spożyciem wody podczas ciąży.

Niewystarczająca ilość wody w czasie ciąży ma skutki. Spowoduje odwodnienie i osłabienie, co nie jest zdrowe dla płodu.

Mam nadzieję, że podaliśmy Ci wystarczająco dużo powodów do przyjmowania wody w ciąży.