Jednym z najczęściej spożywanych ziaren zbóż na świecie po ryżu i pszenicy jest jęczmień. Ziarna jęczmienia przypominają ziarna ryżu, ale mają grubą teksturę ze względu na otręby. Po ugotowaniu ziarna jęczmienia stają się skrobiowe i mają orzechowy posmak. Jęczmień jest szeroko stosowany w kuchni do wyrobu pieczywa, sałatek i słodów. Pełnoziarniste ziarna jęczmienia są bogate w błonnik pokarmowy i pełne wartości odżywczych. To jest powód, dla którego lekarze zalecali porcję Wody Jęczmiennej kobietom w ciąży. Istnieje wiele sprzecznych poglądów na temat spożycia wody jęczmiennej podczas ciąży.

W tym artykule przedstawimy znaczenie jęczmienia podczas ciąży i najlepszy sposób jego przyjmowania.

Zastosowania wody jęczmiennej podczas ciąży

Korzyści z jęczmienia Kanji podczas ciąży:

Jednym z częstych pytań zadawanych przez wiele kobiet jest „Czy woda z jęczmienia jest dobra w czasie ciąży?”. Cóż, mamy najlepsze zalety wody jęczmiennej na ciążę:

 • Jęczmień jest bogaty w minerały takie jak wapń, żelazo, magnez i potas. Te składniki odżywcze zapewniają zdrowe ciało przyszłej mamie. Jego właściwości moczopędne wpływają na tempo oddawania moczu. W ten sposób możesz pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu.
 • Obecność błonnika w jęczmieniu pomaga regulować ruchy jelit i zapobiegać zaparciom oraz hemoroidom. Jednak może to również przyczynić się do problemów żołądkowo-jelitowych podczas ciąży.
 • Niacyna zawarta w tym zbożu pomaga w utrzymaniu sprawnego układu pokarmowego u kobiet w ciąży. Jest to również środek koagulujący, który jest bardzo przydatny podczas cesarskiego lub normalnego porodu dziecka.
 • To ziarno reguluje również poziom cukru we krwi i zapobiega występowaniu cukrzycy ciążowej.
 • Folian w jęczmieniu zapobiega zakażeniu płodu niektórymi rodzajami chorób prenatalnych, takimi jak rozszczep kręgosłupa.
 • Regularne spożywanie wody jęczmiennej zmniejsza skutki porannych mdłości i nudności. Zapobiega również nasileniu skurczów i podrażnień żołądka. Miedź w jęczmieniu zapewnia elastyczność stawów, kości i naczyń krwionośnych.
 • Uważa się również, że jęczmień łagodzi stany zapalne żołądka podczas ciąży.
 • To zboże wspomaga wzrost i naprawę komórek. To bardzo ważne, aby utrzymać rosnące niemowlę w swoim łonie.
 • Jęczmień ma również korzystny wpływ na produkcję i wydzielanie mleka matki
 • Przyjmowanie wody jęczmiennej w czasie ciąży również obniża poziom cholesterolu. Dzięki temu ryzyko wystąpienia zaburzeń sercowo-naczyniowych u ciężarnych matek jest znacznie zmniejszone.
 • Pomaga w wypłukiwaniu nadmiaru toksyn z organizmu, a tym samym zapobiega występowaniu obrzęków lub zaburzeń żołądka.
 • Co więcej, jak wynika z badań, nieuregulowane ilości kofeiny nie są dobre dla przyszłej matki. Ale zdecydowanie zaleca się spożywanie herbaty jęczmiennej podczas ciąży, ze względu na minimalne stężenie kofeiny.

Czy woda jęczmienna jest bezpieczna podczas ciąży??

Tak! W rzeczywistości jest to jeden z ważnych pokarmów, które należy uwzględnić w planie diety kobiety w ciąży. W czasie ciąży można pić wodę jęczmienną, aby pomóc w radzeniu sobie z wieloma dolegliwościami, w tym zaparciami, skurczami żołądka i infekcjami drożdżowymi. Jednak fakt, że ma działanie moczopędne, może powodować lekki dyskomfort u przyszłych matek. Nadmierne spożycie wody jęczmiennej w późnym etapie ciąży skan powoduje drenaż dużej ilości płynów, co może zmniejszać zawartość wody w macicy.

Skutki uboczne wody jęczmiennej podczas ciąży:

 • Powinieneś unikać jęczmienia, jeśli jesteś na niego uczulony. Spożywanie tego zboża może prowadzić do rozwoju wysypki i swędzenia u kobiet w ciąży.
 • Kiełkujący jęczmień może czasami prowadzić do poronienia lub wad wrodzonych.
 • Jęczmień zanieczyszczony drożdżami lub grzybami może powodować zaburzenia kości, takie jak choroba Kashin Beck.

Jak przygotować wodę jęczmienną podczas ciąży??

Woda jęczmienna jest łatwa do przygotowania w domu z kaszą jęczmienną w czasie ciąży. Aby zrobić szklankę tego płynu, będziesz potrzebować:

 • Ziarna jęczmienia – ¼ szklanki
 • Woda (3 kubki
 • Różowa sól lub cukier kamienny – opcjonalnie

Procedura:

 • Dokładnie umyj jęczmień i odcedź wodę.
 • Teraz dodaj 3 szklanki wody do garnka i dodaj ziarna.
 • Gotuj, aż ziarna będą dobrze ugotowane, a woda stanie się przezroczysta.
 • Odcedź płyn i dodaj cukier lub sól według uznania.
 • Podawaj na ciepło.

Wskazówka: Nie wyrzucaj ugotowanego jęczmienia. Zamiast tego dodaj je do sałatek, aby uzyskać ładną konsystencję i dodać błonnik.

Woda jęczmienna nie jest nowością w indyjskich gospodarstwach domowych. Powszechną praktyką jest oferowanie kobietom w ciąży wody jęczmiennej, aby pomóc im uporać się z wieloma problemami zdrowotnymi. Szczególnie w przypadku infekcji dróg moczowych, które są dość powszechne w czasie ciąży, woda z jęczmienia może oszczędzić wielu wizyt u lekarzy i uwolnić cię od niepotrzebnych leków. Nawet po porodzie jęczmień może zwiększyć Twoją laktację i może być doskonałym pokarmem dla Twojego dziecka powyżej 8. miesiąca życia. Mamy nadzieję, że skorzystasz z tego skromnego składnika kuchennego i będziesz mieć szczęśliwą ciążę!

Często zadawane pytania:

1. Czy trawa jęczmienna jest bezpieczna podczas ciąży??

Jęczmień należy do rodziny traw, a trawa wraz z ziarnami jest dość jadalna. Jest doskonałym źródłem witamin z grupy B i jest bogaty w miedź, wapń, magnez. Bezpieczny sposób spożywania trawy jęczmiennej w czasie ciąży ma postać proszku, który pomaga wzmocnić układ odpornościowy, a także wypłukać toksyny. Koniecznie wybierz naturalny, ekologiczny produkt.

2. Czy kobiety w ciąży mogą jeść jęczmień??

Ziarna jęczmienia po ugotowaniu mogą być dodawane do posiłku kobiety w ciąży. Jednak nadmiar błonnika w ziarnach może utrudniać trawienie. Zaleca się moczenie przez co najmniej 8 godzin przed ugotowaniem i spożyciem.

3. Czy mogę pić herbatę jęczmienną w czasie ciąży??

Herbata jęczmienna jest uważana za jeden z najbezpieczniejszych napojów dla kobiet w ciąży, a nawet małych dzieci. Może pomóc w ochłodzeniu organizmu nawet w upalne lata i zapobiec odwodnieniu. Herbata jęczmienna pomaga w lepszym trawieniu i jest również bardzo pożywna. Wiadomo, że poprawia metabolizm i zapobiega zaparciom.