Morela to złotopomarańczowy owoc, który bardzo przypomina brzoskwinię. Morele należą do kategorii owoców pestkowca, co oznacza, że ​​można je spożywać zarówno w postaci suchej, jak i świeżej. Są to pyszne i słodkie w smaku owoce, które można posmakować jako deser po posiłku. Morele mają wysoką wartość odżywczą i mogą oferować kobietom w ciąży kluczowe witaminy i minerały potrzebne w tej fazie. Suszone morele są najpopularniejszą formą owoców w Indiach, ponieważ świeże wersje nie są łatwo dostępne. Są bogate w żelazo, magnez, wapń, a nawet błonnik pokarmowy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach moreli w ciąży.

Korzyści z jedzenia moreli podczas ciąży

Czy morela jest bezpieczna podczas ciąży??

Częstym pytaniem jest, czy spożywanie moreli w czasie ciąży jest bezpieczne. Morele są bezpieczne do spożycia w czasie ciąży i mogą być bardzo korzystne, gdy są regularnie spożywane. Pamiętaj jednak, aby usunąć gorzki smak moreli, która zawiera szkodliwy składnik zwany „amigdaliną”, który może powodować rozstrój żołądka i nudności.

Korzyści z moreli podczas ciąży:

1. Suszone Morele zawierają duże ilości żelaza i miedzi. W czasie ciąży kobieta jest podatna na anemię i stres oksydacyjny. Suszone morele podczas ciąży pomagają w produkcji hemoglobiny oraz wchłanianiu żelaza dzięki bogatej zawartości miedzi.

2.Kwas foliowy w morelach pomaga w zapobieganiu niektórym wadom wrodzonym u noworodków, takim jak rozszczep kręgosłupa.

3. Kobieta w ciąży potrzebuje około 300 kalorii, aby wesprzeć rozwijający się płód. Morele w codziennej diecie pomagają w równomiernym rozłożeniu takich kalorii w organizmie matki.

4. Wysoka zawartość błonnika i skrobi w tym owocu pomaga w prawidłowym trawieniu i zwalczaniu hemoroidów oraz zaparciach u przyszłych matek.

5. Bogata zawartość witamin i minerałów pomaga w ogólnym rozwoju płodu. Morele są również bogate w retinol.

6. Suszone owoce moreli podczas ciąży utrzymują również poziom glukozy we krwi pod kontrolą, zapobiegając w ten sposób cukrzycy ciążowej.

Ryzyko moreli dla kobiet w ciąży:

1. Morela zawiera również szkodliwy składnik „amigdalinę”, który jest uwalniany z glikozydu amigdaliny podczas trawienia. Dlatego zbyt duże spożycie moreli może spowodować depresję układu nerwowego, wymioty, skurcze, a nawet niewydolność oddechową.

2. Żołądek jest już częstym dyskomfortem u kobiet w ciąży. Jeśli morele nie są w pełni dojrzałe, mogą nasilić wydzielanie soku żołądkowego u przyszłych matek.

3. Siarka to morele, które mogą powodować wstrząs anafilaktyczny lub powodować alergie na siarkę u kobiet wrażliwych na siarczyny.

4. Końcówki pestek moreli zawierają chemiczny „laetrile”, który przyjmowany w nadmiernych ilościach może zaburzać funkcje organizmu.

5. Niepotrzebne spożycie moreli powoduje również zawroty głowy i częste bóle głowy.

Suszone owoce moreli w ciąży:

Od wieków wiadomo, że suszone morele są źródłem leków ziołowych podczas ciąży. Uważa się, że kora drzew morelowych jest skuteczna w przypadku problemów z niepłodnością, skurczów i krwotoków. Pasta z tego jądra owocowego leczy infekcje pochwy, a miąższ pomaga w ciąży i laktacji. Suszone morele są bogate w wapń, kwas foliowy, żelazo i błonnik; działając w ten sposób jako idealny zamiennik głodu przyszłej matki. Jednak, jak twierdzą niektórzy doradcy zdrowotni, zbyt duże spożycie jądra może skutkować zwiększonym ryzykiem wad wrodzonych.

Wszystko może być dobre tylko wtedy, gdy jest spożywane z umiarem. Chociaż morele są korzystne dla ludzkiego organizmu, ich przejadanie się z pewnością może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych. Morele, szczególnie te suszone, można znaleźć na wszystkich targach owocowych. Mogą być spożywane w całości lub mogą być posiekane i użyte w sałatkach, koktajlach, a nawet razem z płatkami zbożowymi. Słynny słodki „Khubani ka Meetha” jest również wytwarzany z tych pysznych suszonych owoców. Więc na co czekasz? Chwyć dzienną dawkę moreli podczas ciąży i ciesz się jej zdrowotnymi korzyściami.

Często zadawane pytania:

1. Kiedy najlepiej jeść Morele w czasie ciąży??

Chociaż nie ma szczególnego czasu na zjedzenie moreli, zalecaną wytyczną jest spożywanie ich razem ze śniadaniem lub jako przekąska między posiłkami. Szczególnie suszone morele mogą być trudne do strawienia w nocy. Dlatego jedz je co najmniej 1-2 godziny przed snem.

2. Jak przygotować suszone morele w domu??

Suszone morele można wytwarzać ze świeżych owoców, ale wiąże się to z pewnym procesem. Morele są najpierw dokładnie myte, drylowane i suszone w piekarniku. Całkowite wyschnięcie owoców zajmuje zwykle około 10 godzin, a jednocześnie mają gumowatą konsystencję.

3. Czy istnieje odpowiednia alternatywa dla moreli w przypadku alergii??

Chociaż bardzo rzadko zdarza się, aby ktoś napotkał reakcje alergiczne na morele, istnieją odpowiednie alternatywy. Brzoskwinie, nektarynki, a nawet mango można stosować jako substytut moreli. Mają podobną wartość odżywczą, a do tego świetnie smakują.