Ciąża to czas, w którym kobieta w ciąży doświadcza różnych zmian i skutków ubocznych w swoim ciele. Jednym z takich skutków ubocznych, które zwykle nie są omawiane, jest powstawanie owrzodzeń jamy ustnej lub zwanych także owrzodzeniami. Pojawiają się na ustach, języku i wewnętrznych policzkach, powodując ból i podrażnienia. Występują one głównie z powodu zmian hormonalnych doświadczanych przez kobietę w ciąży. Jedną dobrą rzeczą jest to, że nie są to poważne powikłania i można je bardzo łatwo wyleczyć naturalnie lub medycznie. Tutaj, w tym artykule, omówimy przyczyny, rodzaje wrzodów i lekarstwo na te wrzody podczas ciąży.

owrzodzenie jamy ustnej podczas ciąży

Co to jest wrzód jamy ustnej?

Owrzodzenia jamy ustnej to otwarte rany, znane również jako afty lub opryszczka wargowa lub aftowe zapalenie jamy ustnej, które są małymi białymi lub żółtymi plamami wypełnionymi wodą otoczonymi czerwonymi okręgami, występującymi głównie wokół ust. Te rany pojawiają się pojedynczo lub 3-4 na raz, czasami są nawracające. Występują w każdym trymestrze ciąży. Poza dyskomfortem i lekkim bólem, te rany nie są zbytnio powodem do zmartwień dla kobiety w ciąży. Te owrzodzenia jamy ustnej są bardzo częste u kobiet w ciąży, a nawet kobiet niebędących w ciąży. Nie oznacza to, że każda ciężarna kobieta doświadcza owrzodzeń podczas ciąży; to głównie zależy od osoby do osoby.

Przyczyny owrzodzeń jamy ustnej podczas ciąży:

Owrzodzenia jamy ustnej lub opryszczka są dość powszechne u kobiet w ciąży podczas ciąży. Nie ma naukowych dowodów na przyczyny owrzodzeń jamy ustnej, ale niektóre badania i badania wykazały, że owrzodzenie jamy ustnej może być spowodowane

1. Niewłaściwa dieta:

Niezrównoważona dieta, w której brakuje niezbędnych witamin, minerałów, takich jak żelazo i cynk, może powodować owrzodzenie jamy ustnej.

2. Zaburzenia hormonalne:

W czasie ciąży ciężarna kobieta doświadcza dużych wahań hormonów. Z powodu tych wahań w czasie ciąży mogą powstawać owrzodzenia jamy ustnej.

3. Wrażliwość na żywność:

Kobieta w ciąży podczas ciąży pragnie pikantnych potraw. Spożywanie pikantnych lub kwaśnych potraw może również powodować owrzodzenia jamy ustnej.

4. Stres:

Kobieta w ciąży przez cały okres ciąży doświadcza stresu fizycznego i psychicznego. Może to być również jedna z przyczyn powstawania owrzodzeń jamy ustnej. Chociaż nie ma udowodnionych dowodów na to, stres jest częstą przyczyną wrzodów u każdej osoby.

5. Niedobór krwi:

Niedobór żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego może być również jedną z przyczyn powstawania owrzodzeń jamy ustnej podczas ciąży.

Rodzaje owrzodzeń jamy ustnej:

To dziwaczna rzecz, ale owrzodzenia jamy ustnej mają również pewne typy. Są to:

A. Drobne owrzodzenia jamy ustnej:

Są to powszechny typ owrzodzeń jamy ustnej, które powstają u kobiet w ciąży. Wielkość tego typu owrzodzenia wynosi od 2 do 9 mm. Występują na dziąsłach, podstawie ust lub języku. Zwykle owrzodzenia same goją się w ciągu 10-12 dni.

B. Główne owrzodzenia jamy ustnej:

Tego typu wrzody są dość rzadkie u kobiet w ciąży; średnica tych wrzodów wynosi około 10 mm. Te wrzody tworzą się na dziąsłach, języku, a niektóre nawet w gardle. Poważne owrzodzenia jamy ustnej są dokuczliwe i utrzymują się przez kilka tygodni lub miesięcy. Te owrzodzenia nie goją się same, powinny być leczone przez lekarza.

C. Wrzody opryszczkowe:

Wrzód opryszczkowy jest bardziej wirusem niż bólem. Tworzą się w gronach w jamie ustnej; zwykle średnica tych wrzodów wynosi 1 mm. Tego typu owrzodzenia goją się po 2-3 tygodniach, pozostawiając blizny.

Objawy owrzodzeń jamy ustnej podczas ciąży:

Typowym objawem owrzodzenia jamy ustnej jest powstanie rany wewnątrz jamy ustnej. Poniżej wymienione są niektóre objawy owrzodzenia jamy ustnej podczas ciąży

  1. Podrażnienie i swędzenie w miejscu owrzodzenia.
  2. Może dostać gorączki
  3. Czasami nieprzyjemny zapach z ust lub nieświeży oddech może być również objawem owrzodzenia jamy ustnej.
  4. Silne pieczenie w jamie ustnej lub na języku.
  5. Lekki ból w miejscu owrzodzenia.
  6. Trudności w jedzeniu, piciu płynów, a nawet mówieniu.

Domowe sposoby na raki podczas ciąży:

Większość owrzodzeń jamy ustnej leczy się sama, ale w niektórych przypadkach wymagają leczenia. Można je leczyć zarówno naturalnie, jak i konsultując się z lekarzami. Niektóre z domowych środków zaradczych, które można ćwiczyć, to:

1. Kurkuma:

Kurkuma jest uważana za naturalny środek antyseptyczny i przeciwzapalny. Kurkumina obecna w kurkumie pomaga w leczeniu ran. Płukanie ust gorącą wodą z kurkumy pomaga złagodzić ból i podrażnienia spowodowane owrzodzeniami. Nie ma udowodnionych dowodów na to, jak kurkuma pomaga w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej; jedynym powodem, dla którego jest stosowany, ponieważ kurkuma jest antyseptyczna.

2. Lukrecja solna:

Korzeń lukrecji to naturalny składnik, który ma szereg korzyści zdrowotnych. Islandczycy i Norwegowie uważają, że ten korzeń pomaga w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej, ale do tej pory nie ma na to naukowego wsparcia.

3. Przestań używać tytoniu, jeśli masz nawyk jedzenia tytoniu. Jedzenie tytoniu powoduje nie tylko owrzodzenie jamy ustnej, ale także raka jamy ustnej.

4. Wiadomo również, że sok z marchwi, seler i kantalupa pomagają w leczeniu wrzodów.

5. Unikaj spożywania pikantnych i kwaśnych potraw przez kilka dni, aż wrzody same się zagoją.

6. Regularnie czyścić owrzodzenie słoną wodą lub nanosić mieszankę wody i wody utlenionej w stosunku 1:1 na owrzodzenia. Użycie kostek lodu na wrzody może złagodzić ból.

Jak leczyć owrzodzenia jamy ustnej podczas ciąży:

Podczas gdy większość drobnych owrzodzeń jamy ustnej zagoi się w ciągu kilku dni, bardzo niewiele owrzodzeń zajmuje więcej czasu niż oczekiwano. Tego typu owrzodzenia należy leczyć konsultując się z lekarzem. Lekarz może przepisać kilka maści, które można nakładać na owrzodzenia jamy ustnej. Dodatkowo może przepisać inną pastę do zębów niż zwykła. Spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze i witaminy może szybko leczyć wrzody.

Kiedy skonsultować się z lekarzem w sprawie pęcherzy w jamie ustnej podczas ciąży:

Od tej ciąży nawet niewielka zmiana w ciele bardzo niepokoi ciężarną kobietę. W przypadku pęcherzy w jamie ustnej nie musisz wpadać w panikę, ponieważ mogą one nie prowadzić do poważnych powikłań. Niebezpieczne dzwonki dla owrzodzeń jamy ustnej będą, gdy napotkasz krwawienie z ran i dziąseł, gdy stanie się trudne do jedzenia i masz silne pieczenie w jamie ustnej. W tym momencie natychmiast skonsultuj się z lekarzem w celu leczenia pęcherzy w jamie ustnej.

Podsumowując, owrzodzenia jamy ustnej są dość powszechne u większości kobiet w ciąży i nie są tak szkodliwe dla przyszłej matki lub nienarodzonego dziecka. To tylko skutki uboczne ciąży i tylko przepuszczają chmury podczas ciąży. Po diecie bogatej w witaminy i składniki odżywcze można uniknąć pęcherzy w jamie ustnej podczas ciąży. Przed zastosowaniem któregokolwiek z domowych środków zaradczych skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać lepszą poradę.

Zastrzeżenie: Opinie wyrażone w tym artykule są jedynie sugestiami, a serwis nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki uboczne, jakie może wywołać. Lepiej skonsultować się z lekarzem, zanim zaczniesz cokolwiek ćwiczyć, zwłaszcza gdy jesteś w ciąży.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Czy owrzodzenia jamy ustnej wpływają na zdrowie nienarodzonego dziecka??

Odp.: Owrzodzenia jamy ustnej to tylko skutki uboczne ciąży. Są one spowodowane głównie zaburzeniami równowagi hormonalnej lub stresem. Powstawanie owrzodzeń jamy ustnej nie wpływa na zdrowie dziecka, o ile nie spożywasz sterydów do leczenia owrzodzeń.

Q2. Jaki jest bezpieczny sposób leczenia pęcherzy w jamie ustnej?

Odp.: Pęcherze na ustach można leczyć naturalnie za pomocą kilku łatwych domowych środków zaradczych. W zależności od wielkości i wielkości pęcherzy w jamie ustnej można je leczyć w domu lub po konsultacji z lekarzem. Jeśli pęcherze są niewielkie i mniejsze, dobrze sprawdzają się domowe środki, ale jeśli pęcherze są stosunkowo duże, lepiej skonsultować się z lekarzem.

Q3. Czy istnieje szansa na owrzodzenie jamy ustnej prowadzące do raka??

Odp.: Prawie w każdym przypadku owrzodzenie jamy ustnej nie prowadzi do raka. Ale jeśli masz zwyczaj żucia tytoniu, prawdopodobieństwo powstania owrzodzeń prowadzących do raka jest bardzo małe.