Większość kobiet z padaczką rodzi zdrowe dzieci. Jednak w takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność i zostać poinformowanym, aby poradzić sobie z każdym nieprzewidzianym zdarzeniem. Więc jeśli masz epilepsję i planujesz dziecko, oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Padaczka podczas ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć!

Padaczka i ciąża:

Niektóre leki stosowane w leczeniu napadów mogą powodować niepłodność. Jednak niektóre leki przeciwpadaczkowe mogą również zmniejszać skuteczność hormonalnych metod kontroli urodzeń.

Napady podczas ciąży mogą powodować:

  • Zmniejszenie częstości akcji serca płodu
  • Uraz płodu, przedwczesne oddzielenie łożyska od macicy, a nawet poronienie
  • Poród przedwczesny
  • Przedwczesny poród

Każda kobieta ma inną reakcję na ciążę. W przypadku większości kobiet w ciąży, które cierpią na epilepsję, napady pozostają takie same. Dla niektórych napady stają się rzadsze. W przypadku innych osób, zwłaszcza tych, które nie mają snu lub nie przyjmują leków, ciąża zwiększa liczbę napadów. Co więcej, dzieci urodzone przez matki cierpiące na epilepsję mają nieco większą szansę na wystąpienie napadów, gdy dorosną.

Czy należy przyjmować leki??

Zażywane przez Ciebie leki mogą mieć wpływ na Twoje dziecko. Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować wady wrodzone, takie jak rozszczep podniebienia, dolegliwości serca i dróg moczowych, wady układu kostnego i nerwowego, co jest poważnym problemem. Ryzyko wzrasta dalej, gdy przyjmuje się więcej niż jeden lek przeciwpadaczkowy.

Co powinienem zrobić, aby przygotować się do ciąży??

Aby przygotować się do ciąży, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to porozmawiać o swoim stanie z lekarzem prowadzącym ciążę i upewnić się, czy leczenie ma być kontynuowane, czy nie. Jeśli przyjmujesz leki przeciwpadaczkowe, lekarz może zalecić suplementację witaminy K w ostatnim miesiącu ciąży, aby uniknąć problemów z krwawieniem u dziecka po porodzie. Weź lek przeciwpadaczkowy zgodnie z receptą; ponieważ napady mogą być bardziej niebezpieczne dla dziecka niż jakiekolwiek leki.

Spróbuj poprawić swój styl życia, dokonując mądrych wyborów, takich jak-

  • Staraj się stosować zdrową, zbilansowaną dietę
  • Należy przyjmować witaminy prenatalne
  • Odpowiedni sen to konieczność
  • Powstrzymaj się od palenia, picia alkoholu i zażywania narkotyków

Kwasy foliowe są niezwykle ważne, ponieważ zapobiegają wadom cewy nerwowej oraz poważnym problemom mózgu i rdzenia kręgowego. Leki napadowe wpływają na skuteczność kwasu foliowego w organizmie; dlatego lekarz może zalecić duże dawki kwasu foliowego podczas ciąży.

Co zrobić, jeśli mam napad padaczkowy, gdy jestem w ciąży?

Napady mogą być niebezpieczne, ale w większości przypadków poród jest normalny. Należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, aby mieć pewność co do stanu dziecka. Należy wykonać USG i inne badania prenatalne, aby sprawdzić wzrost dziecka.

Większość kobiet w ciąży cierpiących na epilepsję rodzi dzieci bez żadnych komplikacji. Kobiety z tym schorzeniem mogą podczas porodu stosować te same metody kontroli bólu, co inne kobiety.

Napady są rzadkie podczas porodu. Leki dożylne są stosowane w celu powstrzymania napadu w przypadku wystąpienia napadu podczas porodu. Jeśli napady są trwałe, lekarz może wykonać cesarskie cięcie, aby porodu. Jeśli dawkowanie leku przeciwpadaczkowego zostało zmienione z powodu ciąży, należy porozmawiać z lekarzem o przywróceniu go do normalnego poziomu po porodzie, aby utrzymać napady pod kontrolą.

Karmienie piersią jest zalecane u większości kobiet cierpiących na padaczkę, nawet tych, które przyjmują leki. Wszelkie problemy należy konsultować bez żadnych problemów z lekarzem.

Padaczka i ciąża mogą być naprawdę delikatnym przypadkiem i należy się z nimi obchodzić z najwyższą ostrożnością. Najlepiej w takiej sytuacji postępować zgodnie z instrukcjami lekarza i informować go na bieżąco.