Generalnie palenie jest uważane za niebezpieczne dla zdrowia. Ale czasami odpuszczamy tę myśl, aby oddać się paleniu bez poczucia winy. Czy kiedykolwiek wyobrażałaś sobie, do jakich takich chwil może dojść, zwłaszcza jeśli jesteś matką w ciąży? Cóż, palenie w ciąży nigdy nie jest zalecane. Zagrożenia są wielorakie. W artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć.

palenie w czasie ciąży

Kobiety są ostrzegane, aby nie paliły przed, w trakcie lub po ciąży w celu zapewnienia dobrego zdrowia jej i jej dziecku. Chociaż istnieje wiele złych skutków palenia w czasie ciąży, badanie wykazało w 2011 r., że do 10% kobiet spośród wszystkich kobiet biorących udział w badaniu paliło, gdy były w ciąży.

Jeśli jesteś uzależniony, najlepszym, co możesz zrobić, to zmniejszyć liczbę wypalanych papierosów dziennie do znacznego poziomu. Ciąża to etap, w którym należy poważnie podejść do swojego zdrowia.

Wpływ palenia na ciążę: skutki uboczne

Wiele badań wykazało, że palenie w czasie ciąży może być niebezpieczne zarówno dla matki, jak i jej płodu. To tylko niektóre z wielu zagrożeń, które niekorzystnie wpływają na życie matki i dziecka. Spójrz na to, aby mieć świadomość kilku zagrożeń.

1. Przedwczesny poród:

Pierwszym ryzykiem palenia w ciąży jest przedwczesny poród. Palenie w czasie ciąży powoduje przedwczesne pękanie błon płodowych, co może skłonić do porodu, zanim dziecko będzie w pełni rozwinięte. Może to również skutkować psychiczną lub fizyczną chorobą dziecka w późniejszym życiu lub na wczesnym etapie.

2. Oderwanie łożyska:

Palenie w czasie ciąży może prowadzić do oddzielenia łożyska od miejsca przyczepu, w którym to przypadku płód jest pod wpływem stresu i może spowodować śmierć płodu. Jeśli łożysko zostanie oderwane od płodu przed urodzeniem, będzie to bardzo krytyczna sytuacja zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Matka też może doświadczyć dużej utraty krwi.

3. Cesarskie cięcie:

Palenie może spowodować, że łożysko pokryje szyjkę macicy, co znacznie zmniejsza szanse na naturalny poród, prowadząc do dłuższego czasu rekonwalescencji i stresu dla matki. Nie ma nic lepszego niż zdrowe dziecko urodzone normalnie od zdrowej i zdrowej mamy.

4. Uszkodzenie pępowiny:

Jednym z najbardziej znaczących skutków palenia w czasie ciąży jest ograniczony dopływ tlenu i krwi do płodu przez pępowinę. Może to być bardzo bolesne i powodować utratę krwi podczas ciąży.

5. Niska waga urodzeniowa:

Palacze w ciąży będą musiały zmierzyć się z dzieckiem o mniejszej wadze niż normalne zdrowe dziecko. Wpłynie to na zdrowie dziecka w pierwszych miesiącach życia, a może w późniejszym życiu. Badanie z 2004 r. wykazało, że 11,6% dzieci o obniżonej wadze urodziło się z matek palących. Dzieci urodzone z niską wagą częściej mają problemy zdrowotne.

6. Zespół nagłej śmierci niemowląt:

Kolejny przygnębiający efekt palenia w czasie ciąży. Niemowlęta narażone na nikotynę obecną w papierosach podczas lub po ciąży mogą doświadczyć SIDS. Śmierć dziecka jest w tych przypadkach niewytłumaczalna.

7. Przyszła otyłość:

Niedawne badanie wykazało, że nastolatki, których matki paliły w czasie ciąży, mają o 33% więcej tkanki tłuszczowej niż inne nastolatki, co powoduje ich otyłość.

Niebezpieczeństwa związane z paleniem w czasie ciąży kończą się nie tylko wtedy, gdy dziecko jest wewnątrz matki. Przynosi również efekty na dłuższą metę dla twojego chłopca lub dziewczynki. Oto kilka zagrożeń, które utrzymują się po urodzeniu.

a. Przyszłe nawyki palenia:

Inne badanie mówi nam, że dzieci zaczynają palić w młodym wieku, jeśli urodziły się matkom palącym w ciąży. Tej sytuacji dziedziczności można uniknąć, jeśli matka rzuci palenie na długo przed planowaniem dziecka.

b. Palenie po urodzeniu:

Niebezpieczeństwa dotyczą nie tylko palenia w czasie ciąży, ale także palenia po ciąży. Narażenie na nikotynę poprzez karmienie piersią może spowodować wiele szkód dla niemowląt. Matki, które palą podczas karmienia piersią, są również narażone na wiele powikłań związanych z płucami. Choroby, takie jak rak płuc lub rak piersi, mogą zaatakować kobiety i wyrządzić krzywdę im, a także ich dziecku.

C. Bierne palenie:

Największym niebezpieczeństwem jest bierne palenie. Nie palisz tutaj, ale ludzie wokół ciebie palą, a ty wdychasz powietrze, a więc bierne palenie. Palenie w pobliżu niemowląt może uszkodzić ich wrażliwy układ oddechowy, prowadząc do infekcji płuc i astmy. W niektórych przypadkach może powodować zespół nagłej śmierci u niemowląt. Niemowlęta nie są w stanie wdychać tak ciężkiego dymu wypełnionego nikotyną, co powoduje u nich szkodliwe choroby lub choroby układu oddechowego na wczesnym etapie ich życia.

Wskazówki i sposoby na rzucenie palenia w ciąży:

Oto kilka wskazówek, jak rzucić palenie w czasie ciąży, które będą pomocne, jeśli zdecydujesz się rzucić palenie.

1. Pierwszą rzeczą, którą musisz przeanalizować, jest to, który czas jest dla Ciebie najtrudniejszy. Musisz wiedzieć, kiedy czujesz się niespokojny i jakie są czynniki wyzwalające palenie. Czasami możesz zostać poproszony, gdy inni wokół ciebie palą. Najlepszą rzeczą do zrobienia w takich przypadkach jest próba zrobienia czegoś innego, co wymaga Twojej uwagi. Możesz spróbować rozwiązać zagadkę, wyczyścić itp. wszystko, co wymaga Twojej pełnej uwagi. To pierwsza dywersja.

2. Zmień trochę swoją rutynę. Staraj się unikać tych rzeczy, które sprawiają, że masz ochotę na papierosa.

3. Pierwsze kilka tygodni rzucania palenia będzie dla ciebie stresujące. Te dni są najtrudniejsze! Ale musisz wypracować sposoby, aby to ominąć. Spróbuj porozmawiać z ludźmi i zaangażuj się w jakąś dyskusję.

4. Porozmawiaj ze swoim lekarzem i zasięgnij jego porady. To będzie bardzo korzystne.

Chociaż wszystkie te kroki mogą wydawać się proste, rzeczywistość będzie zupełnie inna. Chcemy Cię również ostrzec, że żadna z tych rzeczy nie pomoże Ci, jeśli nie zachowasz pewnego poziomu kontroli. Jednak najlepsze, co możesz zrobić, to trzymać się i naciskać, aby bardziej się postarać i powstrzymać swoją pokusę. Mówienie i odwracanie uwagi w dużym stopniu pomoże. Jak już powiedzieliśmy, bierne palenie podczas ciąży może być również niebezpieczne. Trzymaj się.