Co to są pigułki antykoncepcyjne:

Pigułki antykoncepcyjne to pigułki lub tabletki zawierające hormony. Pomagają w zapobieganiu ciąży i są połączeniem hormonów estrogenu i progestagenu. Są przyjmowane doustnie przez kobiety, dzięki czemu zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą zapobiegać ciąży. Najpopularniejszym rodzajem pigułek antykoncepcyjnych są pigułki złożone, które zawierają kombinację dwóch hormonów. Często lepiej nie decydować się na nieplanowane rodzicielstwo, a niektórzy z nich ręczą za pigułki antykoncepcyjne jako najbezpieczniejszą metodę.

Jak działają tabletki antyciążowe??

Większym powodem do niepokoju jest to, czy rzeczywiście działają. Najprostsza odpowiedź brzmi: tak, robią. Przede wszystkim hamują owulację, uniemożliwiając uwolnienie komórki jajowej. Naturalnie bez jajeczka zapłodnienie nie może nastąpić, a zatem ciąża nie zachodzi. To, co robią te tabletki złożone, to zagęszczenie śluzu mięśni szyjnych, hamując wnikanie plemników lub utrudniając im przejście. Kobiety mogą przyjmować te tabletki złożone jak każdą inną tabletkę, a jeśli są przyjmowane prawidłowo, działają w 99,9% przypadków.

Co powinieneś wiedzieć przed ich zażyciem?

O czym należy pamiętać przed spożyciem tabletek ciążowych

Mamy dla ciebie słowo ostrzeżenia. To najmądrzejszy i najmądrzejszy wybór, aby zawsze skonsultować się z lekarzem przed spożyciem ich doustnie, a nasz blog ma na celu dać ogólny wgląd w jego mechanizm działania, skuteczność i ogólne instrukcje.

1. Tęsknota za okresem nie jest czymś, czego należy się bać. Zdarza się, że po zażyciu tych tabletek możesz przegapić miesiączkę. Nie wskazuje to jednak na nic nienormalnego. Tak długo, jak przyjmujesz tabletki prawidłowo i regularnie, nic nie może się nie udać. Jednocześnie brak miesiączki podczas przyjmowania pigułki nie jest niebezpieczny. To, co naprawdę się dzieje, to fakt, że wyściółka macicy staje się cienka, gdy regularnie spożywasz pigułkę. To naturalne, że przestaniesz krwawić, ponieważ teraz wyściółka stała się cienka i prawdopodobnie nie możesz z niej krwawić.

2. Pigułki antykoncepcyjne działają na dwa sposoby. Tabletki złożone zawierają połączenie estrogenu i progestyny, dlatego nazywane są pigułkami złożonymi. Podczas gdy inne rodzaje tabletek zawierają tylko progestagen. Ale w obu rodzajach działają, aby zwiększyć grubość śluzu szyjkowego.

3. Przyjmowanie ich we właściwym czasie ma do odegrania ogromną rolę. Większość skuteczności pigułki pochodzi z regularnego przyjmowania ich o zwykłej porze. Przypadki pokazały, jak skutecznie działają w takich przypadkach w około 99% przypadków. Pigułki antykoncepcyjne również wykazały wskaźnik niepowodzenia wynoszący 9%.

4. Tabletki zaczynają działać po około 72 godzinach. Podczas gdy innym zajmie około trzech do pięciu dni, aby zacząć stawać się skutecznymi i zacząć działać.

Mając to na uwadze, istnieją pewne sposoby na wybór odpowiednich tabletek antyciążowych. Tabletki złożone i minipigułki to dwa rodzaje dostępnych tabletek.

  • Tabletki złożone mają tendencję do powodowania mniejszych skurczów, z mniejszymi i krótkimi okresami. Wiadomo również, że zmniejszają ryzyko raka jajnika i endometrium. Jednak te tabletki nie są przeznaczone dla Ciebie, jeśli masz estrogenowe skutki uboczne, takie jak nudności lub tkliwość piersi. Aby w tym pomóc, możesz rozważyć pigułki o niższej dawce, które zawierają niższy poziom estrogenu. Alesse, Apri, Natazia, Ortho-Novum to tylko niektóre z tabletek złożonych.
  • Mini pigułki to takie, które zawierają tylko progestagen. Są to te, które zagęszczają śluz szyjkowy, a tym samym rozrzedzają wyściółkę macicy. Zostały one opracowane głównie z myślą o kobietach wrażliwych na wyższy poziom estrogenów. Minipigułki są bezpieczne dla kobiet, które nałogowo palą lub są narażone na chorobę serca lub udar. Popularne z nich to Camili, Errin, Micronor.

Jak należy przyjmować pigułki antykoncepcyjne??

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych we właściwym czasie i we właściwy sposób ma ogromną rolę do odegrania w ich skuteczności. Oto jak możesz konsumować prawidłowo.

  • Zacznij spożywać jedną tabletkę pierwszego dnia miesiączki.
  • Kontynuuj spożywanie tabletek codziennie mniej więcej o tej samej porze.

Pamiętaj, że jeśli zażyjesz pierwszą pigułkę w ciągu pięciu dni od miesiączki, jesteś bardzo bezpieczna. W ten sposób Twoja ochrona jest zapewniona od razu. Jednak możesz też wziąć go wcześniej, nawet jeśli nie masz czasu na okres jeszcze przez kilka tygodni, ochrona przed ciążą nie może być natychmiastowa. W dowolnym momencie, jeśli odczuwasz dyskomfort lub trudności podczas przyjmowania pigułki lub po jej zażyciu, zawsze skonsultuj się z lekarzem.

W idealnym przypadku pierwszy dzień okresu to odpowiedni moment, aby zacząć je mieć. Jeśli przypadkiem przyjmiesz je w dowolnym innym momencie, Twoja ochrona przed ciążą rozpocznie się dopiero po siedmiu dniach. Tak więc jest w porządku, jeśli przegapisz pierwszy dzień okresu, możesz zacząć też w innym czasie!

Inną rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, jest prawidłowe ich przechowywanie. Trzymanie ich w samochodzie lub torebce z pewnością nie jest dobrym sposobem. Zawsze przechowuj je w temperaturach niższych niż 25°C/77°F, w przeciwnym razie mogą zacząć się rozkładać. Chociaż te tabletki z pewnością mogą być trudne do zniszczenia, trzymanie ich w gorących lub wilgotnych miejscach faktycznie zrujnuje ich skuteczność.

5 Lista najbezpieczniejszych pigułek antykoncepcyjnych w Indiach:

Oto niektóre z sugerowanych i najbezpieczniejszych środków antykoncepcyjnych dostępnych na rynku.

1. Pigułki:

I pill to najpopularniejsza marka w Indiach. Raporty twierdziły, że wskaźnik sukcesu wynosi około 85-90% przypadków. Sukces zależy jednak od tego, jak szybko go przyjmiesz. Efekt jest maksymalny, gdy spożyjesz go w ciągu 12 godzin. Możesz go również wziąć w ciągu 72 godzin. Poza tym nie chroni przed ciążą. Kosztuje 75 INR i jest powszechnie dostępny we wszystkich drogeriach.

Plusy: Okrzyknięto go bardzo skutecznym w ciągu 72 godzin.

Cons: Przeznaczony jest tylko dla osób w wieku od 25 do 45 lat. Podczas następnych miesiączek mogą wystąpić silne skurcze i tkliwość piersi oraz zmęczenie.

2. Niechciane 72:

Jest to pigułka na bazie hormonów i nie zawiera estrogenu. Został wprowadzony przez Mankind Pharmaceuticals i jest często opisywany jako jednodawkowy środek antykoncepcyjny, który powstrzyma ciążę. Cena wynosi 80 INR za jedną tabletkę i należy ją spożyć (jedna tabletka) w ciągu 72 godzin po nieoczekiwanym stosunku. Pomaga w uniknięciu nudności i innych problemów żołądkowo-jelitowych.

Plusy: Wiadomo, że zmniejsza krótkotrwałe zmiany menopauzy.

Cons: Wykazuje objawy grypopodobne, krwawienie z pochwy przed datą miesiączki, tkliwość piersi i bóle ciała.

3. Końcówka 72:

Kolejnym rodzajem bezpiecznego środka antykoncepcyjnego jest pigułka T 72, która zawiera 1,5 mg lewonorgestrolu. Pigułkę należy spożyć jako pojedynczą dawkę w ciągu 72 godzin od stosunku i podobno jest skuteczna w 80%, gdy jest przyjmowana w ciągu trzech dni od stosunku. Cena wynosi 69 INR.

Plusy: Blokuje działanie progesteronu na organizm i działa przeciw nudnościom.

Cons: Czasami może powodować skurcze macicy, biegunkę i krwawienie z macicy.

4. Zapobieganie:

Oto kolejna najbezpieczniejsza pigułka antykoncepcyjna. Preventol jest produkowany przez Hill Life Care Ltd., który ma dwie tabletki zawierające 0,75 mg hormonu lewonorgestrolu. Najlepiej spożyć pierwszą tabletkę jak najszybciej po stosunku bez zabezpieczenia, a drugą po 12 godzinach od zażycia pierwszej. Jednak wzięcie tylko jednego nie pomoże.

Plusy: Jest ekonomiczny w porównaniu do innych i kosztuje 50 INR.

Cons: Uważaj na nudności i krwawienia z pochwy.

5. Zaufanie 2:

Truston 2 to kolejny bezpieczny środek antykoncepcyjny 2 w paczce jednego. Jest produkowany przez V care pharma Ltd. i marka absolutnie nie ma skutków ubocznych. Pierwszą tabletkę należy spożyć jak najszybciej po stosunku bez zabezpieczenia, a drugą po 12 godzinach od zażycia pierwszej. Cena wynosi 60 INR.

Skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych:

Poniżej wymieniono niektóre skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych.

1. Nudności:

najczęstszym skutkiem ubocznym przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych są nudności. Niektórzy z nich twierdzili, że przy pierwszym spożyciu odczuwają łagodne nudności. Efekty ustępują jednak przy regularnym przyjmowaniu.

2. Plamienie międzymiesiączkowe:

Pomiędzy spodziewanymi miesiączkami może wystąpić przełomowe krwawienie z pochwy. Jednak obserwuje się, że zmniejsza się to w ciągu około 3 miesięcy od początkowej dawki. Jednak nawet podczas plamienia pigułka jest skuteczna i nie ma powodów do obaw, o ile zażywasz je prawidłowo i regularnie.

3. Bóle głowy:

Bóle głowy i migreny to kolejne częste skutki uboczne tych tabletek. Pigułki, które mają różne hormony i dawkowanie, będą wykazywać różne objawy. Tabletka o małej dawce skutecznie rozwiąże ten problem i może przynieść ulgę.

4. Tkliwość piersi:

Pigułki antykoncepcyjne zwykle powodują, że piersi są większe i tkliwe. Jednak problem ten zostaje rozwiązany po kilku tygodniach. Jeśli zauważysz guzki lub odczuwasz uporczywy ból, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Środki antykoncepcyjne są czasami naszym prawdziwym zbawicielem. Chronią przed niechcianą lub niespodziewaną ciążą. Ale musisz pamiętać, aby skonsultować się z lekarzem, zanim zaczniesz je samodzielnie brać. Jakikolwiek dyskomfort lub jakikolwiek inny objaw, którego możesz doświadczyć, może być skutkiem działania tych tabletek. Chociaż nasz artykuł jest tylko wglądem w to, czym są środki antykoncepcyjne i jakie są możliwe skutki uboczne, nie są one w żaden sposób świadomym wyborem, z którego można dokonać.