Ciąża może być jednym z najtrudniejszych okresów w Twoim życiu, ale jej wynik jest wart całego bólu! Ciało jest kruche i dynamiczne. Większość kobiet w dzisiejszych czasach jest zatrudniona i będą musiały jechać do swojego biura. Ale czy podróżowanie w czasie ciąży jest bezpieczne? To ważne pytanie, które pojawia się w umyśle każdej kobiety. Będą sytuacje awaryjne, kiedy będziesz musiał podróżować samolotem, morzem lub pociągiem. Czy te środki transportu są bezpieczne dla kobiet w ciąży? O tym wszystkim dowiemy się więcej w tym artykule.

podróż w ciąży

Czy podróżowanie w czasie ciąży jest bezpieczne??

To pierwsze i najważniejsze pytanie, które pojawia się w przypadku kobiety w ciąży. Tak, podróżowanie w czasie ciąży jest bezpieczne pod warunkiem, że nie jesteś w ostatnich dniach porodu. Ale w miarę możliwości ogranicz podróż do 30-32 tygodnia ciąży. Podróżowanie po 32 tygodniach jest nawet bezpieczne, ale lekarze sugerują, aby nie podróżować, ponieważ może istnieć ryzyko przedwczesnego porodu, a czasem nawet poronienia. Jeśli jesteś w pierwszym lub ostatnim trymestrze, unikaj podróżowania tak często, jak to możliwe, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo poronienia z powodu podróży.

Podróżuj w różnych trymestrach:

1. W pierwszym trymestrze:

To jest trymestr, w którym początkowo nawet nie wiesz, że jesteś w ciąży. Objawy wczesnej ciąży to częste oddawanie moczu, nudności, bóle głowy i zmęczenie. Wczesna ciąża to czas, w którym kobiety mogą najprawdopodobniej doświadczać problemów związanych z ciążą, które mogą utrudniać podróżowanie, takich jak nudności i zmęczenie. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje również zwiększone ryzyko poronienia lub ciąży pozamacicznej w pierwszym trymestrze ciąży. Pierwsze 3 miesiące to okres organogenezy, czyli okres rozwoju wszystkich narządów dziecka. Każde zakłócenie tego ważnego procesu, zewnętrznie lub wewnętrznie, może prowadzić do wad wrodzonych. To jest powód, dla którego lekarze sugerują kobietom w ciąży, aby nie podróżowały na duże odległości żadnym środkiem transportu w tym trymestrze.

2. W drugim trymestrze:

Ogólnie mówi się, że drugi trymestr to najlepszy czas na podróż dla kobiet w ciąży ze wszystkich trzech trymestrów, pod warunkiem, że podejmiesz pewne niezbędne środki ostrożności. 13 do 28 tygodnia to drugi trymestr, prawdopodobnie poczujesz się najlepiej, a najmniejsze ryzyko poronienia lub ciąży pozamacicznej i przedwczesnego porodu. Jest to czas, w którym podróżowanie w tym trymestrze jest najbezpieczniejsze pod warunkiem, że nie przeszkadzasz zbytnio w domu swojego nienarodzonego dziecka. Zanim wyruszysz w długie wycieczki, które pochłaniają dużo czasu, lepiej skonsultować się z lekarzem i podjąć niezbędne środki ostrożności.

3. W trzecim trymestrze:

Jest to czas, w którym rozmiar twojego guza stopniowo się zwiększa. Dzięki temu wzrostowi przytyjesz, a twoje ciało stanie się ciężkie i ospałe. Unikanie podróży w tym trymestrze jest najlepszą sugestią, jaką można dać. Ale lekarze twierdzą, że podróż do 34 tygodnia ciąży jest bezpieczna tylko wtedy, gdy jest się wystarczająco ostrożnym podczas podróży. Jest to trymestr, w którym ułożenie dziecka zostaje utrwalone w twoim łonie. Podróżowanie w tym trymestrze może prowadzić do przedwczesnego porodu, ponieważ korona dziecka może zsunąć się w dół lub z powodu ciągłej podróży może dojść do przerwania wody w macicy. Jeśli coś takiego wydarzy się podczas podróży (drogą, koleją, morzem lub samolotem), jest to bardzo niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dlatego wskazane jest unikanie podróżowania tak często, jak to możliwe w tym trymestrze.

Podróżowanie różnymi środkami transportu:

A). Samochodem:

Kobiety w ciąży podróżujące samochodem są bezpieczniejsze, jeśli nie prowadzisz samochodu. Zasadniczo podróż samochodem może być wspaniałym wakacjami w ciąży, aby kontrolować wahania nastroju. Przyjemna podróż dla kobiety w ciąży odświeży jej umysł i zrelaksuje ciało. Ale zanim to zrobisz, musisz przestrzegać pewnych środków ostrożności. Poniżej wymieniliśmy niektóre środki ostrożności i wskazówki, których należy przestrzegać:

 1. Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed podróżą samochodem.
 2. Upewnij się, że planujesz podróż w drugim trymestrze.
 3. Powinieneś pić dużo wody, aby nie odwadniać się zbyt często.
 4. Weź dodatkowe leki i suplementy, ponieważ Twoja podróż może być dłuższa niż pierwotnie przewidywano.
 5. Jedna ważna rzecz, czy jesteś w ciąży, czy nie. Noś pas bezpieczeństwa.
 6. Wychodź i często rozciągaj się co najmniej co dwie godziny, aby krew przepływała do dolnej części ciała, aby uniknąć powikłań, takich jak zakrzepica żył głębokich (DVT).

B). Pociągiem:

Podróż pociągiem jest uważana za najbezpieczniejszą ze wszystkich środków transportu dla kobiet w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ pociągi z delikatnym kołysaniem są najlepsze zarówno dla matki, jak i dla dziecka w środku. Zaleca się jednak skonsultowanie się z lekarzem przed wyruszeniem w podróż. Podróż pociągiem, choć podróżowanie jest bezpieczne, czasami bywa trudne; dlatego powinniśmy podjąć niezbędne środki ostrożności przed podróżą. Oto kilka wskazówek i środków ostrożności.

 1. Przed wyruszeniem w podróż zasięgnij porady lekarza.
 2. Zawsze wybieraj najlepiej dopasowane przedziały/klasę podróży, najlepiej autokary klasy AC3 lub AC2 wraz z dolnymi kojami. Dzieje się tak dlatego, że w późniejszych stadiach ciąży szarpania i gwałtowne ruchy nie są korzystne dla zdrowia matki i dziecka..
 3. Upewnij się, że nie podróżujesz sam. Upewnij się, że masz ze sobą towarzysza podczas podróży. Pomoże Ci to powstrzymać się od noszenia bagażu.
 4. Upewnij się, że dotarłeś na stację na długo przed czasem, aby uniknąć pośpiechu w ostatniej chwili.
 5. Unikaj jedzenia żywności z chodników stacji lub sprzedawców; mogą się jednak wydawać atrakcyjne. Noś i kupuj zapakowane butelki na wodę, aby się nawodnić.
 6. Upewnij się, że siedzisz w wygodnej pozycji. Wybierz się na spacer po przedziale. Poprawi to krążenie krwi.
 7. Miej przy sobie dodatkowe leki i suplementy, ponieważ możesz nie wiedzieć o opóźnieniach pociągów.

C). Autobusem:

Podróż autobusem to standardowy środek transportu dla prawie każdego. Dla kobiet w ciąży dojazd autobusem do biura jest praktycznie nieunikniony. W przypadku długich podróży unikaj podróży autobusem ze względu na brak toalet w autobusach. W przeciwieństwie do kolei, jezdnie nie podążają za jednolitymi nachyleniami i liniami prostymi. Wyboje na drogach są bardzo niebezpieczne dla matki i nienarodzonego dziecka. Brak wystarczającej ilości miejsca w przejściu jest również jedną z wad podróży autobusowych dla kobiet w ciąży. Jeśli jednak podróż autobusem jest nieunikniona, należy zachować pewne środki ostrożności.

 1. Zawsze informuj konduktora lub współpasażerów, że jesteś w ciąży, aby uchronić się przed wpychaniem się do zatłoczonych autobusów.
 2. W przypadku długich podróży poinformuj swojego dostawcę autobusu o swojej ciąży, aby mógł zorganizować sobie dobre miejsce i dodatkowe wsparcie, aby Twoja podróż była mniej męcząca i ryzykowna.
 3. W przypadku pozycji siedzącej lepiej wybrać miejsce przy przejściu, aby można było przesunąć się z miejsca bez zbytniego czołgania się.
 4. Miej pod ręką papierowe torby na chorobę lokomocyjną, ponieważ autobusy na ogół nie zatrzymują się w przypadkowych miejscach.
 5. Za każdym razem, gdy autobus zatrzymuje się na przerwy, skorzystaj z toalety, rozprostuj nogi i pospaceruj trochę, aby zapewnić prawidłowe krążenie krwi.

D). Drogą powietrzną:

Drugim najlepszym środkiem transportu dla kobiet w ciąży jest podróż samolotem. To dlatego, że oszczędza dużo naszego czasu. Możesz dotrzeć do celu znacznie wcześniej niż innymi środkami transportu. Istnieją jednak pewne ograniczenia dotyczące podróżowania samolotem. Większość linii lotniczych nie zezwala na podróż po 35. tygodniu i zezwalają na podróż tylko wtedy, gdy masz zaświadczenie lekarskie na podróż i odpowiednią dokumentację medyczną do wypełnienia. Główne wady latania to

 • Kabiny lotnicze mają zwykle niski poziom wilgotności, co powoduje odwodnienie.
 • Poziomy ciśnienia w powietrzu są wysokie, co może mieć wpływ na matkę i dziecko, jeśli matka nie jest zdrowa.
 • Lotniska są głównym źródłem przenoszenia nowych chorób, ponieważ podróżuje wielu podróżnych z różnych krajów. Kobiety w ciąży są łatwo podatne na nowe infekcje.
Środki ostrożności dotyczące podróżowania w sytuacji obowiązkowej:

Zaistnieje jednak sytuacja, w której podróż samolotem dla kobiet w ciąży będzie obowiązkowa. Oto kilka środków ostrożności i wskazówek, których należy przestrzegać podczas podróży samolotem.

 1. Postaraj się znaleźć miejsce przy przejściu blisko ściany, które oddziela pierwszą klasę od autokaru lub przy przejściu wyjściowym, aby mieć maksymalną przestrzeń i wygodę. Aby zapewnić płynną jazdę, możesz preferować siedzenie nad skrzydłem w obszarze płaszczyzny środkowej.
 2. Podczas spokojnych lotów staraj się chodzić co pół godziny. Często zginanie i rozciąganie nóg również pomoże uniknąć obrzęku. Pomocne może być również noszenie pończoch podtrzymujących.
 3. Zapinaj pas bezpieczeństwa pod brzuchem, najlepiej z pomocą, gdy siedzisz na swoim miejscu.
 4. Noś odpowiednią odzież warstwową, ponieważ temperatura w kabinie może się zmieniać podczas lotu.
 5. Pij dużo płynów. Powietrze w samolocie może być suche.
 6. Jedz małe porcje posiłków, aby uniknąć choroby powietrznej. Unikaj przetworzonej żywności i napojów gazowanych. Jeśli chcesz zjeść posiłek w samolocie, zazwyczaj możesz go wcześniej zarezerwować.
 7. Pij tylko paczkowaną wodę pitną.
 8. Skarpety kompresyjne mogą być Twoim nowym najlepszym przyjacielem. Twoje krążenie zmienia się w czasie ciąży, co może prowadzić do obrzęków i bólów głowy. Skarpety uciskowe lub „węże podtrzymujące” pomagają utrzymać krążenie krwi, a także pomagają zmniejszyć inne dolegliwości związane z ciążą, takie jak zespół niespokojnych nóg.

MI). Statkiem:

Podróżowanie drogą morską na ogół nie jest preferowane dla kobiet w ciąży. Większość ludzi ma chorobę morską podczas podróży statkiem lub łodzią. To z powodu fal morskich. Fale sprawiają, że statek lub łódź kołysze się, co powoduje nudności i zmęczenie. Jednak rejs w czasie ciąży może wydawać się najlepszym sposobem na relaks, ale jeśli nigdy wcześniej nie byłaś, ciąża to idealny czas, aby spróbować. Kobiety w ciąży często odczuwają mdłości, a choroba morska może je jeszcze pogorszyć. Istnieją leki na nudności na chorobę morską, ale mogą one zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Często pojawiają się doniesienia o rozprzestrzenianiu się wirusa żołądkowego podczas rejsów, które są bardzo niebezpieczne. Jeśli jednak podróż drogą morską jest nieunikniona, oto kilka środków ostrożności, których należy przestrzegać.

 1. Upewnij się, że zarezerwujesz rejs, który ma mniej falujących akcji.
 2. Zawsze noś wodę pitną.
 3. Upewnij się, że masz wystarczające zapasy leków i suplementów.
 4. Aby zapobiec chorobie lokomocyjnej, wypróbuj opaski do akupresury.
 5. Usługi medyczne na rejsie są minimalne. Skontaktuj się z linią rejsową z dużym wyprzedzeniem o dostępnych placówkach medycznych podczas podróży.

Podróże międzynarodowe podczas ciąży:

Przed podróżą za granicę porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy jest to dla Ciebie bezpieczne. Ważne jest, aby upewnić się, że wykonałeś wszystkie potrzebne zdjęcia w krajach, które zamierzasz odwiedzić. Niektórych szczepień i szczepień nie można podawać przyszłej matce.

Sprawdź u swojego ubezpieczyciela zdrowotnego, czy Twoje ubezpieczenie zdrowotne jest ważne za granicą. Sprawdź, czy polisa obejmuje noworodka, jeśli miałeś urodzić podczas podróży.

Należy szczególnie uważać na to, co jesz w krajach, w których biegunka dla podróżnych może stanowić problem. Biegunka może spowodować odwodnienie i zmniejszyć dopływ krwi do łożyska i dziecka.

 • Unikaj picia nieoczyszczonej wody.
 • Nie kupuj napojów i jedzenia od ulicznych sprzedawców.
 • Unikaj jedzenia surowych lub częściowo ugotowanych ryb, w tym potraw takich jak ceviche.
 • Woda butelkowana bez lodu i gazowanych napojów bezalkoholowych i woda jest zwykle bezpieczna.
 • Upewnij się, że pijesz mleko pasteryzowane. Unikaj niegotowanych produktów mlecznych.
 • Zapytaj swojego lekarza, jakie leki można bezpiecznie zażywać, jeśli wystąpi biegunka podczas ciąży.

Kiedy unikać podróży w czasie ciąży:

 • Lekarze twierdzą, że w miarę możliwości należy unikać długich podróży.
 • Unikaj także podróżowania w 1. i 3. trymestrze ciąży.
 • Unikaj podróżowania autobusami podczas długich podróży, ponieważ autobusy nie mają toalety.
 • Unikaj podróżowania na rejs ze względu na brak wystarczającej infrastruktury medycznej.
 • Unikaj podróżowania w pojedynkę. To sprawia, że ​​bardzo łatwo się boisz.
 • Unikaj podróżowania w zatłoczonych autobusach lub pociągach, co jest bardzo niebezpieczne.

Skutki i ryzyko podróży w czasie ciąży:

 1. Długie okresy bezruchu podczas podróży zwiększają ryzyko tworzenia się skrzepów w głębokich żyłach nóg, znanych jako zakrzepica żył głębokich (DVT).
 2. Podróżowanie może powodować problemy z szyjką macicy, takie jak niekompetentna szyjka macicy.
 3. Nadmierne podróżowanie drogą, która ma wyboje, może spowodować wcześniejszą ciążę pozamaciczną.
 4. Istnieje ryzyko poronienia, jeśli podróżujesz w pierwszym lub trzecim trymestrze.
 5. W przypadku podróży międzynarodowych istnieje ryzyko nowych chorób zakaźnych, takich jak grypa, malaria itp., które są szkodliwe dla dziecka.
 6. Lekarze sugerują pewne szczepienia przed podróżą międzynarodową. Niektóre z tych szczepień są szkodliwe dla dziecka w wieku.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas podróży podczas ciąży:

 1. Upewnij się, że planujesz podróż w drugim trymestrze, jeśli jest to nieuniknione.
 2. Powinieneś pić dużo wody, aby nie odwadniać się zbyt często.
 3. Weź dodatkowe leki i suplementy, ponieważ Twoja podróż może być dłuższa niż pierwotnie przewidywano.
 4. Wychodź i często rozciągaj się co najmniej co dwie godziny, aby krew przepływała do dolnej części ciała, aby uniknąć powikłań, takich jak zakrzepica żył głębokich (DVT).
 5. Unikaj jedzenia żywności z zewnętrznych chodników lub sprzedawców; mogą się jednak wydawać atrakcyjne. Noś i kupuj zapakowane butelki na wodę, aby się nawodnić.
 6. Upewnij się, że nie podróżujesz sam. Zawsze miej przy sobie towarzysza podczas podróży.
 7. Zawsze miej pod ręką kontakty członków rodziny, lekarza, który pomoże Ci w nagłych sytuacjach.

Ciąża nie oznacza, że ​​musisz tkwić w domu. Jeśli wybierasz się w podróż służbową lub na wakacje, istnieją sposoby na zachowanie zdrowia i bezpieczeństwa podczas podróży w czasie ciąży, przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności. Jeśli jesteś miłośnikiem podróży i nie chcesz spalić swoich pragnień podróży, przemyśl to ponownie w czasie ciąży i zawsze skonsultuj się z lekarzem przed wyruszeniem w podróż. W końcu nie tylko Ty musisz być bezpieczny; jest w tobie ktoś, kto czeka, by zobaczyć ten świat?.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Jaki jest najlepszy czas na podróżowanie w ciąży??

Odp.: Drugi trymestr to najlepszy czas na podróżowanie w ciąży.

Q2. Jak długo możesz podróżować w ciąży?

Odp.: Podróżować można do 35 tygodnia ciąży.

Q3. Gdzie nie podróżować w ciąży?

Odp.: Unikaj miejsc, w których jest za gorąco, ponieważ ciężarna znacznie szybciej się odwadnia. Unikaj również miejsc, w których wybucha wirus.

Q4. Co zrobić na bóle porodowe w podróży?

Odp.: Jeśli podczas ciąży wystąpią bóle porodowe, natychmiast udaj się do najbliższego szpitala. Tymczasem spróbujcie się uspokoić, słuchając spokojnej muzyki.