Sól, która jest formą sodu, odgrywa znaczącą rolę w spożyciu naszej diety. Sód jest wymagany dla każdego na minimalnym wyznaczonym poziomie, aby utrzymać poziom pH organizmu i równowagę płynów. Ale jeśli jesteś w ciąży, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy możesz jeść słone jedzenie podczas ciąży? Jeśli tak, nie martw się, nie jesteś tylko jednym.

Ten najczęstszy dylemat i pytanie nie mogą być lekceważone, spożycie soli dla kobiet w ciąży jest tak samo ważne, jak dla każdej innej normalnej kobiety lub osoby. Ale trzeba wiedzieć, jaka jest wymagana dawka i co może być nadmierną konsumpcją, wraz ze skutkami ubocznymi i innymi wskazówkami. Przyjrzyjmy się dokładniej, aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania.

Słone potrawy podczas ciąży

Dlaczego kobiety w ciąży potrzebują soli??

Sól, znana również jako chlorek sodu, odgrywa istotną rolę w ogólnej diecie. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży. Kiedy nosisz dziecko, poziom płynów w twoim ciele ma tendencję do zmiany, a sól jest ważnym składnikiem, który pomaga w zrównoważeniu i utrzymaniu płynów. Jednak udowodniono, że wyższe spożycie soli zwiększa również ciśnienie krwi (1) i ważne jest, aby zawsze regulować poziomy i mieć dane wejściowe w wyznaczonym zakresie.

Ile soli jest bezpieczne dla kobiet w ciąży i jaki jest dzienny zakres?

Zgodnie z wytycznymi żywieniowymi Amerykańskiej Medycyny oraz Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (2,3), można mieć do 2300 miligramów sodu. To samo dotyczy nawet kobiet w ciąży. Ale jeśli noszące kobiety mają również podstawowe problemy, takie jak nadciśnienie, spożycie zmniejszy się. Jednak dzienne spożycie i zakres to około łyżeczki soli dziennie, czyli sześć gramów. Więcej niż podany zakres, spożywanie słonych potraw w czasie ciąży nie jest zalecane.

Czy pragnie słonych pokarmów normalnych podczas ciąży??

Zachcianki podczas ciąży są dość powszechne. Jeśli nosisz dziecko, często tęsknisz za jedzeniem; możesz też nie wyobrażać sobie. W zwykłe dni możesz lub nie lubisz słonych potraw, ale możesz ich mieć ochotę. Ale czy lubienie słonego jedzenia w czasie ciąży jest normalne? Czy to zdrowe??

Większość kobiet może mieć ochotę na pokarmy o wysokiej zawartości sodu w czasie ciąży, szczególnie we wczesnym okresie ciąży lub w pierwszym trymestrze ciąży. Niektóre kobiety często uważają to pragnienie również za oznakę ciąży. To jest całkowicie w porządku, jeśli to zrobisz, ale pamiętaj, aby zawsze regulować poziomy, aby spożywać tylko w określonych granicach. Jeśli masz stany takie jak nadciśnienie, powinieneś mieć mniej soli (4). Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem w sprawie limitu.

Skutki uboczne nadmiernej soli podczas ciąży:

Wszystko, co jest nadmierne, jest okropne. Czy to o wysokiej zawartości tłuszczu, czy wysokiej soli. Musisz upewnić się, że podczas ciąży nie przekraczasz przepisanych limitów dziennego zakresu sodu. Wysoka zawartość soli może prowadzić do kilku problemów, takich jak zatrzymanie wody lub obrzęk nóg u kobiet w ciąży. Co więcej, może pojawić się również przypadek wysokiego ciśnienia krwi. Ponadto, co najważniejsze, wysokie spożycie soli może również niekorzystnie wpływać na zdrowie poporodowe płodu i potomstwa (5).

Pokarmy zawierające wysoką zawartość soli (sodu), których należy unikać podczas ciąży:

Nie wszystkie produkty spożywcze są zdrowe. Nie wszystkie rodzaje soli są w porządku. Nawet jeśli jesteś w ciąży i masz ochotę na słone potrawy, oto lista produktów, których musisz unikać w każdym przypadku. Biorąc pod uwagę wysoką dawkę niezdrowych soli i sodu, nie można ich bezpiecznie zażywać. Słone pokarmy dla kobiet w ciąży, których należy unikać, obejmują,

1. Płatki śniadaniowe:

Nazywamy pragnienie szybkiego i pysznego jedzenia, szczególnie w czasie ciąży. Ale chociaż płatki śniadaniowe mogą wydawać się zdrowe, tak nie jest! Płatki kukurydziane lub musli mogą zwiększyć ogólne spożycie sodu do wyższych poziomów bez powiadomienia!

2. Chleb:

Chleb i bułki są zszywane dla wielu osób, w tym dla kobiet w ciąży. Ale pamiętaj o tych rzeczach: są to pakowane produkty spożywcze, przygotowane tak, aby starczyły na długi czas, a także miały wyższy poziom soli niż zwykle. Zachowaj czek!

3. Napoje słodzone:

Nigdy nie pij napojów gazowanych ani słodzonych. Są ogólnie niezdrowe i mogą powodować dalsze obawy w czasie ciąży, biorąc pod uwagę, że zawierają co najmniej około 200 g sodu w jednym napoju.

4. Sosy:

Wszyscy kochamy sosy, czy to ketchup, czy sosy barbecue czy sosy chilli. Ale większość tych gotowych produktów w sosach pakowanych na rynku ma wyższe ilości sodu.

5. Fast Foody:

Jeśli nie gotujesz w domu i wolisz jedzenie na zewnątrz, rozumiemy Twoje pragnienie. Ale czy wiesz, ile soli i jakich soli użyliby do przygotowania „smacznego” jedzenia, którego pragniemy? Nie jesteśmy odpowiedzialni za dawkowanie, które mogą podawać, a także nie wiemy, jakiego rodzaju soli i przypraw dodają. Dlatego na tym etapie lepiej jest unikać tak mocno solonych fast foodów z zewnątrz.

Zdrowe źródła soli (sodu) w żywności podczas ciąży:

Cóż, teraz, gdy wspomnieliśmy o produktach, których musisz unikać i pominąć, oto kilka zdrowych produktów, które możesz również wziąć. Chociaż słone pokarmy podczas ciąży nie są zalecane jako takie, obejmują one tylko zdrowy i naturalny asortyment.

  1. Ryba
  2. Drób
  3. Jogurt Orzeszki ziemne, orzechy i niesolone przetwory
  4. mleko
  5. Jajka
  6. Warzywa i owoce

O ile te pokarmy mają również zdrowy poziom sodu, możesz bezpiecznie je spożywać bez wahania. Poza tym kobiety w ciąży, pomimo ochoty na słone, niezdrowe jedzenie, nie są dobre, aby je spożywać.

Wskazówki dotyczące zmniejszenia spożycia soli podczas ciąży:

Chociaż rozumiemy, że pragnienie jedzenia jest niewątpliwie trudne, aby go przegapić w tym momencie, oto kilka tajnych wskazówek, które odkryliśmy, aby zmniejszyć zwykłe pragnienie soli.

  • Możesz używać pięknych przypraw podczas przygotowywania potraw, które są bezsolne, a także zdrowe i smaczne.
  • Zdecyduj się na świeże warzywa i owoce. Mają też wysoki poziom sodu, który jest w zdrowych granicach. Kolorowa miska jest zawsze zalecana, upewnij się, że spożycie jest wypełnione naturalnymi kolorami, takimi jak owoce i warzywa.
  • Upewnij się, że spożywasz żywność i napoje, przeczytaj etykiety. Zobacz na nich poziomy sodu i ilość, którą byś spożył. Sam zrozumiesz, jak ich unikać.
  • Najlepsze jest domowe jedzenie. Są zdrowe, a także mają ograniczoną zawartość soli, najlepiej pasującą do Twoich zakresów spożycia.

To normalne, że masz ochotę na słone jedzenie podczas ciąży. Ale kluczem jest uregulowanie i posiadanie w określonych granicach. Na tym etapie nie ma nic lepszego niż posiadanie zdrowej żywności, biorąc pod uwagę znaczenie zdrowia matki i płodu. Jeśli ten przewodnik okazał się pomocny, podziel się z nami swoimi przemyśleniami!

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Co powoduje głód soli podczas ciąży u kobiet??

Odp.: Najczęściej kobiety w ciąży mogą pragnąć słonych pokarmów ze względu na rosnącą ilość płynów w organizmie oraz w celu wspomagania wzrostu płodu. Biorąc pod uwagę, że udowodniono, że sód zatrzymuje sód, kobiety w ciąży często pragną słonego jedzenia.

Q2. Co się stanie, jeśli zażyje się zbyt dużo soli na raz??

Odp.: Zaleca się jedynie, aby mieć wymagany zakres dziennego spożycia soli, zgodnie z interwałami oraz z szeregiem określonych i zdrowych produktów spożywczych. Zbyt duże spożycie soli na raz może powodować wyższe ciśnienie krwi, a także powodować poważniejsze problemy, takie jak udary, problemy z nerkami i sercem.

Q3. Czy mogę jeść czarną sól podczas ciąży??

Odp.: W tym czasie można spożywać czarną sól. Pomaga w łagodzeniu żołądka i zaparciach. Ale pamiętaj o ograniczeniu spożycia, jak wspomniano powyżej, a także unikaj, jeśli masz nadciśnienie i inne problemy medyczne.

Zastrzeżenie: Skonsultuj się z lekarzem lub ginekologiem, aby uzyskać spersonalizowane sugestie dotyczące dziennego spożycia, pokarmów do jedzenia i pokarmów, których należy unikać. Określone limity i pokarmy mogą się zmieniać w zależności od osoby, w zależności od stanu zdrowia. Sugerujemy skorzystanie z opinii lekarza w celu uzyskania lepszej porady.