Szafran jest również znany jako Kesar lub zafran w Indiach, jest najdroższą przyprawą na świecie. Ma wiele nazw w różnych częściach Indii. Nazywa się kumkum puvvu w języku telugu, kumguma poo w języku tamilskim. Jest szeroko stosowany jako przyprawa i lekarstwo. Szafran pozyskiwany jest z kwiatu Crocus sativus. Do przygotowania 450 gramów szafranu potrzeba około 75 000 kwiatów szafranu. To jedyny powód, dla którego ta przyprawa jest najdroższa. Od czasów starożytnych, zwłaszcza w Indiach, spożycie szafranu i ciąża są ze sobą ściśle powiązane z wielu powodów. Dlatego jedną ogólną radą, jaką otrzymuje kobieta w ciąży, jest włączenie szafranu do diety ciążowej. Jest uważany za jeden z niezbędnych składników, które pomagają w rozwiązywaniu różnych problemów kobiet w okresie ciąży. Szafran działa również jako środek zwiotczający mięśnie podczas jej krytycznych dni.

szafran podczas ciąży

Czy szafran jest bezpieczny podczas ciąży??

Tak, przyjmowanie szafranu podczas ciąży jest bardzo bezpieczne i korzystne. Istnieje mit mówiący, że spożywanie szafranu z mlekiem podczas ciąży daje jaśniejsze dzieci w tym obsesyjnym świecie. Ale nadmierne spożycie może powodować niepożądane komplikacje, a nawet może utorować drogę do niefortunnego poronienia. Wskazane jest ograniczone spożycie szafranu. Przed zażyciem szafranu skonsultuj się z lekarzem.

Korzyści zdrowotne szafranu podczas ciąży:

Ajurweda sugeruje, że odpowiednia ilość domieszki szafranu ułatwia wszelkie niedogodności podczas ciąży. Poniżej kilka faktów na temat szafranu, które pomogą kobietom w ciąży.

1. Kontroluje nadciśnienie:

Wysokie ciśnienie krwi jest jednym z najczęstszych problemów napotykanych podczas ciąży. Podwyższone ciśnienie krwi jest zagrożeniem zarówno dla matki, jak i dla nienarodzonego dziecka. Udowodniono naukowo, że potas i krocetyna zawarte w Szafran pomagają w kontrolowaniu ciśnienia krwi.

2. Łagodzi poranne mdłości:

Szafran może zdziałać cuda na poranne mdłości, ponieważ pomaga pozbyć się zawrotów głowy i nudności.

3. Walczy z alergią:

W czasie ciąży ciało matki skupia się na nienarodzonym dziecku. W związku z tym spada odporność przyszłej matki i być może będzie musiała walczyć z częstymi atakami zatorów, kaszlem i przeziębieniami. Codzienne picie mleka szafranowego może pomóc złagodzić takie alergie.

4. Zwiększa poziom żelaza:

Kobiety w ciąży muszą spożywać żelazo w dużych ilościach, które nie tylko pomogą im wyzdrowieć ze skurczów i bólu, ale także nakarmią nienarodzone dziecko, aby mogło się nim wychowywać i rozwijać w sprzyjającym środowisku. Szafran jest uważany za dobre źródło żelaza, które pomaga również w podnoszeniu poziomu hemoglobiny.

5. Poprawia trawienie:

Niewłaściwe trawienie jest jedną z najczęstszych dolegliwości związanych z ciążą. Czy to wzdęcia, zgaga, zaparcia – szafran przyspiesza przemianę materii i pomaga w poprawie trawienia. Regularne spożywanie szafranu pomaga nawet złagodzić kwasowość przewodu pokarmowego, tworząc powłokę na wewnętrznej ścianie jelita.

6. Wzmacnia apetyt:

W czasie ciąży odżywianie jest koniecznością. Mówi się jednak, że zwykle poziom apetytu spada w czasie ciąży, a zatem przyszła mama zwykle je mniej niż zwykły posiłek. To może sprawić, że organizm przejdzie w stan głodu, który wywoła niedożywienie. Szafran zwiększa apetyt, ponieważ poprawia funkcje trawienne, a tym samym pozwala pokonać te zagrożenia.

7. Pomaga w zapobieganiu wypadaniu włosów związanych z ciążą:

Zaburzenia równowagi hormonalnej występujące w czasie ciąży mogą wpływać na wzrost włosów. Wypadanie włosów to główna skarga kobiety w ciąży. Szafran pomaga w zmniejszeniu intensywności wypadania włosów związanego z ciążą. Przygotowanie cienkiej pasty z kilkoma pasmami szafranu, mlekiem i lukrecją oraz nałożenie tej pasty na skórę głowy pomaga zapobiegać wypadaniu włosów i stymuluje odrost włosów.

8. Pomaga w podniesieniu nastroju:

Większość kobiet doświadcza wahań nastroju w czasie ciąży z powodu wahań hormonalnych lub niepokoju o przebieg ciąży. W większości przypadków te wahania nastroju sprawiają, że jesteś podatny na depresje, irytacje i jesteś impulsywny. Szafran działa antydepresyjnie, a jego codzienne spożywanie poprawi nastrój i sprawi, że poczujesz się szczęśliwy.

9. Łagodzi skurcze mięśni:

Kiedy zaczyna się trzeci trymestr, ciężarna kobieta skarży się na silne skurcze mięśni brzucha i nóg. Może również odczuwać bóle stawów. Szafran ma właściwości przeciwskurczowe, które pomagają rozluźnić stawy, zmniejszając skurcze mięśni nóg i brzucha, co łagodzi skurcze mięśni.

10. Pomaga zapobiegać niedoborowi żelaza:

Czasami dieta kobiety w ciąży nie zaspokaja wymaganego zapotrzebowania na żelazo. W rezultacie kobiety w ciąży są bardziej podatne na anemię z niedoboru żelaza. Regularne spożywanie szafranu (w zalecanej ilości) może pomóc w zapobieganiu anemii z niedoboru żelaza, ponieważ jest on bogatym źródłem żelaza.

11. Pomaga przywrócić wygląd skóry:

W większości przypadków kobiety w ciąży cierpią na dolegliwości skórne. Traci się blask skóry, a co za tym idzie, znacznie zmniejsza się ich wygląd. Aby przywrócić skórze blask, możesz dodać szafran do maseczek do twarzy.

12. Śpij dobrze w nocy:

Kobiety w ciąży często mają problem nieprzespanych nocy. Dzieje się tak z powodu skurczów, bólu i uczucia niepokoju. Niektóre badania sugerowały, że wypicie jednej szklanki mleka przed pójściem spać może pomóc w spokojnym i spokojnym śnie kobiet w ciąży. Mleko, oprócz zawartego w nim szafranu, może działać jako łagodny środek uspokajający, który pomaga rozluźnić umysł i zmniejszyć niepokój.

Kiedy spożywać szafran i dawkowanie:

W czasie ciąży możesz w dowolnym momencie zacząć przyjmować zalecaną dawkę szafranu. Wskazane jest jednak przyjmowanie szafranu od drugiego trymestru. W rzeczywistości mówi się, że drugi trymestr jest okresem, w którym ciąża jest stabilna, a początkowe dolegliwości związane z porannymi nudnościami i nudnościami również przynoszą ulgę. Badanie sugeruje włączenie szafranu do jadłospisu od momentu, gdy matka zaczyna poznawać ruchy dziecka (około 23. tygodnia). Powodem tego jest to, że pierwszy trymestr nie jest dobrym czasem na eksperymentowanie z nowymi składnikami w codziennym posiłku. Możesz wypić szklankę mleka szafranowego na śniadanie i w nocy. Niektóre kobiety w ciąży dodają również kilka nitek szafranu do swoich posiłków. Słodycze takie jak Phrini i kheer są zwykle nasycone kilkoma nitkami szafranu, podobnie jak biryanis i lassis.

Większe niż zalecane ilości szafranu mogą powodować różne komplikacje w czasie ciąży. Sugerowana dawka to mniej niż 250 mg na dzień (całkowicie stosowana w mleku, żywności i deserach). Poniżej wymieniono niektóre z niepożądanych skutków spożywania szafranu w ilości większej niż sugerowana dawka –

 1. Spożywanie 500 mg szafranu dziennie może niekorzystnie wpłynąć na ciśnienie krwi. Jeśli masz niskie ciśnienie krwi, uważaj na ilość spożywanego szafranu i zawsze utrzymuj ją poniżej 250 mg.
 2. Spożywanie 2 gramów szafranu dziennie może wywołać skurcze macicy, a tym samym spowodować poronienie i przedwczesny poród.

Jak włączyć Kesar do diety ciążowej:

 • Weź szklankę mleka do miski i zagotuj.
 • Teraz dodaj 2-3 nitki szafranu, posiekane migdały i gotuj na małym ogniu przez 5-6 minut.
 • Możesz również dodać inne orzechy, takie jak odrobina kardamonu i pistacje. Nabierze smaku, a mleko zmieni kolor na żółtawy.
 • Dodaj 2-3 kryształki cukru dla słodyczy.
 • Wlej do szklanki. Twoje mleko szafranowe jest gotowe.

Skutki uboczne szafranu podczas ciąży:

Chociaż szafran jest bardzo korzystny w czasie ciąży, spożywanie nadmiernych ilości szafranu może również prowadzić do poważnych skutków ubocznych. Najbardziej znane skutki uboczne to:

1. Ryzyko poronienia:

Szafran zwiększa ciepłotę ciała matki, co może prowadzić do poronienia. Szafran spożywany w nadmiernych ilościach wywołuje skurcze macicy, co może prowadzić do poronienia.

2. Czułość:

Niektóre kobiety w ciąży mogą odczuwać nudności, suchość w ustach, bóle głowy i niepokój po spożyciu szafranu, co wskazuje na reakcję alergiczną na szafran. Krwawienie z nosa oraz drętwienie powiek i ust jest oznaką poważnego powikłania alergicznego.

3. Wymioty:

Wymioty to jeden z najgorszych skutków ubocznych szafranu. Podczas wymiotów organizm traci wodę, co powoduje odwodnienie, utratę niektórych ważnych składników odżywczych, co powoduje zawroty głowy i zmęczenie.

Wskazówki i środki ostrożności dotyczące używania i przechowywania szafranu:

 • Szafran ma zdolność stymulowania skurczów macicy, dlatego kobiety w ciąży powinny ograniczyć spożycie szafranu do 250 mg dziennie.
 • Szafran należy zawsze kupować z renomowanego źródła, które przestrzega rygorystycznych procedur jakościowych i przyjętych w branży dobrych praktyk produkcyjnych.
 • Ponieważ szafran jest kosztowny, można go znaleźć głównie w postaci zafałszowanej. Dlatego oznakowanie opakowania powinno być dokładnie sprawdzone przed zakupem. Zawsze sprawdzaj etykietę ISO na opakowaniu przed zakupem.
 • Wybierz szafran, który jest ciemny i ciemnoczerwony. Im ciemniejszy kolor, tym korzystniejsza i bardziej aromatyczna przyprawa.
 • Szafran na rynku jest dostępny w postaci proszku, jak również w postaci nici. Sugeruje się, aby zawsze sięgać po wątki, aby mieć pewność co do ich jakości.
 • Nigdy nie kupuj szafranu, który jest luźno sprzedawany.
 • Aby przechowywać szafran, owinąć nitki szafranu w folię aluminiową i umieścić w szczelnym pojemniku i przechowywać w chłodnym miejscu.

Bogaty w wiele korzyści szafran jest korzystnym dodatkiem do diety ciążowej. Upewnij się jednak, że nie spożywasz go w dużych ilościach. Najważniejsze jest to, że jeśli będziesz spożywać szafran umiarkowanie i za radą swojego ginekologa, będzie to najlepsza rzecz, jaką możesz mieć podczas ciąży, z ogromnymi korzyściami dla mamy i dziecka.

Zastrzeżenie: Informujemy, że wszystkie informacje zawarte w tym artykule są przeznaczone wyłącznie do celów edukacyjnych. Nie należy go interpretować ani nie zastępuje porady medycznej. Jeśli chcesz włączyć szafran do swojej diety w czasie ciąży, koniecznie odwiedź swojego lekarza, aby uzyskać odpowiednie informacje na ten temat.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Czy bezpieczne jest przyjmowanie szafranu bezpośrednio podczas ciąży??

Odp.: Nie. Przyjmowanie szafranu bezpośrednio może spowodować wymioty. Spróbuj wziąć to z mlekiem.

Q2. Picie mleka szafranowego w czasie ciąży sprawia, że ​​dzieci są jaśniejsze. Czy to prawda?

Odp.: Nie, wcale. Picie mleka szafranowego nie daje sprawiedliwszych dzieci. To mit, który był przenoszony od czasów starożytnych. Kolor dziecka zależy od matki i ojca oraz zawartości melaniny w skórze.

Q3. Kiedy mogę brać szafran podczas ciąży?

Odp.: Wskazane jest przyjmowanie mleka szafranowego w drugim trymestrze.

Q4. Jaki jest lepszy proszek szafranowy lub nitki szafranowe?

Odp.: Nici szafranowe są generalnie bezpieczniejsze niż proszek, ponieważ istnieje ryzyko, że proszek zostanie zafałszowany.

P5. Która marka szafranu jest najlepsza do stosowania w ciąży??

Odp.: Generalnie należy wybierać produkty, które posiadają certyfikat ISO. Niektóre z marek to Shalimar Saffron, Premium Kashmiri Saffron, IKS (Indian Kashmiri Saffron).