Otwór na macicę nazywa się szyjką macicy, która znajduje się na szczycie pochwy i ma inną pozycję w zależności od sytuacji, tj. Czy jesteś w ciąży, owulacja, czy masz miesiączki. Dlatego sprawdzenie położenia szyjki macicy może pomóc Ci dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, czy nie. Ciąża wiele wnosi do kobiecego ciała; jednym z nich jest zmiana szyjki macicy. Zmiany te może łatwo przetestować każda osoba, ale aby zapobiec infekcjom, należy odpowiednio zadbać o higienę. Również wiarygodność tego testu fizycznego jest dość niska.

W organizmie kobiety w ciąży dochodzi do wielu zmian fizjologicznych, a także zmian hormonalnych. Jedna z tych głównych zmian obejmuje zmianę szyjki macicy podczas ciąży. Należy znać dotyk i teksturę szyjki macicy, gdy nie jesteś w ciąży, aby odróżnić ją, gdy zajdziesz w ciążę, na wszelki wypadek, aby sprawdzić ciążę. Oto zmiany, które zachodzą w śluzie szyjki macicy podczas ciąży, aby pomóc Ci dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, czy nie. Tak, samo badanie szyjki macicy może dać ci dobre wyobrażenie o tym, czy jesteś w ciąży, czy nie. Dlaczego więc nie przetestować i nie usunąć wszystkich wątpliwości i nieporozumień, zanim zaczniesz panikować lub świętować z zachwytem?!

Szyjka macicy podczas wczesnej ciąży

Sprawdzanie pozycji szyjki macicy:

Aby sprawdzić pozycję szyjki macicy, należy wykonać poniższe czynności:

  • Umyj ręce mydłem i letnią wodą, aby uniknąć bakterii lub infekcji dróg rodnych.
  • Upewnij się, że przycinasz paznokcie, aby nie uszkodzić szyjki macicy lub pochwy, ponieważ są one bardzo miękkie i delikatne.
  • Bądź w takiej pozycji, aby mieć łatwy dostęp do szyjki macicy. Ustaw się w pozycji, aby jak najniżej opuścić szyjkę macicy. Zwykle osiąga się to poprzez kucanie, siedzenie w toalecie lub unoszenie jednej nogi na krawędzi łazienki.
  • Użyj dłuższego palca, aby włożyć do pochwy. Jeśli jest suchy, można użyć lubrykantu na bazie wody, aby ułatwić ruch.
  • Włóż kilka centymetrów, aż poczujesz swoją szyjkę macicy. Szyjka macicy będzie miękka jak usta, jeśli ma miejsce owulacja, i poczuje się jak czubek róży, jeśli nie jesteś w ciąży.

Wiarygodność testu – na ile możesz na nim polegać:

Aby ustalić, czy jesteś w ciąży, czy nie, należy zachować ostrożność, ponieważ używasz pozycji i tekstury szyjki macicy, które mogą się różnić z innych powodów. Ponieważ sama ta metoda nie jest wiarygodnym sposobem na ustalenie, czy jesteś w ciąży, czy nie, więc czekasz, aż zrobisz test ciążowy w domu. Inną opcją jest wizyta u lekarza w celu potwierdzenia ciąży z krwi. Ponieważ pozycja szyjki macicy może wzrosnąć również z powodu innych czynników, więc nie jest to wiarygodne i należy to potwierdzić w inny sposób, aby upewnić się, że jesteś w ciąży.

Dla wielu kobiet pozycja szyjki macicy jest ważnym czynnikiem decydującym o poznaniu części cyklu, przez którą przechodzi.

Pozycja szyjki macicy podczas owulacji:

Podczas owulacji szyjka macicy stanie się miękka i będzie w tym czasie umieszczona wyżej. Może wydawać się mokry i otwarty. Po zakończeniu owulacji szyjka macicy zamyka się, ponownie opada w ciele, a następnie jest jędrna i sucha. Jest to alternatywny sposób ustalenia, czy kobieta ma owulację, czy nie.

Szyjka macicy podczas ciąży:

Pozycja szyjki macicy może decydować o tym, czy poczęłaś, czy nie. Nie jest to w 100% prawdziwe, ponieważ błędy zawsze istnieją, ponieważ ciało każdej kobiety jest inne, a zmiany zachodzące również różnią się w zależności od kobiety. Pozycja szyjki macicy we wczesnej ciąży może się zmieniać, ale niekoniecznie w tym samym czasie u każdej kobiety. Niektórzy mogą doświadczyć tych zmian w momencie poczęcia, ale inni mogą tego nie widzieć przez długi czas. Częstą lub ogólną zmianą pozycji szyjki macicy we wczesnej ciąży jest po prostu jej uniesienie i zmiękczenie w porównaniu do sytuacji, gdy nie jesteś w ciąży. Dlatego pozycja szyjki macicy we wczesnej ciąży nie jest wiarygodnym wskaźnikiem, że jesteś w ciąży, a zatem nie powinna być używana jako jedyny środek do ustalenia, czy jesteś w ciąży, czy nie. Jedną z przyczyn niepowodzenia wzrostu szyjki macicy we wczesnej ciąży może być to, że organizm potrzebuje więcej czasu na przystosowanie się do ciąży. W czasie ciąży szyjka macicy wypełnia się wydzielinami i za ich pomocą tworzy się śluz plus, czyli bariera ochronna. Zwykle jest w pozycji zamkniętej do trzeciego trymestru.

Ponieważ ilość krwi w okolicy miednicy i szyjce macicy wzrasta z powodu wzrostu poziomu estrogenu w organizmie, szyjka macicy staje się opuchnięta i dodatkowo miękka.

Jakość śluzu szyjki macicy podczas ciąży:

Jakość śluzu zmienia się w czasie ciąży, a zmiany te różnią się w zależności od kobiety. Może nie przypominać białego, jeśli nie jesteś w ciąży; zamiast tego będzie gęsty, jasny i złośliwy. Pochwa nie będzie tak śliska jak przed ciążą, a śluz zamieni się również w czop śluzu. Wyraźnie można zaobserwować różnice między kobietami w śluzie, ponieważ u niektórych będzie on gęsty i lepki, jak podczas menstruacji, podczas gdy u innych może być wodnisty i lżejszy. To kolejne zmiany, które obejmują upławy w trakcie ciąży.

Są to zatem zmiany, które obserwuje się w szyjce macicy i śluzie szyjkowym kobiety w ciąży. Prawidłowa znajomość szyjki macicy, jej położenia i tekstury jest dobrą rzeczą, która pomoże ci lepiej zarządzać ciążą i dbać o siebie podczas poczęcia.