Czy zauważasz nagłe zmiany w swoim ciele – zarówno psychiczne, jak i fizyczne podczas ciąży? Czy często jesteś humorzasty? Czy masz nagły przyrost lub utratę wagi? W takim razie może to być tarczyca! Tarczyca w czasie ciąży jest jednym z najczęstszych schorzeń większości kobiet. Dwie choroby tarczycy – niedoczynność i nadczynność tarczycy są dość rozpowszechnione i łatwe do leczenia i regulacji.

Jeśli cierpisz na hormon tarczycy w czasie ciąży, chcesz wiedzieć wszystko o tym, jak to działa, jak dbać, dialogować, zapobiegać i leczyć hormon i czytaj dalej!

Tarczyca w czasie ciąży

Co to jest tarczyca i jak hormon tarczycy wpływa na ciążę??

Powszechnie znane jako zaburzenie hormonów tarczycy, choroby tutaj obejmują niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy. Są dość powszechne i regularnie spotykane u kobiet w ciąży. Tarczyca jest organem regulującym metabolizm, układ nerwowy i serce i znajduje się na szyi.

Podczas gdy badania mówią, że około pięć lub więcej procent kobiet często zapada na choroby tarczycy podczas ciąży (1), odpowiedni i kontrolowany lub zrównoważony hormon jest niezbędny dla zdrowej matki i płodu. Biorąc pod uwagę, że dziecko opiera się na doskonałych hormonach dla rozwoju mózgu i układu nerwowego, tarczyca płodu może być dotknięta nieprawidłowym poziomem tarczycy matki.

Ale dlaczego ciężarne matki często widzą wzrost poziomu tarczycy? Dwa hormony ciążowe, estrogen i ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG), często przyczyniają się do nieprawidłowego poziomu. Sugeruje się regularne przeprowadzanie testów w celu ustalenia, czy stan przyszłej matki istnieje. Nieleczona może wystąpić kilka trudności, takich jak oderwanie łożyska, poronienie, ograniczenie wzrostu i inne (2).

Daj nam znać, jakie typy tarczycy mogą wystąpić u kobiety w ciąży i jak sobie z nimi radzić.

Jakie są główne rodzaje chorób tarczycy w ciąży??

Jak wspomniano wcześniej, istnieją dwa rodzaje głównych chorób tarczycy występujących w czasie ciąży. Oto dwa rodzaje zaburzeń tarczycy, powszechnie znane (3).

Niedoczynność tarczycy:

W niedoczynności tarczycy, znanej również jako niedoczynność tarczycy, występuje niedobór hormonu tarczycy u dorosłych. Jest również znany jako choroba Hashimoto lub zaburzenie autoimmunologiczne, które może powodować zapalenie tarczycy. Tutaj tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości wymaganych hormonów. Często dotykają ją głównie kobiety, u których choroba została już zdiagnozowana w przeszłości lub nawet te, które w rodzinie doświadczały tej choroby.

Nadczynność tarczycy:

Nadczynność tarczycy to nadczynność tarczycy. Tutaj gruczoł produkuje więcej tarczycy niż jest to wymagane dla organizmu i metabolizmu. Odtąd stan ten przyspiesza metabolizm organizmu. Nazywana jest również chorobą Grave’a w ciąży lub w ciąży.

Daj nam teraz wiedzieć wszystko o tarczycy dla kobiet w ciąży, jak je diagnozować, przyczyny i leczenie.

Niedoczynność tarczycy w ciąży:

Jak widzieliśmy, przypadek niedoczynności tarczycy u ciężarnej matki polega na tym, że organizm nie wytwarza wystarczającej lub wymaganej ilości hormonów. Może to powodować spowolnienie, spowolnienie funkcjonowania psychicznego i fizycznego oraz ogólny stan zdrowia. Może to mieć kilka przyczyn i skutków, a objawy różnią się u kilku kobiet w zależności od zmian w ich ciele. Przyczyny, objawy i leczenie diagnozy niedoczynności tarczycy w ciąży obejmują (4),

Powoduje:

Najczęstszą i najczęstszą przyczyną tarczycy podczas ciąży (niedoczynności tarczycy) jest choroba Hashimoto. To zaburzenie autoimmunologiczne powoduje, że układ odpornościowy atakuje i wytwarza przeciwciała walczące z tarczycą.

Inną częstą przyczyną niedoczynności tarczycy jest również stosowanie ciężkich leków lub leczenia nadczynności tarczycy. Osoby, które mają historię rodzinną lub wcześniejsze zaburzenia tarczycy, często mogą powodować ponowne wystąpienie tej choroby.

Objawy:

Chociaż objawy mogą nie być takie same dla wszystkich kobiet w ciąży, najczęstsze objawy zaburzeń tarczycy podczas ciąży obejmują:,

 • Zmęczenie i brak energii ciała
 • Zamykanie powiek
 • Przyrost masy ciała lub zmiany wagi ciężkiej
 • Zaparcie
 • Spuchnieta twarz
 • Ból stawu
 • Sucha lub szorstka skóra i włosy
 • Skurcze mięśni
 • Obawy o powolny puls
 • Bóle w pobliżu rąk
 • Niepokój i zamieszanie

Wymienione powyżej objawy mogą nie pojawić się od razu i czasami są trudne do zauważenia. Większość kobiet i matek w ciąży traci we wczesnych stadiach choroby tarczycy, biorąc pod uwagę brak zapisów lub zaobserwowanych objawów.

Wpływ niedoczynności tarczycy na kobiety w ciąży i dziecko:

Niedoczynność tarczycy może mieć kilka niekorzystnych skutków dla ciężarnej matki. Jeśli nie zostaną zdiagnozowane lub leczone na czas, te powikłania związane z tarczycą i ciążą obejmują poronienie, ból mięśni i skrajne osłabienie, zastoinową niewydolność serca, nieprawidłowości łożyska, stan przedrzucawkowy oraz krwotok lub krwawienie poporodowe. Te problemy z tarczycą w ciąży mogą się nasilać, jeśli występuje poważna niedoczynność tarczycy.

Może to również mieć krytyczny wpływ na rozwój płodu i dziecka. Mózg i rozwój fizyczny dziecka zależą od doskonałego funkcjonowania tarczycy. Jeśli nie zostaną rozpoznane, mogą wystąpić nieprawidłowości neurologiczne, poznawcze i inne rozwojowe u dziecka (5).

Jak zdiagnozować:

Ogólnie rzecz biorąc, pracownik służby zdrowia lub endokrynolog przeprowadzi kompleksowe badanie fizykalne i profil testu tarczycy w celu wykrycia i zdiagnozowania stanu niedoczynności tarczycy. Próbki krwi są pobierane w celu zbadania tarczycy w trzech postaciach, T3, T4 i TSH, i sprawdzenia, czy gruczoł działa prawidłowo. Ten test tarczycy pomaga zrozumieć poziom tarczycy podczas ciąży. Ponadto, zgodnie z wymaganiami, można szukać wcześniejszych historii medycznych, rodzinnej dokumentacji medycznej, aby zrozumieć funkcjonowanie tarczycy w organizmie.

Jak leczyć nadczynność tarczycy podczas ciąży:

W zależności od poziomu TSH lekarz będzie leczył niedoczynność tarczycy u kobiet w ciąży, zastępując hormon tarczycy. Dawki preparatu Levothyroxine/Thyroxine podaje się w razie potrzeby i w celu przywrócenia stanu niedoczynności tarczycy w czasie ciąży. Początkowo lekarz może przepisać wyższe dawki w celu zwiększenia poziomu hormonów tarczycy i wyrównania aktywności gruczołów. Jeśli kobiety w ciąży już mają problem przed poczęciem, dawki mogą zostać zwiększone zgodnie z wymaganiami lekarza (6).

Ponadto regularne badania i diagnostyka powinny nadal regulować i monitorować poziom tarczycy. W przypadku kobiet w ciąży i przyszłych mam rutynowe badanie tarczycy jest przeprowadzane w określonych odstępach czasu w celu wykrycia gruczołu. Dodatkowe leki i witaminy zostaną podane jako fizyczne zapotrzebowanie matki.

Nadczynność tarczycy i ciąża:

Z drugiej strony, nadczynność tarczycy jest nadczynnością tarczycy niż organizm potrzebuje lub wymaga. Prowadzi to do wzrostu tempa metabolizmu organizmu. Oto przyczyny, objawy i leczenie związane z nadczynnością tarczycy (7) (8).

Powoduje:

Choroba Gravesa-Basedowa jest najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy w fazie ciąży. Jest to choroba autoimmunologiczna, która może prowadzić do nadmiernego wytwarzania przeciwciał przez hormon tarczycy niż jest to wymagane. To z kolei prowadzi do wzrostu tarczycy lub obrzęku tarczycy. Inną rzadką przyczyną może być wysoki poziom hormonów ciążowych, ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG).

Objawy:

Do najczęstszych objawów nadczynności tarczycy lub nadczynności tarczycy podczas ciąży należą:.

 • Utrata wagi ciężkiej lub drastyczna utrata wagi
 • Obfite odżywianie i tempo metabolizmu
 • Problemy ze snem
 • Szybkie bicie serca
 • Czuje się poirytowany
 • Lęk
 • Wyzysk
 • Drżenie lub drżenie rąk i palców
 • Osłabienie w obszarach mięśni
 • Zaczerwienienie lub podrażnienie w pobliżu oczu
 • Biegunka
 • Podrażnione jelita i nieprawidłowe momenty jelit

Chociaż objawy nadczynności tarczycy mogą nie być obserwowane lub zauważane od razu, mogą zacząć pojawiać się z czasem.

Wpływ nadczynności tarczycy na ciężarną kobietę i dziecko:

Mogą wystąpić poważne komplikacje i obawy, jeśli stan nadczynności tarczycy nie będzie leczony dla ciężarnych matek. Ta tarczyca może niekorzystnie wpływać na ciążę. Złe leczenie lub brak leczenia może prowadzić do stanu przedrzucawkowego i wczesnego porodu. Inne problemy obejmują utratę płodu, niską masę urodzeniową dziecka i nieprawidłowy rozwój płodu (9).

Konieczna jest terminowa interwencja i leczenie, aby uniknąć poważnych powikłań i pogorszenia ciąży w trzecim trymestrze.

Niekontrolowana nadczynność tarczycy u matki może prowadzić do kilku obaw dla dziecka. Z powodu tego stanu często obserwuje się wcześniaki, martwe urodzenia, szybsze bicie serca, wady rozwojowe i wady wrodzone. Te zbyt wysokie poziomy hormonów są nagłe i działają przeciwko tarczycy dziecka. Zdarzają się również przypadki nadczynności tarczycy u noworodków z powodu choroby Grave’a u matki.

Jak zdiagnozować nadczynność tarczycy:

Zwykłe testy tarczycy są pobierane z próbek krwi, aby obserwować poziomy T3, T4 i TSH, aby zrozumieć problemy z tarczycą podczas ciąży. Na podstawie raportów, badań fizykalnych i innych objawów, pracownik służby zdrowia lub lekarz poda odpowiednie leki i leczenie wymagane dla zdrowej kobiety w ciąży i dziecka.

Jak leczyć nadczynność tarczycy podczas ciąży:

W zależności od ciężkości i obaw związanych z chorobą, opcje leczenia nadczynności tarczycy mogą się różnić. Łagodne poziomy mogą być regulowane wyłącznie lekami. Przepisywane są leki przeciwtarczycowe i tabletki. Pomagają one blokować tarczycy przed wytwarzaniem nowych hormonów w organizmie.

W przypadku, gdy ta metoda nie jest praktyczna, w drugim trymestrze można zastosować zabiegi chirurgiczne w celu usunięcia nadmiaru tarczycy. Może to być ekstremalna metoda podjęta w celu całkowitego uregulowania problemu. Inną powszechną praktyką jest radiojod w leczeniu nadczynności tarczycy u ciężarnych matek. Powoduje to zniszczenie tarczycy i czasami może również prowadzić do niedoczynności tarczycy.

Endokrynolodzy mogą stosować beta-blokery do kontrolowania sytuacji w przypadku ciężkiego upośledzenia wzrostu płodu i poważnych powikłań.

Poporodowe zapalenie tarczycy:

Stan poporodowego zapalenia tarczycy, chociaż rzadki wśród młodych matek, jest stanem zapalnym tarczycy po urodzeniu dziecka. Ciężki stan zapalny popycha hormon tarczycy do wycieku z tarczycy, podnosząc poziom hormonów we krwi, a następnie powodując nadczynność tarczycy.

Podczas gdy stan nadczynności tarczycy może prowadzić do kilku miesięcy, niedoczynność tarczycy przekształcona później (niedoczynność tarczycy) może również trwać do roku. Oto możliwe przyczyny, objawy i leczenie poporodowego zapalenia tarczycy.

Powoduje:

Podobnie jak choroba Hashimoto lub stan autoimmunologiczny, poporodowe zapalenie tarczycy występuje dopiero po porodzie kobiety w ciąży. Sytuacja jest rzadka. Jest to jednak uleczalne.

Objawy:

Często objawy zapalenia tarczycy są mylone z chorobą lub zmęczeniem z powodu urodzenia dziecka. Ponieważ stan jest spowodowany po porodzie, pojawiają się objawy, takie jak zmęczenie i nastroje, a także skurcze. Mogą również występować inne objawy niedoczynności tarczycy, takie jak problemy ze snem, suchość skóry, mrowienie rąk lub nóg, chłód i tak dalej. Niezbędne jest skonsultowanie się i natychmiastowa rozmowa z lekarzem, jeśli odczuwasz nastrój i zmęczenie, aby sprawdzić i zdiagnozować stan.

Diagnoza:

Każdy z wyżej wymienionych objawów można zaobserwować u nowej matki; lekarz przeprowadza badania krwi i badania fizykalne w celu sprawdzenia i zrozumienia poziomu hormonów tarczycy.

Leczenie:

Leczenie choroby tarczycy w czasie ciąży i połogu różni się w zależności od osoby. W większości przypadków nie wymaga to żadnego leczenia i może ustąpić po kilku miesiącach porodu. Jeśli jednak stan stanie się uciążliwy, lekarz może zbadać i przepisać leki, takie jak beta-blokery, aby zmniejszyć nadmierną kontrolę tętna. Większość leków przeciwtarczycowych może nie działać w tej konkretnej sytuacji, chyba że młoda matka ma już chorobę Grave’a.

Stopniowo, jeśli po kilku miesiącach pojawią się objawy niedoczynności tarczycy, lekarz może odpowiednio zbadać, zdiagnozować i przepisać leki, aby pomóc i doprowadzić hormon do kontroli.

Dieta do przestrzegania podczas ciąży w celu kontroli tarczycy:

W przypadku matek w ciąży istnieje specjalna dieta regulacyjna, której należy przestrzegać, aby kontrolować i równoważyć hormony tarczycy. Niezbędne jest unikanie i odpowiednie przyjmowanie określonych pokarmów i diety dla jak najlepszego zdrowia – zarówno dla matki, jak i nienarodzonego dziecka (10). Zalecana dieta na tarczycę w ciąży to,

 • Zdrowa dieta ma kluczowe znaczenie. Dobrze jest mieć satysfakcjonujące spożycie owoców i warzyw, w tym produktów pełnoziarnistych.
 • Do gotowania polecane są zdrowe oleje, takie jak oliwa z oliwek
 • Białka są dobre dla zdrowia. Zalecane jest chude białko, np. z ryb
 • Zawsze należy unikać wysokiej zawartości jodu
 • Unikaj dużych ilości soi i powiązanych białek
 • Ogranicz złe węglowodany i tłuszcze. Chociaż orzechy, nasiona, rośliny strączkowe, ser, mleko i inne tłuszcze trans są dobre, zaleca się ograniczenie napojów bezalkoholowych, alkoholu, rafinowanych napojów słodzonych, substancji cukrowych, chipsów, pakowanej żywności, słodyczy i innych niezdrowych produktów spożywczych.
 • Wysokie spożycie błonnika pokarmowego jest zawsze plusem.

Treningi i czynności związane ze stylem życia sugerowane do kontrolowania tarczycy podczas ciąży:

Zaleca się regularne ćwiczenia i aktywny tryb życia oraz leki kontrolujące tarczycę podczas ciąży. Codzienna rutyna może pomóc w lepszej kontroli tarczycy i ogólnego samopoczucia, sprawności i płynnej ciąży. Przyspiesza metabolizm, poprawia sen, poprawia nastrój i energię.

W czasie ciąży ciężarnym matkom zaleca się ćwiczenia o niewielkim nacisku i treningi bez stresu. Najczęściej zaleca się spacery, jogę i pływanie. Zaleca się jednak, aby zawsze sprawdzać stan zdrowia i ogólną sprawność fizyczną u lekarza przed samodzielnym wykonywaniem jakichkolwiek ćwiczeń lub ćwiczeń.

Tarczyca w czasie ciąży jest najpowszechniej znaną chorobą wielu przyszłych matek. Mamy nadzieję, że ten dobrze zbadany i szczegółowy przewodnik dotyczący tego stanu pomoże lepiej zrozumieć objawy i stan. Proszę skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania dalszych szczegółów i spersonalizowanych kontroli w przypadku leczenia tarczycy w przypadku ciąży.

Zastrzeżenie:

Ten przewodnik dotyczący hormonów tarczycy podczas ciąży służy wyłącznie celom informacyjnym i informacyjnym. Upewnij się, że skontaktujesz się z lekarzem rodzinnym lub lekarzem w celu uzyskania dalszych informacji i ogólnego profilu zdrowia. Nie podejmuj żadnych leków, leczenia i kroków samodzielnie bez angażowania lekarza.