Co to są żylaki i czy żylaki podczas ciąży są powszechne? Żylaki to spuchnięte, duże, niebieskie lub fioletowe naczynia krwionośne, widoczne w pobliżu nóg lub dolnej części ciała. Pojawiają się na powierzchni skóry i większość przyszłych mam cierpi na tę chorobę.

Ale czy czas ciąży żylaków jest niepokojący? Jak dbać o to ostrożnie i jak postępować, aby leczyć te opuchnięte powierzchnie? Opowiemy Ci o tym wszystko. Dowiedz się wszystkiego o naukowych i medycznych faktach dotyczących żylaków w okresie ciąży, co może je powodować, jak je leczyć i nie tylko!

żylaki ciąża

Czym są żylaki??

Zanim przejdziemy do szczegółów na temat tego stanu, daj nam znać dokładnie o żylakach, o których mówimy. Te żyły są nienormalnie spuchnięte i mają ciemnoniebieskie lub zielone, fioletowe żyły, które przypominają sznur w pobliżu dolnej części ciała. Najczęstszy wygląd można zauważyć w pobliżu nóg, okolic miednicy, pośladków i w innych miejscach.

Stan żylaków lub żylaków sromu podczas ciąży jest dość powszechny u kobiet. Według badań około 20 procent kobiet ma wykryte żylaki podczas ciąży (1). Ale należy zbadać, czy spodziewana jest konkretna faza stanu, którą można leczyć zwykle, czy też się pogarsza.

Przyczyny żylaków w ciąży?

W okresie ciąży, wraz ze wzrostem macicy kobiety, wzrasta ucisk żył w dolnej części ciała. Te żyły powracają i pomagają w przepływie krwi do serca, a gdy nacisk na nie wzrasta w czasie ciąży, może wystąpić stan żylaków. Chociaż stan może wystąpić u kobiet w ciąży i kobiet niebędących w ciąży, jednak w większości przypadków może się zmniejszyć lub zniknąć po porodzie (2).

Inne przyczyny mogą obejmować wzrost poziomu progesteronu podczas ciąży i wzrost poziomu we krwi, co powoduje poszerzenie żył u kobiet w ciąży (3).

Objawy żylaków podczas ciąży:

W większości przypadków żylaki mogą nie być widoczne lub wykryte na bardzo wczesnym etapie. Zostają zauważone, gdy urosną i wybrzuszą się. Typowe objawy tego stanu są następujące. (4)

 • Ból w okolicach żył i nóg, silny ból i ociężałość
 • Pełnia w okolicach nóg i dolnej części ciała
 • Zmęczenie
 • Widocznie spuchnięte żyły
 • Pigmentacja
 • Skurcze w okolicy ud lub łydek
 • Swędzący
 • Niepokój nóg

Należy wiedzieć, że objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Jednak najczęstsze i regularne objawy to ból i silny ból, obrzęk żył i uczucie pełności.

Jak leczyć żylaki podczas ciąży??

Przed poznaniem leczenia żylaków sromu w czasie ciąży przeprowadzane są niezbędne badania i testy w celu określenia stopnia zaawansowania choroby. Sprawdza się przepływ krwi i ciśnienie, obrzęk, zmiany koloru powierzchni ciała i tak dalej. Diagnoza obejmuje również sprawdzenie historii rodziny, wcześniejszej dokumentacji medycznej, poziomu aktywności, USG i zdjęć rentgenowskich.

Standardowe leczenie żylaków obejmuje: (5) (6) (7)

 1. Noszenie pończoch uciskowych w celu zmniejszenia ucisku i obrzęku. Pomagają one ścisnąć i dopasować się do krwi, aby poruszać się w kierunku obszaru serca.
 2. Inne procedury medyczne obejmują flebektomię i skleroterapię, za radą i nadzorem lekarzy.

Domowe sposoby na żylaki podczas ciąży:

 • Regularne podnoszenie nóg i unoszenie ich w górę przez co najmniej piętnaście minut.
 • Zmniejszenie otyłości i masy ciała może przynieść ulgę żylakom podczas ciąży.
 • Aktywność i sprawność fizyczna ma kluczowe znaczenie w procedurach leczenia.
 • Chodzenie lub pływanie przez krótki czas każdego dnia bezbłędnie.
 • Siedzenie z nogami do góry nogami, jak to tylko możliwe, może również zmniejszyć ból i poczuć ulgę w stopach podczas ciąży z żylakami.
 • Lekarze i pracownicy medyczni zalecają, aby nie siedzieć ani stać przez dłuższy czas.

Jeśli stan nie jest skomplikowany, a w większości przypadków żylaki znikają po kilku miesiącach od porodu. Jeśli nie znikną przez rok, lekarze mogą zalecić operację usunięcia dotkniętej żyły lub żył. Zdarzają się przypadki, w których u niektórych kobiet stan żylaków może się ponownie rozwinąć i w takim przypadku należy kontynuować leczenie.

Jak zapobiegać żylakom podczas ciąży??

Stanowi żylaków nie można całkowicie zapobiec. Być może zastanawiasz się, jak zapobiegać żylakom podczas ciąży! Unikanie tego stanu może nie być całkowicie możliwe. Istnieją jednak pewne środki ostrożności, które można regularnie podejmować i przestrzegać, aby uniknąć, a także szukać ulgi w przypadku obrzęku. (8)

 • Nie siedź i nie pozostawaj w miejscu przez dłuższy czas. Zawsze ruszaj się i bądź aktywny.
 • Noś wąż podtrzymujący, jeśli masz dużą masę ciała lub potrzebujesz wsparcia. Nie zaniedbuj ani nie ignoruj ​​żadnych bólów i obrzęków w okolicy nóg.
 • Nie nosić zbyt ciasnych ubrań w dolnej części ciała, szczególnie w okolicach talii i miednicy.
 • Za wszelką cenę nie noś obcasów ani podwyższonego obuwia.
 • Stosuj zdrową i odpowiednią dietę – spożywaj pokarmy o dobrej zawartości błonnika. Regularnie spożywaj płyny i owoce. Unikaj śmieci i jedz dobre jedzenie białkowe.

Wymienione powyżej wskazówki dotyczące zapobiegania mogą być jedynie zapobiegawcze. Jednak nie gwarantują całkowicie uniknięcia tego stanu.

Kiedy powinnam skonsultować się z lekarzem w sprawie żylaków podczas ciąży??

Powaga żylaków może się różnić w zależności od osoby i przypadku. Natychmiast zadzwoń do swojego lekarza lub wezwij pomoc medyczną na wypadek, gdybyś,

 1. Doświadcz silnych bólów i nieznośnego bólu w okolicach nóg lub dolnej części ciała.
 2. Powstają owrzodzenia w pobliżu nóg.
 3. Masz zaczerwienienie lub silny obrzęk wraz ze skurczami.
 4. Jeśli skóra poważnie zmieni kolor.
 5. Jeśli zauważysz lub doświadczysz, że stan pogarsza się z dnia na dzień.

Czy żylaki są poważne??

Jeśli zastanawiasz się, czy w czasie ciąży występują jakieś powikłania żylaków, nie martw się! Stan opuchniętych lub żylaków może być nieprzyjemny lub swędzący. Jednak w większości przypadków mogą nie być ciężkie. Większość opcji leczenia obejmuje terapie i zabiegi domowe, a stan może nawet zniknąć po porodzie.

Jednak w niewielu przypadkach mogą wystąpić zakrzepy krwi, ból, skurcze i zaczerwienienie. W takim przypadku wymagana jest natychmiastowa uwaga. Ciężki skrzep rozwijający się w pobliżu żył może prowadzić do poważnych powikłań, ale może to nie być typowy przypadek. Zaleca się regularne obserwowanie stanu spuchniętych żył.

Mamy nadzieję, że dostarczyłeś Ci wystarczających informacji na temat stanu, objawów, przyczyn i możliwości leczenia żylaków podczas ciąży. Daj nam znać, co myślisz! Przed zażyciem leków skonsultuj się z lekarzem.

Często zadawane pytania:

1. Jakich pokarmów należy unikać, jeśli cierpisz na żylaki??

Odp.: Ci, którzy mają żylaki, powinni unikać następujących pokarmów, aby uzyskać czystą i zdrową dietę:.

 • Smażone potrawy, potrawy do smażenia na głębokim tłuszczu i tłuste potrawy
 • Węglowodany ciężkie i rafinowane
 • Cukry dodane i cukry rafinowane
 • Alkohol i palenie
 • Spożycie soli i ciężkiego sodu

2. W którym trymestrze może żylaki na ogół dotykać kobiety w ciąży?

Odp.: Chociaż żylaki są powszechnym i normalnym stanem doświadczanym przez kobiety w czasie ciąży, uważa się, że większość doświadcza obrzęku i bólu w drugim trymestrze ciąży.

3. Który test lub procedura medyczna jest zwykle stosowana w celu wykrycia stanu żylaków??

Odp.: Specjaliści medyczni zbadają głównie twoje nogi, opuchniętą część i wykonają USG, aby sprawdzić stan przepływu krwi. Może to pomóc w zrozumieniu nasilenia lub stanu obrzęku ciała.

Zastrzeżenie:

Informacje i wskazówki dotyczące stanu żylaków podczas ciąży podane są wyłącznie w celach informacyjnych. Zaleca się, aby nie pracować nad samoleczeniem i natychmiast skonsultować się z lekarzem lub lekarzem w celu uzyskania dalszych porad, diagnozy i leczenia.