Zgaga to uczucie pieczenia, które odczuwasz w środku klatki piersiowej. Nazywa się to również niestrawnością kwasu i refluksem żołądkowo-przełykowym. To pieczenie pojawia się z powodu niestrawności w żołądku. Kwasy obecne w żołądku powracają (refluks) do przełyku, powodując pieczenie i podrażnienie. Kwasy czasami nawet ściekają do gardła, powodując podrażnienie. Ten rodzaj pieczenia prawie we wszystkich przypadkach nie ma nic wspólnego z funkcjonowaniem serca i jest bardziej spowodowany rozszerzeniem brzucha i wynikającym z tego przesunięciem narządów podczas ciąży.

zgaga podczas ciąży

Zgaga jest częstą dolegliwością podczas ciąży i obejmuje niestrawność oraz uczucie pieczenia w środku klatki piersiowej. Większość kobiet doświadcza zgagi podczas ciąży. Jak wynika z badań, do 45 procent kobiet w ciąży doświadcza zgagi. Ta zgaga jest bardzo powszechna w drugim i trzecim trymestrze. Mimo że jest nieszkodliwa, zgaga w czasie ciąży może być bardzo dokuczliwa i powodować problemy. Eksperci twierdzą, że zgaga jest spowodowana zmianami hormonalnymi i fizycznymi w organizmie. Ten problem pojawia się w czasie ciąży i najczęściej jest rozwiązywany po porodzie.

Przyczyny zgagi:

Podczas normalnego trawienia pokarm przemieszcza się w dół przełyku (przewodu łączącego usta i żołądek), przez zastawkę mięśniową zwaną dolnym zwieraczem przełyku (LES) i do żołądka. Ten LES jest częścią przejścia między przełykiem a żołądkiem. Otwiera się, aby przepuścić jedzenie i zamyka się, aby powstrzymać kwasy żołądkowe. Kiedy masz zgagę lub refluks żołądkowy, LES rozluźnia się na tyle, aby kwas żołądkowy mógł wznieść się do przełyku. Powoduje to ból i oparzenia w okolicy klatki piersiowej.

Podczas ciąży ważny hormon zwany progesteronem, zwany także hormonem ciążowym, jest uwalniany w dużych ilościach. Hormon ten pielęgnuje macicę ciężarnej i znajdującego się w niej dziecka. Poza tym hormon ten działa jako środek zwiotczający mięśnie. Z tego powodu LES rozluźnia się częściej, w wyniku czego więcej kwasów może przedostać się z powrotem. Z tego powodu kwas z żołądka dostaje się do przełyku i powoduje pieczenie w okolicy klatki piersiowej.

Zgaga jest bardzo powszechna u kobiet w ciąży w drugim i trzecim trymestrze z powodu powiększającej się macicy. Uciska żołądek i jelita. To ciśnienie powoduje wypychanie zawartości pokarmu do przewodu pokarmowego, powodując zgagę i niestrawność. Istnieje kilka innych przyczyn zgagi, takich jak włączenie do diety pikantnych lub tłustych potraw i nie wykonywanie wymaganych ćwiczeń fizycznych, aby uzyskać prawidłowe trawienie i pozbyć się zgagi.

Ulga zgaga podczas ciąży:

Zgaga w czasie ciąży może być ogromnym dyskomfortem dla kobiety w ciąży i może prowadzić do innych problemów. Dlatego należy podjąć różne środki, aby uniknąć zgagi podczas ciąży.

 • Unikaj spożywania dużych posiłków i zamiast tego jedz małe posiłki w regularnych odstępach czasu dla lepszego trawienia. Podczas jedzenia należy prawidłowo żuć, aby pokarm został prawidłowo strawiony.
 • Po posiłku guma do żucia stymuluje gruczoły ślinowe, w których wytwarza ślinę. Ta ślina pomaga zneutralizować kwas w przewodzie pokarmowym.
 • Unikaj jedzenia i napojów, które powodują zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Takie napoje obejmują alkohol, napoje gazowane, kofeinę, czekoladę lub inne owoce bogate w kwas cytrynowy i inne, takie jak tłuste potrawy.
 • Zaleca się zjedzenie obiadu na 2-3 godziny przed snem. Dzieje się tak, ponieważ jedzenie jest dobrze trawione i możesz mieć zdrowy sen.
 • Unikaj picia dużej ilości wody lub płynów podczas posiłków, zamiast tego miej dużo płynów i wody między przerwami między posiłkami.
 • Śpij z kilkoma poduszkami lub klinem na górnej części ciała. Podniesienie górnej części ciała pomaga utrzymać wytwarzany kwas we właściwym miejscu, a także pomaga w trawieniu pokarmu.
 • Zawsze staraj się spać po lewej stronie ciała, aby kwaśny refluks nie dostał się do przełyku.
 • Unikaj noszenia obcisłych ubrań wokół talii i części brzucha. Zawsze noś luźne ubrania w czasie ciąży.
 • Palenie zwiększa kwasowość w żołądku, a kwasowość z kolei powoduje zgagę. Dlatego unikaj palenia.
 • Leki zobojętniające sok żołądkowy pomagają w łagodzeniu zgagi. Skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakichkolwiek tabletek zobojętniających kwas.
 • Krótki spacer po posiłku pomaga w prawidłowym trawieniu.

Niektóre z domowych środków zaradczych do naśladowania to:

 1. Unikaj surowej cebuli, czosnku.
 2. Ogranicz spożycie napojów gazowanych.
 3. Nie pij za dużo soku z cytrusów.
 4. Rozważ jedzenie mniej czekolady.
 5. Zawsze staraj się spać po lewej stronie.

Plan posiłków łagodzący zgagę podczas ciąży:

 • 1 szklanka płatków owsianych z odtłuszczonym mlekiem i 1 jabłkiem.
 • 1 szklanka jogurtu i owoców.
 • ½ kanapki z masłem orzechowym i galaretką oraz 1 szklanka zupy jarzynowej.
 • 1 garść pełnoziarnistych krakersów i 1 uncja ulubionego twardego sera.
 • 2 uncje kurczaka, ½ szklanki puree z batatów i ½ szklanki twarogu z owocami.

Zgaga w czasie ciąży jest częsta, ale nie zdarza się to każdej kobiecie, a nasilenie pieczenia jest różne w zależności od kobiety. Postępuj zgodnie z powyższymi środkami, aby wyleczyć problem zgagi, ale jeśli problem nadal występuje, natychmiast skonsultuj się z ginekologiem, aby znaleźć odpowiednie leki.

Podsumowując, zgaga podczas ciąży jest powszechnym zjawiskiem i nie należy się tym zbytnio martwić. Niektóre podstawowe zmiany stylu życia, a dzięki wyżej wymienionym domowym sposobom leczenia, zgaga podczas ciąży może zostać złagodzona. Jeśli jednak problem nadal się utrzymuje, należy leczyć zgagę i refluks podczas ciąży, ponieważ ostatnie badania donoszą, że objawy GERD są związane z nasileniem nudności i wymiotów związanych z ciążą. Leki zobojętniające sok żołądkowy, H2RA i PPI są bezpieczne do stosowania w ciąży, więc jeśli modyfikacje stylu życia nie radzą sobie z objawami GERD, leki te można dodać do schematu leczenia przeciwwymiotnego.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Czy stosowanie leków na zgagę w czasie ciąży jest bezpieczne??

Odp.: Wszystko zależy od rodzaju zażywanego leku. Twój lekarz może lepiej doradzić lekom, które należy przyjmować na zgagę podczas ciąży. Jedno jest pewne: nie lecz się sam. Informuj swojego lekarza o przyjmowanych lekach.

Q2. Czy zgaga jest oznaką wczesnej ciąży??

Odp.: Nie, zgaga wcale nie jest oznaką ciąży. Nudności, wymioty, zmęczenie to tylko niektóre z pierwszych oznak ciąży.

Q3. Czy zgaga podczas ciąży może zaszkodzić dziecku??

Odp.: Nie, zgaga nie szkodzi dziecku. Zgaga to jedna z najczęstszych rzeczy, które zdarzają się w czasie ciąży.

Q4. Czy zgaga podczas ciąży powoduje zawał serca??

Odp.: Zgaga w czasie ciąży nie ma nic wspólnego z funkcjonowaniem serca. Zgaga jest spowodowana refluksem kwasu z żołądka do przełyku, powodując uczucie pieczenia.

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być interpretowane jako profesjonalna porada medyczna, a wspomniane domowe środki nie powinny być stosowane jako substytut diagnozy medycznej i leczenia. Również nie leczyj się samodzielnie? Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące zgagi podczas ciąży, skonsultuj się z lekarzem i podejmij świadomą decyzję.