Czy jesteś miłośnikiem zielonej herbaty i chcesz założyć rodzinę? Wtedy największe pytanie, które prawdopodobnie będzie nawiedzać. Czy kobiety w ciąży mogą pić zieloną herbatę i jaka jest bezpieczna ilość do spożycia? Zielona herbata, która jest uważana za bardzo zdrowy napój, może nie być bezpieczna w czasie ciąży? Przeczytaj tutaj, aby poznać korzyści i skutki uboczne picia zielonej herbaty. A także bezpieczną ilość spożywanej zielonej herbaty dziennie.

Czy picie zielonej herbaty w czasie ciąży jest bezpieczne??

Czy dobrze jest pić zieloną herbatę w ciąży? W czasie ciąży większość kobiet jest bardzo zdezorientowana piciem zielonej herbaty. Ale prawidłowa odpowiedź brzmi tak. Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie pić zieloną herbatę w czasie ciąży, pod warunkiem, że odbywa się to z umiarem. W czasie ciąży właśnie w pierwszym trymestrze rozwija się cewa nerwowa dziecka, a do jej prawidłowego wzrostu niezbędny jest kwas foliowy.

Z drugiej strony picie ogromnej ilości zielonej herbaty może uniemożliwić organizmowi prawidłowe wchłanianie kwasu foliowego. Kwas foliowy jest ważnym składnikiem odżywczym, głównie w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Jedno małe badanie sugeruje, że niemowlęta mogą nasilać wady cewy nerwowej, na przykład rozszczep kręgosłupa spowodowany brakiem kwasu foliowego, a także w stanie, w którym matki piją dużo zielonej herbaty w przypadku poczęcia. Więc jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z zielonej herbaty, wypij kubek lub maksymalnie dwa dziennie.

Zielona herbata podczas ciąży

Bezpiecznie jest pić 200 mg kofeiny przez całą ciążę, co odpowiada jednej 8-12-uncjowej filiżance kawy (w zależności od odmiany) lub czterem 8-uncjowym filiżankom zielonej lub czarnej herbaty każdego dnia.

Korzyści z picia zielonej herbaty podczas ciąży:

 1. Zielona herbata zwiększa szanse na zajście w ciążę, ponieważ zawiera właściwości zwiększające płodność, takie jak witamina C, przeciwutleniacze i różne inne minerały.
 2. Zielona herbata pomaga w regulacji ciśnienia krwi, a tym samym zapobiega poważnemu stanowi zwanemu stanem przedrzucawkowym.
 3. Będąc silnym źródłem przeciwutleniaczy, pomaga w walce z chorobami takimi jak rak, choroby serca, ciśnienie krwi itp..
 4. Pomaga w kontrolowaniu wahań nastroju.
 5. Zielona herbata pomaga radzić sobie z niestrawnością i zaparciami – częstą dolegliwością podczas ciąży.
 6. Zielona herbata poprawia zdrowie kości i sprawia, że ​​kości są mocne.
 7. Badania wykazały, że zielona herbata spowalnia wzrost komórek rakowych.

Zagrożenia związane z zieloną herbatą w czasie ciąży:

Zielona herbata ma wiele zalet pod warunkiem, że jest wypijana w określonej ilości. Poniżej przedstawiono skutki uboczne zielonej herbaty podczas ciąży, które powinny być znane przed spożyciem tego samego:

 • Zielona herbata hamuje wchłanianie żelaza w organizmie. Do produkcji hemoglobiny potrzebne jest żelazo. Picie zbyt dużej ilości zielonej herbaty może powodować anemię ciążową u kobiet w ciąży.
 • Kwas foliowy jest uważany za jeden z najważniejszych składników odżywczych podczas ciąży, ponieważ zapobiega wadom nerwowym u dziecka. Nadmierne spożycie zielonej herbaty może hamować wchłanianie kwasu foliowego w organizmie, zwiększając w ten sposób ryzyko wrodzonych wad nerwowych.
 • Zielona herbata podnosi poziom metabolizmu. W czasie ciąży metabolizm jest już bardzo wysoki, a dalsze jego podnoszenie może być szkodliwe.

Odmiany zielonej herbaty do stosowania w ciąży:

Zielona herbata, która staje się coraz bardziej popularna w Indiach, od wieków spożywana jest w Japonii i Chinach ze względu na liczne korzyści zdrowotne. Poniżej znajdują się różne rodzaje zielonej herbaty, które możesz chcieć spróbować oprócz zwykłej ze względu na dodatkowe korzyści.

 • Mięta Zielona Herbata – Ta zielona herbata ma wzmocniony orzeźwiający smak, który pomaga w powrocie do zdrowia po porannych mdłościach. Jego niesamowity aromat ma zwiększoną moc regeneracyjną, która pomaga zwiększyć poziom energii i poprawić nastrój.
 • Tulsi Green Tea – Tulsi ma swoje znaczenie w starożytnej Ajurwedzie ze względu na swoje niesamowite właściwości lecznicze. Jego połączenie z zieloną herbatą to zachwycająca mikstura. Pomaga zapobiegać atakom organizmu przez szkodliwe wolne rodniki, wzmacnia odporność i zmniejsza stres.
 • Himalayan Green Tea – jest to ekologiczna zielona herbata zbierana u podnóża Himalajów. Działa jako doskonały detoks i pomaga w walce ze zmęczeniem podczas ciąży.

Ile zielonej herbaty należy spożywać każdego dnia?

Nie ma badań, które mogłyby udowodnić, że picie zielonej herbaty może być szkodliwe w czasie ciąży. Jednak ponieważ jest bogata w przeciwutleniacze, zbyt duża ilość zielonej herbaty może utrudnić wchłanianie żelaza i kwasu foliowego w organizmie, co może okazać się śmiertelne dla ciąży. Aby być po bezpiecznej stronie, spożywanie jednego lub dwóch kubków zielonej herbaty podczas ciąży powinno być więcej niż wystarczające.

Wskazówki dotyczące picia zielonej herbaty w czasie ciąży:

Pamiętając o poniższych wskazówkach, możesz mieć pewność, że zielona herbata, którą pijesz w czasie ciąży, wyrządza ci tylko dobro i nie zaszkodzi:

 1. Pij maksymalnie 2-3 filiżanki zielonej herbaty.
 2. Jeśli to możliwe, odkofeinuj zieloną herbatę przed wypiciem, napełniając kubek wodą, zanurzając torebkę zielonej herbaty na 30 sekund i rozlewając ją. Teraz spożywaj zieloną herbatę przygotowaną przez włożenie tej samej torebki herbaty do świeżego kubka gorącej wody, a zdziwisz się, widząc, że twoja zielona herbata została pozbawiona kofeiny.

Nie ma oficjalnej porady, która mówi, że spożywanie zielonej herbaty podczas ciąży jest szkodliwe. Każdy jest inny, podobnie jak każda ciąża. Trzeba słuchać sygnałów wysyłanych przez ciało. To, czy zielona herbata ma pozytywny, czy negatywny wpływ na twoje ciało, możesz odczuć sam. Bądź więc czujny i rozsądny przy podejmowaniu decyzji, czy powinnaś spożywać zieloną herbatę w czasie ciąży, czy nie. Upewnij się jednak, że nie przesadzasz i musisz ograniczyć spożycie zielonej herbaty do maksymalnie 2 filiżanek dziennie.

Często Zadawane Pytania:

Q1. Ile zielonej herbaty powinienem spożywać w czasie ciąży?

Odp.: Chociaż picie zielonej herbaty jest korzystne, jej nadmierne spożycie może utrudnić wchłanianie żelaza i kwasu foliowego w organizmie, co jest bardzo ważne w czasie ciąży. Spożywanie 2 filiżanek zielonej herbaty dziennie jest uważane za bezpieczną ilość do spożycia w czasie ciąży.

Q2. Jakie herbaty są bezpieczne w czasie ciąży?

Odp.: Poniżej przedstawiono różne rodzaje herbat ziołowych, które są uważane za bezpieczne do spożycia w czasie ciąży:

 • Rumiankowa herbata
 • Herbata z melisy
 • 4 herbaty z pokrzywy
 • Herbata rooibos
 • Herbata miętowa
 • Herbata imbirowa
 • Herbata z liści malin

Q3. Czy zielona herbata jest dobra na zajście w ciążę??

Odp.: Zielona herbata pomaga w utrzymaniu nawodnienia organizmu i zwiększa ilość śluzu szyjkowego, co ułatwia plemnikom podróżowanie w celu zapłodnienia komórki jajowej. Jest również bogaty w różne minerały i przeciwutleniacze, które wspomagają ciążę. Dlatego picie zielonej herbaty z umiarem może zwiększyć płodność.