Grzyby, te jadalne, to mięsiste grzyby, które wyrastają z ziemi, od stadium szpilki przez stadium guzika do nieco większego. Jest całkowicie wegański. Niektóre grzyby są również rakotwórcze. Niektórzy ludzie mają ochotę na regularne jedzenie grzybów, czy to z zupą, pizzą, czy nawet gotowanymi. Przychodząc do ciężarnych kobiet w czasie ciąży, mają dziwaczne zachcianki. Pragnienia, które są tak dziwne, że nie możemy sobie nawet wyobrazić. Jednym z tych pragnień jest jedzenie grzybów. Jedzenie grzybów w czasie ciąży wcale nie jest szkodliwe. W rzeczywistości posiadanie grzyba w czasie ciąży jest wartością odżywczą zarówno dla matki, jak i nienarodzonego dziecka. Na świecie występują różne rodzaje grzybów. Należy jeść tylko te grzyby, które są jadalne, świeże i nierakotwórcze.

grzyb w czasie ciąży

Czy spożywanie grzybów podczas ciąży jest bezpieczne??

Tak, jedzenie grzybów w czasie ciąży jest bardzo bezpieczne pod warunkiem, że spożywasz odpowiedni rodzaj grzybów, tj. grzyby świeże, gotowane i nierakotwórcze. Grzyby dają fantastyczne korzyści odżywcze matce i nienarodzonemu dziecku. Badania mówią, że odpowiednio ugotowane grzyby są bardzo bezpieczne do spożycia w czasie ciąży. Surowe grzyby są bardzo niebezpieczne, ponieważ same grzyby są grzybami wyrastającymi z ziemi, które mogą zawierać toksyny, metale ciężkie i szkodliwe chemikalia, które mogą powodować śmiertelne problemy.

Odmiany grzybów, które możemy jeść podczas ciąży:

Istnieją różne rodzaje grzybów. Niektóre z nich są wymienione poniżej.

A) Pieczarki białe:

Są to powszechne odmiany, które można znaleźć wszędzie. Można je rozpoznać po bladobiałym pędzie z cętkowanym wierzchołkiem. Wierzch jest aromatyczny i może być używany do przygotowywania pysznych dań, takich jak zupy, pizze itp..

B) Grzyby Shiitake:

Są czarne i mają liściastą teksturę. Są powszechnie spotykane w chińskich potrawach.

C) Borowiki:

Są w kolorze złotym i bardzo aromatyczne. Są najdroższe i są używane w kuchni włoskiej.

D) Prawdziwe smardze (Morchella):

Są to dzikie grzyby i mają jadalną odmianę z wydrążoną łodygą. Upewnij się, że odpowiednio je czyścisz i gotujesz, ponieważ te grzyby mogą wywoływać reakcje alergiczne.

E) Pieczarki kasztanowe (Agaricus bisporus):

Wyglądają podobnie do białych pieczarek, ale mają brązową czapkę i różowe do ciemnobrązowych skrzela.

F) Magiczne Grzyby:

Zawiera psilocybinę, substancję chemiczną, która zmienia aktywność mózgu i wpływa na rosnący płód. Nie należy ich spożywać.

Inne grzyby jadalne, które można jeść w czasie ciąży to King Oysters/Eringi, Enoki, Buna-Shimeji.

Fakty żywieniowe grzyba podczas ciąży:

 • Grzyby są doskonałym źródłem witaminy B, szczególnie niacyny i ryboflawiny. Potrzebujesz witaminy B, aby promować zdrową skórę, nerwy i trawienie oraz wykorzystywać energię z jedzenia, które spożywasz. Filiżanka grzybów może dostarczyć 21% zalecanej dziennej dawki niacyny i około 8% dziennej zalecanej ryboflawiny.
 • Witamina D jest równie ważna w czasie ciąży, ponieważ pomaga przyswajać wapń dla rozwoju kości płodu. Jedna filiżanka grzybów zawiera 12,6 międzynarodowych jednostek witaminy D.
 • W czasie ciąży zwiększa się objętość krwi, dlatego potrzebujesz więcej hemoglobiny, co oznacza, że ​​Twój organizm potrzebuje więcej żelaza. W tym celu musisz codziennie spożywać 25 mg żelaza. Jedna filiżanka smardzów może wyprodukować około 8 mg żelaza.
 • Grzyby dostarczają również przeciwutleniaczy, aby chronić komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Selen, witamina C i chlor to przeciwutleniacze obecne w grzybach.
 • Błonnik obecny w grzybach pomaga zwalczać zaparcia.

Korzyści zdrowotne grzybów podczas ciąży:

 1. Składniki witaminy B w grzybach zawierają ryboflawinę, która wzmacnia kości nienarodzonego dziecka i wzmacnia mięśnie.
 2. Grzyby zmniejszają zmęczenie, które jest bardzo częste w czasie ciąży.
 3. Grzyby są bogate w kwas chorobotwórczy, który zapobiega zaparciom i dolegliwościom trawiennym, z którymi regularnie borykają się kobiety w ciąży.
 4. Niacyna i tiamina zawarte w grzybie wzmacniają centralny układ nerwowy matki i nienarodzonego dziecka.
 5. Jak powiedziano w faktach żywieniowych, grzyby są bogate w witaminę D, która pomaga w promowaniu wzrostu kości nienarodzonego dziecka. Rozwój dziecka zależy głównie od pokarmu spożywanego przez matkę. Do rozwoju kości niezbędne jest spożywanie odpowiednio ugotowanych grzybów.
 6. Grzyby zawierają duże ilości żelaza, które jest bardzo istotne dla kobiety w ciąży dla zwiększenia procentowej zawartości hemoglobiny we krwi.
 7. Grzyby zawierają również cynk, potas i selen, które wspomagają wzrost i rozwój dziecka.

Wady grzybów podczas ciąży:

Oprócz korzyści, jedzenie grzybów w czasie ciąży ma również pewne wady. Tutaj są niektóre z nich.

 • Jak powiedziano wcześniej, istnieją różne rodzaje grzybów: grzyby jadalne i niektóre dzikie. Grzyby leśne mogą być smaczne, ale zawierają trochę toksyn i szkodliwych chemikaliów, które mogą wywołać śmiertelne problemy.
 • Magiczne grzyby zawierają psilocybinę, substancję chemiczną, która zmienia aktywność mózgu i wpływa na rosnący płód. Nie należy ich spożywać nawet podczas karmienia piersią.
 • Nadmierne spożycie grzybów jest również problematyczne, ponieważ zmienia metabolizm, co z kolei wpływa na nienarodzone dziecko.

Włączenie do diety podczas ciąży:

Przed spożyciem grzybów, pierwszą i najważniejszą rzeczą jest ich dokładne umycie i oczyszczenie, aby usunąć wszelkie cząstki ziemi lub żwiru oraz wszelkie pestycydy, jeśli takie występują. W razie potrzeby przytnij końce łodyg. Możesz użyć pieczarek w całości pokrojonych w plasterki lub pokrojonych w kostkę.

 1. Smażenie dowolnego grzyba z cebulą na szybki, smaczny dodatek.
 2. Możesz dodać grzyby do swoich frytek.
 3. Zwieńczenie sałatki surowymi, pokrojonymi w plasterki cremini lub białymi grzybami.
 4. Nadziewanie i pieczenie grzybów Portobello.
 5. Dodawanie pokrojonych w plasterki grzybów do omletów, śniadaniowych jajecznic pizzy i quiche.
 6. Smażenie grzybów shiitake na oliwie z oliwek lub bulionie jako zdrowy dodatek.
 7. Usunięcie szypułek z grzybów Portobello, marynowanie kapeluszy w mieszance oliwy, cebuli, czosnku i octu przez 1 godzinę, a następnie grillowanie przez 10 minut.
 8. Dodawanie grzybów Portobello do kanapek lub wrapów.

Środki ostrożności, które należy podjąć, aby mieć grzyby w ciąży:

 • Upewnij się, że kupujesz świeże grzyby, które nie mają gnijących plam i siniaków.
 • Zwróć uwagę na datę ważności przetworzonych grzybów. Tak naprawdę trzymaj się jak najdalej od przetworzonych grzybów.
 • Nigdy nie spożywaj surowych grzybów. Oczyść je, ugotuj i skonsumuj.
 • Lepiej sprawdzić, czy nie występują reakcje alergiczne, przyjmując niewielką ilość przed spożyciem dużej ilości grzybów.
 • Unikaj spożywania magicznych grzybów za wszelką cenę.
 • Kupując świeże grzyby, wybieraj te, które są jędrne, suche i nie posiniaczone. Unikaj grzybów, które wyglądają na śluzowate lub uschnięte.

Grzyby są pożywnym i wspaniałym pokarmem dla nienarodzonego dziecka w tobie. Pamiętaj, aby dodać je do swojej diety, aby uzyskać maksymalne korzyści. Są pyszne i łatwe do przyrządzenia. Ciekawe przepisy można znaleźć w Internecie. Ciesz się smakiem grzybów, podczas gdy Twoje nienarodzone dziecko korzysta z ich wartości odżywczych. Zawsze pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania. W końcu ciąża to faza cieszenia się i objadania się ulubionymi potrawami (z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności)… Ciesz się póki trwa!

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie należy ich traktować jako porady medycznej. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie skonsultuj się z lekarzem lub ginekologiem, a zwłaszcza jeśli jesteś naprawdę zainteresowany i masz ochotę na grzyby.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Czy w czasie ciąży można bezpiecznie jeść grzyby w puszkach??

Odp.: Nie. Ponieważ grzyby w puszkach mogą zawierać konserwanty. Staraj się ich unikać. Jeśli nie ma alternatywy, przed zakupem sprawdź datę ważności.

Q2. Jedzenie grzybów podczas karmienia piersią jest bezpieczne lub nie?

Odp.: Tak, jedzenie grzybów podczas karmienia piersią jest całkowicie bezpieczne i bardzo dobre. Niezbędne składniki odżywcze obecne w grzybach wzmocnią Twój układ odpornościowy.

Q3. Czy mogę jeść grzyby we wczesnej ciąży??

Odp.: Tak, możesz jeść grzyby we wczesnej ciąży. Zaparcie i niestrawność to najczęstsze problemy, z którymi boryka się wczesna ciąża; zawartość błonnika obecna w grzybach może pomóc w radzeniu sobie z takimi problemami.

Q4. Czy to prawda, że ​​głód grzybów mówi nam o płci dziecka??

Odp.: Fałszywe. To tylko mit starych powiedzeń kobiet. Nie jest