Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile wartości odżywczych i białek niosą te maleńkie orzechy? Cóż, wyglądają tylko na malutkie, ale są bogate w białka i inne ważne suplementy, których potrzebuje Twój organizm. Czasami są pieczone lub po prostu jedzone solone. Owoce orzechowe to kolejna ulubiona przekąska wszech czasów, która ma niejadalną skorupkę na zewnątrz i jadalne nasiona w środku. Te suszone nasiona nazywane są orzechami. Typowa porcja 100 gramów tego owocowego orzecha zawiera około 605 kalorii, zero cholesterolu, 54 gramy tłuszczu.

Orzechy zawierają szeroką gamę maleńkich, takich jak migdały. Orzechy laskowe, mak, orzeszki pinii, orzechy pekan, pistacje, orzechy kokosowe, orzechy nerkowca itp. Nawet pestki dyni, sezam itp. mieszczą się pod jednym dachem zwanym orzechami. Orzechy są dobrym źródłem błonnika i innych niezbędnych składników odżywczych, takich jak witamina B i E. Żelazo i cynk to zawarte w nich minerały, a także minerały i związki przeciwutleniające. Możesz je jeść bez poczucia winy (sugerowana porcja) dla dużej ilości energii, których zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych zwalczy zły cholesterol w Twoim organizmie. Orzechy bogate w omega-3 mają właściwości przeciwzapalne.

Zdrowe orzechy, które powinieneś uwzględnić w codziennej diecie

Rodzaje orzechów i ich fakty:

Orzechy to ulubieniec wszech czasów dla wielu z nas. Są nie tylko pożywne, ale także dobrymi elektrowniami proteinowymi i innymi niezbędnymi dla organizmu suplementami. Sprawdź niektóre rodzaje orzechów, które mają udowodnione właściwości zdrowotne i dlatego powinny być również częścią Twojej diety!

1. Żołądź:

Żołądź jest również znany jako orzech dębowy i jest produktem pochodzącym z USA, Południowej Karoliny. Zawiera jedno nasiono w środku, które jest chronione w jednej twardej skorupce, w kapsułce w kształcie miseczki. W porcji 100 gramów zawierają 380 kalorii, z całkowitą zawartością tłuszczu 24 gramów i zerowym cholesterolem. Wiadomo, że poprawiają trawienie i regulują poziom cukru we krwi. Zawierają białka, węglowodany i tłuszcze.

Skutki uboczne: Rozstrój żołądka i zatrucie z powodu toksyczności dębu zdarzają się i dlatego mogą się różnić.

2. Migdały:

Uważa się, że migdały pochodzą z Chin i Azji Środkowej, chociaż nie ustalono ich pierwotnego przodka. Jedna z powszechnie potwierdzonych mocy migdałów ma związek ze zwiększaniem mocy mózgu. Pomagają również we wzroście włosów. Niektóre zawarte w nich związki pomagają w regulacji dopaminy. Wiadomo, że dopamina poprawia nastrój i wyostrza pamięć. 100-gramowa porcja migdałów zawiera około 570 kalorii, zero cholesterolu i około 50 gramów tłuszczu. Najlepiej spożywać maksymalnie trzy dziennie, surowe lub wrzucając je do codziennej sałatki.

Skutki uboczne: Nadmierne spożycie może jednak prowadzić do przybierania na wadze.

3. Orzeszki bukowe:

Są pochodzenia indoeuropejskiego. Orzechy bukowe mają kolce na zewnętrznej stronie i strukturę husky, która otwiera się, gdy są dojrzałe i zawiera dwa małe orzechy. Mają trójkątny kształt i są przeznaczone do stymulowania wzrostu włosów. Utrzymuje również zdrowie skóry. Wiadomo, że chroni układ odpornościowy i odtruwa nerki. Porcja 100 gramów zawiera około 570 kalorii i 50 gramów tłuszczu. Ma dobrą zawartość witaminy C i żelaza.

Skutki uboczne: Ból brzucha i wymioty to jeden ze skutków ubocznych, na które należy uważać.

4. Orzechy brazylijskie:

Pochodzą ze wschodniej Kolumbii, wschodniej Per i wschodniej Boliwii. Są również postrzegane jako duże drzewa, które są rozrzucone w dużych lasach na brzegach Amazonki i Rio Negro. Orzechy brazylijskie mają moc utrzymania poziomu selenu w organizmie, a zatem jedna lub dwie brazylijki to prawdopodobnie wszystko, czego potrzebujesz w ciągu dnia. Wiadomo, że selen działa na wiele różnych rzeczy, takich jak nastrój, a nawet obrzęk i stan zapalny. 100-gramowa porcja orzechów brazylijskich dostarczy około 650 kalorii i łącznie 65 gramów tłuszczu, przy zerowym poziomie cholesterolu. Zawiera dużą ilość magnezu, wapnia, żelaza i witaminy B-6. Zjedz je o dowolnej porze dnia.

Skutki uboczne: Nudności, łamliwe paznokcie i wypadanie włosów to popularne skutki uboczne związane z wysokim spożyciem orzechów.

5. Orzech:

Drzewo pochodzi ze wschodniej Ameryki Północnej, od południowego Quebecu, aż do Alabamy, Minnesoty i Arkansas. Orzech maślany jest również znany jako biały orzech. Kora jej rośliny ma właściwości lecznicze i jest wykorzystywana do celów leczniczych. Butternut jest na ogół spożywany na wszelkie zaburzenia pęcherzyka żółciowego, zaparcia i inne infekcje wywołane przez bakterie i pasożyty. Działa przeczyszczająco, a tym samym pomaga wypchnąć stolec z organizmu. Dlatego najlepiej jest unikać jedzenia tego, gdy jesteś w ciąży. Porcja orzecha piżmowego zapewni wysoką zawartość witaminy C, a także niacyny i witaminy A.

Skutki uboczne: Działa również przeczyszczająco i może wywołać biegunkę. Jest to efekt uboczny, na który należy uważać.

6. Orzechy betelu:

Orzech betelu jest również określany jako orzech areki i rośnie w tropikalnym Pacyfiku, który obejmuje Melanezję i Mikronezję. Uprawia się ją również w Azji Południowo-Wschodniej i Południowej oraz części Afryki Wschodniej. Czy wiesz, że orzechy betelu mają również pozytywny wpływ na organizm? Ma korzyści, takie jak powrót do zdrowia po udarze, działanie przeciw próchnicy, a także zapobiega anemii. Jest żuty wraz z liśćmi betelu i jest uważany za dobry do higieny jamy ustnej i produkcji śliny. Orzech betelu jest również dobrym lekarstwem na efekt suchości w ustach. W 100-gramowej porcji daje około 340 kalorii i zawiera wysoką zawartość potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Sód i niacyna są również obecne wraz z witaminą B1 i B2.

Skutki uboczne: Orzechy betelu mogą zabarwiać zęby i usta. Uważaj więc, ile bierzesz.

7. Orzechy świecowe:

Dokładne pochodzenie świecy nie jest znane, jednak jest on powszechnie uprawiany w niektórych częściach Malezji, Indonezji, Wysp Hawajskich i Maluku. Oto coś, co wygląda jak orzechy makadamia, ale smakuje inaczej. Jest to dobre lekarstwo na czerwonkę i biegunkę. O ból głowy, zęba i gorączkę również dba orzech. Jest bogaty w witaminę A, B1, kwas foliowy i fitosterol, które zapobiegają tworzeniu się cholesterolu.

Skutki uboczne: wymioty, ból brzucha i odwodnienie są częstymi skutkami ubocznymi przyjmowania ich w nadmiarze.

8. Orzechy nerkowca:

Czy naprawdę potrzebujemy powodu do zbyt wielu orzechów nerkowca? Orzechy nerkowca pochodzą z Brazylii i trafiły do ​​Indii i Afryki Wschodniej za pośrednictwem portugalskich żeglarzy. Pomagają w zapobieganiu chorobom układu krążenia i zawierają dużą ilość błonnika, białka i innych zdrowych tłuszczów przyjaznych dla serca. Zawierają dużą ilość magnezu, witaminy B-6 i wapnia. 15 orzechów nerkowca dziennie to dobra porcja, która zawiera około 550 kalorii i 45 gramów tłuszczu.

Skutki uboczne: Zawartość magnezu w orzechach nerkowca miesza się z lekami przeciwcukrzycowymi i lekami na tarczycę, powodując niekorzystne skutki dla organizmu.

9. Kasztany:

Kasztany pierwotnie były uprawiane w Azji Mniejszej. Później Rzymianie rozszerzyli swoją uprawę. Kasztany zawierają tylko 130 kalorii na porcję 100 gramów z 1 gramem tłuszczu. Są jednak bogate w witaminę A, B-6, żelazo magnezowe i wapń. Kasztany pomagają w budowaniu silniejszych kości i promują zdrowe trawienie. Mają również właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu są dobrą jadalną przekąską w ciągu dnia.

Skutki uboczne: Rozstrój żołądka, zawroty głowy i ból głowy to częste działania niepożądane związane ze spożywaniem nadmiaru kasztanów.

10. Chilijski orzech laskowy:

Ten jest dzielony i zwykle jest tostowany przed jedzeniem. Wiadomo, że dobrze rośnie w Nowej Zelandii i Kalifornii, a jej korzenie nie są w pełni identyfikowalne. Ma wysoką zawartość witaminy E i ma wspaniałe korzyści dla skóry. Są również używane w kuchni i są często używane w deserach. 100-gramowa porcja chilijskiego orzecha laskowego dostarczy Ci około 600 kalorii energii z 60 gramami tłuszczu. Ma dobrą ilość białka i błonnika pokarmowego wraz z witaminą B2 i B3. Ponieważ zawierają mnóstwo olejków eterycznych, są dobrym sposobem na utrzymanie zdrowej i nawilżonej skóry.

Skutki uboczne: Uważaj na oznaki wymiotów i wysypki na skórze.

11. Orzechy kokosowe:

Orzechy kokosowe były po raz pierwszy uprawiane na wyspach Azji Południowo-Wschodniej, Filipinach, Indonezji i Malezji. Na Oceanie Indyjskim, południowe peryferia Indii, Sri Lanka i Malediwy były innymi prawdopodobnie uprawianymi obszarami. Innym dobrym orzechem do włączenia do diety jest kokos, który ma około 350 kalorii na 100 gramową porcję z 30 gramami tłuszczu. Kokos jest bogaty w żelazo, witaminę B-6, magnez, witaminę C i wapń. Działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo. Jest dobrym źródłem orzechów, które poprawiają problemy trawienne. Kokos podnosi poziom dobrego cholesterolu i zapewnia ochronę przed chorobami serca.

Skutki uboczne: Może powodować alergie i przybieranie na wadze. Jest wysokokaloryczny i zawiera dużo cukru.

12. Orzechy Coquito:

Pochodzi z dolin przybrzeżnych Chile. Orzechy Coquito mogą być rzadko spotykane, ale porcja 100 gramów zawiera około 110 kalorii i 10 gramów tłuszczu. Są bogate w błonnik pokarmowy, węglowodany, sód i tłuszcze nasycone. Wyglądają jak mini kokosy i są wielkości marmuru. Jest to produkt z Chile i można go spożywać mieszając je w mikserze i posypując na deser.

Skutki uboczne: Uważaj na wszelkie nagłe alergie, które możesz rozwinąć po ich zjedzeniu.

13. Orzechy miłorzębu:

Orzechy Ginkgo pochodzą z Chin i są powszechnie uprawiane. Ekstrakty z liści miłorzębu są silnym przeciwutleniaczem i zawierają flawonoidy, terpenoidy, które chronią organizm przed związkami utleniającymi, które w przeciwnym razie mogą uszkadzać komórki organizmu. Daje około 180 kalorii na 100 gramową porcję i około 1,5 grama tłuszczu. Jest bogaty w witaminę B6, witaminę A, witaminę C i żelazo.

Skutki uboczne: Zbyt duża porcja powoduje zawroty głowy, nudności i ból głowy.

14. Hikan:

Hican jest zazwyczaj krzyżówką orzecha pekan i innego rodzaju hikory lub orzecha z drzewa hybrydowego. Wiadomo, że te krzyżówki występują naturalnie. Drzewa hican mają jednak potencjał do wzrostu do 60 stóp i może zająć około 10 lat, aby wyprodukować plon.

15. Orzechy hikorowe:

są powszechne w południowych Appalachach i są również uważane za miejsce pochodzenia. Orzechy hikory spadają z drzew hikorowych. Orzech chroni twoje serce, a dla tych z was, którzy chcą naturalnie przybrać na wadze, jest coś, co można przegryźć. Wiadomo również, że zwiększają metabolizm i zwiększają krążenie. Jedna porcja hikory zawiera około 18 gramów tłuszczu i ponad 5 gramów węglowodanów na porcję 4 orzechów. Te złożone węglowodany nie spowodują wahań poziomu insuliny i glukozy, zapobiegając tym samym wystąpieniu cukrzycy.

Skutki uboczne: Uważaj na alergie, które mogą wynikać ze spożywania orzechów hikory.

16. Orzechy Kola:

Pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Afryki. Orzechy Kola są wielkości kasztanów i mają słodko-gorzki smak, gdy zaczynasz żuć. Robi się słodszy przy większym żuciu. Sproszkowany orzech kola wspomaga trawienie. Wiadomo również, że orzech zwiększa metabolizm dzięki zawartości kofeiny. W medycynie ludowej orzechy kola stosuje się na kaszel, dobrze ucierając je i mieszając z miodem. Zawierają kofeinę, kwas garbnikowy, teobrominę.

Skutki uboczne: Trudności w oddychaniu i rozstrój żołądka to dwa popularne skutki uboczne orzechów kola. Jeśli masz trudności ze snem w nocy, unikaj przyjmowania ich przed snem, ponieważ zawartość kofeiny w nich nie pozwoli Ci zasnąć.

17. Makadamia:

Macadamia pochodzi z Australii. Zawiera niektóre z ważnych składników odżywczych i minerałów potrzebnych Twojemu organizmowi. Zawiera witaminę A, B, białko, zdrowe tłuszcze, żelazo, kwas foliowy i inne silne przeciwutleniacze. W 100-gramowej porcji dostarcza około 700 kalorii energii przy zerowym poziomie cholesterolu. Orzechy te są bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które sprawiają, że płytki krwi nie łączą się ze sobą, a tym samym rzadziej tworzą skrzepy w naczyniach krwionośnych. Pomaga również w odchudzaniu, ponieważ mają niską zawartość węglowodanów.

Skutki uboczne: Alergia jest częstym skutkiem ubocznym spożywania zbyt dużej ilości makadamii. Zawsze wybieraj ten niesolony, ponieważ zawartość soli w solonych może zwiększyć ciśnienie krwi.

18. Kasztan malabarski:

Kasztan malabarski pochodzi z południowego Meksyku i północnej Brazylii. Kasztan malabarski jest łatwy w uprawie i szybko rodzi. Nawet kwiaty rośliny wraz z liśćmi są jadalne. Kwiaty mają orzechowy smak. Kwiaty są używane w curry i frytek, gdy świeżo opadają z rośliny. Ma wysoką zawartość białka, a orzechy są spożywane jako opiekane lub lekko podsmażone. Orzechy są czasem suszone i sproszkowane, później dodawane do chleba i ciast.

Skutki uboczne: Uważaj na alergie i podrażnienia skóry. Jednak porcja 100 gramów nie zaszkodzi.

19. Orzech mongongo:

Występuje w subtropikalnej Afryce Południowej. Orzech mongongo to orzech w kształcie jajka, noszony przez drzewo mongongo. Jej owocem jest gruba i twarda osłona, która otacza jadalny owoc. To miąższ w środku okazał się niezwykle korzystny dla skóry i włosów. Jest odżywczy, a zawarty w nim olejek kwas linolowy zapewnia doskonałe właściwości regenerujące, nawilżające i restrukturyzujące dla Twojej skóry. Orzech zawiera 57% tłuszczu, z czego 17% to tłuszcze nasycone. Jest bogaty w białka i dostarcza około 17% w 100-gramowej porcji. Poza tym ziarno jest bogate w miedź, cynk i wapń.

Skutki uboczne: Podrażnienie skóry i alergia są częstymi skutkami ubocznymi przy nadmiernym ich spożyciu.

20. Orzeszki ziemne:

Pochodzi z Peru lub Brazylii i Ameryki Południowej. Jednak nie ma na to solidnych dowodów. Orzeszki ziemne to wszechczasowa przekąska filmowa. Są bogate w energię, a także zapewniają najlepszą ochronę skóry. Zawierają wysoki poziom tłuszczów jednonienasyconych i wielonienasyconych, które zapewnią zdrowe serce. Orzeszki ziemne są dobrym źródłem kwasu foliowego, dlatego kobiety spożywające przed ciążą miały mniejsze ryzyko urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej.

Skutki uboczne: Oto coś, na co musisz uważać. Nadmierne spożycie może prowadzić do gazów, zgagi, a także alergii pokarmowej. Reakcja alergiczna jak mrowienie w jamie ustnej wraz z obrzękiem twarzy.

21. Orzechy:

Pekan jest szeroko uprawiany w Alabamie, Arizonie, Kalifornii, na Florydzie itd. Są magazynami niektórych niezbędnych witamin i minerałów, takich jak potas, wapń, mangan, żelazo i cynk. Zawierają kwas oleinowy jako tłuszcz jednonienasycony, a także przeciwutleniacze, które pomogą zmniejszyć wszelkiego rodzaju choroby serca. Orzechy pekan są również bogate w błonnik, co zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej serca.

Skutki uboczne: pokrzywka, obrzęk gardła i problemy z oddychaniem to tylko niektóre z częstych działań niepożądanych. Efekt uboczny jest wynikiem histaminy, substancji chemicznej w organizmie.

22. Orzechy sosny:

Orzechy pinii pochodzą z Europy. To pyszna przekąska, która pomoże również w odchudzaniu! Zawiera szereg korzyści zdrowotnych dla organizmu. Wiadomo, że poprawiają zdrowie układu krążenia, ponieważ są bogate w tłuszcze jednonienasycone, które obniżają poziom cholesterolu we krwi. Zwiększy dobry cholesterol. Zawiera również kwas oleinowy, który pomoże wątrobie wydalić trójglicerydy z organizmu. Są bogate w przeciwutleniacze, dzięki czemu pomagają organizmowi budować odporność na infekcje i wirusy. 100 gramowa porcja zawiera około 670 kalorii, 13 gramów białka i zero cholesterolu. Jest bogaty w witaminy A i E, z niewielką ilością witaminy C. Minerały, takie jak wapń, miedź, żelazo i magnez są bogate w orzeszki pinii.

Skutki uboczne: Dobrze znanym skutkiem ubocznym jest syndrom sosnowej jamy ustnej, który podczas regularnego spożywania powoduje gorzki smak w ustach. Nie jest to jednak szkodliwe. Inne skutki uboczne to biegunka i swędzenie skóry.

23. Pistacja:

Czy nie wszyscy kochamy pistacje? Oto kilka powodów, dla których warto je często jeść. Pistacja pochodzi z Azji Zachodniej i Azji Mniejszej, od Syrii po Afganistan. Są dobrym źródłem błonnika, witaminy B6, potasu i przeciwutleniaczy. Wiadomo, że obniżają poziom cholesterolu i sprzyjają utracie wagi. Pistacje pomagają w zdrowiu oczu i naczyń krwionośnych. 28-gramowa porcja pistacji dostarczy Ci około 150 kalorii i 6 gramów białka. Zawierają również wysokie dawki miedzi oraz 17% zawartego w nich manganu. Obecna jest również tiamina i fosfor, a także zdrowy tłuszcz.

Skutki uboczne: Wiadomo, że powodują problemy żołądkowo-jelitowe. Zawierają fruktany, które zaburzają pracę układu pokarmowego, co prowadzi do biegunek i wzdęć wraz z bólami brzucha.

24. Orzechy włoskie:

Oto kolejny popularny orzech, który jest dobry dla serca. Orzech angielski pochodzi z Persji, a czarny wariant ze wschodniej Ameryki Północnej. Ma dobry poziom omega-3, który może być korzystny dla układu sercowo-naczyniowego. Wzmacnia odporność dzięki właściwościom przeciwutleniającym, które niesie. Zawarty w nich kwas alfa-linolenowy promuje mocniejsze i zdrowe kości. Zawiera również foliany, roiboflawinę, tiaminę, które są niezbędne dla przyszłej mamy i jej dziecka (sugerowana porcja).

Skutki uboczne: Twój wskaźnik masy ciała i waga ulegną zmianie. Sprzyja przybieraniu na wadze. Może prowadzić do wysypki i obrzęku. Matki w ciąży, które karmią piersią, muszą ograniczyć konsumpcję do minimum.

25. Nakrętka Yeheb:

Słyszałeś kiedyś o tym? Orzechy yeheb zawierają białka i są bogate w aminokwasy. Jest powszechnie znany somalijskim nomadom od dawna, natomiast dokładne pochodzenie nie jest znane. Zawiera również kwas oleinowy. Uprawia się ją głównie w Etiopii i jest egzotyczna w Kenii, Sudanie, Izraelu itd. Liście tej rośliny są używane do parzenia herbaty, a badania wykazały, że poprawia ona produkcję erytrocytów i dlatego jest stosowana jako lek na anemię. Posiada dobrą zawartość sodu, potasu, chloru i fosforu.

Garść orzechów dziennie to dobry sposób na rozpoczęcie zdrowego życia. Podczas gdy niektóre z nich są popularnymi podwieczorkami i przekąskami w ciągu dnia, niektóre z nich są prawdziwymi dawcami energii i ratują życie. Wiadomo, że chronią twoje serce i wiele innych części twojego ciała. Nadszedł czas, aby rzucić śmieci i rozważyć jedzenie orzechów jako upływ czasu. Zacznij żyć zdrowo już dziś, reszta dobroci, której potrzebujesz, z pewnością nadejdzie.