Koszerna odnosi się do żydowskich ram dietetycznych dotyczących przygotowywania, przetwarzania i konsumpcji żywności. Pochodzi od hebrajskiego słowa „kaszer”, które oznacza właściwe lub zgodne z prawem. Żywność koszerna spełnia wymagania żywieniowe żydowskiego prawa. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo żywności, ale także o przestrzeganie tradycji religijnych. Ludzie wywodzący się z Żydów jedzą koszerne potrawy. Przez lata wiele słyszeliśmy o prozdrowotnych właściwościach diety koszernej.

Te pokarmy są mniej podatne na pasożyty, bakterie i owady. Gatunki zwierząt, które nie są dozwolone, to myśliwi, których natura może wpływać na charakter spożywającego je człowieka. Koszerna żywność jest uważana za optymalną dietę, która może prowadzić do zdrowego i pogodnego życia. W tym artykule omówiono znaczenie koszerności, wskazówki dietetyczne, zawarte produkty i wszystko, co musisz wiedzieć o diecie koszernej.

Dieta koszerna

Koszerne wytyczne dietetyczne:

Koszerne przepisy dotyczące żywności są określane jako kaszrut i znajdują się w ich świętej księdze, Torze. Zapewniają sztywne zasady dotyczące tego, jakie produkty spożywcze można spożywać i jakich kombinacji należy unikać.

W diecie koszernej żywność dzieli się na trzy kategorie: mięso, nabiał i pareve. Jedzenie jest zgodne z żydowskimi przepisami żywieniowymi.

 • Mięso: Ssaki, ptactwo i kości z nich.
 • Mleczarnia: Mleko, masło, jogurt, sery.
 • Pareve: Żywność z wyłączeniem mięsa i nabiału, taka jak żywność na bazie ryb i roślin.

Zgodnie z tradycją koszerną, żywność sklasyfikowana jako mięso i nabiał nigdy nie jest spożywana w tym samym czasie. Nawet naczynia używane do ich gotowania muszą być trzymane oddzielnie. Pokarmy Pareve są uważane za neutralne i mogą być spożywane wraz z mięsem lub nabiałem.

W tej diecie nie są spożywane produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso i inne produkty pochodzące od nieczystych zwierząt. Ptaki takie jak orzeł, sowa, sęp i bocian są zabronione. Kurczak, indyk, kaczka, gęś to ptaki, które są uważane za koszerne i można je jeść. Mięso ze świń, królików, wiewiórek jest zabronione. Zwierzę musi być zabite tylko przez rzezaka, certyfikowanego żydowskiego rzeźnika. Mięso należy namoczyć, aby usunąć wszelkie ślady krwi.

W produktach mlecznych dozwolone jest tylko mleko pochodzące od zwierząt koszernych. Mleko od nieczystego bydła i osła jest surowo zabronione. Masło, ser i jogurt są dozwolone. Naczynia do nabiału muszą być trzymane oddzielnie od tych używanych do mięsa. (1)

Zasada mleka i mięsa:

Mleko i mięso nie są gotowane razem. Kryje się za tym bardzo ciekawy fakt. Tora mówi: „Nie możesz gotować młodego zwierzęcia w mleku jego matki”. To jest powód, dla którego mięso i mleko nie są gotowane razem. Nie należy ich nawet podawać ani spożywać jednocześnie na stole. Jest to ściśle przestrzegane i przestrzegane w diecie koszernej. Po spożyciu mięsa należy odczekać 3-4 godziny przed spożyciem nabiału.

Rodzaje ryb, które można jeść:

Ryby można jeść tylko z płetwami i łuskami np. łosoś, tuńczyk i śledź. Nie należy jeść homarów i skorupiaków, takich jak tuńczyk i łosoś. Ryba nie wymaga oddzielnych przyborów do gotowania. Ryby można jeść razem z mięsem lub nabiałem.

Żywność na bazie roślin, którą można spożywać na diecie koszernej:

Produkty, które rosną na glebie, ziemi, krzewach i roślinach, są uważane za żywność koszerną i można je po prostu spożywać. Owady i zwierzęta z nogami nie są uważane za koszerne. Dlatego warzywa, owoce i inne produkty zaatakowane przez owady muszą być sprawdzone i oczyszczone przed jedzeniem.

Zboża i produkty na bazie zbóż są uważane za koszerne. Jednak niektóre metody przetwarzania mogą sprawić, że nie będą one koszerne. Na przykład, jeśli patelnie do pieczenia są smarowane tłuszczem zwierzęcym do pieczenia chleba, staje się to niekoszerne.

Orzechy, nasiona i oleje muszą przejść kilka procesów, zanim uzyskają certyfikat koszerności

Napoje:

Napoje takie jak wino muszą być produkowane przy użyciu koszernego sprzętu i składników certyfikowanych jako koszerne. Cały proces produkcji wina musi być nadzorowany przez żydów. W przeciwnym razie wino nie może być uznane za koszerne.

Jak działa certyfikacja?

Zapewnienie koszerności produktu spożywczego może być bardzo trudne ze względu na złożone procesy produkcyjne. Stąd koncepcja certyfikacji żydowskiej jest na miejscu.

Żywność certyfikowana jako koszerna jest oznaczona etykietą wskazującą, że spełnia wszystkie niezbędne wytyczne.

Istnieje kilka etykiet dietetycznych od różnych organizacji. Jeśli żywność jest certyfikowana na Paschę, będzie miała inną etykietę. Mleko, mięso i nabiał są certyfikowane oddzielnie. Pomagają również osobom cierpiącym na pewne alergie powstrzymać się od tych pokarmów.

Jeśli starasz się przestrzegać ścisłej diety koszernej, koniecznie sprawdź etykiety z certyfikatem koszerności.

Korzyści zdrowotne wynikające z diety koszernej:

Żywność koszerna jest niezwykle korzystna dla konsumentów ze względu na ścisły nadzór nad przetwarzaniem, ścisłą kontrolę nadzoru i monitoringu. Surowe przepisy dotyczące certyfikacji zapewniają higienę, jakość i czystość koszernej żywności. Oddzielny jest również sprzęt do mięsa i nabiału, co ogranicza rozprzestrzenianie się infekcji i utrzymuje odpowiednią higienę. Wegetarianie otrzymują certyfikowaną żywność wegetariańską, co oznacza, że ​​nie są przetwarzane na sprzęcie mięsnym. Większość zwolenników koszernej żywności używa ich ze względu na ich certyfikowaną jakość, co prowadzi do zdrowej diety i stylu życia. (2)

Czy żywność koszerna jest uważana za bezpieczną naukowo??

Coraz większa popularność diety koszernej wynika z faktu, że żywność jest bezpieczna, zdrowa i produkowana bez zanieczyszczeń i zanieczyszczeń. Uważana jest również za wyjątkowo zdrową ze względu na rygorystyczne procesy certyfikacji zapewniające jakość żywności. Koszerny drób i mięso są bezpieczniejsze ze względu na proces solenia, stosowany do usuwania krwi z mięsa, zabija bakterie takie jak salmonella. Uważa się również, że koszerna wołowina ma mniejsze ryzyko choroby szalonych krów.

Etykieta koszerna nie gwarantuje jednak bezpieczeństwa. Proces gotowania pozostaje taki sam dla żywności koszernej. Z żywnością koszerną należy obchodzić się w taki sam sposób, jak z innymi produktami spożywczymi, takimi jak gotowanie mięsa w tej samej temperaturze co inne produkty, oddzielanie żywności surowej od gotowanej itp..

Tygodniowy plan posiłków koszernych:

Typowy tydzień koszernych posiłków obejmuje kilka z następujących posiłków:

Śniadanie:

 • Płatki o wysokiej zawartości błonnika z odtłuszczonym mlekiem i cukrem oraz sokiem owocowym.
 • Placki owsiane z kawą i jednym owocem.

Przekąski:

 • Garść mieszanych orzechów
 • Wybrane owoce
 • Napoje takie jak herbata, kawa lub smoothie

Lunch:

 • Kanapka z kurczakiem/ wołowiną/ indykiem z sałatką.
 • Mieszana sałatka owocowo-warzywna z napojem.
 • Pizza warzywna
 • Spaghetti z mięsnym sosem

Obiad:

 • Pierś z kurczaka z białym ryżem i warzywami.
 • Grillowana ryba z warzywami i owocami.
 • Szawarma.
 • Krakersa Tilapia z ryżem i warzywami.

Zachowanie koszerności i przestrzeganie ścisłej koszernej diety to zobowiązanie. Decyduje o tym, co jesz i jak codziennie przygotowujesz posiłki. Chciałbyś wypróbować dietę koszerną? Jeśli tak, czy Ci się podobało??

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie!!

Dieta koszerna