Czy nie zawsze słyszymy, jak wszyscy dorośli mówią, że białko jest dobre dla zdrowia? Białko jest niezbędne dla zdrowia. Białko jest obowiązkowe. Bez wystarczającej ilości białka będziesz słaby i słaby i rzeczywiście mają rację. Białko jest jednym z tych niezbędnych pierwiastków, bez których zostaniemy rozklekotani. Teraz omówimy plan diety niskobiałkowej.

Plan diety niskobiałkowej - kompletny przewodnik

Białka, dlaczego ich potrzebujemy?

Białka świetnie nadają się do budowy komórek. Nie tylko buduje komórki w naszym ciele, ale także pomaga w naprawie komórek. Skóra, którą codziennie polerujemy, paznokcie, które obcinamy, włosy, które zapuszczamy, czy mięśnie, które napinamy – wszystko to jest dłużnikiem białek w naszym ciele, które zarządzają ogromną częścią ciała. Czerwone krwinki lub hemoglobina w naszym ciele są tam dzięki białkom. Pomaga również we wzroście przeciwciał co wzmacnia system obronny organizmu. Siatka, która tworzy się wokół otwartej rany, nawet jeśli jest białkiem. Ale co się dzieje, gdy spożywa się zbyt dużo białka.

Łamanie mitu:

Normalna osoba potrzebuje co najmniej 40-60 gramów białka w swoim ciele. Nadmiar białka w organiźmie może doprowadzić do przeciążenia nerek do tego stopnia, że ​​prawie 30% nerki może zostać utracone. Diety wysokobiałkowe często wiążą się z utratą masy ciała, ale zbyt częste ich stosowanie może prowadzić do poważnych zmian metabolicznych prowadzących do utraty masy kostnej. Nawet możliwości kamieni nerkowych stają się wysokie.

Dlatego należy utrzymać dietę niskobiałkową. Jest to rodzaj diety, w której unika się białek lub ogranicza się je do minimum zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Jest zwykle przepisywany pacjentom cierpiącym na problemy z wątrobą i sercem.

Normy idealnej diety niskobiałkowej:

Generalnie owoce i warzywa należą do kategorii niskobiałkowej. Świeże owoce i warzywa. To jednak nie wystarczy, aby organizm wytworzył wystarczającą ilość energii, dlatego polecane są zdrowe tłuszcze, oleje roślinne i różnego rodzaju orzechy, takie jak orzechy nerkowca i orzechy włoskie. Najlepsze jest to, że cukierki lub słodzik to kompletny zielony sygnał.

Świeże sałatki, majonez, kanapki, świeże warzywa itp. są również dobrym źródłem. Wiele adaptacji można dokonać, zmieniając zwykłe przepisy i zastępując je pokarmem o mniejszej zawartości białka, a jednak wymaganym przez organizm.

Czego nie:

Pokarmy takie jak mięso, jajka, ryby, jogurt, ser, mleko – należy ich unikać lub ograniczać do minimum, ponieważ są one bogate w białko i zniszczyłyby cały punkt diety.

Jak pomaga niskobiałkowa??

To mniejsze spożycie białka zmniejsza obciążenie wątroby i nerek. Dieta niskobiałkowa łagodzi również dnę moczanową, która może być spowodowana wysokim poziomem kwasu moczowego spowodowanym wysokim odsetkiem spożycia białka. Tyrozynemia, która jest rzadką chorobą spowodowaną zaburzeniami metabolicznymi, może zostać naprawiona dzięki tej niskobiałkowej diecie.

Nie zaleca się jednak, aby przejść na dietę białkową, dopóki nie zostanie zasięgnięta profesjonalna porada lub dopiero po dokładnym badaniu lekarskim zapewniającym, że funkcje życiowe organizmu są w normie. Ta dieta jest specjalnie opracowana dla osób cierpiących na problemy z wątrobą i nerkami, ponieważ zbyt duże spożycie białka sprawia, że ​​wątroba i nerki pracują intensywniej, a coraz większe obciążenie pracą już uszkodzonej nerki lub wątroby może wyrządzić jej więcej szkód. Gojenie się ran będzie powolne, a system odpornościowy organizmu zostanie zepsuty, więc ciągła, spójna dieta jest również surowym zakazem. To tylko na krótki czas.