Drugi trymestr to najlepszy okres w Twojej ciąży. W tym okresie poranne mdłości ustąpiły, poziom energii ponownie wzrósł, a guzek niemowlęcy jeszcze się nie pojawił i nie powoduje dyskomfortu. Dietetyczny punkt widzenia w drugim trymestrze ciąży jest najważniejszą częścią ciąży. W tym okresie dziecko rośnie najbardziej, a wszystkie jego narządy powstają w tym trymestrze. Zdrowa dieta w drugim trymestrze ciąży zapewni, że dziecko będzie zdrowo rosło, a Tobie nie zabraknie niezbędnych składników odżywczych. Więc tutaj mamy listę tego, czego należy jeść, a czego unikać podczas diety w II trymestrze i jak należy to samo zaplanować.

Najlepsze produkty dietetyczne w drugim trymestrze dla indyjskich kobiet

Ciąża wymaga od kobiety dodatkowej opieki, ponieważ teraz pielęgnuje ona dwa ciała zamiast jednego, dlatego dieta przez cały okres ciąży powinna być traktowana poważnie, aby mieć zdrowe dziecko. Należy również zadbać o dietę w II trymestrze, aby utrzymać zdrową ciążę. Przyjrzyjmy się więc, co jeść w drugim trymestrze ciąży.

Źródła żywieniowe dla diety w drugim trymestrze:

Różne źródła składników odżywczych, które powinny być uwzględnione w diecie w drugim trymestrze ciąży, obejmują węglowodany, białka, tłuszcze, minerały, witaminy oraz dużo, dużo wody. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze powinno być podzielone na trzy równe porcje, a każdy posiłek powinien zawierać każdą porcję składników odżywczych, aby utrzymać poziom energii przez cały dzień, a także zaspokoić zapotrzebowanie żywieniowe.

Wykres diety dla diety w drugim trymestrze:

Plan diety na drugi trymestr powinien zawierać kombinację następujących elementów:

 • Każdego dnia należy spożywać co najmniej pięć porcji zielonych warzyw liściastych i owoców, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na żelazo i kwas foliowy.
 • Każdy posiłek powinien zawierać węglowodany (pieczywo pełnoziarniste, produkty skrobiowe, płatki zbożowe itp.)
 • Spożywaj produkty mleczne co najmniej 2-3 porcje, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na wapń.
 • Pokarmy bogate w białko, takie jak jajka, fasola, ryby itp. powinny być spożywane dwa razy dziennie.
 • Tłustych ryb bogatych w kwasy omega-3 nie powinno się spożywać częściej niż dwa razy w tygodniu.
 • Przejdź na zdrowe przekąski, takie jak kanapki i jogurty, aby zaspokoić głód.

Plan diety dla diety w drugim trymestrze:

Ważne jest, aby przygotować i przestrzegać planu posiłków w drugim trymestrze ciąży, aby Twoje dziecko otrzymało wszystkie wymagania żywieniowe potrzebne do zdrowego wzrostu i rozwoju. Tworząc tabelę diety, należy uwzględnić owoce i warzywa, które są dostępne przez cały rok, a jeśli jakiś owoc lub warzywo nie jest dostępny w danym sezonie, należy go zastąpić owocami lub warzywami dostępnymi w tym sezonie i taką samą wartość odżywczą. Poniżej znajduje się przykładowa tabela diety na drugi trymestr. Oto jak powinien wyglądać Twój idealny wykres diety:

Śniadanie: 2 porcje zbóż, jedna porcja owoców, 1 uncja mięsa/fasoli i jedna szklanka mleka. Przykład: 2 pełnoziarniste tosty z 1 łyżeczką margaryny i jajecznicą, 1 szklanka kantalupy i jedna szklanka mleka.

Lunch: 2 porcje zboża, 1 szklanka warzyw liściastych, 1 szklanka roślin strączkowych, dwie porcje mięsa/fasoli, 1 szklanka nabiału. Przykład: 2 chapatis, 1 szklanka palak paneer, 1 szklanka dal, 1 szklanka młodej marchewki, ogórek i szklanka maślanki.

Przekąska: Przekąska powinna zawierać jedną porcję zboża i 1 szklankę mleka. Przykład: miska płatków kukurydzianych z mlekiem.

Obiad: 2 porcje warzyw i zbóż oraz 3 uncje mięsa/fasoli. Przykład: 1 szklanka brązowego ryżu z 3 uncjami. grillowanego kurczaka, 1 szklanka szpinaku na czosnku z 1 łyżeczką sosu sałatkowego.

Pokarmy do spożycia w drugim trymestrze ciąży:

Oto 20 produktów spożywczych, które możesz włączyć do diety w drugim trymestrze, aby być zdrowym-

1. Mleko do diety w drugim trymestrze:

Mleko do diety w drugim trymestrze

Mleko jest bardzo zdrową dietą, ponieważ zawiera dużą ilość białka i wapnia, które są ważne dla wzrostu i rozwoju dziecka, a także pomaga wzmocnić kości rosnącego dziecka. Możesz pić mleko w takim stanie, w jakim jest lub możesz zrobić inne zdrowe napoje, łącząc z nim pożywne składniki.

2. Sardynki w puszkach:

Sardynki w Puszkach

Sardynki w puszkach są bardzo bogate w wapń, kwasy tłuszczowe omega-3 i magnez. Powinieneś uwzględnić to w swoim wykresie diety w drugim trymestrze Plan diety dla Indii, ponieważ kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla rozwoju mózgu Twojego dziecka. Możesz dodać to jako część swojej sałatki lub zrobić z niej inne pyszne rzeczy.

3. Różnorodność warzyw:

Różnorodność warzyw

Warzywa są ważną częścią diety w drugim trymestrze ciąży. Warzywa są pełne składników odżywczych, takich jak żelazo, wapń, potas itp., a także zawierają błonnik i minerały, które są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju płodu i zdrowej ciąży. Wszystko to pomaga dziecku w pełni rosnąć i rozwijać niezbędne narządy we właściwym czasie, zmniejszając tym samym ryzyko wad wrodzonych.

4. Nasiona dyni i słonecznika:

Pestki dyni i słonecznika

Garść nasion dyni i słonecznika codziennie w diecie jest bogatym źródłem żelaza i magnezu, które pomagają w prawidłowym rozwoju dziecka. Po prostu jedz je jako przekąskę lub dodaj do jogurtu i sałatki, aby uzyskać bogate składniki odżywcze, których potrzebujesz podczas ciąży.

5. Zwykły Jogurt:

Jogurt naturalny

Jogurt jest bardzo bogaty w wapń, który jest niezbędny do utrzymania mocnych kości, a także pomaga w pełnym rozwoju kości dziecka w drugim trymestrze ciąży. Możesz dodać inne składniki odżywcze, takie jak jeżyny, które są bogate w magnez, aby zwiększyć wartość odżywczą jogurtu i kontynuować tę zdrową dietę przez całą ciążę.

6. Suche owoce w diecie drugiego trymestru:

Suszone owoce w diecie drugiego trymestru

Suszone owoce są jednym z ważnych pokarmów spożywanych w drugim trymestrze ciąży, ponieważ mają wysoką wartość odżywczą. Najlepsze suszone owoce, takie jak morele, migdały, daktyle, figi itp. są dobrym źródłem wapnia i żelaza, które należy uwzględnić w codziennej diecie. Możesz dodać te suszone owoce do innych produktów spożywczych, aby zwiększyć ich wartość odżywczą.

7. Jedz brązowy ryż w drugim trymestrze:

Jedz brązowy ryż w drugim trymestrze

Brązowy ryż jest bogatym źródłem wapnia, żelaza i witaminy D, która jest bardzo ważna dla wzrostu i rozwoju kości, a także żelaza niezbędnego do produkcji czerwonych krwinek, dzięki czemu nie ma niedoboru tlenu. W połączeniu z grzybami może to okazać się bardzo dobrą pożywną dietą. Zawiera również dużą ilość błonnika, który pomoże Ci zapobiegać zaparciom podczas ciąży.

8. Ciemna Czekolada:

Ciąża Dark Chocolate w drugim trymestrze ciąży

Ciemna czekolada jest jednym z najlepszych produktów spożywczych podczas ciąży w drugim trymestrze, ponieważ zawiera dużą ilość bromu, który jest bardzo pomocny w rozluźnianiu mięśni i rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Może pomóc, zmniejszając stres podczas ciąży, a także utrzymując ciśnienie krwi pod kontrolą, co pomaga zachować zdrowie przez cały okres ciąży.

9. Pieczony Ziemniak Z Fasolą:

Pieczony ziemniak z fasolą to bogaty w żelazo i błonnik posiłek, który pomoże Ci utrzymać zdrową rutynę podczas ciąży, a także uchroni Twoje dziecko przed wszelkiego rodzaju infekcjami lub wadami wrodzonymi. To najlepsze danie, które możesz włączyć do codziennych posiłków dla zdrowej diety.

10. Ryby:

Najlepsze produkty dietetyczne na drugi trymestr 10

Ryba jest niezwykle bogata w białko o niskiej zawartości tłuszczu, które jest bardzo zdrowe dla rozwoju Twojego dziecka i zdrowej ciąży. Wybierz odpowiednią odmianę ryb i gotuj, a nie smaż, aby zachować zdrową dietę, ponieważ smażone potrawy mogą pogorszyć nudności lub zawroty głowy, które są powszechne w czasie ciąży.

11. Jajka:

Najlepsza dieta na drugi trymestr 11

Jajka są bardzo bogate w białko, które jest ważne dla utrzymania organizmu i są niezbędne do rozwoju dziecka i zapewniają, że dziecko urodzi się bez wad. Możesz użyć jajek do przygotowania pysznych dań, które zaspokoją Twoje zachcianki w czasie ciąży, a także użyć ich podczas śniadania.

12. Szpinak i Sałata:

Najlepsza dieta na drugi trymestr 12

Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i sałata, są bardzo bogate w żelazo i kwas foliowy. Wysoka zawartość żelaza pomoże Ci walczyć z anemią, z którą zmagają się kobiety w ciąży. Możesz użyć szpinaku i sałaty jako codziennej sałatki lub umieścić garść w jajecznicy lub innych potrawach.

13. Chleb pełnoziarnisty:

Najlepsza dieta na drugi trymestr 13

Zdrowa żywność w ciąży Dieta II trymestru to pełnoziarnisty chleb bogaty w błonnik, witaminę B i kwas foliowy. Każdy chleb pełnoziarnisty na śniadanie będzie dobrym wyborem, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na błonnik.

14. Owoce na drugi trymestr ciąży:

Owoce na drugi trymestr ciąży

Owoce zawierają niezbędne minerały i składniki odżywcze, które pomagają zwalczać infekcje, które matka lub dziecko może dostać podczas ciąży. Niezbędne składniki odżywcze, takie jak kwas cytrynowy, pomagają w zapobieganiu wadom wrodzonym i inne witaminy, które mogą pomóc dziecku uratować się przed różnymi chorobami niedoboru w momencie narodzin, zwiększając w ten sposób odporność dziecka!

15. Otręby Zboża:

Otręby zbożowe na dietę w drugim trymestrze

Zboża z otrębów są jednym z najlepszych źródeł błonnika. Włókna są bardzo dobre w rozwiązywaniu problemu zaparć w czasie ciąży, ponieważ pomagają w wypróżnianiu. Błonnik utrzymuje również poziom glukozy we krwi w naszym organizmie, a tym samym chroni ciężarną matkę również przed cukrzycą ciążową. Dla zdrowego dziecka powinnaś mieć odpowiednią ilość błonnika i błonnika.

16. Orzechy:

Orzechy, takie jak orzeszki ziemne i migdały, stanowią dobrą przekąskę. Są dobrym źródłem żelaza, wapnia i białka oraz są smaczne. Orzechy mogą zaspokoić głód podczas posiłków podczas ciąży.

17. Tofu i Tempeh:

Tofu i Tempeh to produkty z mleka sojowego, które są niezwykle bogate w proteiny. W drugim trymestrze ciąży odpowiednia ilość białka jest wymagana dla zdrowego rozwoju dziecka, a spożywanie tofu i tempeh w jednym z posiłków może w wystarczającym stopniu pokryć dzienne zapotrzebowanie na białka.

18. Siemię lniane i nasiona Chia:

Siemię lniane i nasiona Chia są bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3. Ten kwas tłuszczowy jest niezbędny do budowy układu odpornościowego, a także centralnego układu nerwowego. Poza tym nasiona te są bardzo włókniste i mogą pomóc w łatwym wypróżnianiu i łagodzić zaparcia, które są częstą dolegliwością podczas ciąży.

19. Olej z wątroby rybnej:

Olej z wątroby ryb jest ponownie dobrym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3, a także witaminy D. Pomaga w budowaniu kości i zębów dziecka, a także w rozwijaniu układu odpornościowego.

20. Grzyby narażone na promieniowanie UV:

Grzyby narażone na promieniowanie UV są dobrym źródłem witaminy D. W czasie ciąży wymagane jest co najmniej 15 mikrogramów witaminy D dziennie dla zdrowego rozwoju kości i zębów dziecka, a spożywanie grzybów narażonych na promieniowanie UV może bardzo dobrze spełnić ten wymóg.

Pokarmy, których należy unikać podczas diety w drugim trymestrze ciąży:

Poniżej znajduje się lista produktów spożywczych w drugim trymestrze, których należy unikać:

 • Surowe jajka.
 • Surowe mięso.
 • Surowa ryba.
 • Ryby z dużą zawartością rtęci Przykład: rekin, miecznik, makrela królewska, a nawet płytka.
 • Produkty mleczne z mleka niepasteryzowanego.
 • Ser miękki, ser pleśniowy.
 • Gotowe do spożycia owoce morza i mięso.
 • Napoje alkoholowe – niosą ze sobą ryzyko poronienia, urodzenia martwego dziecka, a nawet zaburzenia ze spektrum płodowego alkoholu, które powoduje niepełnosprawność fizyczną, umysłową i behawioralną.
 • Nadmierna ilość kofeiny – Spożycie od 150 do 300mg kofeiny jest bezpieczną ilością. Jedna filiżanka kawy zawiera od 95 do 165 mg kofeiny, a filiżanka czarnej herbaty zawiera 45 mg kofeiny.

Suplementy, których potrzebujesz w drugim trymestrze:

Oto trzy podstawowe suplementy, które należy przyjmować w drugim trymestrze ciąży:

Wapń: W drugim trymestrze dziecko rozwija maksymalnie swoje kości. To wymaga dużo wapnia. Jeśli w Twojej diecie brakuje wapnia, Twoje dziecko nie będzie cierpieć, ale Ty będziesz. Dzieje się tak, ponieważ dziecko zużyje cały wapń zgromadzony w twoim ciele, a ty rozwinie się niedobór, który po porodzie może powodować osteoporozę. Tak więc przyjmowanie suplementu wapnia zapewni, że po porodzie nie rozwinie się niedobór wapnia.

Olej rybny: Kwasy omega-3 zawarte w oleju rybim są niezbędnym uzupełnieniem zdrowego rozwoju mózgu dziecka. Olej rybi jest bogaty w kwasy tłuszczowe Omega 3.

Żelazo: Większość kobiet w ciąży rozwija anemię, a to z powodu niedoboru żelaza. W czasie ciąży podwaja się objętość krwi i dlatego wymaga więcej żelaza. Wraz ze wzrostem tkanek dziecka, poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek zaczyna się zmniejszać u matki, a dziecko zaczyna odczuwać apatię i duszności. Przyjmowanie suplementu żelaza zapewni, że nie rozwiniesz jego niedoboru.

Wskazówki dotyczące diety w drugim trymestrze:

Oto kilka wskazówek, które zapewnią ci szczęśliwą i zdrową ciążę:

 • Gotuj posiłki w domu, aby mieć pewność, że masz zbilansowaną i zdrową dietę.
 • Świeża żywność powinna być zawsze preferowana w stosunku do mrożonej żywności.
 • Kupując mrożonki wybieraj produkty o niskiej zawartości tłuszczu i sodu.
 • Umyj owoce i warzywa przed spożyciem, aby usunąć niepożądane skutki owoców i warzyw.

Karta zdrowej diety dla ciężarnej kobiety w drugim trymestrze pomoże Ci mieć najmniej problemów podczas ciąży, a także pomoże Twojemu dziecku zachować zdrowie i siłę przez cały okres ciąży. Usiądź ze swoim lekarzem i opracuj wykres diety w 2. trymestrze ciąży, aby mieć zdrową ciążę. Drugi trymestr to najwygodniejsza i najważniejsza faza ciąży, ponieważ w tym okresie rozwija się większość narządów dziecka. Więc spróbuj jeść zdrowo dla zdrowego i silnego dziecka.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

P1: Jaki jest przyrost masy ciała w diecie w drugim trymestrze ciąży??

Odp.: W czasie ciąży kobieta o średniej wadze powinna przytyć w czasie ciąży od 25 do 35 funtów. To dochodzi do około 1 do 2 funtów tygodniowo w każdym tygodniu drugiego trymestru. Przybieranie na wadze może powodować komplikacje, takie jak wysokie BP, większe dziecko i poród cesarski.

P2: Czym jest głód jedzenia podczas diety w drugim trymestrze??

Odp.: W czasie ciąży, zwłaszcza w drugim trymestrze, kobiety na ogół rozwijają apetyt na określony rodzaj jedzenia. Nadal nie jest jasne, dlaczego kobiety rozwijają apetyt lub niechęć do niektórych rodzajów żywności, ale lekarze uważają, że hormony mogą odgrywać w tym istotną rolę. Kobiety zazwyczaj mają ochotę na jeden z następujących produktów spożywczych:

 • Czekoladki
 • Pikantne jedzenie
 • Słodycze
 • Owoce

P3: Czy w diecie w drugim trymestrze istnieje jakiś wpływ na alergie pokarmowe??

Odp.: Jest to błędne przekonanie, że to, co jesz, wpłynie na Twoje dziecko, a Twoje dziecko może z tego powodu rozwinąć alergie. Nie ma związku między alergiami pokarmowymi a pokarmami spożywanymi podczas ciąży.