Osiągnęłaś 8 miesiąc ciąży. Tam, gdzie czujesz się ciężki, przybrałeś na wadze i zacząłeś doświadczać kilku problemów związanych z ciążą. Takie jak kwasowość, zaparcia i zgaga. W tej chwili ważne jest, aby spożywać odpowiednie pożywne jedzenie. Abyś mógł zaspokoić potrzeby swojego rosnącego dziecka, a także sam nie zabraknie ci tego samego. W tym artykule podsumowaliśmy pokarmy, które możesz i nie możesz jeść w diecie w 8. miesiącu ciąży, a także typowy plan diety w 8. miesiącu ciąży.

Znaczenie diety i pokarmów w 8. miesiącu ciąży:

Jednym z ważnych aspektów ciąży jest spożywanie odpowiedniego pokarmu w odpowiedniej ilości. Żaden pojedynczy rodzaj żywności nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb Twojego rosnącego dziecka, dlatego ważne jest, aby uwzględnić różnorodne produkty w odpowiedniej ilości w planie diety w 8. miesiącu ciąży i rozłożyć je w ciągu dnia w mniejszych porcjach, aby wystarczyło na cały dzień. częste napady głodu w czasie ciąży. Prawidłowe odżywianie jest ważne, aby zapewnić zdrowy wzrost i rozwój dziecka w macicy.

Schemat diety w 8. miesiącu ciąży:

Poniżej znajduje się typowa tabela diety w 8. miesiącu ciąży z punktu widzenia odżywiania, w której możesz wiedzieć, jakie są wymagania Twojego organizmu na tym etapie i jakie pokarmy mogą zapewnić to samo. Pomoże Ci to zdecydować, co powinno znaleźć się w Twojej 8-miesięcznej diecie ciążowej, a czego należy unikać.

Pokarmy do spożycia w 8. miesiącu ciąży:-

Dieta w 8. miesiącu ciąży

Pokarmy bogate w żelazo:

Spożywanie wystarczającej ilości żelaza w 8. miesiącu ciąży zapewni ochronę przed wszelkiego rodzaju krwotokami podczas porodu. Zaleca się codzienne spożywanie 27 mg żelaza. Bardzo obowiązkowe jest włączenie minerału żelaza do pokarmu w 8. miesiącu ciąży, aby zapobiec skutkom krwawienia, które skutkuje anemią. Pokarmy bogate w żelazo to jajka, ryby, morele, fasola, różne nasiona i czerwone mięso.

Pokarmy bogate w wapń:

Wapń jest jednym z podstawowych minerałów potrzebnych organizmowi w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Musisz kontrolować swoją dietę w 8. miesiącu ciąży, w tym różne produkty spożywcze zawierające wapń. Musisz zażyć co najmniej 1000 mg wapnia, ponieważ pomaga on zbudować strukturę szkieletu przyszłego dziecka i wzmocnić szpik kostny. Niektóre źródła żywności bogate w wapń to orzechy, ryby, banany, chude mięso, zielone liście, jajka, warzywa, produkty mleczne itp..

Pokarmy bogate w potas:

Poziom potasu w organizmie musi być zrównoważony, aby kontrolować ciśnienie krwi, funkcje mięśni, płyny ustrojowe, a także aktywność komórkową. Musisz uwzględnić ten składnik mineralny w swoim wykresie diety 8. miesiąca ciąży z minimalną dawką 1500 na dzień. Potas można łatwo znaleźć w kantalupach, zbożach, bananach, mleku, arbuzie, roślinach strączkowych itp..

Pokarmy bogate w białko:

Białko jest nieocenionym składnikiem w trzecim trymestrze ciąży. Zapewnia siłę mięśniową, równowagę żelaza oraz prawidłowy rozwój płodu. W ósmym miesiącu ciąży musisz włączyć do swojej diety średnio od 60 do 75 gramów dziennie. W przypadku wysokiego ryzyka i typowej sytuacji może być nawet konieczne zwiększenie rutynowej dawki białek. Niektóre cenne źródła białka to ryby, mleko sojowe, fasola, białka jajek, mleko, chude mięso, jogurt, tofu itp..

Pokarmy bogate w węglowodany:

Węglowodany złożone są bardziej odpowiednie dla kobiet w ciąży w trzecim trymestrze niż węglowodany proste. To znacznie lepsza i idealna zawartość odżywcza dla małego dziecka w środku. Niektóre powszechne i dostępne źródła węglowodanów to jagody, warzywa, pieczywo pełnoziarniste, rośliny strączkowe, makaron, słodkie ziemniaki, fasola, arbuzy itp..

Pokarmy bogate w błonnik:

Włókna są niezbędnym elementem w ostatnim okresie ciąży, zapobiegającym zaparciom spowodowanym nadwagą i nadmiernym wydzielaniem hormonów. Musisz zbilansować wykres diety, w tym pokarmy bogate w błonnik. Niektóre z najczęstszych produktów spożywczych, które są bogatym źródłem błonnika, to czarna fasola, seler, brązowy ryż, kukurydza, pieczywo pełnoziarniste, kalafiory, awokado, biała fasola, brokuły, zielone liście itp. Zaleca się również picie dużej ilości wody lub płyn równoważący wodę w jelitach.

Pokarmy wzbogacone w tłuszcze:

Tłuszcz jest ważny w trzecim trymestrze ciąży w bardzo akceptowalnej ilości. Nigdy nie należy go spożywać powyżej 30% całkowitej kaloryczności. Na tym etapie tłuszcze wysokotłuszczowe są surowo zakazane. To tylko potrzeba dostarczenia organizmowi niektórych niezbędnych kwasów tłuszczowych, takich jak omega 3. Niektóre wiarygodne źródła tłuszczów to masło orzechowe, jajka, ryby, orzechy itp..

Pokarmy bogate w witaminę C:

Witamina C jest niezbędna do zwiększenia wchłaniania żelaza w organizmie. Możesz przyjmować do 80 mg witaminy C dziennie. Sprawdza się przy łączeniu tkanek w nowej kolekcji niemowlęcej. Niezwykłymi źródłami tej witaminy są truskawki, pomidory, grejpfruty, pomarańcze, kapusta, brokuły itp..

Żywność wzbogacona kwasem foliowym:

Kwas foliowy pełni różne role w nowo rozwijającym się ciele. Pomaga w tworzeniu czerwonych krwinek, DNA, układu nerwowego i tak dalej. Jest to niezbędny związek, który ma moc zapobiegania wadom nerwowym u dziecka. Każda kobieta w ciąży, szczególnie w tej ostatniej fazie, powinna przyjmować kwas foliowy w ilości od 600 do 800 mg dziennie. Bardzo łatwo jest wykorzystać jakość kwasu foliowego przez kilka naturalnych produktów spożywczych, takich jak papaja, wątróbka drobiowa, zielone liście, płatki zbożowe, soczewica, szparagi, owies, pomarańcze itp..

Żywność wzbogacona fosforem:

Jest podstawowym składnikiem, który zapewnia mocną strukturę kości ciału dziecka, które leży w macicy matki. Ścieżki krążenia i stawy mięśniowe również potrzebują tego elementu do doskonałego rozwoju. Możesz wziąć od 800 do 1200 mg w zależności od sprawności ciała. Bardzo powszechnym źródłem fosforu jest kapusta warzywna, dynia, zielone warzywa liściaste, grzyby itp..

Pokarmy, których należy unikać w 8. miesiącu ciąży:-

pokarmy, których należy unikać w 8. miesiącu ciążyMleko niepasteryzowane:

Należy bezwzględnie unikać produktów mlecznych, które nie są pasteryzowane. Każdy rodzaj mleka krowiego lub owczego może być dla Ciebie niebezpieczny, jeśli nie jest przetwarzany przez pasteryzację. Co więcej, mleko kozie jest produktem, którego należy unikać w ostatnim etapie ciąży, ponieważ zawiera element wysokiego ryzyka, taki jak toksoplazmoza.

Kawa:

Powinnaś unikać produktów zawierających kofeinę, aby zmniejszyć skłonność do zaparć podczas ostatniego etapu ciąży. Musisz wyprostować swój codzienny nawyk. Poza tym możesz też wyrobić sobie dobry nawyk picia dużej ilości wody.

Łeb:

Pasztet to jedna z najważniejszych rzeczy, których należy unikać w czasie ciąży. Przenosi listerię i może być przyczyną listeriozy, która może spowodować uszkodzenie ciała matki przez ciężki atak grypy. Może spowodować śmiertelny poród, poronienie, urodzenie martwego dziecka lub ciężką chorobę w czasie porodu.

Alkohol i Tytoń:

Alkohol i tytoń mogą uszkodzić wytrzymałość macicy podczas rozmnażania dziecka. Tak więc spożywanie alkoholu lub palenie tytoniu może być dla Ciebie niebezpieczne. Powinieneś za wszelką cenę unikać takich rzeczy.

Łagodny ser:

Powinieneś zadbać o ten etap ciąży, unikając dojrzewających serów, takich jak brie, niebieskie żyłki itp. Zawiera on ilość listerii, która jest niebezpiecznym elementem w przypadku porodu. Może stwarzać trudności w czasie ciąży. Jeśli masz bzika na punkcie sera, wybierz twardy ser.

Plan diety indyjskiej na 8 miesiąc ciąży?

Aby upewnić się, że to, co jesz, pomaga Twojemu dziecku zdrowo rosnąć. Próbowaliśmy podsumować, jak wygląda typowy plan diety indyjskiej w 8. miesiącu ciąży i jakie pokarmy należy spożywać w 8. miesiącu ciąży:

Przed śniadaniem:– Każdy z poniższych jest równie pożywny i musi być przed śniadaniem.

 • Szklanka mleka krowiego A2
 • Mleko migdałowe
 • Napój mleczny
 • Suszone owoce
 • sok jabłkowy
 • Sok pomidorowy

Śniadanie:- Zdrowe śniadanie w 8. miesiącu ciąży może być

 1. Miska świeżych owoców
 2. Warzywa Daliya
 3. Owsianka owsianka
 4. Tost z masłem pełnoziarnistym z kompletnym
 5. Paratha nadziewana twarogiem
 6. Kotlet
 7. Kanapka warzywna
 8. Bambino Upma

Przekąska przedpołudniowa:-

Dowolny rodzaj zup, takich jak:

 1. Zupa pomidorowa
 2. Zupa Szpinakowa
 3. Rosół
 4. Zupa z marchwi, buraków i podudzi

Lunch:- Obiad powinien składać się z jednego lub kombinacji następujących elementów:

 • Roti z miską warzyw, dal i ryżem
 • Paratha z miską warzyw, dal i ryżem
 • Paratha nadziewana miską twarogu
 • Dal tadka i ryż jeera
 • Zupa z kurczaka z ryżem
 • Ryż kurdyjski

Hi-herbata:-

 • Kanapka z serem kukurydzianym?
 • nadziewane idli
 • Samosa
 • Kotlet Warzywny
 • Kanapka z serem lub warzywem
 • Czat orzechowy
 • Uttapam warzywny
 • Upma warzywna

Obiad:-

 • Dal, ryż i zielona sałata
 • Roti, Dal, khichdi
 • chichdi Vegetable warzywny
 • Faszerowana paratha i miska twarogu.

Suplementy, które należy przyjmować, a których nie należy przyjmować w 8. miesiącu ciąży:

Dwa suplementy, które każda kobieta w ciąży musi przyjmować przez cały okres ciąży, to suplement żelaza i suplement kwasu foliowego. Suplement żelaza jest niezbędny, aby wytwarzać wystarczającą ilość krwi i nie popadać w anemię, podczas gdy suplement kwasu foliowego jest niezbędny do zapobiegania wrodzonym wadom noworodka. Poza tym to, czy wymagane jest przyjmowanie jakiegokolwiek suplementu podczas 8. miesiąca ciąży, będzie zależeć od przypadku. Twój lekarz podczas badania zdecyduje, jakie rodzaje suplementów będziesz musiał przyjmować.

Przyrost masy ciała podczas diety w 8. miesiącu ciąży:

Dla kobiet w ciąży z prawidłową masą ciała ważne jest przybieranie 1 funta tygodniowo w 8. miesiącu ciąży. Jeśli jednak masz już nadwagę, to przybranie na wadze również byłoby w porządku.

Dodatkowe wskazówki dotyczące diety w 8. miesiącu ciąży:

 • Teraz, gdy zbliżasz się do końca ciąży, jedz tylko te produkty, które dodają wartości odżywczej do Twojej diety.
 • Pij dużo płynów, ponieważ pomogłoby to w radzeniu sobie z zaparciami.
 • W ogóle nie unikaj owoców morza. Ryby zawierają kwasy Omega-3, które są bardzo ważne w czasie ciąży dla zdrowego rozwoju płodu.

Powyższe to zdrowa żywność dla 8-miesięcznej kobiety w ciąży. Powinny być włączone do jej diety, aby zapewnić zdrowy wzrost dziecka i kontrolować jego masę ciała. Uwzględnij wszystkie niezbędne składniki odżywcze wymienione powyżej i unikaj pokarmów, aby uniknąć wymienionej powyżej listy, aby zapewnić bezpieczną i szczęśliwą ciążę.

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

Q1. Jaką dietę stosować w 8 miesiącu ciąży?

Odp.: Decydując się na 8 miesiąc ciąży, należy skoncentrować się w diecie na prawdziwej żywności. Prawdziwe owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i mleko powinny stanowić część dziennego spożycia. Poza tym umiarkowana dawka multiwitaminy oraz minimum 400mcg suplementu kwasu foliowego to konieczność, aby zakryć niedobory dni, kiedy nie odżywiasz się idealnie.

Q2. Ile kalorii powinna spożywać ósmy miesiąc ciąży?

Odp.: Kobieta w ciąży o normalnej wadze powinna spożywać 1800 kalorii w pierwszym trymestrze, 2200 kalorii w drugim trymestrze i 2400 kalorii w trzecim trymestrze. Ponieważ 8. miesiąc przypada na 3. trymestr, dieta 8. miesiąca ciąży powinna zawierać minimum 2400 kalorii.

Q3. Jak mogę zwiększyć wagę w 8. miesiącu ciąży??

Odp.: Oto niektóre z kluczowych punktów, które pomogą w kontrolowanym przyroście masy ciała w 8. miesiącu ciąży:

Jedz odpowiednie porcje jedzenia.

Jedz często, zamiast jeść więcej za jednym posiedzeniem.

Unikaj nadmiernych słodyczy i pokarmów bogatych w kalorie

Do gotowania używaj niskotłuszczowych metod