Sama myśl o zostaniu rodzicem i urodzeniu nowego życia może poprowadzić Cię przez kolejkę emocji. To seria mieszanych emocji, od radości, przez podekscytowanie, po nerwowość i niepokój. Jest to fizyczne wyzwanie, a zatem ważne, abyś zwracała odpowiednią uwagę na swoje zdrowie i dobre samopoczucie, a także na odżywianie, które spożywasz przez całą ciążę. Być może będziesz musiał wprowadzić zmiany w swoich nawykach żywieniowych, ponieważ są pewne pokarmy, których musisz unikać, a inne, które musisz uwzględnić w codziennym spożyciu, aby zapewnić prawidłowy rozwój dziecka. W tym artykule przedstawiliśmy kompletny przewodnik dotyczący diety w pierwszym trymestrze, która może okazać się bardzo przydatna w czasie ciąży.

Jakie pokarmy jeść w pierwszym trymestrze:

Oto pokarmy, które należy spożywać w pierwszym trymestrze ciąży.

1. Szpinak:

Dieta w I trymestrze Szpinak

Najlepszym pokarmem w pierwszym trymestrze ciąży jest szpinak. Szpinak jest niezwykle bogaty w kwas foliowy i żelazo. Ten kwas foliowy jest pomocny w umożliwieniu połączenia cewy nerwowej dziecka w pierwszym miesiącu po prawidłowym poczęciu. Wysoka zawartość żelaza pomoże Ci walczyć z anemią, z którą boryka się wiele kobiet w czasie ciąży. Szpinak można włączyć do diety na różne sposoby, np. jedząc go na surowo, wkładając garść jajecznicy do śniadania, jedz regularnie w sałatce.

2. Soczewica i produkty pełnoziarniste:

Soczewica na ciążę Dieta I trymestru

Białko jest ważną częścią diety, ponieważ pomaga we wzroście i utrzymaniu organizmu. W szczególności pomaga w rozwoju tkanek i mięśni dziecka oraz wzroście łożyska. Soczewicę w czasie ciąży można łatwo włączyć do swojej diety, robiąc z niej zupę, która jest bardzo zdrowa lub jeśli masz ochotę na smaczne, pikantne jedzenie, możesz użyć soczewicy w swoim burgerze z dodatkiem szpinaku. Inne produkty pełnoziarniste takie jak pszenica, ryż, jęczmień, owies, proso, kukurydza powinny być włączone do diety w I trymestrze.

3. Orzechy:

wykres diety dla kobiet w ciąży w pierwszym trymestrze - Orzechy

Z pewnością powinnaś spożywać orzechy jako dietę ciążową w pierwszym trymestrze, ponieważ są one bardzo zdrowe. Ponieważ teraz musisz odżywiać dwa ciała zamiast jednego, potrzebujesz dodatkowej ilości 60 gramów białka, a orzechy są bardzo dobrym źródłem białka, na którym możesz polegać. Możesz codziennie jeść garść orzechów, a także zmiażdżyć kilka, aby posypać jogurtem lub lodami, aby zaspokoić głód lodów, a to również sprawi, że będą zdrowe.

4. Owoce cytrusowe:

owoce do jedzenia w pierwszym trymestrze ciąży - Owoce cytrusowe

Podobnie jak szpinak, owoce cytrusowe są również bogate w kwas foliowy, który wspomaga wzrost i rozwój organizmu. Zawierają one również kwas cytrynowy, który wraz z kwasem foliowym może pomóc w zapobieganiu wadom wrodzonym. Możesz łatwo włączyć do swojej diety owoce cytrusowe w postaci sałatek lub najprościej mieć zdrowe soki. Owoce cytrusowe dla kobiet w ciąży w 1. trymestrze powinny być codziennie włączane do diety, aby zapewnić zdrową ciążę.

5. Szparagi:

plan zdrowej diety na pierwszy trymestr - szparagi

W czasie ciąży, ponieważ organizm wspomaga metabolizm dwojga osób, powstaje więc niedobór witamin i minerałów. Jednym z nich jest niedobór witaminy D. Szparagi mają bardzo wysoką zawartość witaminy D, co może pomóc w przezwyciężeniu jej niedoboru, a także wzmocnić kości. Do obiadu możesz włączyć go do porannej diety z jajkami, takimi jak szpinak. Możesz również włączyć szparagi do swojej codziennej rutyny w postaci sałatki.

6. Jajka:

dobra dieta na I trymestr ciąży – Jajka

Jaja są nie tylko doskonałym źródłem białka, ale są również bardzo bogate w wapń i witaminę D. Te składniki odżywcze są bardzo istotne dla wzrostu i rozwoju dziecka. Zapewnia, że ​​dziecko nie urodzi się z wadami wrodzonymi. Jest również ważny dla rozwoju kości. Możesz włączyć jajka na twardo do swojej diety w pierwszym trymestrze, aby zachować zdrowie.

7. Figi:

Figi (Anjeer)

Figi znane są również jako suszone owoce, które są bogate w żelazo, a żelazo jest niezbędnym pożywieniem, którego potrzebujesz podczas ciąży, aby przezwyciężyć anemię. Zapotrzebowanie organizmu dziecka na produkcję czerwonych krwinek wzrasta w czasie ciąży, a zatem potrzebujesz dużej ilości żelaza w swoim ciele, a figi są jego bogatym źródłem. Figi są również bogate, co czyni je bardzo pożywnymi. Możesz włączyć go do swojej codziennej diety, aby być zdrowym. Dodatkowe pierwiastki, takie jak potas, fosfor i magnez są również obecne w figach, co sprawia, że ​​są bardzo zdrowe.

8. Brokuły:

dieta wegetariańska dla ciąży w pierwszym trymestrze - Brokuły

Brokuły są bardzo bogate w błonnik i żelazo. Żelazo jest bardzo ważne podczas ciąży do produkcji czerwonych krwinek, dlatego brokuły służą do zaspokojenia zapotrzebowania na żelazo i błonnik. Możesz dodać brokuły do ​​swojej codziennej sałatki. Możesz być bardziej kreatywny i tworzyć przepisy, włączając w to brokuły.

9. Okra:

Okra (biedronka)Okra jest bardzo bogata w kwas foliowy i jest bardzo smaczna, aby włączyć ją do swojej diety. Duża ilość kwasu foliowego podczas ciąży pomaga zapobiegać wadom wrodzonym u dziecka i pomaga mu być zdrowym. Możesz przygotować smaczne dania, które spełnią Twoje zachcianki na różne gusta podczas ciąży. Dobrym pomysłem na okrę jest lekkie podsmażenie jej z mąką i oliwą.

10. Fasola:

co jeść w ciąży w pierwszym trymestrze - FasolaW czasie ciąży potrzebujesz składników odżywczych do wzrostu mięśni i energii. Zatem najlepszym pokarmem w pierwszym trymestrze ciąży jest włączenie odpowiedniej ilości fasoli do codziennej diety! Fasola jest bogatym źródłem białka, które zaspokoi Twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze potrzebne do wzrostu i rozwoju mięśni. Możesz dodać je do swojej sałatki jak inne produkty spożywcze, a na koniec burgery z czarnej fasoli są zbyt smaczne, aby je zjeść!

11. Jogurt:

co jeść w pierwszym trymestrze ciąży - Jogurt

Jogurt jest bogaty w wapń i witaminę D, a codzienne spożywanie jogurtu podczas ciąży zapewni organizmowi wystarczającą ilość tych składników odżywczych i zapobiegnie wszelkiego rodzaju osłabieniu organizmu i kości. Możesz spróbować jogurtu z jagodami, aby był pyszny. Możesz też spróbować jogurtu zmieszanego z czekoladą lub wanilią jako alternatywy dla lodów.

12. Łosoś:

Łosoś

Posiadanie ryb podczas ciąży jest bardzo pożywne. Jednym z nich jest łosoś, który jest bogaty w wapń i witaminę D, co jest dobre dla Twoich kości, a także dla rozwoju kości Twojego dziecka. Możesz włączyć do swojej diety trochę łososia jako dodatkowy składnik makaronu lub warzyw lub możesz włączyć go do porannej diety z jajkami.

13. Kurczak:

dieta w I trymestrze – KurczakKurczak zawiera dużą ilość żelaza, które pomaga w produkcji czerwonych krwinek i dostarcza organizmowi wystarczającej ilości tlenu. Aby mieć zdrowe dziecko, najlepiej jest, aby kobiety w ciąży uwzględniały organiczne mięso bez hormonów podczas ciąży.

14. Chuda wołowina:

Chude mięso wołowe

Jeśli dostaniesz wystarczająco ugotowaną wołowinę, jest ona dla Ciebie bardzo pożywna, ponieważ zawiera dużo żelaza, które jest zdrowe zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego nienarodzonego dziecka. Wołowina karmiona trawą, ekologiczna i wolna od hormonów jest bardzo zdrowa i pożywna, aby włączyć ją do diety dla zdrowego dziecka i matki.

15. Collard Greens:

jedzenie na pierwszy trymestr - Collard-GreensPonieważ większości kobiet w czasie ciąży brakuje żelaza, dlatego warzywa kapustne są dobrym źródłem do walki z problemem niedoboru żelaza. Możesz dodać to do swojej zupy lub być nieco kreatywnym, a dostępnych jest cholernie wiele przepisów na włączenie zieleniny do swojej diety.

16. Produkty mleczne:

nabiał

Produkty mleczne są nie tylko bogate w białka, ale także dostarczają wystarczającej ilości wapnia potrzebnego do rozwoju kości i mięśni. Różne produkty mleczne, które można spożywać w pierwszym trymestrze ciąży to mleko krowie A2, jogurt, twaróg, ser, twarożek itp..

Pokarmy, których należy unikać podczas diety w pierwszym trymestrze:

Zachcianki są bardzo normalne w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Istnieją jednak pewne pokarmy, których najlepiej unikać. Lista produktów, których należy unikać w pierwszym trymestrze, znajduje się poniżej:

 • Ryby o wysokiej zawartości rtęci, takie jak miecznik, makrela królewska itp.
 • Surowe jajka lub pod gotowaną rybą
 • Surowe mięso lub drób
 • Mleko niepasteryzowane
 • Surowe kiełki
 • Łagodny ser
 • Surowa kapusta
 • Papaja
 • Ananas
 • Bakłażan
 • Czarne winogrona
 • Za dużo słodkich rzeczy

Suplementy potrzebne w pierwszym trymestrze:

Zrównoważone przyjmowanie witamin, minerałów, wapnia i innych składników odżywczych jest bardzo ważne przez cały okres ciąży, a zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Poniżej przedstawiamy dodatkowe zapotrzebowanie na składniki odżywcze w pierwszym trymestrze w postaci suplementów:

1. Witaminy prenatalne:

Jeśli stosujesz zdrową, zbilansowaną dietę, potrzebujesz dodatkowo tabletki witaminy prenatalnej zawierającej 400mcg kwasu foliowego. Pomoże to w prawidłowym rozwoju nerwowym dziecka i zmniejszy możliwości wad wrodzonych.

2. Niezbędny suplement:

Kolejnym suplementem, który będzie potrzebny w ciąży, jest żelazo, które umożliwi prawidłowy przepływ krwi. Jeśli jednak Twoja dieta nie jest bogata w inne składniki odżywcze, możesz zażywać również inne multiwitaminy pod warunkiem, że ich wartość odżywcza w czasie ciąży mieści się w dopuszczalnych granicach. Skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem jakiejkolwiek tabletki multiwitaminowej w czasie ciąży.

Plan diety na I trymestr:

Teraz, gdy się tego spodziewasz i masz 2 życia, niekoniecznie oznacza to, że musisz podwoić spożycie jedzenia. Twoje jedzenie powinno mieć podwójną zawartość składników odżywczych, a nie kalorii. Dużo świeżych owoców i warzyw powinno stanowić integralną część twojego planu diety w pierwszym trymestrze. Jedz dużo pełnoziarnistego jedzenia, sprawdzając wyrafinowaną i słodką żywność.

Wykres diety w pierwszym trymestrze:

Poniżej znajduje się przykładowa tabela diety dla pierwszego trymestru.

Śniadanie:

 • Mleko lub paneer
 • Każdy z poniższych
 • Warzywa Daliya
 • Wege. Upma
 • Poha warzywny
 • Płatki pszenne
 • Poranna przekąska
 • Miska świeżych owoców

Lunch:

 1. jeden talerz sałatka
 2. jedna miska dal
 3. jedna miska warzyw do wyboru
 4. 3 rotis
 5. Raita/twaróg/maślanka

Wieczorna przekąska:

1 szklanka mleka krowiego A2

Dowolny z następujących:
 • Bhunnachanna
 • 1 besan chili
 • 1 jajko na twardo
 • Miska świeżych owoców
 • 1 miska kiełków

Obiad:

 1. 1 talerz świeżej sałatki
 2. jedna miska warzyw
 3. 1 miska dal lub twaróg
 4. 3 chappati
 5. Pora snu
 6. Deser lub
 7. mleko

Wskazówki dotyczące diety w pierwszym trymestrze:

Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące jedzenia w pierwszym trymestrze

 • Podziel posiłek na 5-6 części i za każdym razem spożywaj mniejsze porcje.
 • Codziennie należy spożywać 3-4 porcje owoców.
 • 3-5 porcji warzyw również powinno być częścią codziennej diety.
 • Produkty mleczne należy przyjmować trzy razy dziennie.
 • Niezbędne są 2-3 porcje białka i produktów pełnoziarnistych.
 • Unikaj zbyt dużej ilości słodkich pokarmów, które mogą powodować cukrzycę ciążową.
 • W miarę możliwości unikaj niezdrowego jedzenia ulicznego.

Teraz, gdy musisz zadbać o 2 życia, ważne jest, abyś przestrzegała zdrowego planu żywieniowego w pierwszym trymestrze, a właściwie przez całą ciążę. Pomoże Ci to w prawidłowym odżywianiu i urodzeniu zdrowego i silnego dziecka. Zdrowe odżywianie i przestrzeganie zdrowych nawyków może sprawić, że ciąża będzie bardzo gładka i przyjemna.