Martwisz się o siniaki spowodowane kontuzją? Sprawia, że ​​Twoja skóra wygląda nieatrakcyjnie, a także powoduje ból i obrzęk. Jeśli doznasz nagłego urazu, powoduje pęknięcie naczyń krwionośnych, co skutkuje siniakami. Wypróbowanie domowych sposobów na siniaki może przynieść szybką ulgę.

Niektóre z wybitnych oznak siniaków to czarno-niebieskie przebarwienia, ból i obrzęk. Wypróbuj jedne z najlepszych domowych sposobów na siniaki wymienione w tym artykule, nie powodując żadnych skutków ubocznych.

Spis treści:

 • Przyczyny siniaków
 • Skuteczne domowe sposoby na siniaki
 • Pokarmy, które szybciej leczą siniaki
 • FAQ

Domowe sposoby na siniaki

Przyczyny siniaków:

Siniaki są wynikiem urazów fizycznych, zarówno małych, jak i dużych. Oto lista niektórych przyczyn siniaków.

 • Mikroskopijne łzy w naczyniach krwionośnych są wynikiem intensywnych ćwiczeń, zwłaszcza u sportowców, takich jak ciężarowcy, co powoduje siniaki.
 • Siniaki są częstym objawem u osób stosujących leki rozrzedzające krew.
 • Istnieje oznaka skazy krwotocznej, jeśli występują niewyjaśnione siniaki.
 • Nieoczekiwane uderzenie w słupek łóżka lub inny przedmiot może spowodować siniaki na udach lub goleni.
 • Delikatne tkanki u osób starszych nie mogą wspierać naczyń krwionośnych u osób starszych, co może powodować powstawanie siniaków u ludzi.

Skuteczne domowe sposoby na siniaki:

1. Aloes:

Właściwości przeciwzapalne Aloe Vera sprawiają, że jest to naturalna kuracja na siniaki. Pomaga zmniejszyć krzepliwość krwi, co przyspiesza proces gojenia. Po zastosowaniu miejscowym w posiniaczonym obszarze, zmniejsza stan zapalny i ból. (1)

Składniki:

 1. Świeży liść aloesu.

Jak przygotować:

 • Wyciśnij liść aloesu i zbierz żel do małej miski.
 • Nałóż miksturę na obszar dotknięty siniakiem, aby uzyskać natychmiastową ulgę.

Ostrożność: Jeśli używasz kupionego w sklepie kremu Aloe Vera, upewnij się, że jest czysty i nie zawiera żadnych dodatków.

2. Ocet jabłkowy na siniaki:

Jednym z łatwo dostępnych składników w każdym domu jest ocet jabłkowy. Ocet jabłkowy pomaga rozbijać skrzepy w posiniaczonym obszarze, zwiększając przepływ krwi, dzięki czemu jest idealnym domowym sposobem leczenia siniaków.

Składniki:

 1. Dwie łyżki octu jabłkowego.
 2. Jedna łyżka wody.

Jak przygotować:

 • Weź miskę i wymieszaj w niej ocet jabłkowy i wodę.
 • Weź miękką ściereczkę i zanurz ją w tym płynie.
 • Połóż szmatkę na posiniaczonym miejscu na około 10 do 15 minut.

3. Olej kokosowy:

Istnieje kilka przyczyn siniaków na skórze, a czasami ukąszenia owadów również powodują siniaki. Przeciwgrzybicze właściwości oleju kokosowego pomagają zmniejszyć intensywność siniaków na skórze. Pomaga również zmniejszyć stan zapalny spowodowany ukąszeniami owadów dzięki zastosowaniu w nim monolauryny. (2)

Składniki:

 1. Dwie łyżki oleju kokosowego.

Jak używać:

 • Do miski weź dwie łyżki oleju kokosowego.
 • Użyj palców, aby nałożyć ten olej na posiniaczony obszar.
 • Delikatnie masuj dotknięty obszar, ponieważ siła może powodować dalszy ból.

4. Ciepło:

Jednym z praktycznych i szybkich domowych sposobów leczenia siniaków jest użycie ciepła. Pomaga zwiększyć krążenie krwi w posiniaczonym obszarze, łagodząc wszelkie napięcie mięśni, usuwając uwięzioną krew. Aby przyspieszyć gojenie, możesz użyć poduszki grzewczej lub termoforu. Umieść okład grzewczy na posiniaczonym obszarze na około 20 do 30 minut. Jeśli nakładasz ciepło na nogi, staraj się je unosić, aby uzyskać znaczące rezultaty. (3)

5. Pakiet lodu lub zimny kompres:

Stosowanie zimnego kompresu to jeden z szybkich i skutecznych domowych sposobów na siniaki. Jeśli zostaniesz zraniony, zastosowanie okładu z lodu pomaga zmniejszyć przepływ krwi do uszkodzonego obszaru, zapobiegając utracie krwi. W ten sposób zmniejszysz siniaki i późniejszy obrzęk. Upewnij się, że owijasz lód miękką szmatką i nakładasz go na posiniaczony obszar na około 10 minut. Upewnij się, że zrobiłeś przerwę 20 minut przed ponownym złożeniem wniosku.

Ostrożność: Nie nakładaj lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ może bardziej poparzyć.

6. Pasta do zębów:

Czy to wieś czy miasto; pasta do zębów stała się integralną częścią naszego życia. Ale czy wiesz, że pomaga szybko leczyć siniaki? Tak, pasta do zębów pomaga zwiększyć przepływ krwi w posiniaczonym obszarze, rozbijając skrzepy. Pomaga również zmniejszyć obrzęk i zauważysz, że siniak staje się jaśniejszy już po jednym użyciu.

Składniki:

 1. Pasta do zębów.
 2. Gaza.

Jak przygotować:

 • Nałóż odrobinę pasty na posiniaczone miejsce przed pójściem spać.
 • Upewnij się, że zakryłeś obszar bandażem lub gazą.
 • Trzymaj go na noc i zmyj rano.
 • Powtarzaj ten proces przez trzy do czterech nocy, aby uzyskać znaczące rezultaty.

7. Kąpiel solna Epsom:

Sól Epsom to związek siarczanu magnezu, który ma właściwości lecznicze, które pomagają się zrelaksować. Związki tej soli szybko przenikają przez skórę, zmniejszając obrzęk i ból związany z siniakami. Narysuj szybką kąpiel z solą Epsom i namocz ranny obszar, aby uzyskać znaczące rezultaty. (4)

Składniki:

 1. Dwie filiżanki soli Epsom.
 2. Wystarczająco dużo wody, aby się namoczyć.

Jak używać:

 • Weź wannę pełną ciepłej wody, aby się namoczyć.
 • Dodaj dwie szklanki soli Epsom do wody i dobrze wymieszaj.
 • Namocz się, w tym posiniaczony obszar, aby uzyskać ulgę.

8. Kurkuma i imbir:

Imbir i kurkuma to dwa najczęstsze składniki, które można znaleźć w każdym domu. Właściwości przeciwzapalne tych dwóch składników sprawiają, że są one najlepszymi domowymi środkami na szybsze gojenie się siniaków. Połączenie imbiru i kurkumy pomaga leczyć posiniaczoną skórę, łagodząc ból. (5)

Składniki:

 1. Świeży imbir.
 2. Dwie łyżki kurkumy.
 3. Kilka kropli wody.

Jak przygotować:

 • Zmiażdżyć imbir i dodać do niego kurkumę.
 • Zrób pastę używając trochę wody.
 • Nałóż miksturę na posiniaczony obszar

9. Plastry ziemniaka:

Wydaje się, że surowy nieobrany ziemniak ma zdolność szybkiego gojenia siniaków poprzez zmniejszenie stanu zapalnego na skórze. Używanie nieobranych plastrów ziemniaków to skuteczny domowy środek na siniaki.

Składniki:

 1. Plastry ziemniaków (nieobrane)
 2. Bandaż lub gaza.

Jak przygotować:

 • Ziemniaki umyć i pokroić w plasterki bez obierania.
 • Połóż plasterek ziemniaka na posiniaczonym miejscu i delikatnie zwiąż go gazą.
 • Wymień wysuszony plasterek na świeży.

10. Korzeń żywokostu:

Chociaż nie ma wystarczających dowodów, wstępne badania pokazują, że korzeń żywokostu ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają goić rany, zmniejszając w ten sposób siniaki. (6)

Składniki:

 1. Dwie łyżki suszonego korzenia żywokostu.
 2. Filiżanka wody.

Jak przygotować:

 • Weź szklankę wody do miski i zagotuj.
 • Dodaj do niego dwie łyżki korzenia żywokostu i pozwól mu się zaparzyć.
 • Pozwól mu ostygnąć i przelej płyn do miski.
 • Przygotuj kompres z płynem i umieść go na posiniaczonym miejscu.

Ostrożność: Korzeń żywokostu zawiera również toksyczne substancje chemiczne, które mogą Ci zaszkodzić, dlatego przed użyciem skonsultuj się z lekarzem.

11. Gotowane jajko:

Chociaż brak dowodu na toczenie ugotowanego jajka na dotkniętym obszarze wskazuje na znaczną redukcję siniaków, wiele osób uważa, że ​​działa ono jak gorący kompres.

Składniki:

 1. Jedno jajko.
 2. Woda do zagotowania.

Jak przygotować:

 • Weź miskę wody i ugotuj w niej jajko.
 • Zdejmij skórkę z jajka.
 • Przykryj jajko delikatną i miękką szmatką.
 • Delikatnie potrzyj jajkiem stłuczony obszar.

Ostrożność: Upewnij się, że nie nakładasz bezpośrednio na posiniaczony obszar.

12. Wcieranie alkoholu:

Stosowanie kremów lub żeli ze związkami alkoholu ma tendencję do zmniejszania wpływu siniaków na organizm. Pomaga również zmniejszyć skurcze mięśni, skręcenia i siniaki.

13. R.I.C.E:

Odpoczynek, lód, kompresja i elewacja to pełna forma R.I.C.E. Jest to taktyka, którą wiele osób stosuje, jeśli chcą zmniejszyć siniaki spowodowane operacją, urazem. (7) Postępując zgodnie z tymi prostymi krokami, będziesz w stanie zapobiec siniakom i obrzękom, tymczasowo zmniejszając przepływ krwi do uszkodzonego obszaru. Pomaga zmniejszyć stan zapalny, który powoduje siniaki, próbując podnieść i odpocząć ranny lub posiniaczony obszar podczas stosowania kompresji lodu.

14. Olejki eteryczne:

Olejki eteryczne mogą być skutecznym domowym lekarstwem na siniaki, przynosząc ulgę i relaksując. (8) Głównym środkiem ostrożności podczas używania olejków eterycznych jest rozcieńczenie ich olejem nośnikowym. Upewnij się, że nakładasz go tylko na nieuszkodzoną skórę.

1. Olej z arniki:

Jest to rodzaj olejku eterycznego, który pomaga przywrócić normalny koloryt skóry, łagodzi ból i pomaga szybko leczyć uszkodzoną skórę. Jest to jeden z najlepszych ziołowych środków na siniaki. Upewnij się, że olejek z arniki jest rozcieńczony przed nałożeniem go miejscowo.

2. Olejek kadzidłowy:

Kadzidło to olejek eteryczny, który pomaga leczyć siniaki za pomocą właściwości przeciwzapalnych. Pomaga szybko zmniejszyć ból i pojawiać się siniaki.

3. Olejek lawendowy:

Jednym z łatwo dostępnych olejków eterycznych jest olejek lawendowy. Pomaga zmniejszyć widoczność siniaków na skórze, jeśli zastosujesz go szybko po urazie. Łagodzi również ból spowodowany siniakami lub szwami. Możesz użyć ciepłego kompresu na posiniaczonej skórze, jeśli czujesz się nieswojo, używając bezpośrednio tego oleju.

4. Olejek rozmarynowy:

Jeśli chcesz zmniejszyć ból spowodowany siniakami i poprawić proces gojenia, to antyoksydanty zawarte w olejku rozmarynowym są korzystne.

5. Olej z dziurawca zwyczajnego:

Wiele szpitali zaczęło stosować olejek z dziurawca zwyczajnego, pomagając zmniejszyć ból po siniakach, poprawiając regenerację skóry poprzez włączenie go do masażu. Przydaje się również dla kobiet, które wracają do zdrowia po bólu i siniakach spowodowanych porodem chirurgicznym.

6. Olej z krwawnika:

Krwawnik pospolity, z połączeniem olejku z dziurawca, pomaga przyspieszyć powrót do zdrowia po wszelkich siniakach, zmniejszając ból i jego wygląd.

Pokarmy, które szybciej leczą siniaki:

Siniak to sposób, w jaki nasze ciało pokazuje, że malutkie naczynia krwionośne lub naczynia włosowate pękają. Po zerwaniu naczynia włosowate uwalniają krew do otoczenia, powodując siniaki. Czas krzepnięcia krwi wydłuża się, gdy spożywasz pokarmy wypełnione witaminami.

1. Żywność z witaminą K:

Witamina K odgrywa istotną rolę w ochronie ścian naczyń włosowatych, dzięki czemu nie dochodzi do dalszych uszkodzeń. Szpinak, sałata, brokuły, soja, jagody i truskawki to tylko niektóre ze źródeł żywności bogatej w witaminę K.

2. Chude białko:

Białko jest niezbędne do wzmocnienia naczyń włosowatych w twoim ciele. Dodanie chudego białka do diety pomaga dostarczyć bardzo potrzebne białko, które pomaga leczyć siniaki. Niektóre z najlepszych przykładów chudego białka to ryby, drób, chude mięso i tofu. Unikaj pokarmów, takich jak smażone mięso lub hamburgery, które zawierają duże ilości cholesterolu i tłuszczów nasyconych.

3. Owoce cytrusowe:

Włączając do diety owoce takie jak pomarańcze, cytryny i mandarynki, pomagają zmniejszyć ból spowodowany ciągłymi siniakami w twoim ciele. Flawonoidy obecne w owocach cytrusowych poprawiają efekty siniaków.

4. Owoce z naturalną kwercetyną

Jednym z barwników roślinnych znajdujących się w wielu źródłach żywności, które pomagają leczyć siniaki, jest kwercetyna. Jabłka, czerwona cebula, ciemne jagody, wiśnie, owoce cytrusowe i zielone warzywa liściaste to tylko niektóre ze źródeł tego pigmentu.

4. Ananas:

Bromelaina to enzym o właściwościach przeciwzapalnych, którego obficie można znaleźć w ananasie. (9) Jest to jeden z najlepszych naturalnych środków na siniaki, który pomaga szybko goić ranę poprzez zmniejszenie obrzęku. Możesz spożywać owoce lub stosować je miejscowo, aby uzyskać optymalne rezultaty.

5. Pokarmy bogate w cynk:

Kraby, homary, pestki dyni, szpinak i rośliny strączkowe to jedne z najlepszych źródeł cynku. Tkanki i rany można leczyć za pomocą pokarmów bogatych w cynk.

Zasinienie skóry po urazie jest nie tylko bolesne; też nie jest ładnie na to patrzeć. Mając pod ręką najlepsze domowe sposoby na siniaki z tego artykułu, możesz skutecznie zmniejszyć ból i obrzęk, które powoduje, i sprawić, że Twoja skóra będzie wyglądać.

Zastrzeżenie: Opinie przedstawione w tym artykule to nic innego jak sugestie i nie zastępują porady lekarza. Zawsze można bezpiecznie skonsultować się z lekarzem przed wypróbowaniem czegokolwiek nowego, zwłaszcza jeśli masz wcześniej istniejące problemy zdrowotne.

Często zadawane pytania:

1. Jakie są objawy siniaków??

Odp.: Istnieje kilka etapów objawów, które pojawiają się, gdy jesteś posiniaczony, w zależności od intensywności urazu. Jednym z pierwszych i powszechnych objawów siniaków jest przebarwienie skóry.

 • I etap: Twój siniak jest w kolorze różowo-czerwonym.
 • Drugi etap: Zmienia się na niebieski i ciemnofioletowy.
 • III etap: Twój siniak w kolorze jasnozielonym.
 • 4. etap: zmienia kolor na żółty i brązowy.

Całkowite zagojenie siniaka zajmuje zwykle od 10 do 14 dni i zazwyczaj przechodzi przez te cztery etapy.

2. Kiedy jest odpowiedni czas, aby odwiedzić lekarza z powodu siniaka??

Odp.: Czasami siniak nie wykazuje oznak gojenia i powoduje większy ból i nagromadzenie krwi pod posiniaczonym obszarem, wtedy natychmiast udaj się do lekarza. Oto lista rzeczy, na które musisz mieć oko.

 • Jeśli siniak nie poprawia się nawet po dwóch tygodniach od urazu.
 • Kiedy staw w pobliżu siniaka jest bolesny w ruchu.
 • Jeśli na ciele pojawiają się siniaki bez powodu i często.
 • W przypadku wycieku z posiniaczonego miejsca.
 • Jeśli nie jesteś w stanie wyraźnie widzieć z powodu obecności siniaka w pobliżu oka.

3. Jakie mogą być powody, dla których łatwo siniaki??

Odp.: Kilka przyczyn może powodować siniaki na ciele. Niektóre z przyczyn to:

 • Jeśli masz jasną i cienką skórę.
 • Jeśli masz mało witaminy C.
 • Niektóre leki lub suplementy.
 • Jeśli podnosisz ciężkie wagi.
 • Jeśli jesteś anemiczny.
 • Choroba podstawowa.