Moczenie nocne to mimowolne oddawanie moczu podczas snu. Jest to częste zjawisko wśród dzieci. Nawet starsi dorośli, którzy cierpią na nietrzymanie moczu, borykają się z problemem moczenia nocnego. Większość dzieci osiąga pewien stopień kontroli pęcherza w wieku 4 lat. W niektórych przypadkach moczenie nocne może być również objawem choroby podstawowej u dorosłych. Moczenie nocne może wystąpić z powodu wielu czynników, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Dowiedz się więcej o domowych sposobach na moczenie nocne wyszczególnione poniżej.

Środki zaradcze, aby zatrzymać moczenie nocne w domu

Co to jest moczenie nocne (moczenie nocne)?

Moczenie nocne to niezamierzone oddawanie moczu podczas snu. Termin medyczny określający moczenie nocne to moczenie nocne. Może to mieć miejsce zarówno w dzień, jak iw nocy. Innym określeniem na moczenie moczowe jest nietrzymanie moczu. Wiele czynników wiąże się ze zwiększonym ryzykiem moczenia nocnego i przyczyną oddawania moczu podczas snu. Jest uważana za normalną część dzieciństwa do 5 roku życia.

Przyczyny moczenia nocnego:

Moczenie nocne u dzieci:

Większość dzieci, które moczą łóżko, nie ma żadnych schorzeń, ani nie robią tego celowo. Przyczyny moczenia nocnego dziecka są dwojakiego rodzaju; Moczenie nocne pierwotne i moczenie wtórne. Pierwotne moczenie nocne to moczenie nocne, które występuje bez przerwy od wczesnego dzieciństwa. Wtórne moczenie nocne to moczenie nocne, które rozpoczyna się ponownie po dłuższym okresie (około sześciu miesięcy). Pierwotne moczenie nocne występuje, gdy dziecko nie rozpoznaje wrażenia, że ​​pęcherz jest pełny i nadal śpi bez przebudzenia. Wtórne moczenie nocne może być oznaką ukrytego problemu medycznego lub emocjonalnego. Dziecko tutaj jest bardziej podatne na inne objawy, takie jak moczenie nocne w ciągu dnia.

Moczenie nocne z powodu stresu występuje w stresującym środowisku domowym, w którym rodzice się kłócą. Podobnie wydarzenia, takie jak rozpoczęcie nowej szkoły, mogą powodować moczenie nocne, ponieważ wpływa to emocjonalnie na przestraszone dziecko.

Moczenie nocne u dorosłych:

Szereg podstawowych problemów medycznych powoduje moczenie nocne dorosłych. Najczęstszą spośród medycznych przyczyn moczenia nocnego jest nietrzymanie moczu. Może to nastąpić z powodu zmian fizycznych, takich jak ciąża, poród, wiek, menopauza, histerektomia, powiększenie prostaty itp..

Osoby cierpiące na cukrzycę typu I mają wysoki poziom cukru we krwi. Diabetycy mają tendencję do wzmożonego pragnienia, co skłania ich do picia dużej ilości wody. Prowadzi to do zwiększenia ilości wydalanego moczu, a co za tym idzie do częstego oddawania moczu.

Zaparcie również może powodować moczenie nocne, gdy zbyt duża akumulacja stolca zmniejsza pojemność pęcherza moczowego do zatrzymywania moczu i powoduje moczenie nocne.

Niektóre zaburzenia neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, udar, choroba Parkinsona lub uraz kręgosłupa, mogą zakłócać kontrolę pęcherza i powodować nietrzymanie moczu. To wszystko może powodować moczenie nocne.

Wśród przyczyn moczenia nocnego u dorosłych, w wieku, mięśnie pęcherza tracą siłę i zwiększają szanse na mimowolne oddawanie moczu.

25 domowych środków na moczenie nocne:

Poniżej omówiono 25 najlepszych domowych sposobów na moczenie nocne:

1. Herbata ziołowa na moczenie nocne:

herbata ziołowa do moczenia nocnego

Herbaty ziołowe zdziałają cuda, jeśli chodzi o zmniejszenie czynników wywołujących moczenie nocne u starszych dzieci. Skuteczne w tym celu są zioła takie jak mącznica lekarska, skrzyp i kora dębu.

Wymóg:

 • Mącznica lekarska,
 • skrzyp polny,
 • Kora dębu

Proces:

Małe i równe ilości mącznicy lekarskiej, skrzypu i kory dębu nabrać do naczynia i zagotować z wodą. Zanurz ten roztwór, odcedź i ostudź. Przed snem podawaj dziecku odcedzoną, ostudzoną herbatę z odrobiną miodu, aby nadać tej herbacie przyjemny smak.

Jak długo i kiedy: Pij tę herbatę dwa razy dziennie i jedną filiżankę przed snem

Środki ostrożności: Ta ziołowa herbata nie ma skutków ubocznych.

2. Agrest indyjski:

Agrest indyjski: domowy środek na moczenie nocne

Jako naturalne środki na moczenie nocne, indyjski agrest lub amla są znane jako silne lekarstwa i doskonale wzmacniają mięśnie pęcherza moczowego.

Wymóg:

 • Agrest lub Amla.

Proces:

 • Zmiażdż amlę i wyjmij jedną łyżkę jej soku. Wymieszaj ze szczyptą kurkumy i miodu.

Jak długo robić i kiedy: Regularnie podawaj dziecku codziennie rano.

Środki ostrożności: Agrest indyjski może u niektórych osób zwiększać ryzyko krwawienia i siniaków.

3. Cynamon do moczenia nocnego:

cynamon

Wśród domowych środków zapobiegających moczeniu nocnemu ta przyprawa jest sprawdzonym lekarstwem na leczenie moczenia nocnego zarówno u dzieci, jak iu dorosłych.

Wymóg:

 • Cynamon.

Proces:

 • Pożuj kawałek laski cynamonu. (LUB). Dla dziecka uatrakcyjnij go, nakładając cynamon na kromkę posmarowanego masłem tosta z cukrem.

Jak długo robić i kiedy: Rób to codziennie.

Środki ostrożności: Cynamon może wywoływać alergie u niektórych osób, więc upewnij się, że nie jesteś uczulony na tę przyprawę.

4. Sok żurawinowy:

sok żurawinowy: domowe sposoby na moczenie nocne

Jest to kolejny świetny domowy środek na moczenie nocne, ponieważ specjalizuje się we wzmacnianiu mięśni pęcherza moczowego i dróg moczowych oraz jest bardzo korzystny dla nerek. Chociaż należy unikać podawania dzieciom płynów przed położeniem dziecka do łóżka, sok żurawinowy można bezpiecznie podawać.

Wymóg:

 • Sok żurawinowy.

Proces:

 • Podawaj sok żurawinowy na godzinę przed odesłaniem dziecka do łóżka w nocy.

Jak długo robić i kiedy: Możesz to robić codziennie.

Środki ostrożności: Picie zbyt dużej ilości soku żurawinowego może wywołać biegunkę.

5. Leczenie Jaggery na moczenie nocne:

jaggery do moczenia nocnego

Wiadomo, że Jaggery uwalnia ciepło w ciele; dlatego podawany dzieciom utrzymuje ciepło od wewnątrz i zapobiega mimowolnemu oddawaniu moczu podczas snu.

Wymóg:

 • Jaggery

Proces:

 • Dodaj jaggery do szklanki mleka

Jak długo robić i kiedy: Najlepiej byłoby podawać go choremu dziecku każdego ranka.

Środki ostrożności: Upewnij się, że nie jesteś uczulony na jaggery

6. Miód do moczenia nocnego:

miód: domowy środek na moczenie nocne

Innym domowym sposobem leczenia moczenia nocnego jest miód, który jest częścią ziołowych środków na moczenie nocne. Jest dodawany do kilku składników w leczeniu moczenia nocnego i może być podawany indywidualnie również w leczeniu tego problemu u dzieci. Na godzinę przed snem daj im łyżkę miodu.

Wymóg:

 • Miód.

Proces:

 • Daj jedną łyżeczkę miodu.

Jak długo robić i kiedy: Miód podaje się godzinę przed snem.

Środki ostrożności: Sprawdź, czy nie ma alergii i innych skutków ubocznych.

7. Nasiona gorczycy:

nasiona gorczycy do moczenia nocnego

Nasiona gorczycy pomagają w moczeniu nocnym infekcji dróg moczowych. Za pomocą tej metody można wyleczyć problem moczenia nocnego w ciągu miesiąca. Zminimalizuje, jeśli nie, sprawi, że całkowicie zniknie.

Wymóg:

 • Nasiona gorczycy.

Proces:

 • Zmiel żółtą gorczycę i dodaj do filiżanki ciepłego mleka.

Jak długo robić i kiedy: Niech dziecko pije to co wieczór na godzinę przed pójściem spać.

Środki ostrożności: Sprawdź, czy dziecko ma alergię na musztardę.

8. Oliwa z oliwek może zatrzymać moczenie nocne:

Oliwa z oliwek może zatrzymać moczenie nocne

Kolejnym skutecznym wśród domowych środków na moczenie nocne bez komplikacji jest oliwa z oliwek. To doskonały i kojący sposób na wyleczenie moczenia nocnego.

Wymóg:

 • Oliwa z oliwek.

Proces:

 • Po prostu podgrzej olejek i nakładaj go codziennie na okolice brzucha dziecka, szczególnie w okolicach pępka.

Jak długo robić i kiedy: Rób to codziennie.

Środki ostrożności: Alergia na oliwę z oliwek nie jest powszechna. Upewnij się, że dziecko nie jest na nie uczulone.

9. Suszone owoce:

suszone owoce: domowe sposoby na moczenie nocne

Suszone owoce, takie jak rodzynki, są wspaniałe dla zdrowia, leczą również problemy z pęcherzem moczowym i drogami moczowymi oraz są idealne jako domowe środki zapobiegające moczeniu łóżka. Wypróbuj te środki religijnie, a na pewno przyniosą rezultaty.

Wymóg:

 • rodzynki.

Proces:

 • Przed snem daj dziecku przekąskę złożoną z 3 migdałów i 2 rodzynek.

Jak długo robić i kiedy: Rób to, dopóki nie nastąpi znaczny postęp.

Środki ostrożności: Sprawdź, czy dziecko jest uczulone na którykolwiek z tych elementów.

10. Ćwiczenia Kegla do moczenia nocnego:

ćwiczenia mięśni Kegla

Najlepszym domowym sposobem na moczenie nocne byłoby kilka silnych, ale podstawowych ćwiczeń na brzuch i pęcherz. Jest to pomocne w eliminowaniu przyczyn moczenia nocnego u dorosłych. Te ćwiczenia dna miednicy wzmacniają mięśnie od rdzenia, aby nadreaktywny pęcherz nie odpuszczał się w nocy. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych.

11. Sałatka owocowa:

Sałatka owocowa

Posiekane, pokrojone w plastry i pokrojone w kostkę to specjalna dieta składająca się z pomarańczy, cytryn, różnych asortymentów jagód i kiwi, zapewniająca naturalne środki na moczenie nocne. Te wypełnione sokiem owoce mogą wzbogacić naturalną wodę w naszym ciele. Jedyną różnicą jest to, że soki te są gęste i skoncentrowane i gaszą pragnienie wody bez dodawania płynu do pęcherza.

Wymóg:

 • Asortyment owoców takich jak pomarańcze, jagody i kiwi.

Proces:

 • Posiekaj i pokrój te owoce w kostkę, aby zrobić sałatkę owocową.

Jak długo robić i kiedy: Rób to, aż zobaczysz postęp.

Środki ostrożności: Upewnij się, że dziecko nie jest uczulone na żadne owoce.

12. Zachęcaj do podwójnego unieważniania:

Podwójne opróżnianie to metoda stosowana dla dzieci i dorosłych. Musisz raz opróżnić pęcherz przed rozpoczęciem rytuału przed snem. Musisz zakończyć swój rytuał przed snem, próbując jeszcze raz przed udaniem się na spoczynek. W ten sposób możesz zapewnić całkowite opróżnienie pęcherza podczas pójścia spać, co zmniejszy ryzyko moczenia nocnego.

13. Ocet jabłkowy:

ocet jabłkowy do moczenia nocnego

Ocet jabłkowy jest przydatny do moczenia nocnego. Pomaga w zaparciach i działa jak skuteczny detoks.

Wymóg:

 • Ocet jabłkowy.

Proces:

 • Ocet jabłkowy zmieszany ze szklanką wody i pół łyżeczki surowego miodu, który utrzyma równowagę PH organizmu i zapobiegnie wzrostowi kwaśności, co pomaga w moczeniu nocnym.

Jak długo robić i kiedy: Rób to codziennie.

Środki ostrożności: Rzadko zdarza się być uczulonym na ocet jabłkowy, proszę uważać na skutki uboczne.

14. Banan może powstrzymać moczenie nocne:

domowy środek na moczenie banana

Domowe sposoby na moczenie nocne obejmują banana. Banan jest bogaty w potas, który jest przydatny dla organizmu, nie tylko z punktu widzenia odżywiania, ale także utrzymania poziomu sodu w organizmie. Poza tym banan jest naturalnym środkiem wiążącym i działa jak środek wiążący mięśnie, który zapobiega ślizganiu się pęcherza u dzieci i dorosłych.

15. Unikaj picia płynów przed snem:

unikaj picia płynów

Tuż przed snem, jeśli będziesz pić dużo płynów, istnieje prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko ma możliwość zmoczenia łóżka do północy. Lepiej ograniczyć picie wody przed i po obiedzie oraz unikać napojów zawierających kofeinę. Unikaj nadmiernego spożycia wody wieczorem i przed snem.

16. Unikaj czekolady:

czekolada

Pewnie zastanawiasz się, jak powstrzymać moczenie nocne, trzymając się z dala od czekoladek? Dotyczy to najczęściej dzieci, które spożywają dużo czekolady. Podobnie jak kawa lub herbata, czekolada również zawiera kofeinę, środek moczopędny, który pobudza pęcherz nadreaktywny.

17. Czarny ocet, aby uniknąć zapachu:

czarny ocet

Leczenie moczenia nocnego wymagałoby użycia wszystkich zmysłów, aby zwalczyć ten proces. Można użyć czarnego octu, aby zetrzeć zapach plamy z siusiu z kołdry. Badanie wykazało, że wśród przyczyn moczenia nocnego u dzieci, nawet podczas snu, Twój zmysł węchu działa najlepiej, a zapach moczu zachęca do moczenia nocnego.

18. Nasiona kopru włoskiego do moczenia nocnego:

nasiona kopru jako domowy środek na moczenie nocne

Wśród ziołowych środków na moczenie nocne nasiona kopru włoskiego są mielone i parzone w herbatę, aby rozwiązać problemy z moczeniem nocnym. Udowodniono naukowo, że nasiona kopru są skuteczne w problemach z moczeniem nocnym, a jeśli mówisz o dziecku, zawsze możesz sprawić, by zaczął dzień od ciepłej szklanki mleka sojowego i garści nasion kopru włoskiego.

19. Czerwone mięso:

czerwone mięso

Czerwone mięso jest silnym źródłem silnych składników odżywczych, ale to nie jedyny powód, dla którego zachęca się do zapobiegania moczeniu nocnemu. Mięso to wzmacnia mięśnie rdzenia i sprawia, że ​​nie są zrelaksowane ani odprężone nawet podczas snu. Nie pozwala to na mimowolne oddawanie moczu podczas snu, co pomoże Ci się obudzić.

20. Nagradzaj ich wysiłek:

nagradzać ich wysiłek

Jest to szczególnie wskazówka dla rodziców, którzy cierpią z powodu moczenia nocnego swojego dziecka. To bardziej myśl fizjologiczna niż reguła. Za każdym razem, nawet w ciągu dnia, kiedy korzystają z łazienki, zawsze doceniaj je i zachęcaj, to cecha, którą Twoje dziecko będzie kontynuowało również w nocy.

21. Orzech i rodzynki:

orzech włoski i rodzynki do moczenia nocnego

Jest to jeden z lubianych przez studnię domowych sposobów zapobiegania moczeniu łóżka, co jest korzystne i lubiane przez dzieci. To, co czyni go bardziej wyjątkowym, to to, że dzieci uwielbiają to jako ucztę.

Wymóg:

 • 2 orzechy włoskie.
 • 5 rodzynek.

Proces:

 • Daj dziecku orzecha włoskiego i rodzynki przed snem.

Jak długo robić i kiedy: Możesz to robić codziennie, aż nastąpi poprawa.

22. Unikaj palenia:

unikaj palenia

Palenie może prowadzić do nadreaktywności pęcherza i powodować częste oddawanie moczu. Przewlekli palacze mają skurcze kaszlu, zwane inaczej kaszlem palacza, co z kolei prowadzi do wycieku moczu. Palenie jest również związane z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, w którym dochodzi do wycieku moczu z powodu nagłego nacisku na pęcherz z czynnościami takimi jak kichanie, ćwiczenia i śmiech.

23. Wiśnie pomagają powstrzymać moczenie nocne:

Wiśnie: domowe sposoby na powstrzymanie moczenia nocnego

Wiśnie są bogate w błonnik oraz dobre źródło witamin i minerałów, w tym wapnia i potasu. Można je dodawać do diety dzieci, ponieważ całe dobro, które zawiera, pomaga zapobiegać moczeniu nocnemu.

Wymóg:

 • Wiśnie.

Proces:

 • Dzieci mogą jeść wiśnie jako owoce lub dodawać je do deserów, aby włączyć je do swojej diety.

Jak długo robić i kiedy: Używaj tego, aż zauważysz postęp w moczeniu nocnym.

Środki ostrożności: Wiśnia rzadko może wywoływać alergię, ale upewnij się, że dziecko nie ma skutków ubocznych.

24. Pietruszka do moczenia nocnego:

pietruszka na moczenie nocne

Pietruszka to ważne zioło, które po zmieszaniu z codziennym daniem może zapobiegać moczeniu nocnemu. To całkiem naturalne, że jako entuzjasta jedzenia eksperymentujesz z różnymi potrawami z pietruszki, aby dobroć tego zioła nie stała się monotonna.

Wymóg:

 • Liście pietruszki.

Proces:

 • Poproś dziecko, aby przed snem żuło kilka listków pietruszki; można go również dodawać do posiłków.

Jak długo robić i kiedy: Pozwól dziecku to zjeść, dopóki nie nastąpi poprawa.

Środki ostrożności: Spożywanie dużych ilości pietruszki może powodować anemię, więc używaj jej z umiarem.

25. Migdał w mleku:

Migdał w mleku: domowy środek na moczenie nocne

Mleko migdałowe to idealny poranny napój dla osoby moczącej się w łóżku. Migdały z korzyściami płynącymi z wapnia mogą zapewnić mięśniom elastyczność i siłę, dzięki czemu pęcherz nie może podejmować samodzielnych decyzji. Jest to jeden z najlepszych i naturalnych domowych środków na moczenie nocne u dzieci i dorosłych.

Wymóg:

 • migdały,
 • woda.

Proces:

 • Zblanszuj migdały, usuń skórkę, teraz dodaj 3 szklanki wody i przelej przez blender. Rób to, aż będzie gładkie. Przecedź przez sito. Dodaj więcej wody i powtórz proces. Zebrane mleko można przechowywać w lodówce.

Jak długo robić i kiedy: Pij to, aż zobaczysz skuteczne rezultaty.

Środki ostrożności: Mleko migdałowe można przechowywać w lodówce przez 3-4 dni.

Powikłania i skutki moczenia nocnego

Powód oddawania moczu podczas snu u dorosłych i dzieci może powodować stres emocjonalny. Powikłania obejmują infekcje dróg moczowych. W większości przypadków moczenie nocne jest opóźnieniem rozwojowym, a nie problemem emocjonalnym lub chorobą fizyczną. Tylko niewielki procent przypadków moczenia nocnego ma przyczynę medyczną. Moczenie nocne może powodować uczucie zakłopotania i niepokoju. Może to prowadzić do niskiej samooceny. W przypadku starszych dzieci, bardziej martwią się moczenie nocne, gdy są na obozach i nocowaniach z przyjaciółmi. Zmęczenie i zaburzenia snu są również spowodowane moczeniem nocnym.

Kiedy skonsultować się z lekarzem??

Gdy 7-letnie dziecko lub starsze moczy łóżko więcej niż 2-3 razy w tygodniu, można skorzystać z pomocy lekarza. Jeśli moczenie nocne zarówno w dzień, jak i w nocy występuje po 5 roku życia, dziecko powinno zgłosić się do lekarza przed ukończeniem 7 roku życia. Gdy osoba dorosła zacznie moczyć łóżko, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być spowodowane lekami lub niektóre podstawowe stany chorobowe.

Pokarmy, które powodują i zatrzymują moczenie nocne:

Jakie pokarmy jeść na moczenie nocne:

Pokarm bogaty w kwas foliowy i witaminę B12 pomaga ośrodkowemu układowi nerwowemu w tworzeniu skojarzeń niezbędnych do kontrolowania pęcherza w nocy. Kwasy omega-3 wykazują podobne korzyści dla układu nerwowego. Pomaga pęcherzowi zasygnalizować mózgowi budzenie się w nocy. Świeże ryby, jajka i warzywa dostarczą wszystkich minerałów potrzebnych do wspomagania układu nerwowego.

Błonnik jest ważny, ponieważ moczenie nocne występuje w tym samym czasie co zaparcia. Kiedy nacisk zaparcia naciska na ścianę pęcherza, powoduje niepożądany wyciek. Otręby pszenne, dobre spożycie płynów i warzywa mają duży wpływ na zwiększenie zawartości błonnika i zwalczanie zaparć.

Jakich pokarmów należy unikać w przypadku moczenia nocnego:

Warzywa i owoce na bazie wody, takie jak truskawki, winogrona, melon i seler mają działanie moczopędne. Zachęcają organizm do wydalania płynów, dlatego najlepiej unikać spożywania ich wieczorem. Nabiał powoduje moczenie nocne, dlatego najlepiej unikać produktów mlecznych (jogurt, ser, mleko i ser itp.). Nie tylko zwiększają nasilenie moczenia nocnego, ale także zmniejszają skuteczność leków na moczenie nocne. Unikaj kofeiny wieczorami, ponieważ działa moczopędnie i stymuluje pęcherz do wytwarzania i wydalania większej ilości moczu.

Witaminy i suplementy:

Wysoki poziom witaminy D może być czynnikiem ochronnym przed NE (moczenie nocne). Nowe badanie wykazało, że wyższy poziom witaminy D może zmniejszyć ryzyko rozwoju moczenia nocnego u dzieci.

Moczenie nocne, zwłaszcza w wieku dorosłym, może być dość wstydliwym romansem. Nawet dla dziecka proste wydarzenie, takie jak nocowanie u przyjaciela, może być ogromną sprawą i może wpłynąć na społeczny szacunek dziecka. Istnieje wiele domowych sposobów na moczenie nocne, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, na których można bezpiecznie polegać. Może to nie nastąpić od razu, ale z czasem będzie się to poprawiać.

Często Zadawane Pytania:

1. Czy dzieci moczą łóżko celowo??

Moczenie nocne to coś, co jest bardzo męczące i stresujące dla wszystkich zaangażowanych. Nie jest to jednak coś, co dziecko robi celowo, jest to działanie mimowolne. A także jest to stresujące dla dziecka, które czuje się zakłopotane. Bardzo ważne jest, abyśmy uspokoili dziecko, że to, co się wydarzyło, nie było winą dziecka przed znalezieniem środków zaradczych. Możemy wypróbować kilka domowych sposobów zapobiegania moczeniu nocnemu, a jeśli stanie się dotkliwe, zawsze możemy skorzystać z pomocy profesjonalisty.

2. Czym są alarmy moczenia nocnego i jak są przydatne??

Alarmy moczenia nocnego są jednymi z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych zabiegów moczenia nocnego stosowanych w celu oddawania moczu podczas snu. Badania pokazują, że terapia alarmowa jest skuteczna u dzieci powyżej 7 roku życia. Została zaprojektowana w taki sposób, aby budzić dziecko i umożliwiać mu regularne chodzenie do łazienki. Przy regularnym stosowaniu w nocy dziecko zacznie się budzić po 4-6 tygodniach. Za 12 tygodni dziecko będzie samodzielnie chodzić do łazienki lub będzie w stanie trzymać mocz do rana.

3. Co to jest DDAVP i czy leczy moczenie nocne??

Octan desmopresyny (DDAVP) to lek stosowany w leczeniu dzieci cierpiących na moczenie nocne. Chociaż ten lek nie leczy choroby, pomaga leczyć objawy. DDAVP to syntetyczna forma hormonu wazopresyny. Działa na nerki i zmniejsza ilość produkowanego moczu. DDAVP może pomóc zwłaszcza, gdy dziecko musi wychodzić na kempingi i nocować w domach znajomych.

Zastrzeżenie: Domowe środki zaradcze i sugestie wymienione w artykule mają charakter ogólny i mają na celu podniesienie świadomości w społeczeństwie. Nie należy tego interpretować jako profesjonalnej porady medycznej. Zawsze zwracaj się do lekarza i skonsultuj się z nim, jeśli masz jakieś szczególne pytania dotyczące leczenia.