Czy kiedykolwiek miałeś opryszczkę lub pęcherze gorączkowe? Wywołane przez wirusa opryszczki pospolitej (HSV-1), pęcherze opryszczki lub gorączki to małe, wypełnione płynem pęcherze, które zwykle pojawiają się wokół ust lub po jednej stronie ust (1). Po pęknięciu pęcherza tworzy się nad nimi skorupa. Niezależnie od widoczności pęcherze gorączkowe są zaraźliwe i przenoszone z jednej osoby na drugą poprzez bliski kontakt.

Chociaż większość opryszczki ustępuje samoistnie w ciągu dwóch do czterech tygodni, objawy mogą być uciążliwe. Ale możesz wypróbować naturalne środki wymienione w tym artykule, jeśli chcesz skrócić czas trwania gorączki i zmniejszyć ryzyko nawrotu.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach, objawach, leczeniu i wskazówkach zapobiegawczych, jak radzić sobie z pęcherzami gorączkowymi.

Domowe środki zaradcze na pęcherze gorączkowe (opryszczka)

Najlepsze domowe środki na pęcherze gorączkowe (opryszczka) na ustach:

Domowe sposoby na pozbycie się pęcherzy gorączkowych mogą być doskonałym sposobem na powstrzymanie dalszego rozprzestrzeniania się pęcherzy gorączkowych. Skonsultuj się z lekarzem, aby przepisał leki przeciwwirusowe, aby uzyskać szybsze rezultaty, jeśli opryszczka utrzymuje się nawet po zastosowaniu domowych środków zaradczych.

1. Melisa:

Melisa lekarska lub olejek Melissa officinalis to naturalny środek na pęcherze gorączkowe o właściwościach przeciwwirusowych, które pomagają szybko wyleczyć pęcherz gorączkowy, skutecznie eliminując wirusa wywołującego infekcję (2).

Składniki:

 1. Olejek z melisy.
 2. Wacik.

Procedura:

 • Użyj bawełnianego wacika, aby nałożyć olej bezpośrednio na opryszczkę.
 • Niech olej wyschnie naturalnie.
 • Odczekaj 15 do 20 minut przed spłukaniem olejku ze skóry.
 • Stosowanie tego środka trzy razy dziennie może być skuteczne.

2. Lód:

Lód jest skutecznym leczeniem gorączki w domu, ponieważ zmniejsza przepływ krwi do dotkniętego obszaru, pomagając w leczeniu stanu zapalnego. Chociaż lód minimalizuje ból w okolicy, nie jest rozwiązaniem trwałym i nie wpływa w żaden sposób na wirusa.

Składniki:

 1. lód.
 2. Ręcznik.

Procedura:

 • Weź lód i zawiń go w ręcznik.
 • Delikatnie połóż owinięty lodem ręcznik na opryszczce.
 • Niech pozostanie w miejscu owrzodzenia przez około 5 do 15 minut.
 • Pamiętaj, aby nie kłaść lodu bezpośrednio na skórę i owinąć go ręcznikiem.

3. Olej kokosowy:

Silne właściwości mikrobiologiczne oleju kokosowego sprawiają, że jest to jeden z najlepszych domowych środków na pęcherze gorączkowe (3). Pomaga wyeliminować wirusa za pomocą kwasu laurynowego, który jest trójglicerydem obecnym w oleju(4). Olej kokosowy nie może być jedynym rozwiązaniem i może być dodatkiem do skuteczniejszych leków.

Składniki:

 1. Wacik.
 2. Olej kokosowy.

Przygotowanie:

 • Zastosuj olej kokosowy bezpośrednio, jeśli poczujesz opryszczkę.
 • Niech tam zostanie.
 • Zastosuj olej kokosowy co godzinę, aby uzyskać skuteczne rezultaty.

4. Olejki eteryczne:

Stosowanie olejków eterycznych zyskuje na popularności ze względu na wszystkie korzyści, jakie oferuje. Chociaż jest to korzystne, należy rozcieńczyć olejek eteryczny nieściernym olejem nośnikowym podczas stosowania go jako miejscowego leczenia skóry. Jeśli olejek eteryczny nie zostanie rozcieńczony, może jeszcze bardziej zaognić opryszczkę, pogarszając sytuację.

5. Olejek z drzewa herbacianego:

Kiedy chcesz leczyć opryszczkę, przydatne mogą być właściwości przeciwwirusowe, antyseptyczne i przeciwzapalne olejku z drzewa herbacianego. Według badań przeprowadzonych w 2009 roku olejek z drzewa herbacianego ma silne działanie przeciwwirusowe na HSV (5). Jednak uzasadnione są dalsze badania, aby udowodnić skuteczność olejku z drzewa herbacianego, ponieważ badania te przeprowadzono na izolowanych próbkach.

Składniki:

 1. Kilka kropel olejku z drzewa herbacianego.
 2. 11/2 łyżki oleju kokosowego.
 3. Wacik.

Procedura:

 • Nałóż rozcieńczony olejek z drzewa herbacianego na obszar z pęcherzem gorączkowym za pomocą bawełnianego wacika.
 • Niech to zostanie.
 • Aby uniknąć podrażnień, unikaj stosowania olejku z drzewa herbacianego częściej niż dwa razy dziennie.

6. Olejek miętowy:

Kolejny olejek eteryczny, który zapobiega rozprzestrzenianiu się opryszczki dzięki swoim właściwościom antyseptycznym. Olejek miętowy może łagodzić objawy związane z aktywowanym szczepem opryszczki, zgodnie z badaniem laboratoryjnym z 2003 roku (6).

Składniki:

 1. Kilka kropel olejku miętowego.
 2. Jedna łyżka oleju przewoźnika.
 3. Wacik.

Procedura:

 • Nałóż rozcieńczony olejek miętowy na opryszczkę, gdy tylko się pojawi, aby zapobiec eskalacji.

7. Olej anyżowy:

Olejek anyżowy jest pozyskiwany z rośliny anyżu, która pomaga hamować opryszczkę, zgodnie z badaniem przeprowadzonym w 2008 roku (7). Co więcej, przeciwwirusowe właściwości olejku anyżowego pochodzą z obecnej substancji chemicznej zwanej beta-kariofilenem, która hamuje rozwój i wzrost wirusa, zgodnie z badaniem in vitro (8).

Składniki:

 1. Kilka kropel olejku anyżowego.
 2. Jedna łyżka oleju przewoźnika.
 3. Wacik.

Procedura:

 • Użyj bawełnianego wacika, aby nałożyć rozcieńczony olejek eteryczny na dotknięty obszar.

8. Olejek z oregano:

Jednym z najpopularniejszych domowych środków na gorączkę, które działają, jest olejek z oregano. Według badania przeprowadzonego w 1996 roku (9), wpływ oleju z oregano na HSV był znaczny. Ponadto, zgodnie z nowszymi badaniami, związek karwakrol występujący w wielu aromatycznych roślinach ma właściwości przeciwwirusowe, które można znaleźć również w oleju z oregano (10).

Składniki:

 1. Kilka kropel olejku z oregano.
 2. Jedna łyżka oleju przewoźnika.
 3. Wacik.

Procedura:

 • Nałóż rozcieńczony olej z oregano na opryszczkę, aby zmniejszyć stan zapalny i rozmiar.

9. Olejek tymiankowy:

Według badań laboratoryjnych olejek tymiankowy ma działanie przeciwwirusowe na HSV, ponieważ jest silnym środkiem (11). Jednakże, chociaż olejek tymiankowy może być skuteczny, wirus może się reaktywować, jeśli jego wyzwalacz jest nadal obecny, niezależnie od tego, czy jest to przedłużona ekspozycja na słońce, stres czy gorączka.

10. Olejek imbirowy:

Mówi się, że olejek imbirowy zawiera składniki, które naturalnie pomagają pozbyć się objawów opryszczki (12). Miejscowe stosowanie rozcieńczonego olejku imbirowego leczy opryszczkę poprzez łagodzenie podrażnień i daje uczucie ciepła na skórze. Pamiętaj, aby rozcieńczyć olejek imbirowy dowolnym olejem nośnikowym, aby czerpać korzyści.

11. Olejek rumiankowy:

Olejek rumiankowy skutecznie leczy lekooporne szczepy HSV, działając jako potencjalny środek przeciwwirusowy (13). Gdy poczujesz, że zaczyna tworzyć się opryszczka, zastosuj rozcieńczony olejek rumiankowy, aby skutecznie go leczyć i ukoić skórę. Najlepiej rozcieńczyć olejek rumiankowy, aby uniknąć jakichkolwiek reakcji.

12. Olejek z drzewa sandałowego:

Olejek z drzewa sandałowego zawiera składniki, które pomagają leczyć wirusa opryszczki wraz z charakterystycznym i silnym zapachem, zgodnie z badaniem (14). Jeśli używasz oleju z drzewa sandałowego do leczenia opryszczki, upewnij się, że rozcieńczyłeś go olejem nośnikowym, który pomoże ci uporać się z silnym zapachem.

13. Olejek eukaliptusowy:

Według testów struktury komórkowej przeprowadzonych w laboratorium, możesz być w stanie zmniejszyć nasilenie opryszczki za pomocą olejku eukaliptusowego (15). Zawsze zaleca się rozcieńczenie olejku eukaliptusowego przed nałożeniem go na miejsce opryszczki. Upewnij się, że nie używasz tego środka więcej niż cztery razy dziennie.

14. Lukrecja:

Korzeń lukrecji pomaga szybko wyleczyć opryszczkę i szybko zyskuje na popularności. Według badań, aktywność przeciwopryszczkowa znaleziona w lukrecji pomaga radzić sobie z wirusem wywołującym gorączkę, zgodnie z badaniem (16).

Pomaga również hamować wzrost i replikację wirusa za pomocą związku zwanego glicyryzyną (17). Ponadto w połączeniu z wazeliną przyspiesza gojenie się opryszczki.

Składniki:

 1. Jedna łyżka sproszkowanego korzenia lukrecji.
 2. Dwie łyżki wazeliny.

Procedura:

 • Włóż składniki do miski i odpowiednio je połącz.
 • Nałóż miksturę na opryszczkę i zostaw tam.
 • Użyj tego środka co kilka godzin, aby uzyskać ulgę.

15. Oczar wirginijski:

Oczar wirginijski pomaga zmniejszyć stan zapalny i jest skuteczny w zwalczaniu wirusa opryszczki, zgodnie z badaniem (18). Oczar wirginijski pomaga również w procesie gojenia poprzez wysuszenie dotkniętego obszaru dzięki właściwościom ściągającym. Pomaga również zmniejszyć ból i obrzęk związany z pęcherzami gorączkowymi dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym (19).

Składniki:

 1. Bawełniana Piłka.
 2. Roztwór oczaru wirginijskiego.

Procedura:

 • Użyj czystej bawełnianej kulki, aby nałożyć roztwór oczaru wirginijskiego na opryszczkę.
 • Niech całkowicie wyschnie.
 • Użyj tego środka raz lub dwa razy dziennie, aby uzyskać skuteczne rezultaty.

Ostrożność: Wykonaj test płatkowy w okolicy łokcia, aby wykluczyć reakcje alergiczne na oczar wirginijski.

16. Ocet jabłkowy:

Właściwości przeciwbakteryjne i antybakteryjne octu jabłkowego pomagają wyeliminować naturalnie opryszczkę warg (20). Pomaga usunąć opryszczkę po osiągnięciu stadium strupa i zapobiega dalszej eskalacji infekcji.

Składniki:

 1. Waciki.
 2. Jedna łyżka octu jabłkowego.

Procedura:

 • Użyj czystego wacika, aby nałożyć ACV na opryszczkę.
 • Użyj tego środka trzy razy dziennie, aby uzyskać skuteczne rezultaty.

Ostrożność: Kwasowe właściwości ACV mogą powodować podrażnienie skóry, jeśli są stosowane w dużych ilościach.

17. Miód Kanuka:

Miód Kanuka pochodzi z Nowej Zelandii i pochodzi z kwitnącego nektaru drzewa Kanuka. Promujące rany i przeciwwirusowe właściwości miodu kanuka pomagają łagodzić stany zapalne i podrażnioną skórę związaną z zakażonym pęcherzem gorączkowym (21).

Składniki:

 1. ½ łyżki miodu kanuka.

Procedura:

 • Użyj czystego opuszka palca, aby nałożyć miód na opryszczkę.
 • Niech miód pozostanie w dotkniętym obszarze przez około 5 minut.
 • Użyj wody do spłukania obszaru.
 • Aby uzyskać skuteczne rezultaty, stosuj lekarstwo dwa razy dziennie.

18. Żel Aloe Vera:

Aloe vera jest jednym z najlepszych leków na gorączkowe pęcherze na ustach dzięki swojemu kojącemu charakterowi i właściwościom przeciwwirusowym (22). To jest powód, dla którego możemy znaleźć aloes w wielu remediach.

Składniki:

 1. Jedna łyżka świeżego żelu Aloe Vera.
 2. Wacik.

Procedura:

 • Użyj czystego bawełnianego wacika, aby nałożyć żel Aloe Vera na opryszczkę.
 • Niech wyschnie.
 • Użyj tego środka dwa lub trzy razy dziennie, aby uzyskać skuteczne rezultaty.

19. Galaretka naftowa:

Wazelina pomaga zapobiegać pęknięciom, krwawieniom i bólowi związanemu z pęcherzami gorączkowymi, co czyni ją jednym z najlepszych sposobów leczenia opryszczki. Pęcherz spowodowany wysuszeniem skóry zostanie złagodzony za pomocą wazeliny. Pomaga również zmniejszyć dalsze ogniska opryszczki poprzez zmniejszenie swędzenia i pieczenia.

20. Pokarmy bogate w lizynę:

Lizyna jest niezbędnym aminokwasem, który nie jest wytwarzany w naszym organizmie i powinien być pozyskiwany z żywności lub suplementów, ale jest niezbędny dla dobrego zdrowia. Chociaż potrzebne są dalsze badania w tym zakresie, lizyna może być skuteczna w szybkim leczeniu opryszczki poprzez zabijanie HSV i pomaga radzić sobie z objawami pęcherzy gorączkowych (23). Oto niektóre z produktów bogatych w lizynę:

 • Mięso czerwone, drób, wieprzowina.
 • ser parmezan.
 • Dorsz i sardynki.
 • tofu.
 • Jajka.
 • Spirulina.
 • Nasiona kozieradki.
 • Deflowana mąka sojowa, soja, wyizolowane białko sojowe.

21. Kremy bez recepty:

Oto niektóre z dostępnych bez recepty kremów przepisywanych przez lekarzy, które mogą być skutecznym sposobem leczenia pęcherzy gorączkowych.

22. Krem z rabarbarem i szałwią:

Według badań, lek przeciwwirusowy acyklowir w postaci kremu do stosowania miejscowego jest powszechnie stosowany w leczeniu opryszczki. Według badań krem ​​do stosowania miejscowego z rabarbarem i szałwią może być równie skuteczny (24). Wynik gojenia wynosi 6,7 dnia w przypadku kremu z rabarbaru i szałwii, podczas gdy czas gojenia wynosi 6,5 dnia w przypadku kremu z acyklowirem, zgodnie z badaniem.

23. Kremy z tlenkiem cynku:

Możesz również zmniejszyć mrowienie, swędzenie, bolesność i pęcherze, używając kremu z tlenkiem cynku. Stosowanie kremów z tlenkiem cynku może skrócić czas trwania opryszczki przy stosowaniu miejscowym. Średnio, w porównaniu do osób otrzymujących placebo, opryszczka leczona tlenkiem cynku ustąpiła półtora dnia wcześniej (25).

24. Witamina C:

Witamina C pomaga przyspieszyć proces gojenia się opryszczki, ponieważ zawiera flawonoidy. Pomaga wyeliminować wirusa opryszczki pospolitej, który jest przyczyną powstawania pęcherzy gorączkowych. Witamina C pomaga również wzmocnić układ odpornościowy, zapobiegając występowaniu pęcherzy gorączkowych w przyszłości.

25. Olej witaminy E:

Olejek witaminy E pomaga zmniejszyć opryszczkę poprzez łagodzenie obrzęków, stanów zapalnych i bólu dzięki działaniu przeciwzapalnemu. Możesz zapobiec nawracającym infekcjom wirusowym poprzez doustne przyjmowanie tego olejku witaminowego (26).

Składniki:

 1. Kapsułka witaminy E.
 2. Wacik.

Procedura:

 • Użyj bawełnianego wacika, aby nałożyć płyn z kapsułki witaminy E na ból.
 • Pozwól płynowi wyschnąć.
 • Używaj tego leku wiele razy dziennie, aby leczyć pęcherze gorączkowe.

26. Soda oczyszczona:

Soda oczyszczona wysusza blister i pomaga wchłonąć cały kwas, co czyni go jednym z najlepszych domowych zabiegów na gorączkę. Łagodzi również objawy, takie jak swędzenie związane z pęcherzami gorączkowymi.

Składniki:

 1. łyżka sody oczyszczonej.
 2. Woda.

Procedura:

 • Połącz składniki w misce, tworząc gładką pastę.
 • Nałóż pastę na dotknięty obszar.
 • Pozostaw do wyschnięcia na około dziesięć minut.
 • Użyj zimnej wody, aby go spłukać.

Przyczyny pęcherzy gorączkowych:

Oto niektóre z najczęstszych przyczyn powstawania pęcherzy gorączkowych:

 • Wirus Herpes Simplex jest przyczyną gorączki, pęcherzy lub opryszczki.
 • Opryszczka może również powodować gorączkę.
 • Wzrost poziomu infekcji może wystąpić wraz ze zmianami hormonalnymi prowadzącymi do opryszczki.
 • Ekstremalny stres.
 • Narażenie na silny wiatr lub ekstremalne nasłonecznienie.
 • Słaby układ odpornościowy.

Objawy pęcherzy gorączkowych (opryszczka):

Oto niektóre z objawów, na które należy zwrócić uwagę, jeśli masz pęcherze gorączkowe:

 • Ciężkie oparzenia zwiększają ryzyko zarażenia się opryszczką.
 • Swędzenie, pieczenie lub mrowienie wokół ust lub warg, zanim utworzy się pęcherz.
 • Pęcherz jest zwykle mały i zawiera przezroczysty płyn.
 • Stopniowo pęcherze łączą się, tworząc skorupę po przesiąknięciu. Nie ma potrzeby pękania blistra, aby powstała skorupa.
 • Bolesne dziąsła.
 • Ból gardła.
 • Gorączka.
 • Bóle mięśni.
 • Bół głowy.
 • Obrzęk węzłów chłonnych.

Jak zapobiegać opryszczkom (pęcherzom gorączkowym):

Oto jak możesz zapobiec tworzeniu się pęcherzy gorączkowych.

 • Regularnie stosuj przepisane leki przeciwwirusowe.
 • Unikaj kontaktu skóry ze skórą z zainfekowanym obszarem lub z osobą.
 • Nie próbuj przebijać bólu i regularnie myj ręce.
 • Unikaj używania sztućców lub innych rzeczy używanych przez zarażoną osobę.
 • Używaj kremu z filtrem codziennie.
 • Staraj się nie stresować.
 • Poczekaj, aż pęcherze się zagoją, zanim będziesz chciał uprawiać seks oralny.
 • Opryszczka może nosić zarazki i rozprzestrzeniać wirusa, więc zmień szczoteczkę do zębów, jeśli pojawi się opryszczka. Gdy rana się zagoi, lepiej zaopatrzyć się w nową szczoteczkę do zębów.

Jak wspomniano wcześniej, wirus opryszczki pospolitej powoduje powstawanie pęcherzy gorączkowych lub opryszczki, które mogą być uciążliwe i bolesne. Chociaż większość opryszczki ustępuje samoistnie, konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, aby uniknąć ryzyka rozprzestrzeniania się. Domowe sposoby na pęcherze gorączkowe wymienione w tym artykule pomogą złagodzić i zmniejszyć ból. Aby jednak opryszczka się nie powtórzyła, konieczne jest uważne przestrzeganie wskazówek zapobiegawczych.

Zastrzeżenie: Informacje wymienione w tym artykule są oparte na badaniach, a nie zastępują profesjonalną opinię. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za autentyczność informacji i ich wpływ na Twój organizm.

Często zadawane pytania:

1. Co się stanie, jeśli nie wyleczysz pęcherza gorączkowego??

Odp.: Opryszczka lub pęcherze gorączkowe należy leczyć najwcześniej. Jeśli nie, mogą potencjalnie powodować następujące skutki uboczne:

 • Może istnieć ryzyko wtórnej infekcji zwanej opryszczkowym zapaleniem rogówki i spojówki, jeśli wirus rozprzestrzeni się do oka.
 • Leczenie zajmie więcej czasu, jeśli wirus rozprzestrzeni się na inne części ciała.
 • Pęcherze gorączkowe mogą być niebezpieczne dla osób mieszkających w pobliżu zarażonej osoby, ponieważ stan jest zaraźliwy.
 • Może prowadzić do poważnych problemów skórnych, ponieważ pozostawienie opryszczki nieleczonej jest niehigieniczne i niezdrowe.

2. Czego nie powinieneś robić, gdy masz pęcherze gorączkowe??

Odp.: Oto kilka rzeczy, których osoba zarażona pęcherzami gorączkowymi nie powinna robić podczas stosowania domowych środków zaradczych:

 • Trzymaj się z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
 • Unikaj niezdrowej i tłustej żywności.
 • Staraj się zachować dystans od ludzi wokół ciebie, ponieważ ten stan jest zaraźliwy.
 • Staraj się nie stresować.

3. Czy opryszczka wargowa jest powszechna i czy można je wystrzelić??

Odp.: Opryszczka dotyka ludzi w każdym wieku i jest dość powszechna. Odsetek dorosłych, u których wynik testu na obecność wirusa wywołującego opryszczkę jest szacowany na ponad 90 procent. Aby odpowiedzieć na drugą część pytania, nie jest w porządku wystrzelić opryszczkę, ponieważ nie jest to pryszcz. Wirus w blistrze może rozprzestrzenić się na inne części ciała, jeśli go popchniesz lub dłubiesz.