Czy zauważyłeś, że Twoje dziecko ciągle płacze? Nie możesz znaleźć przyczyny jego agonii? Są szanse, że może to być infekcja ucha. Infekcje ucha są najczęstsze u dzieci, zwłaszcza w wieku poniżej dwóch lat. Może jednak atakować nawet starsze dzieci, a nawet dorosłych. Ten artykuł służy jako przewodnik po zrozumieniu głównych przyczyn infekcji ucha i objawów, aby pomóc Ci uświadomić sobie ten bolesny stan. Sprawdź także niektóre domowe sposoby na infekcję ucha, aby uzyskać natychmiastową ulgę.

domowe sposoby na infekcję ucha

Przyczyny infekcji ucha:

Infekcję ucha wywołują bakterie lub wirusy, które atakują ucho środkowe, prowadząc do stanu zapalnego i żółtawej wydzieliny w okolicy. Oto niektóre z głównych przyczyn ataku drobnoustrojów:

 • Przeziębienie
 • Grypa
 • Warunki alergiczne
 • Zapalenie trąbek Eustachiusza
 • Adenoidy

Objawy infekcji ucha:

Oprócz rozdzierającego bólu ucha, typowe objawy związane z infekcjami ucha to:

U dzieci:

 • Ciągnięcie za uszy
 • Niezdolny do snu
 • Niekontrolowany płacz
 • Drażliwość
 • Trudności w reagowaniu na dźwięki
 • Utrata równowagi ciała
 • Wysoka gorączka
 • Drenaż płynów z ucha
 • Bół głowy
 • Utrata apetytu

Dorośli ludzie:

 • Poważny ból ucha
 • Drenaż płynów
 • Zmniejszony zmysł słuchu

Zapobieganie infekcjom ucha:

Chociaż szans na infekcje ucha nie można całkowicie wyeliminować, możesz zmniejszyć ich częstotliwość, stosując następujące metody:

 • Zaszczep swoje dziecko przeciwko grypie. Te zastrzyki chronią dziecko przed wieloma rodzajami infekcji bakteryjnych.
 • Utrzymuj ręce w czystości i suchości. Zawsze używaj środka dezynfekującego po wizycie w toalecie
 • Unikaj biernego palenia. Badania pokazują, że dzieci narażone na dym papierosowy są bardziej podatne na infekcje ucha.
 • Nie zachęcaj dziecka do drzemki z butelką w ustach
 • Trzymaj dziecko z dala od chorych dzieci, aby uniknąć zarażenia się infekcjami.

Naturalne środki na infekcje ucha:

1. Sól:

domowe sposoby na infekcję ucha

Sól jest naturalnym sposobem leczenia infekcji ucha ze względu na jej właściwości antyseptyczne.

Podgrzej filiżankę soli przez pięć minut w kuchence mikrofalowej. Włóż tę podgrzaną sól do skarpety lub szmatki i zablokuj ją za pomocą gumki. Połóż się i załóż skarpetę na chore ucho na 6-10 minut bez przerwy. Podgrzana szmatka lub skarpeta zawierająca sól pomoże usunąć płyn, co z kolei zmniejszy ból i obrzęk.

2. Czosnek:

Czosnek

Czosnek, który ma właściwości przeciwbakteryjne i właściwości przeciwbólowe, czyni go idealnym domowym lekarstwem na infekcję ucha i związany z nią ból.

Przygotuj olej czosnkowy, gotując dwa trzy ząbki czosnku w łyżce oleju sezamowego, aż po odcedzeniu stanie się czarniawy, a gdy upał będzie znośny, wlej dwie lub trzy krople tego oleju do zakażonego ucha. Spożywanie surowego czosnku również przyspieszy proces gojenia. Są uważane za jedne z najlepszych naturalnych kropli do uszu na infekcje ucha.

3. Oliwa z oliwek:

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to jeden z naturalnych sposobów na pozbycie się infekcji ucha. Infekcja w uchu zwykle powoduje zablokowanie trąbek Eustachiusza. Oliwa z oliwek pomaga usunąć tę blokadę.

Włóż kilka kropli ciepłej oliwy z oliwek do chorego ucha. Olej zmiękczy utwardzony wosk. Usuń ten wosk za pomocą waty lub patyczków. Uważaj, aby nie wbić się zbyt daleko, w przeciwnym razie możesz uszkodzić błonę bębenkową.

Środki ostrożności: Tego środka nie wolno próbować u niemowląt ani małych dzieci. Używanie pączków lub jakichkolwiek przedmiotów do szturchania nie jest zalecane dla dzieci, ponieważ może to trwale uszkodzić bębenki uszne.

4. Ciepła woda:

Ciepła woda

Jak tylko poczujesz ból w uchu, najszybszym sposobem na uwolnienie się od bólu jest zastosowanie na nie ciepła. Zapobiegnie to również inwazji mikroorganizmów. Użyj butelki lub gorącej torebki z żelem lub normalnej gorącej torby i ściśnij chore ucho. Ale nie używaj ciepła przez bardzo długi czas. Usuń go na chwilę i nałóż ponownie. Ta metoda stosowania kompresji ciepła jest bezpiecznym domowym lekarstwem na infekcje ucha u małych dzieci.

5. Mleko z piersi:

Mleko matki

Mleko z piersi jest sprawdzonym domowym lekarstwem na infekcje ucha dziecka. Zawiera naturalne przeciwciała i może pomóc przyspieszyć proces gojenia wszelkiego rodzaju problemów ucha, zwłaszcza infekcji ucha. Zmniejsza obrzęk i dyskomfort w ciągu 48 godzin. Wkładaj kilka kropli do chorego ucha co kilka godzin.

6. Cebula:

Cebula

Cebula jest powszechnym składnikiem występującym w każdym gospodarstwie domowym. Leczenie infekcji ucha jest jedną z jego właściwości leczniczych. Podgrzej cebulę w mikrofalówce przez 4-5 minut i poczekaj, aż ostygnie. Następnie odcedź sok. Wlej kilka kropel soku do ucha i poczekaj chwilę. Następnie odwróć się i odcedź sok.

7. Olejek z drzewa herbacianego:

Olejek z drzewa herbacianego

KUP TUTAJ

Olejek z drzewa herbacianego to najlepsza infekcja ucha w domowych środkach zaradczych dla dorosłych. Ma właściwości antybakteryjne i może przynieść natychmiastową ulgę w bólu ucha. Olejek z drzewa herbacianego zawiera związek o nazwie Terpinen-4-ol, który okazał się skuteczny w leczeniu infekcji ucha. Aby użyć tego olejku eterycznego, nasącz wacik olejkiem z drzewa herbacianego i umieść go w otworze ucha. Pozostaw na chwilę, aby olej powoli wsiąkł do ucha.

Środki ostrożności: Ta metoda nie jest zalecana dla dzieci, ponieważ olejek z drzewa herbacianego jest silnym olejem. Zaleca się również stosowanie rozcieńczonej wersji tego oleju u osób dorosłych.

8. Ocet jabłkowo-cydrowy:

Jabłkowy wege

ACV jest jednym z najlepszych naturalnych środków na infekcje ucha u dorosłych. Jest to bardzo skuteczne w pozbywaniu się grzyba, który łagodnie jest przyczyną dyskomfortu.

Wymieszaj jedną część octu jabłkowego z równą ilością wody. Nasącz wacik w tym roztworze. Włóż wacik do ucha jak zatyczkę. Wyjmij wacik i spuść pozostały płyn z uszu i wysusz tak szybko, jak to możliwe.

9. Trzymaj wodę z dala:

Upewnij się, że woda nie dostaje się do ucha. Woda może pogorszyć stan. Utrzymuj go tak suchym, jak to możliwe i stosuj tylko płyn leczniczy. Najlepszym sposobem ochrony uszu przed wodą jest użycie zatyczek do uszu lub wacików przed wzięciem prysznica. Użyj również czystego ręcznika, aby wchłonąć nadmiar wilgoci.

Chociaż te domowe środki na infekcje ucha są ogólnie bezpieczne w użyciu, zdecydowanie zaleca się, aby przed wypróbowaniem ich na małych dzieciach skonsultować się z lekarzem. Uszy Twojego dziecka są dość delikatne i bardzo podatne na uszkodzenia. Dlatego bądź bardzo ostrożny, zanim włożysz im do uszu substancje zewnętrzne. Dorośli mogą jednak wypróbować te środki, aby uzyskać natychmiastową ulgę w bólu, a także zmniejszyć zależność od silnych antybiotyków.

Często zadawane pytania:

1. Czy infekcja ucha jest poważnym problemem??

Infekcje ucha są dość powszechne u dzieci, a nawet dorosłych. Te infekcje zwykle trwają kilka dni i można je leczyć za pomocą tych domowych środków zaradczych. Jednak w niektórych przypadkach lekarz może przepisać antybiotyki na 3-5 dni. Nawet po zastosowaniu tego leku, jeśli ból nie ustępuje, może to wskazywać na podstawowy problem, taki jak migdałki. W takich przypadkach może być również potrzebne długotrwałe leczenie lub nawet interwencja chirurgiczna.

2. Ile infekcji ucha może zaatakować dziecko rocznie??

Jednym z najczęstszych problemów u małych dzieci jest infekcja ucha. Szacuje się, że 60 do 80 procent niemowląt jest podatnych na infekcje ucha, przynajmniej raz w roku. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem i jest w dużej mierze obserwowany u dzieci chodzących do szkoły, które mogą zarazić się infekcjami od chorych dzieci. Inne czynniki, takie jak migdałki lub alergie, mogą zwiększyć częstotliwość ataków u tego samego dziecka.

3. Jak testuje się infekcję ucha??

Infekcje ucha są zwykle objawowe i są determinowane pewnymi zachowaniami, takimi jak szarpanie uszu, płacz lub gorączka. Aby upewnić się, że postawiona zostanie prawidłowa diagnoza, lekarz używa specjalnego przyrządu zwanego tympanogramem, który zapewnia lepszą widoczność ucha wewnętrznego. Objawy takie jak zaczerwienienie, wydzielina płynów, nieprzyjemny zapach w uszach lub stan zapalny potwierdzają infekcję ucha.