Czy jesteś jedną z tych osób, którym trudno jest zrobić pierwszy krok rano? Czy zauważasz sztywność i ból stopy i kostek? Dzieje się tak z powodu zapalenia ścięgien stóp zwanego zapaleniem ścięgna stopy! Chociaż jest to powszechny problem, zapalenie ścięgna stóp może utrudniać życie i prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, jeśli zostanie zlekceważone. Ten artykuł może pomóc w zrozumieniu podstaw zapalenia ścięgna stopy wraz z przyczynami i objawami. Możesz także poznać niektóre z najlepszych domowych sposobów na zapalenie ścięgna w stopie.

domowe sposoby na zapalenie ścięgien stóp

Przyczyny zapalenia ścięgna stóp:

Przyjrzyjmy się głównym przyczynom zapalenia ścięgna stopy:

 • Nadmierne rozciąganie ścięgien, które może prowadzić do łez
 • Przesadzanie z aktywnością fizyczną nadwyrężającą ścięgna
 • Nagłe ruchy fizyczne, takie jak skakanie lub kopanie
 • Urazy stóp
 • Częste pocieranie stopy o but
 • Stany medyczne, takie jak zapalenie stawów, dna moczanowa, pięta achillesowa itp.,

Objawy zapalenia ścięgna stóp:

Oto, jak to jest mieć zapalenie ścięgna stopy:

 • Silny ból stopy podczas chodzenia lub wykonywania ruchu
 • Trudność wstawania z powodu bólu stopy
 • Nie mogę zrobić pierwszego kroku z łóżka
 • Obrzęk dotkniętych ścięgien
 • Sztywność w kostkach lub pięcie
 • ograniczona mobilność

Zapobieganie zapaleniu ścięgien stóp:

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć! Stosowanie tych prostych metod może zapobiec dalszym uszkodzeniom ścięgien:

 • Jeśli masz historię zapalenia ścięgna, uważaj na swoje ruchy
 • Noś odpowiednie obuwie dla lepszego wsparcia
 • Idź powoli i ostrożnie, unikając gwałtownych działań
 • Wzmocnij swoje ścięgna dzięki ukierunkowanym ćwiczeniom
 • Wykonywanie ćwiczeń rozgrzewających lub rozciąganie może odmrozić sztywne ścięgna
 • Nie wchodź w intensywne treningi pierwszego dnia. Zacznij powoli i stopniowo zwiększaj tempo.

Najlepsze domowe środki na zapalenie ścięgna w stopie:

1. Pakiet lodu:

Wkład z lodem do leczenia zapalenia ścięgna w stopie

KUP TUTAJ

Lód jest zawsze dobrym lekarstwem na stany zapalne i dlatego jest pierwszym wyborem w leczeniu zapalenia ścięgna. owinąć lód miękką szmatką i trzymać go na dotkniętym obszarze przez 20 minut na raz. Wraz ze zmniejszeniem bólu pomoże również zmniejszyć obrzęk i przyspieszy powrót do funkcji. (1)

2. Szparagi:

Szparagi w leczeniu zapalenia ścięgna w stopie

Włączenie szparagów do codziennej diety może zmniejszyć obrzęki dzięki ich właściwościom moczopędnym. Szparagi oczyszczają organizm ze wszystkich dodatkowych płynów, zapobiegając w ten sposób obrzękom. Pamiętaj, aby spożywać szparagi w świeżych formach, a nie w puszkach lub konserwach. W tym samym czasie do świeżego jogurtu można dodać szparagi dla lepszych efektów.

3. Świeże liście kapusty:

Świeże liście kapusty do leczenia zapalenia ścięgien w stopach

Liście kapusty działają przeciwzapalnie. Wiadomo, że zmniejszają ból i obrzęk związany z zapaleniem ścięgna stopy. Aby z nich skorzystać, najpierw zanurz stopy w ciepłej wodzie. Następnie owinąć liście kapusty wokół dotkniętych obszarów i uszczelnić ściereczką na noc. Kontynuuj ten proces, a każdego ranka będziesz budzić się z bólami stóp w dół.

4. Mąka:

Paczka mąki Gram do leczenia zapalenia ścięgna w stopie

Dwie łyżki mąki po zmieszaniu z białym winem do uzyskania delikatnej konsystencji mogą być dobrym środkiem łagodzącym zapalenie ścięgna. Wystarczy nałożyć i odczekać chwilę przed usunięciem go letnią wodą. Ta mieszanka pomaga w łagodzeniu bólu, a także przyspiesza proces gojenia. Wypróbuj ten proces codziennie, aż zauważysz lepszą ulgę.

5. Sól Epsom:

Sól Epsom

Sól Epsom zawiera siarczan magnezu, który przywraca utracony magnez w stopie oraz zmniejsza obrzęk i ból. Wymieszaj dwie łyżki soli Epsom z wiadrem wody i zanurz w niej stopę lub stopy. Możesz również dodać kroplę lub dwie olejku z mięty pieprzowej, aby natychmiast złagodzić ból.

6. Pasta brokułowa:

brokuły

Pasta brokułowa to jeden z niesamowitych domowych sposobów na zapalenie ścięgna w kostce. Aby go użyć należy wymieszać brokuły z wodą lub zmielić do uzyskania konsystencji pasty. Gdy pasta zostanie wykorzystana, nałóż ją delikatnie na dotknięty obszar, a następnie przykryj czystą miękką ściereczką, aby pasta pozostała na swoim miejscu. Trzymaj to przez dobre 20-25 minut i upewnij się, że śledzisz to dwa razy dziennie, aby uzyskać lepsze wyniki.

7. Oliwa z oliwek:

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest jednym z najlepszych domowych sposobów na zapalenie ścięgna Achillesa. Nałóż trochę ciepłej oliwy z oliwek na dotknięty obszar i masuj go przez dłuższy czas, aby przepływ krwi w tym obszarze był swobodny, co natychmiast zmniejsza ból. Masuj dalej, aż ból całkowicie zniknie.

8. Ocet:

Ocet winny

Okłady z octu na ciepło i zimno są szybkim i łatwym domowym lekarstwem na zapalenie ścięgien stóp. Proces jest dość prosty. W jednej misce wymieszaj równe ilości octu i wody i podgrzej, a do drugiej wlej taką samą zawartość i ostudź. Następnie ściereczką lub ściereczką na przemian zanurzać w ściereczce i owijać wokół stopy. Po 5 minutach użyj drugiego roztworu i wykonaj ten sam proces. Po trzykrotnym powtórzeniu osuszyć chore miejsce i nałożyć krem ​​nawilżający.

9. Pasta ziemniaczana:

ziemniak

Zastanawiasz się, jak wyleczyć zapalenie ścięgna stopy? Spróbuj ziemniaka! Ziemniak to dobry naturalny środek na zapalenie ścięgien pokarmowych. Po prostu ugotuj dużego ziemniaka i zostaw go do ostygnięcia. Po ostygnięciu zacieru, aż stanie się gładką pastą. Nałóż pastę na dotknięty obszar i zakryj ją czystą miękką szmatką, aby pasta nie ześlizgnęła się ani nie spadła. Jeśli proces ten można powtarzać codziennie dwa razy, uzyskuje się znaczne zmniejszenie obrzęków i bólu stóp.

Teraz, gdy poznałeś domowe sposoby na zapalenie ścięgien stóp, nadszedł czas, abyś je wypróbował! Częstym błędem, który popełnia wiele osób, jest wstrzyknięcie środka przeciwbólowego w celu uzyskania natychmiastowej ulgi. Pamiętaj, że te leki mogą uszkodzić wątrobę, a także spowodować poważne komplikacje zdrowotne. Nie zaleca się również energicznego masowania obszaru w celu zmniejszenia bólu. Po prostu postępuj zgodnie z techniką RICE – odpoczynek, lód, kompresja i uniesienie wraz z tymi środkami, aby pozbyć się bolesnej stopy.

Często Zadawane Pytania:

1. Jak można zdiagnozować zapalenie ścięgna stopy??

Zapalenie ścięgna stopy jest zwykle diagnozowane z objawami odczuwanymi przez pacjenta. Chociaż początkowe leczenie opiera się na badaniu fizykalnym, przewlekłe zapalenie ścięgna wymaga badania MRI, aby zrozumieć pierwotną przyczynę. Rentgen nie może uchwycić drobnych ścięgien w stopie i jest widoczny tylko na skanie. W zależności od stanu zapalnego ścięgien zostaną podjęte dalsze działania.

2. Jak długo trwa gojenie zapalenia ścięgna??

Leczenie zapalenia ścięgna stopy może zająć około 2 do 4 tygodni, pod warunkiem zachowania odpowiedniej opieki i środków ostrożności. Jednak w skrajnych przypadkach ból może trwać nawet do 6 tygodni. Zwykle dzieje się tak, gdy stan zapalny nie ma wystarczająco dużo czasu na wygojenie. Brak odpoczynku w okolicy lub dalsze naciąganie ścięgien może pogorszyć sytuację i pogorszyć stan.

3. Czy można pozostawić zapalenie ścięgna nieleczone??

Jeśli zaniedbujesz stopę dotkniętą zapaleniem ścięgna, sprawisz sobie więcej bólu. Dręczący ból może uniemożliwić Ci wykonywanie nawet prostych czynności, takich jak wstawanie lub robienie kilku kroków. Pozostawienie nieleczonego zapalenia ścięgna może prowadzić do przewlekłego bólu, w którym nawet silne środki przeciwbólowe lub domowe nie pomogą. Co gorsza, dotknięte ścięgna mogą zostać zerwane i ulec trwałemu uszkodzeniu.